Jump to content

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι αλλαξα και υπολογηστη και παλι μου βγαζει το ιδιο

Άλλαξε και το καλώδιο usb .

Έχεις ενεργοποιημένο το USB debugging ??

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εχω μονο ενα καλοδιο αυτο που ηταν μεσα στο κουτι του

Απο την στιγμή που έχεις δοκιμάσει σε δυο pc και τα έχεις ελέγξει όλα να είναι σωστά ,δεν ξερω τι άλλο να σου πω .

Το kies αναγνωρίζει το τηλέφωνο ??

Και τι ακριβώς σφάλμα σου βγάζει το odin??

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

@Leon200

Κατεβάζεις το αρχείο zip του cf-root και το αποσυμπιέζεις.

Πριν συνδέσεις το κινητό σου με το pc σε download mode,πήγαινε ρυθμίσεις>επιλογές προγραμματιστή>εντοπισμός σφαλμάτων και το ξετικάρεις.

Άνοιξε το odin.

Στην συνέχεια σε download mode συνδέεις το s3 με το pc και περιμένεις να σου γράψει την θύρα com.

Στην θέση pda βάλε το αποσυμπιεσμένο αρχείο md5 και πατάς start χωρίς να τικάρεις τίποτε άλλο στο odin.Όταν σου βγάλει pass είσαι έτοιμος.

*Δεν έχεις ανοίξει καθόλου το kies και δεν τρέχεις άλλα προγράμματα όταν φλασάρεις τον cf-root.

Δοκίμασε από την αρχή και πες μας τελικά αν τελικά έκανες root το τηλεφωνο σου.

**Εννοείτε ότι έχεις διαβάσει τις οδηγίες του 1ου post και καταλαβαίνεις τι ενέργειες κάνεις.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.ειμαι καπως καινουργιος στο ς3 και εκανα ροοτ με τον οδηγο σας.πρεπει να μου βγαλει καποιο εικονιδιο οπως πχ το cydia στο iphone? Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα πρέπει να σου εμφανιστεί η εφαρμογή SuperSU αν έχει γίνει σωστά η διαδικασία.

Μετά αν τρέξεις μία εφαρμογή που χρειάζεται δικαιώματα Root τότε η εφαρμογή SuperSU θα σου ζητήσει άδεια για να συνεχίσεις.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τις εφαρμογές τις κατεβάζεις από το Play Store και μετά τρέχουνε από το κινητό σου.

Αν εννοείς να κατεβάσεις την εφαρμογή SuperSU από το Play Store μπορείς να το κάνεις αλλά για να λειτουργήσει πρέπει το κινητό σου να είναι Root.

Η εφαρμογή SuperuSU διαχειρίζεται το Root στο κινητό σου, δεν σου το κάνει Root από μόνη της.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει κατευεικε Η εφαρμογή SuperuSU.απλα ρωταο αν θελει καποια εφαρμογη χρηματα απ το play store μπωρω να την κατευασω δωρεαν?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει καμία σχέση το Root με αυτό.

Επειδή είσαι νέο μέλος να σου τονίσω ότι σύμφωνα με τους Ο.Π.Χ. απαγορεύεται η αναφορά σε παράνομες εφαρμογές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η πολύ λεπτή και μικρή κόκκινη γραμμή που μου βγάζει πάνω αριστερά μόλις bootάρει (και πριν το samsung logo) τι είναι και πως φεύγει; Την εμφανίζει μετά το rootάρισμα και πέρασμα custom rom.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η πολύ λεπτή και μικρή κόκκινη γραμμή που μου βγάζει πάνω αριστερά μόλις bootάρει (και πριν το samsung logo) τι είναι και πως φεύγει; Την εμφανίζει μετά το rootάρισμα και πέρασμα custom rom.

 

Με το πέρασμα official firmware και μηδενισμό του counter πρέπει να φύγει .

Κάποιοι το κατάφεραν και με πέρασμα του παλιού bootloader (ics)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Με το πέρασμα official firmware και μηδενισμό του counter πρέπει να φύγει .

Κάποιοι το κατάφεραν και με πέρασμα του παλιού bootloader (ics)

 

Με συνδυασμό και των δύο δηλαδή;

Έτρεξα μόνο το TriangleAway-v2.37 για μηδενισμό αλλά την custom rom την έχω (evolution hd).

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Με συνδυασμό και των δύο δηλαδή;

Έτρεξα μόνο το TriangleAway-v2.37 για μηδενισμό αλλά την custom rom την έχω (evolution hd).

 

Άστο τότε όπως είναι και οταν αποφασίσεις να γίνεις τελείως stock ,τότε θα δεις αν εξαφανιστεί .

 

Όχι περάσαν μονο το παλιό bootloader και έφτιαξε .....δεν το έχω κάνει και δεν γνωρίζω αν όντως δουλεύει .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

Σκέφτομαι να κάνω root το S3 κυρίως για να μη έχω τις ενοχλητικές διαφημίσεις σε όλες τις εφαρμογές και έχω κάποιες απορίες:

1) Αν γίνω ροοτ, για να κάνω την αναβάθμιση στην 4.1.2 θα πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό από αυτό που έκανα για να το κάνω 4.1.1 (από το μενου του κινητού,settings, details, update),

2) Το triangle away χρειάζεται μόνο αν θέλω να περάσω custom rom

3) Μόνο με ρουτ αν χρειαστεί κάτι, χάνεται η εγγύηση και υπάρχει κάποιος οδηγός για unroot??

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

Σκέφτομαι να κάνω root το S3 κυρίως για να μη έχω τις ενοχλητικές διαφημίσεις σε όλες τις εφαρμογές και έχω κάποιες απορίες:

1) Αν γίνω ροοτ, για να κάνω την αναβάθμιση στην 4.1.2 θα πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό από αυτό που έκανα για να το κάνω 4.1.1 (από το μενου του κινητού,settings, details, update),

2) Το triangle away χρειάζεται μόνο αν θέλω να περάσω custom rom

3) Μόνο με ρουτ αν χρειαστεί κάτι, χάνεται η εγγύηση και υπάρχει κάποιος οδηγός για unroot??

 

1) Ναι ! Τώρα με την jelly bean δεν μπορείς να κανεις ΟΤΑ(over the air) update όταν είσαι root , πρέπει να γίνεις unroot .

2)Το triangle away χρειαζεται για να μηδενίσεις τον counter και να επαναφέρεις το τηλεφωνο σε official κατάσταση .http://www.youtube.com/watch?v=N88WdM3L5g0

3)Ναι χάνεται .Υπάρχει οδηγός στην πρώτη σελίδα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Έχω μπερδευτεί κάπως. Έκανα root το S3 με τον συνήθη τρόπο. Εάν θέλω να επανέλθω στην κλασσική stock rom και να έχω και κανονικά τις αναβαθμίσεις μου τι ακριβώς πρέπει να κάνω γιατί το αρχικό ποστ με μπέρδεψε:confused: έχω κατεβάσει και το triangle away..

 

Αυτό που "κατάλαβα" είναι πως

1) πρέπει να τρέξω το triangle away

2) μέσω odin να φλασάρω την original 4.1 π.χ της εταρείας μου? ή με το triangle away θα με αφήσει να κάνω update?

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σε συνέχεια του μηνύματος του Haris1977. Έχω κάνει back up, την στοκ ρομ. Αν πατήσω restore και την flashaρω είναι οκ?ή όνειρα θερινής νυχτός?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σε συνέχεια του μηνύματος του Haris1977. Έχω κάνει back up, την στοκ ρομ. Αν πατήσω restore και την flashaρω είναι οκ?ή όνειρα θερινής νυχτός?

 

Αυτό ακριβώς δεν έχω καταλάβει και εγώ..:wacko: Mε λίγα λόγια.. Πρέπει να πραγματοποιηθούν ΟΛΑ τα βήματα της 1ης σελίδας στο πως να μην είσαι root?:o

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Έχω μπερδευτεί κάπως. Έκανα root το S3 με τον συνήθη τρόπο. Εάν θέλω να επανέλθω στην κλασσική stock rom και να έχω και κανονικά τις αναβαθμίσεις μου τι ακριβώς πρέπει να κάνω γιατί το αρχικό ποστ με μπέρδεψε:confused: έχω κατεβάσει και το triangle away..

 

Αυτό που "κατάλαβα" είναι πως

1) πρέπει να τρέξω το triangle away

2) μέσω odin να φλασάρω την original 4.1 π.χ της εταρείας μου? ή με το triangle away θα με αφήσει να κάνω update?

Τρέχεις το triangle away μηδενίζεις τον counter και μετά περνάς το official firmware της συσκευής σου .

Αναλυτικές οδηγιες υπάρχουν στην πρώτη σελίδα οπως και αρκετά βίντεο στο youtube

Καλησπέρα,σε συνέχεια του μηνύματος του Haris1977. Έχω κάνει back up, την στοκ ρομ. Αν πατήσω restore και την flashaρω είναι οκ?ή όνειρα θερινής νυχτός?

 

Αυτό ακριβώς δεν έχω καταλάβει και εγώ..:wacko:

 

 

Επίσημο update δεν θα πάρεις γιατί θα εξακολουθείς να είσαι root .Και τωρα με jelly bean πρέπει να γινεις unroot για να μπορέσεις να δεχτείς επίσημο update ....τουλάχιστον με OTA (over the air) .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς (για να μην μπερδευτούμε):

 

1) Τρέχω το triangle away και μηδενίζω τον counter

2) περνώ με αυτή τη διαδικασία http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584 το 1ο ρομ (το μαμίσιο) που είχε το κινητό μου (4.0.4 συγκεκριμένα)

 

Μετά? Θα με αφήσει να παώ στην 4.1 ota?:ninja:

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς (για να μην μπερδευτούμε):

 

1) Τρέχω το triangle away και μηδενίζω τον counter

2) περνώ με αυτή τη διαδικασία http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584 το 1ο ρομ (το μαμίσιο) που είχε το κινητό μου (4.0.4 συγκεκριμένα)

 

Μετά? Θα με αφήσει να παώ στην 4.1 ota?:ninja:

 

Και την 4.1 να περάσεις κατευθείαν , από την στιγμή που είναι για το τηλέφωνο σου και δεν θα είσαι πλέον root .....ναι θα μπορείς να κάνεις OTA update .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Και τότε γιατί όλος αυτός ο σαματάς της 1ης σελίδας (τα 10 βήματα ενοοώ) ρε παιδιά?:happy:
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Και τότε γιατί όλος αυτός ο σαματάς της 1ης σελίδας (τα 10 βήματα ενοοώ) ρε παιδιά?:happy:

 

Ο οδηγός για unroot αφορά κυρίως όλους αυτούς που πρέπει να γυρίσουν το τηλέφωνο τους σε εντελώς stock κατάσταση ,είτε γιατί πρέπει να πάει στο service είτε γιατί θέλουν να το πουλήσουν .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...