Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή έχω¨ψηθει ¨ υπερβολικά , θέλω να κάνω μια ερώτηση.

 

Χρησιμοποιεί κανείς το spen για σημειώσεις στα ελληνικά , γιατί ένας από τους λόγους που θέλω να το πάρω είναι το να κρατάω σημειώσεις.

Διαφορετικά κρατάω το nexus μου και παίρνω και ένα μπλοκακι:p

 

Αν ρωτάς αν υποστηρίζει Ελληνικά, ναι, υποστηρίζει κανονικά...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή έχω¨ψηθει ¨ υπερβολικά , θέλω να κάνω μια ερώτηση.

 

Χρησιμοποιεί κανείς το spen για σημειώσεις στα ελληνικά , γιατί ένας από τους λόγους που θέλω να το πάρω είναι το να κρατάω σημειώσεις.

Διαφορετικά κρατάω το nexus μου και παίρνω και ένα μπλοκακι:p

Καλημέρα , θα σου μιλήσω καθαρά απ την προσωπική μου εμπειρία... μην την πάρεις σαν γενικό κανόνα .

Απ το πρώτο Note κ κατ' επέκταση σε αυτό ,το πενάκι πραγματικά μ εχει λύση τα χέρια ,εχω καταργήσει χαρτάκια σημειωματάρια ,μπλοκάκια τα παντα για εμένα είναι το ατου αυτής της συσκευής:)

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί νοτάκιδες παραγγέλθηκε ήδη το 2 , με πολύ πίκρα αποχωρίστηκα το 1 αφού βγήκε σκυλί σε όλα,μέχρι και στο δρόμο έσκασε χωρίς να πάθει κάτι. Το έδωσα σε αρκετά καλή τιμή το 1 οπότε τώρα περιμένω το λευκό2 με μεγάλη χαρά!!!!!

Μεγεια και με χαρά και με το καλό να σου έρθει!!!

Τελικά το θέμα με την φόρτιση που είχα ήταν θέμα καλωδίου. Φορτισα χθες με το καλώδιό του και τον φορτιστή του φυσικά και μέσα σε 2 ώρες είχε πάει 90% από το 5-6% που το έβαλα να φορτίσει. Οπότε όλα καλά με το θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , θα σου μιλήσω καθαρά απ την προσωπική μου εμπειρία... μην την πάρεις σαν γενικό κανόνα .

Απ το πρώτο Note κ κατ' επέκταση σε αυτό ,το πενάκι πραγματικά μ εχει λύση τα χέρια ,εχω καταργήσει χαρτάκια σημειωματάρια ,μπλοκάκια τα παντα για εμένα είναι το ατου αυτής της συσκευής:)

 

Ακριβώς έτσι .Αν ασχοληθείς λίγο με τις δυνατότητες του, μετα σε οποιαδήποτε συσκευη και να πας ,θα ψάχνεις να βρεις πενακι.Παιδια κακά τα ψέματαΓια μένα τα πράγματα έχουν ως εξής : .

!!!!Αν μια φορα με note ,μετα μονο με note!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως φιλε και στο note 1 με την σωστη ρομ τα ex dialer που λες συν το startup management κτλ η συσκευη παει σφαίρα! σφαιρα ομως! και ειναι διπύρηνη ! και με την ιδια ραμ που εχει το SGIII

δεν μπορω να φανταστώ καν τι θα γίνεται στο NOTE2:)

ολα θα ανοιγουν σε κλάσματα...

 

Αυτό λέω κι εγω οτι παει σφαίρα. Αυτο όμως δεν σημαίνει οτι πρεπει να είμαστε και χαρούμενοι. Τουλάχιστον το Siii που ειναι ίδιας γενιάς με το Note ii θα έπρεπε να λειτουργεί out the box όπως το ΝΟΤΕ.

Κάτι αντίστοιχο που συνέβαινε πέρυσι μεταξυ Sii και note 1.

Επίσης δεν πρεπει να παραμυθιαζομαστε. Στα android με τον τροπο που δουλεύουν τα Apis όλα ειναι θέμα ram. Μια συσκευη με 2 GB ram και διπυρηνο γίνεται στην πράξη πιο γρήγορη απο κάποια άλλη με τετραπυρηνο αλλα με 1gb ram.

Αυτο φαίνεται στην αμερικανικη έκδοση του Siii όπου όλα λειτουργούν άψογα.

Μπορει στα benchmarks να υπερτερει το international, αλλα στην χρήση, δεν εχει καμία σχέση το ενα με το αλλο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γενικός κανόνας για να έχετε το νου σας:

Ο φορτιστής που έχει το νοτε2 είναι ΔΥΟ αμπερ. Που σημαίνει πολυ.

Το μπριζάκι του βγάζει δύο αμπερ και το καλώδιο είναι αρκετά χοντρό για να υποστηρίζει 2 αμπέρ.

Ο φορτιστής του σ3 και σ2 π.χ. είναι 1 αμπερ. Το μισό. ( διπλό χρόνο φόρτισης)

Η παροχή στα λαπτοπ usb είναι 0,5 αμπερ. Το ένα τέταρτο. ( τετραπλάσιο χρόνο φόρτισης)

Αν λοιπόν χρησιμοποιείται άλλο μπριζάκι, καλώδιο, υπολογιστή ή αυτοκίνητο για φόρτιση, να θυμάστε τα παραπάνω πριν πιστέψετε πως"χάλασε" το κινητό

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Γενικός κανόνας για να έχετε το νου σας:

Ο φορτιστής που έχει το νοτε2 είναι ΔΥΟ αμπερ. Που σημαίνει πολυ.

Το μπριζάκι του βγάζει δύο αμπερ και το καλώδιο είναι αρκετά χοντρό για να υποστηρίζει 2 αμπέρ.

Ο φορτιστής του σ3 και σ2 π.χ. είναι 1 αμπερ. Το μισό. ( διπλό χρόνο φόρτισης)

Η παροχή στα λαπτοπ usb είναι 0,5 αμπερ. Το ένα τέταρτο. ( τετραπλάσιο χρόνο φόρτισης)

Αν λοιπόν χρησιμοποιείται άλλο μπριζάκι, καλώδιο, υπολογιστή ή αυτοκίνητο για φόρτιση, να θυμάστε τα παραπάνω πριν πιστέψετε πως"χάλασε" το κινητό

 

Voltaire να σε ρωτησω. Δημιουργητε οποιωδηποτε προβλημα στην μπαταρια η στο κινητο αν χρησιμοποιουμε φορτιστη με λιγοτερα αμπερ, π.χ με 1 αμπερ; Για την μπαταρια ειναι καλυτερα αν φορτιζετε ποιο αργα;

Link to comment
Share on other sites

Κι επίσης αν φορτίσω άλλη συσκευή με τον δικό μου φορτιστή παίζει να κάνω κακό στην μπαταρία από το παραπάνω ρεύμα ή έχει limiter το κύκλωμα της κάθε συσκευής στο ποσό ρεύμα θα πάρει?
Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα και εγω απο συνφορουμιτη .

 

Λευκο Note 2 το δικο μου και η πρωτη ερωτηση ειναι , αξιζει η μεταβαση σε Omega 3 (ποιες οι βελτιωσεις ; ) η το αφηνω με μαμα και ισως root ?

Edited by TLG
Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Voltaire να σε ρωτησω. Δημιουργητε οποιωδηποτε προβλημα στην μπαταρια η στο κινητο αν χρησιμοποιουμε φορτιστη με λιγοτερα αμπερ, π.χ με 1 αμπερ; Για την μπαταρια ειναι καλυτερα αν φορτιζετε ποιο αργα;

 

Λιγότερα αμπέρ κανένα πρόβλημα, απλά αργεί να φορτίσει. Θεωρητικά είναι και καλύτερα για την μακροζωία της μπαταρίας.

 

 

 

 

 

Κι επίσης αν φορτίσω άλλη συσκευή με τον δικό μου φορτιστή παίζει να κάνω κακό στην μπαταρία από το παραπάνω ρεύμα ή έχει limiter το κύκλωμα της κάθε συσκευής στο ποσό ρεύμα θα πάρει?

 

Ένα dual SIM που έχω απλά δεν φορτίζει με το πολύ παραπάνω ρεύμα.

Πάλι θεωρητικά, με βάση αυτά που ξέρω, μέχρι 2000mah μπαταρίες μπορείς να φορτίζεις. Λιγότερο όχι.

Δεν μπορείς δηλαδή να δίνεις 2 αμπερ ρεύμα για να φορτίσει μια μπαταρία 1,5 αμπερ. Το πως αντιδράει η κάθε συσκευή σε αυτό είναι της συσκευής/μπαταρίας

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην χαζοπαρέα. Όταν απαντάω σε mail με την μαμά εφαρμογή η απάντηση μου φαίνεται με σύμβολα. Αν απαντήσω με την εφαρμογή του Gmail, φαίνεται κανονικά. Μήπως ξέρει κανείς αν έχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, για τους φορτιστές που ρωτάτε, τα πράγματα είναι ως εξής: Η συσκευη ζητάει ρεύμα και ο φορτιστής της δίνει όσο ζητάει, όχι παραπάνω, με την προϋπόθεση να μπορεί να το δώσει.

 

Δηλαδή αν η συσκευή ζητάει 2 A, τότε οποιοσδήποτε φορτιστής από 2 A και πάνω θα τη φορτίσει σωστά και στον ελάχιστο χρόνο. Δεν έχει σημασία αν ο φορτιστής είναι 2, 10 ή 100 A, τον ίδιο χρόνο θα κάνει γιατί το ρεύμα που θα περάσει απ' το καλώδιο θα είναι πάντα 2 A (όσο ζητάει η συσκευή). Αυτό συμβαίνει γιατί οι συσκευές έχουν περιοριστές ρεύματος και ρυθμίζουν το ρεύμα με βάση τις ανάγκες τους.

 

Τώρα αν τη βάλετε σε θύρα USB στο PC που μπορεί να δώσει μόνο μέχρι 500 mA, τότε θα κάνει 4 φορές παραπάνω να φορτίσει.

 

Είναι πολύ καλό πάντως που ο original φορτιστής του Note II είναι 2 A, που σημαίνει ότι θα φορτίζει γρήγορα παρόλη τη μεγάλη μπαταρία.

 

Και να συμπληρώσω, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, ότι το μικρότερο ρεύμα (αργότερη φόρτιση) είναι καλύτερο για τη μπαταρία. Αν δεν σας χαλάει, φορτίζετέ το μέσω USB κι ας κάνει πολλές ώρες.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Για το καλωδιο του Ευθυμη πρεπει να ειναι προβληματικο μιας και χθες το βραδυ το φορτισα με το καλωδιο του gnexus και δεν ειχα κανενα θεμα.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μια πλήρη φόρτιση μιας και Χθες το τσεκάρω από το 6% μέχρι το 100% εμένα έκανε 2ώρες+20λεπτά..

Εννοείτε με τον μαμισιο φορτιστή...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Για το καλωδιο του Ευθυμη πρεπει να ειναι προβληματικο μιας και χθες το βραδυ το φορτισα με το καλωδιο του gnexus και δεν ειχα κανενα θεμα.

Το καλώδιο φόρτιζε και το S3 κανονικά και πριν από αυτό το note. Μπορεί βέβαια να μην άντεξε τόσο ρεύμα με το note2 και να παρέδωσε πνεύμα! Με το δικό του όλα καλά πάντως!

Πάντως μια πλήρη φόρτιση μιας και Χθες το τσεκάρω από το 6% μέχρι το 100% εμένα έκανε 2ώρες+20λεπτά..

Εννοείτε με τον μαμισιο φορτιστή...

Τόσο είναι το σύνηθες τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο φόρτιζε και το S3 κανονικά και πριν από αυτό το note. Μπορεί βέβαια να μην άντεξε τόσο ρεύμα με το note2 και να παρέδωσε πνεύμα! Με το δικό του όλα καλά πάντως!

 

Τόσο είναι το σύνηθες τελικά!

 

Ναι...πιθανολογω οτι 2:30 ωρες χαλαρα απο 0% πρεπει να ειναι...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Όσο συνεχίζω να διαβάζω το νήμα σας (το παρακολουθώ από την αρχή) και βλέπω λειτουργίες της εν λόγω συσκευής (youtube και δικές σας περιγραφές) τόσο πιο πολύ το θέλω! Περιμένω κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι να το δω από κοντά και μέχρι τις γιορτές να το χω στα χέρια μου... Είναι πάντως απίστευτη συσκευή.:)
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Γεια και παλι!Εχω φαει τον κοσμο να βρω τροπο για το πως αλλαζει το φοντο (θελω το λευκο) στις σημειωσεις του spen, το βρισκω μεν μεμονομενα για καθε σημειωση χωριστα ομως δεν βρισκω τροπο να το κανω μονιμο...οταν δηλαδη βγαινει το πενακι και ανοιγει η σημειωση αυτοματα να ειναι το φοντο(χαρτι) λευκο και οχι αυτο που εχει τωρα...

Μηπως το εχει ψαξει καποιος???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα παράξενο θεμα...το εκανε και στο σ3 και στο νοτελι...

ερχεται ενα μνμ στα κινεζικα και εχει σαν επιλογές οκ και ακυρο..

στο σ3 το ειχα πατήσει κατα λαθος και δεν εγινε τπτ.....μετα με τις ρομ που περνούσα δεν μου έτυχε ξανα και σήμερα στο νοτε τσουπ...αν περασω κανα avast λετε να μην ξανα ερθει?για ιο μου μυρίζει η δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, για τα ελληνικά στο νοτελι απο τα expansys , οσο αφορα τιμολογιο μπορει κοψει με τα στοιχεια μου για να γλιτωσω το φπα?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Γεια και παλι!Εχω φαει τον κοσμο να βρω τροπο για το πως αλλαζει το φοντο (θελω το λευκο) στις σημειωσεις του spen, το βρισκω μεν μεμονομενα για καθε σημειωση χωριστα ομως δεν βρισκω τροπο να το κανω μονιμο...οταν δηλαδη βγαινει το πενακι και ανοιγει η σημειωση αυτοματα να ειναι το φοντο(χαρτι) λευκο και οχι αυτο που εχει τωρα...

Μηπως το εχει ψαξει καποιος???

 

Το δοκίμαζα και εγώ εχθές αλλά μου έκανε το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μια από τα ίδια. Έφυγε χθες από γαλλία, και μου δείχνει πως σήμερα τα ξημερώματα 8:09 έφυγε από λειψία. Από εκεί και πέρα δεν έχει κανένα update ότι έφθασε κάπου... είναι ακόμα στο δρόμο?? Έτσι ήταν και σε εσένα, έφυγε από λειψία και μετά τίποτα?

 

και τα γλέντια συνεχίζονται... Ακόμα μου δείχνει Departed Facility in LEIPZIG - GERMANY από χθες το πρωί 8:09 χωρίς καμια ενημέρωση... Παιδιά παίζει να μην το ενημερώνουν λόγο σ/k?? Η ειμaί από τους ατυχους της "ληστείας"??

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω 2 παρατηρήσεις.. Η μπαταρία απλά δεν παίζεται, το ξαναλέω μάλλον για να το πιστέψω. Δηλαδή του χρόνου το θα γίνει θα έχει κάνα πυρήνα ατομικής σύντηξης μέσα στην συσκευή για να είναι καλύτερη η απόδοση??!!!

Χθες το βράδυ μες στα σκοτάδια πήγα να βάλω την συσκευή για φόρτιση και δεν μπορούσα να πετύχω καλά την οπή με αποτέλεσμα να το βρω δεξια-αριστερά και πάνω στο πλαίσιο 2-3 φορές δυνατά. Δεν το έχω σε θήκη ακόμα οπότε λέω "πάει το μαμησα το τηλέφωνο αύριο θα το κοιτάζω και θα κλαιω". Ε δεν έχει την παραμικρή γρατσουνια! Τιποτε όμως, καλύτερο κι από καινούριο, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στο bezel πιστεύω δεν χαράσεται ή γρατσουνιέται εύκολα.. Σε αντίθεση με άλλες πανάκριβες και "ποιοτικές συσκευές" που γρατσουνιουνται στο κουτάκι τους, μια χαρά τα πάει η παντοφλα/πλαστικουρα μας!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω 2 παρατηρήσεις.. Η μπαταρία απλά δεν παίζεται, το ξαναλέω μάλλον για να το πιστέψω. Δηλαδή του χρόνου το θα γίνει θα έχει κάνα πυρήνα ατομικής σύντηξης μέσα στην συσκευή για να είναι καλύτερη η απόδοση??!!!

Χθες το βράδυ μες στα σκοτάδια πήγα να βάλω την συσκευή για φόρτιση και δεν μπορούσα να πετύχω καλά την οπή με αποτέλεσμα να το βρω δεξια-αριστερά και πάνω στο πλαίσιο 2-3 φορές δυνατά. Δεν το έχω σε θήκη ακόμα οπότε λέω "πάει το μαμησα το τηλέφωνο αύριο θα το κοιτάζω και θα κλαιω". Ε δεν έχει την παραμικρή γρατσουνια! Τιποτε όμως, καλύτερο κι από καινούριο, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στο bezel πιστεύω δεν χαράσεται ή γρατσουνιέται εύκολα.. Σε αντίθεση με άλλες πανάκριβες και "ποιοτικές συσκευές" που γρατσουνιουνται στο κουτάκι τους, μια χαρά τα πάει η παντοφλα/πλαστικουρα μας!

Ευθυμη Πιο είναι αυτό που γρατσουνιεται απ το κουτάκι του?

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...