Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μια ερωτηση ?

λογο που ειμαι σε αναζητηση s3 , βρηκα καπου αυτο:

http://www.samsung.com/us/mobile/cell-phones/SCH-I535MBBVZW-specs

 

πανε κανονικα σε αυτο ρομ π.χ. omega , η οχι ??

Δηλαδη πανε ρομ σαν το κανονικο ?

 

Απλα να ειμαι σιγουρος , μην το παρω και του περασω καμια ρομ και δεν κανει και το μπρικαρω !

 

αυτό που έχεις στο λινκ είναι το galaxy s3 verizon I535. έχει διαφορετικό διπύρηνο επεξεργαστή και ίσως να είναι και κλειδωμένο. και δεν νομίζω να παίρνει και τις rom που αναφέρεσαι. αν θέλεις s3 4g θα σου πρότεινα και εγώ το s3 lte I9305.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

OK , ευχαριστω για τις απαντησεις δεν ρισκαρα να μπλεξω με LTE και κλειδωμενα και ιστοριες , βρηκα απλο i9300 και ειμαι μια χαρα !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια την βοηθεια σας !!

 

πηρα το s3 και φυσικα ειχε την μαμισια rom , το εκανα root με βαση τον οδηγο , μια χαρα εγινε !!

 

μετα κατεβασα και εναν kernel , τον Boeffla , μεσω odin μπηκε μια χαρα .

 

κατεβασα την omega (4.1.2) την εβαλα στην microSD , μπηκα στο recovery (εκανα κα τα wipe ) , και πηγα να εγκαταστησω την Omega , μου εβγαλε κατι κιτρινα γραμματακια "install/sdcard" και μετα απο λιγο "succesfully applied multi-CSC" .

 

rebbot recovery και παλι η μαμισια rom ειναι :( , δεν μπηκε τιποτα !!

 

τι κανω λαθος ?? γιατι ειχα παλια S2 και ειχα περασει πολλες rom ανετα , εδω τωρα τι παιζει ??

Ειναι θεμα kernel ?? αν ναι πιο να καταβασω ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την βοηθεια σας !!

 

πηρα το s3 και φυσικα ειχε την μαμισια rom , το εκανα root με βαση τον οδηγο , μια χαρα εγινε !!

 

μετα κατεβασα και εναν kernel , τον Boeffla , μεσω odin μπηκε μια χαρα .

 

κατεβασα την omega (4.1.2) την εβαλα στην microSD , μπηκα στο recovery (εκανα κα τα wipe ) , και πηγα να εγκαταστησω την Omega , μου εβγαλε κατι κιτρινα γραμματακια "install/sdcard" και μετα απο λιγο "succesfully applied multi-CSC" .

 

rebbot recovery και παλι η μαμισια rom ειναι :( , δεν μπηκε τιποτα !!

 

τι κανω λαθος ?? γιατι ειχα παλια S2 και ειχα περασει πολλες rom ανετα , εδω τωρα τι παιζει ??

Ειναι θεμα kernel ?? αν ναι πιο να καταβασω ??

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν μπήκε; Γιατί η OMEGA είναι εμφανισιακά ίδια με την stock.

Μπές στις ρυθμίσεις /πληροφορίες συσκευής και κάτω κάτω στον Αριθμό Κατασκευής τι γράφει;

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν μπήκε; Γιατί η OMEGA είναι εμφανισιακά ίδια με την stock.

Μπές στις ρυθμίσεις /πληροφορίες συσκευής και κάτω κάτω στον Αριθμό Κατασκευής τι γράφει;

 

 

δεν ειχε μπει αλλα το εφτιαξα , δεν εκανε αυτος ο recovery που υπηρχε (ηταν ο recovery της stock) , καταβασα τον recovery απο την πρωτη σελιδα του θεματος , τον περασα με odin και την εβαλα , μια χαρα τωρα !!:)

 

κατι αλλο, τα theme του galagas δεν κανουν στην 4.1.2 ?? κατεβασα το πρωτο και το εκανα εγκατασταση και κολησε , περιμενα 10 με 15 μπας και κανει ακομη ... τιποτα . (μεσω recovery)

Πως το κανουμε εγκατασταση ?

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

δεν ειχε μπει αλλα το εφτιαξα , δεν εκανε αυτος ο recovery που υπηρχε (ηταν ο recovery της stock) , καταβασα τον recovery απο την πρωτη σελιδα του θεματος , τον περασα με odin και την εβαλα , μια χαρα τωρα !!:)

 

κατι αλλο, τα theme του galagas δεν κανουν στην 4.1.2 ?? κατεβασα το πρωτο και το εκανα εγκατασταση και κολησε , περιμενα 10 με 15 μπας και κανει ακομη ... τιποτα . (μεσω recovery)

Πως το κανουμε εγκατασταση ?

 

Μέσω του recovery κάνεις εγκατάσταση τα theme του Kalagas και δουλεύουν μια χαρά στην 4.1.2.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του recovery κάνεις εγκατάσταση τα theme του Kalagas και δουλεύουν μια χαρά στην 4.1.2.

 

εεεε μεσω του recover το εκανα , και κολησε στην εγκατασταση !! το αφησα κανα 10λεπτο+ , γιατι ελεγε "η εγκατασταση μπορει να αργησει και να ειστε λιγο υπομεντικοι"

αλλα τιποτα δεν πρωχωρησε , και εβγαλα μπαταρια και το ξανακενισα το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του recovery κάνεις εγκατάσταση τα theme του Kalagas και δουλεύουν μια χαρά στην 4.1.2.

 

εεεε μεσω του recover το εκανα , και κολησε στην εγκατασταση !! το αφησα κανα 10λεπτο+ , γιατι ελεγε "it can take a while, so be patient"

αλλα τιποτα δεν πρωχωρησε , και εβγαλα μπαταρια και το ξανακενισα το κινητο.

 

θα ξανακατεβασω παλι το theme να δω .

--------------------

 

Tα καταφερα , εκανα πριν τα wipe , αργησε λιγο αλλα εγκατασταθηκε , πολυ ομορφο theme το mixed !!!! αλλο κινητο !!!!

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Kαι σε μενα το ιδιο εγινε,το ξανακατεβασα,κολλησε στο ιδιο σημειο με πριν και ειπα να το αφησω μπας και περαστει και τελικα μετα απο μερικα λεπτα περαστηκε.Παλια θυμαμαι οτι περναγε πιο γρηγορα.
Link to comment
Share on other sites

το μονο που δεν μπορω να βαλω με τιποτα απο το Theme ειναι το 8 bars signal , το εγκατεστησα κανονικα , το πηρε μια χαρα αλλα βγαζει παλι με 4 bars signal , δεν το αλαζει !!

το εχει φτιαξει κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Ποια να περάσουμε την 49 που είναι σε 4.1.2 η την 46 που είναι σε 4.2.2; Είμαι σε ομεγκα Ρομ αλλά έχω πιο παλιά εκδοση.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Τη 49 με κλειστα ματια.

 

Έβαλα 49 χωρίς bloatware να δω πως παει ..υπάρχει κάποιος τρόπος όμως να μου στείλει κάποιος το favorite contacts γιατί το έχασα και με βόλευε πολύ...

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 49 χωρίς bloatware να δω πως παει ..υπάρχει κάποιος τρόπος όμως να μου στείλει κάποιος το favorite contacts γιατί το έχασα και με βόλευε πολύ...

 

Αν δεν το βρίσκεις, μπορείς εναλλακτικά, να ξαναπεράσεις την omega (χωρίς fullwipe), πάλι χωρίς bloatware και εκεί (στον aroma installer) που σου βγάζει να "τικάρεις" αυτά που θες να εγκατασταθούν από όσο θυμάμαι έχει την επιλογή favorite apps, contacts κλπ...

 

Αλήθεια, για πες, έχει μεγάλη διαφορά με και χωρίς bloatware? "Ξαλαφρώνει" το κινητό?

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το βρίσκεις, μπορείς εναλλακτικά, να ξαναπεράσεις την omega (χωρίς fullwipe), πάλι χωρίς bloatware και εκεί (στον aroma installer) που σου βγάζει να "τικάρεις" αυτά που θες να εγκατασταθούν από όσο θυμάμαι έχει την επιλογή favorite apps, contacts κλπ...

 

Αλήθεια, για πες, έχει μεγάλη διαφορά με και χωρίς bloatware? "Ξαλαφρώνει" το κινητό?

 

Καλημέρα... Απ οτι βλέπω τεραστια διάφορα δεν υπάρχει. Εγώ πέρασα παλι τον Perseus για κερνελ και το έβαλα να τρέχει στα 1.6 όπως και παλιά. Σφαίρα πήγαινε κ πριν αλλά και τώρα. Μέσα απο τον aroma installer ενω είχε το favorite apps δεν είχε το contacts όσο θυμάμαι αλλά θα το ξαναδω. Το καλό είναι οτι σου αφαιρεί όλες τις άχρηστες εφαρμογές της Samsung.

Επίσης το contacts το βρίσκω μέσα απο το titanium αλλά δεν με αφήνει να το περάσω. Μήπως ξέρει κάποιος τον λογο;

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Απ οτι βλέπω τεραστια διάφορα δεν υπάρχει. Εγώ πέρασα παλι τον Perseus για κερνελ και το έβαλα να τρέχει στα 1.6 όπως και παλιά. Σφαίρα πήγαινε κ πριν αλλά και τώρα. Μέσα απο τον aroma installer ενω είχε το favorite apps δεν είχε το contacts όσο θυμάμαι αλλά θα το ξαναδω. Το καλό είναι οτι σου αφαιρεί όλες τις άχρηστες εφαρμογές της Samsung.

Επίσης το contacts το βρίσκω μέσα απο το titanium αλλά δεν με αφήνει να το περάσω. Μήπως ξέρει κάποιος τον λογο;

 

Εγώ πάλι, χωρίς να είμαι σίγουρος, θυμάμαι και έχει το contacts, αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας :)

Τώρα γιατί δε σε αφήνει να το περάσεις από ΤΒ θα σε γελάσω.... Κουφό μου φαίνεται.... Η λογική (η δική μου:) ) λέει, ότι θα έπρεπε να σε αφήνει να το περάσεις και αν υπήρχε ασυμβατότητα (π.χ. επειδή το αντίγραφο ήταν από άλλη έκδοση rom) να σου έκανε force close ή να μη δούλευε... όχι να μη σε αφήνει να το περάσεις.....

Μάλλον δε μπορώ να βοηθήσω.... :blink:

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Πέρασα την Omega ROM v46.1 σε Galaxy S3 με την προβλεπόμενη διαδικασία και αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα.

α. Task manager, την πρώτη φορά τρέχει κανονικά μετά όμως κάθε φορά που προσπαθώ να ξεκινήσω την εφαρμογή αυτό δεν γίνεται (απλά δεν ξεκινάει, χωρίς να βγάζει όμως κάποιο μύνημα λάθους.

β. Προσπαθώ μέσα από τα settings ν' αλλάξω την εμφάνιση της lock screen, πχ. αντί για ρολόι να εμφανίζει κάποιο προσωπικό μύνημα και παρότι το δέχεται σαν επιλογή η lock screen δεν αλλάζει, μένει πάντοτε η ίδια. Επίσης προσπάθησα ν' αλλάξω το μέγεθος των fonts του ρολογιού με τον ίδιο τρόπο και αρνητικά αποτελέσματα.

Έχει κάποιος κάποια ιδέα ???

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις φλάσαρα με επιτυχία την 49 rom και σκοπεύω να περάσω έναν από τους προτεινόμενους κέρνελς. Τι χρειάζεται να κάνω? Επίσης έχω πελαγώσει με τις νέες εφαρμογές που προσθέτει ο developer στην ρομ του, όπως τον "Χposed instal". Όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει παρακαλώ. :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα .. εχω και γω μια απορια .. ειμαι με την 44,1 ομεγα rom για να περασω και γω στην 49 η στην 46.1 (ποια απ τις 2 να διαλεξω?) ποιες ενεργεις χρειαζεται να κανω?

Αξιξει τον κοπο? και επισης και εμενα με ενδιαφερει το θεμα kernel.. εχω την 3.0.31 - 171637 (ετσι γραφει) μηπως να περασω καμια αλλη?

ευχαριστω

Edited by dimitriseas12
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχετε και ιδιαιτερες γνώσεις και κερνελ να αλλάξετε δεν νομίζω οτι θα καταλαβετε κσι πολλά. Εγώ πχ ο μόνος λογος που αλλαζω είναι γιατί το εχω μονίμως clockarismeno να τρέχει στα 1.6. Για τη περιέργεια σας έχω τον Perseus απο τοτε που έβαλα την ομεγα. Επίσης όταν αναβαθμιζετε σε ομεγα αναγράφεται αν χρειάζεται full wipe η όχι. Πάντως γενικά παντα κάνει καλό να κανετε clear cache clear dalvic cache και ενα full wipe όταν έχετε καιρό να αναβάθμισετε. Για να αλλάξετε κερνελ μπαινετε στο omega files και κατεβαζετε σε μορφή zip οποίον κερνελ θέλετε και μετα μπαινετε σε recovery και τον κάνετε install απο εκεί.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

:O

Αν δεν έχετε και ιδιαιτερες γνώσεις και κερνελ να αλλάξετε δεν νομίζω οτι θα καταλαβετε κσι πολλά. Εγώ πχ ο μόνος λογος που αλλαζω είναι γιατί το εχω μονίμως clockarismeno να τρέχει στα 1.6. Για τη περιέργεια σας έχω τον Perseus απο τοτε που έβαλα την ομεγα. Επίσης όταν αναβαθμιζετε σε ομεγα αναγράφεται αν χρειάζεται full wipe η όχι. Πάντως γενικά παντα κάνει καλό να κανετε clear cache clear dalvic cache και ενα full wipe όταν έχετε καιρό να αναβάθμισετε. Για να αλλάξετε κερνελ μπαινετε στο omega files και κατεβαζετε σε μορφή zip οποίον κερνελ θέλετε και μετα μπαινετε σε recovery και τον κάνετε install απο εκεί.

 

Όντως αυτό ισχύει σε μεγάλο βαθμό... Κάτι άλλο να ρωτήσω. Πως θα αντικαταστήσω τα αγγλικά toggle buttons που έχει η ομέγα ρομ 49 με άλλα προτεινόμενα τα οποία συνιστούν οι developers της?

Edited by fourtwo
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, δοκιμασα την συγκεκριμενη ρομ κ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος,με την v49 ομως πολλες φορες οταν κανω κλησεις δε ακουω τιποτα, δειχνει οτι κανει συνδεση με το συνομιλητη αλλα η δεν ακουω ουτε με ακουνε.καμμια βοηθεια?
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το ειχα και εγω αυτο σε καποια στιγμη αλλα οχι με την 49.Βγαλε μπαταρια,αφησε το μερικα δευτεροεπτα και ξαναβαλτην.Λογικα θα λυθει το προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα του kalagas αλλά και άλλων developer είναι συμβατά με την v49? και πως πρέπει να πάρουμε backup ώστε να μην συμβεί κάτι απρόσμενο?
Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα του kalagas αλλά και άλλων developer είναι συμβατά με την v49? και πως πρέπει να πάρουμε backup ώστε να μην συμβεί κάτι απρόσμενο?

 

Τα θέματα είναι συμβατά αυτά που αναφέρονται στη συγκεκριμένη Ρομ. Επίσης για back up η μέσω ας πούμε nadroid back up η απο το titanium back up που θα βρεις στο playstore το οποίο είναι ενα καταπληκτικό εργαλείο αν καταλάβεις πως λειτουργει.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...