Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβαλα την 27 και η οθονη δεν πεφτει σε αδρανεια μενει ανοιχτο μεχρι να πατησω το κουμπι του on/off.εκανα full wipe cache dalvik ρι να φταιει?

μήπως καταλάθος , η λήξη χρονικού ορίου οθόνης είναι π.χ. στα 10 λεπτά ?

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εβαλα την 27 και η οθονη δεν πεφτει σε αδρανεια μενει ανοιχτο μεχρι να πατησω το κουμπι του on/off.εκανα full wipe cache dalvik ρι να φταιει?

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα εχθές το βράδυ και εγώ, αλλά με κάποιον μαγικό τρόπο, σήμερα είναι οκ. Βέβαια, του έκανα ένα reboot.

Live and let die!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

μήπως καταλάθος , η λήξη χρονικού ορίου οθόνης είναι π.χ. στα 10 λεπτά ?

 

Ηταν στα 30 δευτερολεπτα και το εβαλα στα 15 αλλα παλι τα ιδια,θα κανω ενα reboot και θα ενημερωσω.

 

Edit οντως με το reboot εγινε!σευχαριστω!

 

Edit 2 το προβλημα παραμενει η λυση ειναι να κλεισεις το smart stay.παρατηρησα οτι παει να πεσει σε αδρανεια σκοτεινιαζει αλλα μετα παλι φωτιζει,εκλεισα το smart stay και κλεινει κανονικα η οθονη.ας δοκιμασει και καποιος αλλος να μας πει αν γινεται.

Edited by ntinoscrypton
Link to comment
Share on other sites

......

Edit 2 το προβλημα παραμενει η λυση ειναι να κλεισεις το smart stay.παρατηρησα οτι παει να πεσει σε αδρανεια σκοτεινιαζει αλλα μετα παλι φωτιζει,εκλεισα το smart stay και κλεινει κανονικα η οθονη.ας δοκιμασει και καποιος αλλος να μας πει αν γινεται.

έχω ενεργοποιημένο το smart stay και δεν έχω πρόβλημα , ίσως έγινε λίγο πιο ευαίσθητο (καλό αυτό , παλιά ήταν λίγο "αναίσθητο")

αν βάλεις το κινητό μακριά δεν κλείνει ?

edit

μικρό video : omega-smart stay

http://www.easybytez.com/9ppd94yjv40x

 

ίσως κάποια εφαρμογή το ξυπνάει

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο γνωστός τρόπος μέχρι σήμερα είναι το Titanium Backup

 

Μπορούμε όμως μαζί με το φλασάρισμα της νέας ROM , να επαναφέρουμε και τα δεδομένα μας . Αυτό γίνεται με το App2zip.

δημιουργεί ένα αρχείο .zip από τα δεδομένα των εφαρμογών μας, το οποίο μπορούμε να εγκαταστήσουμε μέσω recovery, αμέσως μετά το φλασάρισμα της νέας ROM!

https://play.google.com/store/apps/details?id=scd.app2zip

(δεν το δοκίμασα , στην επόμενη omega)

 

το ίδιο πράγμα είναι και το titanium backup την ίδια διαδρομή ακολουθεί system/app/εφαρμογή

 

αυτά ήταν προβλήματα των διαρροών , των Leaked JB Firmware , στην omega 27 δεν τα παρατήρησα (για το πρώτο θα κάνω ένα μικρό video)

edit

για το 1 (πολύ μικρό video από omega 27 )

http://www.easybytez.com/sqwdtzok5irv

edit1

για το 2 , τώρα είχα 2 τηλεφωνήματα και δεν είδα τα στοιχεια της προηγούμενης επαφής...

 

Κι εγώ το παρατήρησα αυτό πρώτη φορά με την omega v23 αλλά στην 27 δεν γίνεται.

 

Astro Manager

 

οσον αφορα το κρασαρισμα, μετα απο κατεβασμα εφαρμογης απο playstore με το μυνημα " αρχικη touchwiz διακοπηκε " , επιβεβαιωνω το κανει συνεχεια και στην ωμεγα 27, και σε 3 διαφορετικα s3. :(

 

το astro file manager, που εχει τετοια επιλογη? γιατι δεν μπορω να την βρω.!

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το κρασαρισμα, μετα απο κατεβασμα εφαρμογης απο playstore με το μυνημα " αρχικη touchwiz διακοπηκε " , επιβεβαιωνω το κανει συνεχεια και στην ωμεγα 27, και σε 3 διαφορετικα s3. :(

 

το astro file manager, που εχει τετοια επιλογη? γιατι δεν μπορω να την βρω.!

κι εγώ επιβεβαιώνω ότι με την 27 δεν μου το έκανε ποτέ και ρώτησα άλλα 5 άτομα με s3 και την 27 (αν θέλεις να εγκαταστήσω εφαρμογές από το play store και να στα δείξω σε video)

εννοώ ότι όταν παρατηρούμε κάτι δεν σημαίνει ότι φταίει η rom .

μετά την rom κάνουμε εγκατάσταση ότι κινείται , γιατί να μην φταίει μια η περισσότερες εφαρμογές ??

@stallone

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4312109#post4312109

Για ποια επιλογή μιλάς στην astro file manager ? αν και δεν το χρησιμοποιώ

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια βοηθεια, εβαλα μολις την ν27 και οταν παταο ιinstall from zip card και οdin μου λεει Instalation aborted...
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια βοηθεια, εβαλα μολις την ν27 και οταν παταο ιinstall from zip card και οdin μου λεει Instalation aborted...

προσπαθείς η έβαλες την 27 ?? ,

προσπαθείς να κάνεις αυτά ?

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26325777&postcount=4

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4304387#post4304387

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

προσπαθείς η έβαλες την 27 ?? ,

προσπαθείς να κάνεις αυτά ?

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26325777&postcount=4

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4304387#post4304387

 

Ναι φιλε μου τα εκανα, γραφει

installation update...

installation aborted.

 

Εδιτ

Πριν ειχα την τελευταια ICS Omega

 

 

ΞΑΝΑΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ INSTALL

Edited by Slayeras
Link to comment
Share on other sites

στο προηγούμενο ποστ σου κάτι λες για odin

με το Mobile odin προσπαθείς να την φλασάρεις η είσαι σε recovery mode ?

edit

O.K. το έλυσες

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

στο προηγούμενο ποστ σου κάτι λες για odin

με το Mobile odin προσπαθείς να την φλασάρεις η είσαι σε recovery mode ?

edit

O.K. το έλυσες

 

Σε recovery ειμαι φιλε μου, πανω στην τρομαρα μου εγραφα οτι ναναι φενεται :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια,περασα την omega εχθες...παρα πολυ μαμισια....μου αρεσε παρα πολυ....επισης περασα και το θεμα του motomoto00....συγχαρητηρια σε ολους,!!! !!! συνεχιστε ετσι....ηθελα να ευχαριστησω λιγο παραπανω το motomoto00 που πηγαμε για καφε και λιγο προ :P και μου ελυσε καποιες μικρες αποριες πανω στο θεμα!
Link to comment
Share on other sites

παιδια,περασα την omega εχθες...παρα πολυ μαμισια....μου αρεσε παρα πολυ....επισης περασα και το θεμα του motomoto00....συγχαρητηρια σε ολους,!!! !!! συνεχιστε ετσι....ηθελα να ευχαριστησω λιγο παραπανω το motomoto00 που πηγαμε για καφε και λιγο προ :P και μου ελυσε καποιες μικρες αποριες πανω στο θεμα!

 

Η καλύτερη ρομ μέχρι τώρα με διάφορα και τα λιγότερα για να μην πω καθόλου προβλήματα...

Επίσης το θέμα του motomoto είναι εξερετικο και δένει απίστευτα με την ρομ...

Ενα μεγάλη μπράβω και στους δυο δημιουργούς

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ επιβεβαιώνω ότι με την 27 δεν μου το έκανε ποτέ και ρώτησα άλλα 5 άτομα με s3 και την 27 (αν θέλεις να εγκαταστήσω εφαρμογές από το play store και να στα δείξω σε video)

εννοώ ότι όταν παρατηρούμε κάτι δεν σημαίνει ότι φταίει η rom .

μετά την rom κάνουμε εγκατάσταση ότι κινείται , γιατί να μην φταίει μια η περισσότερες εφαρμογές ??

@stallone

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4312109#post4312109

Για ποια επιλογή μιλάς στην astro file manager ? αν και δεν το χρησιμοποιώ

 

φιλε tora33, απο οταν πηρα το s3 , περναω παντα συγκεκριμενες εφαρμογες. οποιες ειχα και με την ics , τις ιδιες περναω και τωρα. εαν εσυ ειχες τις ιδιες στην ics , και δεν σου εκανε αυτο το κρασαρισμα με το touchwiz, και μετα οταν στο εκανε συνεχεια με την αλλη ρομ, που θα πηγαινε το μυαλο σου? μπορει καποιες εφαρμογες να μην ειναι συμβατες με το jb. δεν ξερω. εγω γραφω αυτο που βλεπω, και ελπιζω σε καποιες λυσεις απο καποιους που ειναι περισσοτερο καιρο με τα android και σιγουρα ειναι πιο εμπειροι.

ακομα να αναφερω οτι 2 φιλοι μου, εχουν ακριβως το ιδιο προβλημα. τωρα παιζει να εχουμε καποια ιδια εφαρμογη και οι τρεις και να το κανει σε ολους. δεν ξερω. για το αλλο θεμα με την εμφανιση προηγουμενης επαφης, νομιζω το ανεφερε και καποιος αλλος εχθες.

για το astro ρωταω για το που ειναι η επιλογη, να κανεις backup τις εφαρμογες. γιατι ειπε ενα παιδι οτι κανει backup κανονικα και τις αγορασμενες, οταν ειπα οτι μονο το titanium εχω δει να το κανει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Για ποια επιλογή μιλάς στην astro file manager ? αν και δεν το χρησιμοποιώ

 

Καλημέρα παιδιά! Το Astro Manager έχει τη δυνατότητα να πάρει back-up όλες τις εφαρμογές που έχουν εγκατασταθεί στο κινητό μας, κάνοντας slide από δεξιά προς αριστερά, επιλέγοντας την επιλογή Application Manager=>το tab "Installed Apps"=> επιλέγουμε τις εφαρμογές που θέλουμε να κάνουμε Back-up => και πατάμε το "Back-up" (γκρι πλήκτρο πάνω αριστερά).

 

Σημείωση, δεν κάνει back-up τις ρυθμίσεις για κάθε εφαρμογή, αλλά την ίδια την εφαρμογή και μόνο. Με έχει βολέψει αρκετά μέχρι τώρα, αν και τελευταία, μετά το rooting της συσκευής, την έχω καταβρεί με το Titanium. Τα κάνει όλα και συμφέρει, αρκεί να είναι rooted το κινητό (το Astro δεν χρειάζεται να είναι rooted).

 

Αυτά...

Live and let die!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Το Astro Manager έχει τη δυνατότητα να πάρει back-up όλες τις εφαρμογές που έχουν εγκατασταθεί στο κινητό μας, κάνοντας slide από δεξιά προς αριστερά, επιλέγοντας την επιλογή Application Manager=>το tab "Installed Apps"=> επιλέγουμε τις εφαρμογές που θέλουμε να κάνουμε Back-up => και πατάμε το "Back-up" (γκρι πλήκτρο πάνω αριστερά).

 

Σημείωση, δεν κάνει back-up τις ρυθμίσεις για κάθε εφαρμογή, αλλά την ίδια την εφαρμογή και μόνο. Με έχει βολέψει αρκετά μέχρι τώρα, αν και τελευταία, μετά το rooting της συσκευής, την έχω καταβρεί με το Titanium. Τα κάνει όλα και συμφέρει, αρκεί να είναι rooted το κινητό (το Astro δεν χρειάζεται να είναι rooted).

 

Αυτά...

:up::up:

Πολύ χρήσιμη πληροφορία φιλε μου τουλάχιστον εγω δεν το ήξερα οτι εχει αυτήν τη δυνατότητα ο Astro .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Development News:

Omega v27.1 is almost ready.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=32116013&postcount=24529

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Σε υιών διαφέρει από την v27 ???

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26325764&postcount=3

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Το Astro Manager έχει τη δυνατότητα να πάρει back-up όλες τις εφαρμογές που έχουν εγκατασταθεί στο κινητό μας, κάνοντας slide από δεξιά προς αριστερά, επιλέγοντας την επιλογή Application Manager=>το tab "Installed Apps"=> επιλέγουμε τις εφαρμογές που θέλουμε να κάνουμε Back-up => και πατάμε το "Back-up" (γκρι πλήκτρο πάνω αριστερά).

 

Αυτά...

 

τις αγορασμενες, τις αγνοει... !

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε κάποιο wipe πριν περάσουμε την 27.1 ? Επίσης παίζει να δημιουργήσω πρόβλημα στο κινητό που περνάω καπάκια μετά από κάθε ΡΟΜ πάλι το theme που φορούσα ?
Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε κάποιο wipe πριν περάσουμε την 27.1 ? Επίσης παίζει να δημιουργήσω πρόβλημα στο κινητό που περνάω καπάκια μετά από κάθε ΡΟΜ πάλι το theme που φορούσα ?

αν έχεις omega jb π.χ. την 27 , κάνεις μόνο σε recovery :

wipe cache partition και

advanced/ wipe dalvik cache

edit:

θα βάλεις και το θέμα που θέλεις χωρίς πρόβλημα

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...