Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ σ' ευχαριστώ.. Ας ελπίσουμε να διορθωθεί με την αναβάθμιση (και να μπορεσει να παρει αναβαθμιση) ..:mad:

 

Μπορείς να κάνεις αναβάθμιση και μέσω odin το κάθε επισημο firmware, χωρίς να περιμένεις στην σειρά ή να σε προβληματιζει το σύστημα ασφαλείας της Σαμυ.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kαλημερα παιδια και χρονια πολλα!

 

Λοιπον θελω να κανω μια ερωτηση για κατι που αρχιζει και με ξενερωνει σχετικα με το s3...

Να τονισω οτι το τηλεφωνο ειναι εντελως απειραχτο, το μονο που κανω ειναι οι επισημες αναβαθμισεις οταν ερθει η ωρα τους, αυτη την στιγμη φοραω την εκδοση 4.1.1....

 

Το θεμα που μου κανει ανα τακτα χρονικα διαστηματα, ειναι, οτι μολις παω να παρω τηλεφωνο καποιον μεσα απο τις επαφες μου, μου βγαζει μυνημα " μη εγγεγραμμενος στο δικτυο" και για να μπορεσω να παρω τηλεφωνο, πρεπει να κανω επανεκινηση της συσκευης και το προβλημα επιλυεται...Μεχρι την επομενη φορα που θα μου το ξανακανει βεβαια, και θα πρπει να κανω παλι επανεκινηση...

 

Εχει κανεις καμια ιδεα για ποιο λογο συμβαινει αυτο?

Αν εχεις κανεις τι παραμικρη ιδεα για το τι θα μπορουσα να κανω για να επιλυθει αυτο το θεμα ειμαι ολος αυτια:)

 

Και ειναι κριμα, γιατι ενω με εχει βολεψει απιστευτα σαν τηλεφωνο, κοινως τα σπαει, αρχιζω και ξενερωνω απιστευτα απο αυτη την βλακεια που κανει...Οταν σκαω 500 ευρουλακια για ενα τηλεφωνο εχω και την απαιτηση ολα να ειναι αψεγαδιαστα!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων, συγνωμη για το μακρυσκελες ποστ και ευχομαι καλες γιορτες και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια και χρονια πολλα!

 

Λοιπον θελω να κανω μια ερωτηση για κατι που αρχιζει και με ξενερωνει σχετικα με το s3...

Να τονισω οτι το τηλεφωνο ειναι εντελως απειραχτο, το μονο που κανω ειναι οι επισημες αναβαθμισεις οταν ερθει η ωρα τους, αυτη την στιγμη φοραω την εκδοση 4.1.1....

 

Το θεμα που μου κανει ανα τακτα χρονικα διαστηματα, ειναι, οτι μολις παω να παρω τηλεφωνο καποιον μεσα απο τις επαφες μου, μου βγαζει μυνημα " μη εγγεγραμμενος στο δικτυο" και για να μπορεσω να παρω τηλεφωνο, πρεπει να κανω επανεκινηση της συσκευης και το προβλημα επιλυεται...Μεχρι την επομενη φορα που θα μου το ξανακανει βεβαια, και θα πρπει να κανω παλι επανεκινηση...

 

Εχει κανεις καμια ιδεα για ποιο λογο συμβαινει αυτο?

Αν εχεις κανεις τι παραμικρη ιδεα για το τι θα μπορουσα να κανω για να επιλυθει αυτο το θεμα ειμαι ολος αυτια:)

 

Και ειναι κριμα, γιατι ενω με εχει βολεψει απιστευτα σαν τηλεφωνο, κοινως τα σπαει, αρχιζω και ξενερωνω απιστευτα απο αυτη την βλακεια που κανει...Οταν σκαω 500 ευρουλακια για ενα τηλεφωνο εχω και την απαιτηση ολα να ειναι αψεγαδιαστα!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων, συγνωμη για το μακρυσκελες ποστ και ευχομαι καλες γιορτες και παλι!

 

Μήπως, λέω μήπως, φταίει η κάρτα sim; Καλό είναι να πάρεις μια καινούρια αν δεν είναι η δικιά σου.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Μήπως, λέω μήπως, φταίει η κάρτα sim; Καλό είναι να πάρεις μια καινούρια αν δεν είναι η δικιά σου.

 

Ομολογουμενος η sim μου ειναι παρα παρα πολυ παλια, μαλιστα οταν πηρα το κινητο περασα και απο το γερμανο να μου την κοψουν με sim cutter και να γινει micro sim και να μπει στο s3 μου..

 

Λετε αν παρω μια καινουργια sim να λυθει το προβλημα μου?:D

Link to comment
Share on other sites

Ομολογουμενος η sim μου ειναι παρα παρα πολυ παλια, μαλιστα οταν πηρα το κινητο περασα και απο το γερμανο να μου την κοψουν με sim cutter και να γινει micro sim και να μπει στο s3 μου..

 

Λετε αν παρω μια καινουργια sim να λυθει το προβλημα μου?:D

 

Δεν ξέρω σίγουρα αλλά αφού είναι παλιά καλό είναι να δοκιμάσεις.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σίγουρα αλλά αφού είναι παλιά καλό είναι να δοκιμάσεις.

 

Ωραια θα το δοκιμασω και μακαρι να λυθει το προβλημα.....

Σε κανενα αλλο εχει παρουσιστει τετοιο θεμα με την εν λογο συσκευη, η ειμαι ο μοναδικος?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα το δοκιμασω και μακαρι να λυθει το προβλημα.....

Σε κανενα αλλο εχει παρουσιστει τετοιο θεμα με την εν λογο συσκευη, η ειμαι ο μοναδικος?

 

Κι εγώ αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα μερικές φορές και η κάρτα μου είναι καινούρια. Φοράω 4.1.1 και δεν είμαι root.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια εχω το galaxy S3 lte γερμανικο με CSC I9035VD2ALI4 4.1.1 και εχει βγει αναβαθμιση Germany 2012 December 4.1.2 I9305XXBLL3 που ειναι χωρις branded και θελω να την κανω εγκατασταση τι πρεπει να ακολουθησω ??????
Link to comment
Share on other sites

συνδεσα το κινητο με το kies και μου λεει οτι η δυνατοτητα αναβηθμισης του κινητου δεν ειναι δυνατη...το κινητο ειναι απο γαλλια (xef) ειναι στην 4.0.4 και δεν μου εμφανιζει καποια ενημερωση μεσω οτα....ειναι αγορασμενο απο birdphone αλλα ειναι δευτερο χερι και φοβαμαι μηπως ο προηγουμνως κατοχος το ειχε πειραξει...θελω τα φωτα σας καθως ειναι η πρωτη android συσκευη που εχω
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα μερικές φορές και η κάρτα μου είναι καινούρια. Φοράω 4.1.1 και δεν είμαι root.

 

Mαλιστα αρα δεν ειμαι ο μοναδικος, προφανως θα υπαρχουν και αλλοι....

Πρωτα βημα ειναι να αλλαξω sim με μια καινουργια....

Δευτερο βημα να αναβαθμισω στην 4.1.2 εκδοση android που απο οτι βλεπω δεν μου εχει ερθει ακομη σαν ενημερωση..(Δεν εχει ερθει ακομη Ελλαδα? Αν την βαλω χειροκινητα δεν θα εχω ελληνικη γλωσσα στο μενου του τηλεφωνου?)

Τριτο βημα αν δεν λυθει με τα παραπανω θα ειναι να το σουταρω και να παρω κατι αλλο (οχι παλι samsung)...

 

Γενικα το θεωρω σοβαρο προβλημα το συγκεκριμενο, γιατι οταν το κανει δεν μπορεις να δεχτεις ουτε εισερχομενες κλιισεις, μια μερα που δεν το πηρα χαμπαρι με επαιρναν τηλεφωνο για ενα σοβαροτατο λογο, αλλα το τηλεφωνο φαινοταν σαν απενεργοποιημενο (σε αυτον που με καλουσε), ειδα τις κλισεις μετα απο 8-9 ωρες που μου ηρθαν σε μυνημα μετα απο επανεκινηση της συσκευης, οταν καταλαβα οτι ειχε φαει παλι αυτο το κολλημα...

Edited by picollo
Link to comment
Share on other sites

Είπα για μία επιβεβαιωμένη περίπτωση λανθασμένου μηνύματος.

Όχι ότι σε κάθε περίπτωση συμβαίνει αυτό.

Είναι το καινούριο σούπερ ντούπερ γουάου σκάνερ της Samsung για την προστασία των κινητών της και που προφανώς είναι για τα μπάζα.

Έχεις κάθε δικαίωμα να πας να τους κολήσεις το τηλέφωνο στη μούρη.

Αλλά και να το κάνεις, θα σου πουν συγνώμη για την ταλαιπωρία, θα σου κάνουν αυτοί το τηλέφωνο αναβάθμιση (αν υπάρχει), μέχρι..........την επόμενη φορά.

 

Μα πόσο δίκιο τελικά !!

Λοιπόν, πήρα τηλεφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και μου λέει μια κοπέλα "σας εμφανίζει αυτό το μήνυμα γιατί προφανώς δεν υπάρχει καμία ενημέρωση", της είπα ότι όταν δεν υπάρχει ενημέρωση βγάζει "Δεν υπάρχει καμία διαθέσιμη ενημέρωση".

Και επέμενε, επέμεινα κι εγώ (τσατίστηκε κιόλας) και μου λέει " δεν έχει κλειδώσει το κινητό σας όπως λέτε αλλά κι εμείς δεν έχουμε κάποια απάντηση σε αυτό το μήνυμα. Μπορείτε να το κάνετε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή να το πάτε σε επίσημο service αν επιμένετε ότι υπάρχει πρόβλημα"..

Άρα ακόμα απ''οτι φαίνεται δεν έχουν ιδέα για το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια εχω το galaxy S3 lte γερμανικο με CSC I9035VD2ALI4 4.1.1 και εχει βγει αναβαθμιση Germany 2012 December 4.1.2 I9305XXBLL3 που ειναι χωρις branded και θελω να την κανω εγκατασταση τι πρεπει να ακολουθησω ??????

Διάβασε τον οδηγό στην πρώτη σελίδα .

συνδεσα το κινητο με το kies και μου λεει οτι η δυνατοτητα αναβηθμισης του κινητου δεν ειναι δυνατη...το κινητο ειναι απο γαλλια (xef) ειναι στην 4.0.4 και δεν μου εμφανιζει καποια ενημερωση μεσω οτα....ειναι αγορασμενο απο birdphone αλλα ειναι δευτερο χερι και φοβαμαι μηπως ο προηγουμνως κατοχος το ειχε πειραξει...θελω τα φωτα σας καθως ειναι η πρωτη android συσκευη που εχω

Έκανες αυτα που γράφει στο FAQ για να δεις απο ποια χώρα προέρχεται το τηλέφωνο ??

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

μου εμγανιζει το μηνυμα οτι το κινητο δεν υποστηριζει τη λειτουργια
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

μου εμγανιζει το μηνυμα οτι το κινητο δεν υποστηριζει τη λειτουργια

 

Δηλαδή προσπάθησες να κανεις τα βήματα που περιγράφονται εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4424560#post4424560 και δεν μπορείς ?? :confused:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ναι...το κιες μου εμφανιζει το μηνυμα οτι δεν ειναι ειναι δυνατη η αναβαθμιση λογισμικου
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

ναι...το κιες μου εμφανιζει το μηνυμα οτι δεν ειναι ειναι δυνατη η αναβαθμιση λογισμικου

 

Τι firmware έχεις ??

Είσαι root ??

 

Αν εισαι stock κατέβασε αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.manniakk.cscselector&hl=en απο το play και δες αν το csc ταιριάζει με το firmware που έχεις (μην πειράξεις κάτι)

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

το κινητο ειναι δευτερο χερι οποτε δεν ξερω αν εχει κανει κατι ο προηγουμενος κατοχος...πες μου μπορω να το ελενξω για να σου πω

 

πατωντας στο change csc μου εμφανιζει ως sales code το xef και ειναι επιλεγμενο απο κατω και το ιδιο

Edited by johnnyf95
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

το κινητο ειναι δευτερο χερι οποτε δεν ξερω αν εχει κανει κατι ο προηγουμενος κατοχος...πες μου μπορω να το ελενξω για να σου πω

 

πατωντας στο change csc μου εμφανιζει ως sales code το xef και ειναι επιλεγμενο απο κατω και το ιδιο

 

Αφού δεν μπορείς να κάνεις δουλειά με το kies για γράψε στον dialer *#1234# να δουμε τι θα βγαλει .

 

Πάντως εγω θα σου προτεινα να περάσεις το firmware με odin και να ξεμπερδεύεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

μου εμφανιζει το csc : I9300OXABLG8 που νομιζω οτι δεν αντιστοιχει στο xef
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

μου εμφανιζει το csc : I9300OXABLG8 που νομιζω οτι δεν αντιστοιχει στο xef

Tο τηλέφωνο πρέπει να είναι Αγγλικό αν θέλεις δοκίμασε να αλλάξεις το csc σε BTU ....θα κάνει factory reset .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειχα βρει και εγω οταν εψαψνα για να δω απο που ειναι το κινητο....

αρα τι μου προτινεις?περναω μονος μου με οδιν αναβθμιση?εχει σημασια αν θα περασω απο καποια συγκεκριμενη χωρα με την εγγυηση του κινητου

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειχα βρει και εγω οταν εψαψνα για να δω απο που ειναι το κινητο....

αρα τι μου προτινεις?περναω μονος μου με οδιν αναβθμιση?εχει σημασια αν θα περασω απο καποια συγκεκριμενη χωρα με την εγγυηση του κινητου

 

Αν εισαι σίγουρος οτι το τηλέφωνο είναι Αγγλικό τοτε για να μην χάσεις την εγγύηση πρέπει να περάσεις ενα αντίστοιχο firmware (Αγγλικό).

Εγω θα σου προτεινα απο την στιγμή που θα περάσεις κάποιο firmware με odin και θα χρειαστει να κάνεις factory reset ,άλλαξε το csc στο υπάρχον firmware ώστε να δεις αν τελικά το kies το δεχτεί και σου βγαλει update .

Αν και πάλι δεν κάνεις δουλειά πέρνα ενα με odin .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με το kies το κινητο ειναι γαλλικο (xef)...για την εγγυηση πρεπει να βαλω καποιο xef η γενικα καποιο γαλλικο?
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με το kies το κινητο ειναι γαλλικο (xef)...για την εγγυηση πρεπει να βαλω καποιο xef η γενικα καποιο γαλλικο?

 

Κατέβασε τότε ενα Γαλλικο firmware και βάλτο .http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-I9300&pcode=XEF&os=1&type=1#firmware

 

edit :μα δεν έγραψες οτι το kies δεν βγάζει πληροφορίες για χώρα προέλευσης ???

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

μου εμφάνιζε μονο το xef..τώρα που δοκίμασα την προετοιμασία αναβάθμιση χωρίς να έχω συνδεδεμένο το κινητό.βάζοντας το SN άρχισε να κατεβάζει αναβάθμιση με κωδικό btu (Αγγλία από τι είδα) τώρα θα την βαλω και θα σου πω...συγνωμη για την ταλαίπωρια..σε ευχαριστώ πολύ
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...