Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση :Φίλος ρούταρε πρόσφατα το κινητό και πέρασε μετά cyannogen kitkat.Όλα καλά αλλά όταν θέλει να προσθέσει μια επαφή στη μνήμη τύπου κινητού δεν υπάρχει κάπου η επιλογή. Δηλαδή μπορεί να προσθέσει μια επαφή μόνο στο gmail του και δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή να την προσθέσει στη μνήμη του κινητού αν θέλει. Ξέρει κανείς και για αύτο;

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά... στα ξαφνικά σβήνει το τηλέφωνο και προσπαθεί να ξανανάψει. Όμως οταν βγάζει το logo "Galaxy Siii GT-i9300" μενει εκεί και αναβοσβήνει δείχνοντας το logo ανα 3 sec. Αυτό το κάνει για πολύ ώρα μέχρι που κάποια στιγμή θα του' ρθει να ξεκινήσει. Χθες όλο το βράδυ με έπριξε και σήμερα το πρωί για καμια ώρα. Καμιά φορά προλαβαίνει να φανεί το εγχρωμο logo της Samsung και πολλες φορες παει πάλι στα ιδια να ανασβήνει. Το περίεργο είναι οτι βγάζω τη μπαταρια για αρκετη ώρα και όταν τη βάζω ξανά συνεχίζει σα να μη την έβγαλα ποτέ χωρις να πειράξω τίποτα. Εχω την QS με stok kernel. Μου φαίνεται για hardware θέμα πάντως. Έχει κάποιος κάτι υπ'όψιν του; Η μπαταρία είναι καινούργια.

 

Δεν γνωρίζω τι μπορεί να έχει, όντως μοιάζει για hardware. Αλλά έται από περιέργεια, πόσο καιρό το έχεις;

KCB
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... στα ξαφνικά σβήνει το τηλέφωνο και προσπαθεί να ξανανάψει. Όμως οταν βγάζει το logo "Galaxy Siii GT-i9300" μενει εκεί και αναβοσβήνει δείχνοντας το logo ανα 3 sec. Αυτό το κάνει για πολύ ώρα μέχρι που κάποια στιγμή θα του' ρθει να ξεκινήσει. Χθες όλο το βράδυ με έπριξε και σήμερα το πρωί για καμια ώρα. Καμιά φορά προλαβαίνει να φανεί το εγχρωμο logo της Samsung και πολλες φορες παει πάλι στα ιδια να ανασβήνει. Το περίεργο είναι οτι βγάζω τη μπαταρια για αρκετη ώρα και όταν τη βάζω ξανά συνεχίζει σα να μη την έβγαλα ποτέ χωρις να πειράξω τίποτα. Εχω την QS με stok kernel. Μου φαίνεται για hardware θέμα πάντως. Έχει κάποιος κάτι υπ'όψιν του; Η μπαταρία είναι καινούργια.

Δοκίμασε να ξαναεγκαταστήσεις τη rom.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

σημερα καταφερα να περασω τελικα S5 Mini Alpha Α5 Kitkat 4.4.4 και θα κανω τις συγκρισεις με την ARCHIDROID 2.5.3 σε θεματα μπαταριας και σταθεροτητας
Link to comment
Share on other sites

Σημερα περασα και την QS-i9300-KK-v3.0(NI2) και μπορω να πω πως ειναι ακομη καλυτερη απο την ΝΙ1.

Το μονο που δεν μπόρεσα να βρω ειναι η ρύθμιση για την αποδοχη των κλησεων με το home button.

Μπορει να βοηθήσει καποιος;

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

εχει ρυθμησεις για χειρωνομιες,ελενχο μεσω φωνης,αλλα φαινεται μεσω κουμπιων το θεωρουν αρχαιο τροπο και δεν εβαλαν:lol:
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Σημερα περασα και την QS-i9300-KK-v3.0(NI2) και μπορω να πω πως ειναι ακομη καλυτερη απο την ΝΙ1.

Το μονο που δεν μπόρεσα να βρω ειναι η ρύθμιση για την αποδοχη των κλησεων με το home button.

Μπορει να βοηθήσει καποιος;

Δεν έχει άλλα μπορείς να δοκιμάσεις στις ρυθμίσεις - προσβασιμοτητα - κλήσεις να απαντάς απλά αγγίζοντας το ράσο εικονίδιο του τηλεφώνου όταν σε καλούν

Link to comment
Share on other sites

Φίλος ψαχνει να ζωντανεψει το SIII του (φοραει stock ROM της cosmote Ιαν. 2014) μπορείτε να μου υποδείξετε ROM ή kernel που να κανει πιο γρηγορο μεν το κινητο αλλα χωρις να εχει θεματα με battery drain ?
Link to comment
Share on other sites

Φίλος ψαχνει να ζωντανεψει το SIII του (φοραει stock ROM της cosmote Ιαν. 2014) μπορείτε να μου υποδείξετε ROM ή kernel που να κανει πιο γρηγορο μεν το κινητο αλλα χωρις να εχει θεματα με battery drain ?

Η QS-i9300-KK v3.0 που αναφέρουμε στα τελευταία ποστς με boeffla kernel είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει, γρήγορη, σταθερή, με φυσιολογική κατανάλωση, δουλεύουν όλα της, νομίζω ότι δεν θα την αλλάξω ποτέ!

Ένας πολύ καλός λόγος να αγαπήσει ξανά κάποιος το S3 του. :)

Link to comment
Share on other sites

μετά από μια ημέρα με την S5 Mini Alpha Α5 Kitkat 4.4.4 έχω παρατήρηση κάποια προβλήματα

 

1) αργεί αρκετά να ανοίξει η οθόνη όταν δέχομαι κλήση

2) σε κάποιες εφαρμογές που έχουν λευκό φόντο όπως gmail ας πούμε οι ρυθμίσεις δεν φαίνεται δηλαδή η επιλογές ειναι τόσο άχνες που ειναι αδύνατον να τις δεις

Link to comment
Share on other sites

Η QS-i9300-KK v3.0 που αναφέρουμε στα τελευταία ποστς με boeffla kernel είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει, γρήγορη, σταθερή, με φυσιολογική κατανάλωση, δουλεύουν όλα της, νομίζω ότι δεν θα την αλλάξω ποτέ!

Ένας πολύ καλός λόγος να αγαπήσει ξανά κάποιος το S3 του. :)

Σε ευχαριστώ πολύ

Εχουμε κανενα Link για τον kernel και το recovery για να του δωσω?

Link to comment
Share on other sites

Φίλος ψαχνει να ζωντανεψει το SIII του (φοραει stock ROM της cosmote Ιαν. 2014) μπορείτε να μου υποδείξετε ROM ή kernel που να κανει πιο γρηγορο μεν το κινητο αλλα χωρις να εχει θεματα με battery drain ?

 

Δοκίμασε την QS που λενε τα παιδια στα προηγουμενα ποστς! :)

 

Εγω το εχω πει και θα το ξαναλεω, βεβαια :P με tw υποφερω.. απο τοτε που πηγα σε καθαρο Android δεν επιστρεφω! Προσφατα βγηκε και η M12 Snapshot της CyanogenMod 11. Την τρεχω τωρα με boeffla kernel και μπορω να πω πως πεταει!

 

(Ασχετο)

Μάλλον ειμαι απο τους λιγους εδω μεσα που ενδιαφερονται αλλα φαινεται πως εχουμε προοδο στην εκδοση Android 5.0 Lollipop

εχουν βγει ήδη τρεις Custom Roms και η πιο σταθερη φαινεται να ειναι η Nameless

Οι αλλες 2 ειναι η Android 5.0 Lollipop

της οποίας ο developer (arter97) συνεχισε, μαζι με τον JustArchi (γνωστος και απο αλλες Roms στο κινητο μας) και τον Moster2, να δουλευει πανω στην CyanogenMod 12 που για να πω την αληθεια δεν ξερω αν προκειται να γινει η επισημη CM12 για το κινητο μας..

Προσοχη αν θελετε να φλασαρετε! αυτες οι Roms εχουν ελειψεις και αρκετες ειναι βασικες! Φαινεται ομως πως κανουν μια πολυ καλη προοδο!

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο για να ανασάνει το κινητό είναι μια CM11.

Καμία έλλειψη στην ουσία και το κινητό πάει σφαίρα.

Μπαταρία σε νορμάλ επίπεδο με BoefflaNG kernel.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο για να ανασάνει το κινητό είναι μια CM11.

Καμία έλλειψη στην ουσία και το κινητό πάει σφαίρα.

Μπαταρία σε νορμάλ επίπεδο με BoefflaNG kernel.

Χμμμ... ειναι αργα μολις του περασα την QS-i9300-KK-v3.0(NI2) με τον boeffla-kernel-6.0-Samsung-i9300.CWM :(

 

Αν δω ομως θεματα με την μπαταρια θα στησω CyanogenΜοd

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... ειναι αργα μολις του περασα την QS-i9300-KK-v3.0(NI2) με τον boeffla-kernel-6.0-Samsung-i9300.CWM :(

Αν δω ομως θεματα με την μπαταρια θα στησω CyanogenΜοd

Αν αυτή η ρομ είναι stock based,δύσκολα θα έχει χειρότερη κατανάλωση από την cm

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... ειναι αργα μολις του περασα την QS-i9300-KK-v3.0(NI2) με τον boeffla-kernel-6.0-Samsung-i9300.CWM :(

Αν δω ομως θεματα με την μπαταρια θα στησω CyanogenΜοd

 

Έκανες μια πάρα πολύ καλή επιλογή, θα είδες ήδη ότι το S3 ελάφρωσε αρκετά. Ίσως με την cm να την έβλεπες ακόμα πιο ελαφριά, σίγουρα όμως δεν είναι και τόσο τεράστια η διαφορά, προσωπικά μάλιστα αντιμετώπισα και θέμα με την κάμερα όταν δοκίμασα cm. Εκτός από χειρότερες φωτό, έτρωγε και κολλήματα και δεν άνοιγε καθόλου η εφαρμογή αν δεν έκανα restart τη συσκευή. Σίγουρα δεν είναι ο κανόνας, αυτό που είδα στην QS όμως δεν το αλλάζω πια. Όλα της δουλεύουν άψογα, μπαταρία όσο η stock ενώ στη cm δυστυχώς φεύγει πιο γρήγορα.. δεν θα το μετανιώσεις και στο λέει ένας που λατρεύει cyanogen και μισεί touchwiz.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτή η ρομ είναι stock based,δύσκολα θα έχει χειρότερη κατανάλωση από την cm

 

Έκανες μια πάρα πολύ καλή επιλογή, θα είδες ήδη ότι το S3 ελάφρωσε αρκετά. Ίσως με την cm να την έβλεπες ακόμα πιο ελαφριά, σίγουρα όμως δεν είναι και τόσο τεράστια η διαφορά, προσωπικά μάλιστα αντιμετώπισα και θέμα με την κάμερα όταν δοκίμασα cm. Εκτός από χειρότερες φωτό, έτρωγε και κολλήματα και δεν άνοιγε καθόλου η εφαρμογή αν δεν έκανα restart τη συσκευή. Σίγουρα δεν είναι ο κανόνας, αυτό που είδα στην QS όμως δεν το αλλάζω πια. Όλα της δουλεύουν άψογα, μπαταρία όσο η stock ενώ στη cm δυστυχώς φεύγει πιο γρήγορα.. δεν θα το μετανιώσεις και στο λέει ένας που λατρεύει cyanogen και μισεί touchwiz.. ;)

Φιλοι μου σας ευχαριστώ πολύ για το feedback , όντως ειναι πολύ πιο ελαφρυα, απο την stock της cote αν θα δω-ουμε τιποτα κουλά θα ενημερωσω για το επομενο εγχειρημα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επέλεξα από το galaxy 5 ενώ στην προηγούμενη version είχα την στοκ.

Πάντως η μπαταρία από χτες πάει πολύ καλά σε ότι αφορά την κατανάλωση σε συνθήκες ηρεμίας.

Πολύ καλύτερα σε σχέση με την neatrom μιλώντας πάντα για Samsung based

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επέλεξα από το galaxy 5 ενώ στην προηγούμενη version είχα την στοκ.

 

Παρομοίως και δεν το μετάνιωσα, μεταμορφώθηκε το S3, σαν να πήρα καινούργια συσκευή! Πολύ όμορφη προσθήκη, αφού για πρώτη φορά δεν ήμουν σίγουρος αν ήθελα να μάθω τον nova (τελικά τον έβαλα βέβαια). Υπάρχει όμως μεγάλη ανανέωση, νέα εικονίδια σε notification bar, ρυθμίσεις, σκούρο μπλε στα αναδυόμενα παράθυρα.. επιτέλους ουσιαστική αλλαγή.. :)

Link to comment
Share on other sites

το καλο με την QS ειναι οτι δινει την δυνατοτητα να διαλεξεις ποσο ελαφρια η βαρεια αναλογα με τις αναγκες σου θελεις να ειναι η ρομ και σε συνδιασμο με την εμφανιση εχεις ενα αποτελεσμα που αγκιζει το 10";)
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

η QS εχει ραδιοφωνο ; αν οχι υπαρχει καποιο να βαλουμε ;

Είναι Samsung based rom όποτε ναι, έχει το εργοστασιακό ραδιόφωνο της Samsung. Είναι η stock rom του Note 2 προσαρμοσμένη ώστε να ταιριάζει στο S3 για να καταλάβεις καλύτερα για τι πρόκειται. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...