Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω αναφέρει στο παρελθόν το πρόβλημα που έχω με τις pure android Rom και την αδυναμία σύνδεσης με το δίκτυο τηλεφωνίας ( πράγμα που δεν συμβαίνει σε καμία άλλη Samsung based Rom ).

Σήμερα είπα να δοκιμάσω και μια miui και δυστυχώς και σε αυτή την περίπτωση μετά το πέρασμα της το σήμα του τηλεφώνου εξαφανίστηκε.

Το πόσο απορώ που δεν έχει συμβεί σε κανέναν άλλον και δεν έχω μπορέσει να βρω λύση μετά από τόσο καιρό, δεν λέγεται.

Φυσικά μετά και από αυτή την κρυαδα ξαναγύρισα στην neat Rom.

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε εχει συμβει σε εμενα,το ξανασυζητησαμε,κατι δεν καθεται καλα σε αυτες τις ρομ,και μαλλον επιλεκτικα:p
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα να παίζει ρόλο η χώρα προέλευσης της συσκευής;

Η δικιά μου είναι από Γερμανία.

Η δικιά σου από που είναι;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι με το modem ίσως;

 

 

 

Κάτι δικό μου τώρα, πόση μπαταρία βγάζετε με τις custom touchwiz roms σε kitkat?

Με έχει πιάσει μια μανία τελευταία και θέλω μπόλικη μπαταριουλα!

Βλέπω αναφέρετε την QS... Καλή;

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Παρε μια ιδεα. Η qs ειναι καλη χωρις περιττες εφαρμογες βλεπε σαμσουνγκ με πολυ καλη διαχειριση ραμ περιπου 560/580mb γενικα εμενα με βολεψε αρκετα.μπαταρια ολες ειναι περιπου στα ιδια εκτος απο αοσπ που ειναι μπαταριοφαγες. Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παρε μια ιδεα. Η qs ειναι καλη χωρις περιττες εφαρμογες βλεπε σαμσουνγκ με πολυ καλη διαχειριση ραμ περιπου 560/580mb γενικα εμενα με βολεψε αρκετα.μπαταρια ολες ειναι περιπου στα ιδια εκτος απο αοσπ που ειναι μπαταριοφαγες.

Και δεν μου λες... Πόση ώρα με ανοιχτή οθόνη είναι αυτό; :-)

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι μου διεφυγε να κοιταξω,αλλα την συγκεκριμενη στιγμη υποθετω κανενα δυωρο.μετα απο το σκρινσοτ(:wacko:)μπηκα ιντερνετ στο γιουσωλην και μετα απο 3 τεταρτα επεσε στο 38%.:O να τονισω οτι οι λειτουργιες που αποικονιζονται ειναι αρκετα ενεργοβορες.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ουυυυ μια χαρα εφυγα για QS

boeffla ποια εκδοση ρε συ να βαλω; υπαρχει μηπως μαζι στο zipακι με aroma installer?

 

Edit: Τώρα είδα! εχει επιλογη για boeffla!

Τεσταρω και λεω εντυπωσεις!

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι θα σου αρεσει.εγω ημουν κολημενος με την neatrom,πολυ καλη αλλα δεν επαιζε η ενταση απο τα ακουστικα,περασα για λιγο την efextrem,και τωρα ειμαι με την προαναφερομενη.την βρισκω πολυ καλη και ποιο συνχρονη.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλάμε για τροποποιήσεις βέβαια κι εγώ θα κάνω το εντελώς αντίθετο όμως θεωρώ ότι πρέπει να αναφερθεί, για όσους τουλάχιστον έχουν το θέμα "αυτονομία μπαταρίας" στις προτεραιότητες τους.

Από χτες λοιπόν βρίσκομαι σε εντελώς stock κατάσταση, έκανα την αλλαγή θέλοντας να κάνω και το τελευταίο επίσημο update στην 4.3 του πολωνικού firmware που έχει το S3 μου.. είπα λοιπόν αυτή τη φορά για δοκιμή να μην κάνω ακόμα root, να μην εγκαταστήσω όλες αυτές τις εφαρμογές που το ακολουθούν απαραιτήτως (titanium, adfree, greenify, xposed framework με όλα τα modules που συνοδεύεται κλπ..), το μόνο που έκανα βασικά ήταν να απενεργοποιήσω τις stock εφαρμογές που δεν χρειάζομαι και μαντέψτε, το αποτέλεσμα στην μπαταρία ήταν αρκετά εντυπωσιακό! Δεν έχω στοιχεία, ούτε τώρα κράτησα αλλά ούτε είχα κρατήσει στην προηγούμενή μου κατάσταση, το μόνο που έχω να πω είναι ότι η μπαταρία δεν πέφτει με την ίδια ταχύτητα που έπεφτε τόσο καιρό. Ούτε όσο ήμουν απλά root με τις παραπάνω εφαρμογές αλλά ούτε και για όσο βρισκόμουν στη cm11, εκεί ειδικά κατέβαινε αισθητά..

 

Ναι θα συμφωνήσω, το λειτουργικό το αισθάνομαι λίγο πιο βαρύ χωρίς όμως να παρατηρώ και κανένα τρελό lug (για bug ούτε λόγος), πάει αυτή η αίσθηση του εντελώς ανάλαφρου. Μήπως όμως ρε παιδιά όλα αυτά τα "πειράγματα" που κάνουμε στη συσκευή μας επιβαρύνουν τελικά αντί να καλυτερεύουν την τελική της απόδοση;

 

Σκεφτόμουν να ρωτήσω καιρό, ειδικά γι'αυτό το xposed και τα modules του, μήπως τελικά καταναλώνει μπαταρία όσο υπάρχει και λειτουργεί; Υποτίθεται ότι το module "Unbounce" που σε συνδυασμό με το xposed κάνει δουλειά όσον αφορά τα wakelocks, μήπως όμως κάνει ζημιά τελικά;

Όλα αυτά τα modules που αλλάζουν τις status bars και τα notification panels;

 

Ίσως είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα, μόλις χτες το απόγευμα γύρισα σε εντελώς stock κατάσταση και ίσως τα πράγματα να μην είναι τόσο ρόδινα όσο φάνηκαν και μελλοντικά.. μπαταρία όμως που να έχει πέσει κατά 2% μόλις στη διάρκεια της νύχτας έχω πολύ πολύ καιρό να δω, συνήθως έπαιζε γύρω στο 7. Με xposed, με greenify από πίσω, με ένα σωρό stock εφαρμογές να έχουν πάρει τον δρόμο χωρίς επιστροφή..

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Μάκη και μένα με την cm11 το βράδυ πέφτει 2%μονο.

το θέμα είναι όμως πως αν έχεις συνέχεια 3g/wifi και την οθόνη να παίζει,η μπαταρία κλαίει.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μάκη και μένα με την cm11 το βράδυ πέφτει 2%μονο.

το θέμα είναι όμως πως αν έχεις συνέχεια 3g/wifi και την οθόνη να παίζει,η μπαταρία κλαίει.

Εννοείται πως δεν είχα τίποτα από αυτά ενεργά Χριστόφορε, εδώ λέω ότι έβαζα ότι μπορούσα για να σταματήσω ότι έτρεχε από πίσω, φυσικά και θα πρόσεχα για όλα τα υπόλοιπα.. ;)

 

Δεν διαφωνώ βέβαια στο ότι η κάθε συσκευή συμπεριφέρεται διαφορετικά, ανάλογα πάντα και τις καταστάσεις. Στη δική μου περίπτωση όμως παρατήρησα τα παραπάνω. Δεν έχω παλιά συσκευή, το Πάσχα που μας πέρασε την αγόρασα με 4.3 εγκατεστημένη και νωρίς νωρίς έπεσε το root και τα καθέκαστα, πάντα όμως και σε όποια κατάσταση κι αν βρισκόμουν παρατηρούσα αυξημένη κατανάλωση κι όσο ήμουν με stock θεωρούσα ότι ήταν απλά λόγω της 4.3. Το ίδιο είδα όμως, και λίγο περισσότερο θα έλεγα για την 4.4.4 μέσω της cm11.. χτες πέρασα ξανά την 4.3 που είχα και την άφησα να κάνει και δύο επίσημα updates μέσω ΟΤΑ, ίσως ευθύνεται αυτό τελικά που βλέπω σήμερα τέτοια αποτελέσματα.. θα την αφήσω καθαρή όσο αντέξω και βλέπουμε, αν αύριο μεθαύριο καταλήξω πάλι σε root, xposed κλπ κλπ και παρατηρήσω πάλι αυξημένη κατανάλωση, θα περάσω πάλι σε καθαρή 4.3 (αφού βέβαια με αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο) και θα παραμείνω εκεί.. :)

Link to comment
Share on other sites

οταν λες τετοια αποτολεσματα; :)

δωσε μια ιδεα στο περιπου

 

btw, και αν μπει σε airoplane mode τοτε εμενα δεν χανει ουτε 1%

στην rom του temasek

 

τωρα παω να δω QS

Link to comment
Share on other sites

οταν λες τετοια αποτολεσματα; :)

δωσε μια ιδεα στο περιπου

 

btw, και αν μπει σε airoplane mode τοτε εμενα δεν χανει ουτε 1%

στην rom του temasek

 

τωρα παω να δω QS

Airplane mode δεν έχω βάλει ποτέ, εκτός μια φορά που μπήκα στο αεροπλάνο βέβαια.. :lol:

 

Δεν έχω στοιχεία όπως έγραψα παραπάνω παρά μόνο την κατανάλωση τη νύχτα που μειώθηκε απ'το 7% κατά μέσο όρο στο 2, κι όλα αυτά χωρίς root, χωρίς greenify, χωρίς xposed και Unbounce.. μπακαλίστικο το ξέρω αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω προλάβει και πολλά, μια πλήρη φόρτιση έκανα χτες το απόγευμα μετά το στήσιμο και τώρα είμαι με 91% μπαταρία, απ'το τάμπλετ σερφάρω και στο τηλέφωνο έκανα δύο κλήσεις μόλις, θα δείξει.. :)

 

Ρίξε καμιά άποψη για την QS.. :P

Link to comment
Share on other sites

Τώρα την έβαλα

Στην αρχή μου κολλούσε τρελά και ξενέρωσα :-P αλλά μπορώ να πω πως τη συμπαθώ.. Η μπαταρία (που με ενδιαφέρει και περισσότερο) τίποτα ιδιαίτερο μέχρι στιγμής αλλά δεν έχω κάνει ακόμα κανένα πεοραγματακι με boeffla που εγκατέστησα οπότε περιμένω καλύτερα αποτελέσματα!

 

Θα ξαναπώ μόλις έχω και μια άποψη για την μπαταρία!

 

ΥΓ: Το aeroplane mode το χρησιμοποιώ συνέχεια! Τα βράδια ας πούμε που δεν πρόκειται να μιλήσω με κανέναν το βάζω σε αυτή τη λειτουργία. (καμία φορά μετά ανοίγω το WiFi που μου χρειάζεται πιο πολύ παράλληλα με την πτήση)

Και η μπαταρία μετά πετάει :-P στο standby δηλαδή

 

Edit: ξερω πως δεν εδωσα πολλες ευκαιριες στην QS αλλα πραγματικα το aosp το νιωθω σαν σπιτακι μου :P

δεν αντεξα αλλο εκει... φαινεται ξεκαθαρα η διαφορα στην ram και στην ταχυτητα (και δεν εβαλα τιποτα απο bloatιες) και η μπαταρια ισα ισα να ειναι λιγο καλυτερη. αλλα και παλι :P δεν αντεχω

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

δυο πραγματακια δεν μου αρεσουν στις ΑΟSP,δεν εχει ραδιοφωνο και εκεινο που ΔΕΝ (μα καθολου) η νοτιφικεσιον μπαρα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

δυο πραγματακια δεν μου αρεσουν στις ΑΟSP,δεν εχει ραδιοφωνο και εκεινο που ΔΕΝ (μα καθολου) η νοτιφικεσιον μπαρα.

 

κατι που παρατηρησα ειναι πως με boeffla omni ng version η οθονη φαινεται ΠΟΛΥ πιο sharp

κατι που μαρεσει παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

δυο πραγματακια δεν μου αρεσουν στις ΑΟSP,δεν εχει ραδιοφωνο και εκεινο που ΔΕΝ (μα καθολου) η νοτιφικεσιον μπαρα.

 

όλα λύνονται εύκολα και αναίμακτα.

Μια χαρά ακούω με το spirit ul ραδιόφωνο στην cm11.

και στο πρώτο Galaxy S που έλεγαν πως καίει μικρόφωνα κλπ το είχα χρόνια.Να είναι καλά η cm μέχρι φέτος το είχα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαρέθηκα την 4.3, έλεγα να δοκιμάσω την 4.4 (4.4.2 ή 4.4.4?). Ποια προτείνεται σαν πιο ολοκληρωμένη με την καλύτερη διαχείριση Ram και την πιο γρήγορη?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται.. Touchwiz ή AOSP?

Η πρώτη προσφέρει σταθερότητα και ίσως καλύτερη μπαταρία και η δεύτερη ταχύτητα. Προσωπικά προτιμώ AOSP!

Link to comment
Share on other sites

συμπατριωτη,δοκιμασα πολλες αλλα την μικροτερη καταναλωση RAM την βρηκα στην QS-I9300-KK 4.4.2 οι ΑΟΣΠ δεν τα πανε καλα στο θεμα μπαταριας. Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

συμπατριωτη,δοκιμασα πολλες αλλα την μικροτερη καταναλωση RAM την βρηκα στην QS-I9300-KK 4.4.2 οι ΑΟΣΠ δεν τα πανε καλα στο θεμα μπαταριας.

Θα κάνω μια δοκιμή μια και είμαι αραχτός αυτές τις μέρες. Oι λεγόμενες Cyanogen όπως η CM11 τι λένε? Τις έχει δοκιμάσει κανένας?

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψε πιο πανω ο nicκname ειναι γρηγορες ελαφριες,αλλα το θεμα με την μπαταρια ισχυει σε μεγαλυτερο βαθμο.θεμα γουστου απο εκει και περα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Οκ σας ευχαριστώ. Ξεκινάω με την QS και βλέπουμε.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα τριωρακι με ανοιχτη οθονη θα το βγαλω παντως με temasek (που ειναι βασισμενη στην cm11)

και οταν η μπαταρια μου ηταν καινουρια 4 ωρες οθονη ηταν δεδομενο!

 

πιστευω το βασικο στην μπαταρια ειναι να μην εχεις αδικαιολογητα drains απο εφαρμογες (και οχι μονο) που ανοιγουν χωρις λογο!

απο εκει και περα αν δεν σου τρωει μπαταρια στο standby τοτε εξαρταται καθαρα απο την χρηση που θα κανεις.

 

για όσους βαλουν aosp rom το καλυτερο ειναι να δοκιμασουν boeffla ng εκδοση που εχει τα sources του βασισμενα σε αυτα που δινει η samsung

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...