Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα δουλεψε πατοντας το "εκδοση βασικου φασματος" Edited by derizio
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χάθηκα λίγο, αλλά να πω και εγώ δυό λόγια για το update. Δεν θα αναφέρω τα γνωστά, το changelog είναι διαθέσιμο. Να πω πως οι πρώτες προσωπικές εντυπώσεις είναι θετικές. Την έριξα από πάνω, τη δούλεψα κάποιες ώρες έτσι για να δω πως θα πάει και μετά έκανα επαναφορά εργοστασιακών. Να ξεκαθαρίσω πως η επαναφορά δεν έγινε για λόγους δυσλειτουργίας. Απλώς, όπως είχα αναφέρει σε παλαιότερα posts, είχα κάποια θέματα με την μπαταρία και τα wakelocks τον τελευταίο μήνα. Τα wakelocks τα έλυσα (έφταιγε το Google Now) αλλά η μπαταρία δεν επέστρεψε στα επίπεδα που ήθελα. Οπότε είχα αποφασίσει πως με την 4.3 θα το στήσω ξανά αν αυτή ερχόταν πριν τις γιορτές. Αν δεν ερχόταν θα πήγαινα σε custom. Βγήκε το 1ο σενάριο.

Όσες ώρες την είχα πριν το factory reset, πάντως, δεν παρατήρησα κάποια χειροτέρευση στην μπαταρία αλλά αυτό με επιφύλαξη. Γνώμη θα έχω σε 1-2 μέρες.

 

Στα υπόλοιπα:

+ Φαίνεται πως λύθηκε το θέμα με στιγμιαίο ξύπνημα της συσκευής μετά από κλείδωμα με εφαρμογή για lock screen.

+ Έφτιαξαν (επιτέλους!!) την stock sms app όπως έπρεπε. Πλέον αφαιρεί τους τόνους αυτόματα κατά την αποστολή και δεν βγάζει τη γνωστή ειδοποίηση για "κατεστραμμένο μήνυμα".

+ Δείχνει να είναι κάπως ταχύτερο το ξύπνημα της συσκευής με το home button.

+ Η "Συλλογή" δουλεύει πολύ καλύτερα.

+ Γενικά βλέπω έναν καλύτερο αέρα στη συσκευή και αισθητά βελτιωμένο το lag στο scrolling που εγώ το έβλεπα και πριν.

+ Λόγω 4.3 είναι ενεργοποιημένη η επιλογή που όταν σου βγάζει να διαλέξεις με ποια εφαρμογή θες να ανοίξεις κάτι, πλέον με διπλό πάτημα στην επιθυμητή εφαρομγή ανοίγει, χωρίς να χρειάζεται να πατήσεις το "Μόνο αυτή τη φορά".

+ Σαφώς βελτιωμένο stock πληκτρολόγιο αν και θα συνεχίσω με TouchPal, μάλλον.

- Εξαφάνισαν το "Αναδυόμενο πρόγραμμα πλοήγησης". Εκτός αν θέλει ενεργοποίηση και δεν το έχω δει ακόμα γιατί πριν λίγο τέλειωσα με το στήσιμο.

Γενικά κάποιο άλλο χοντρό αρνητικό δεν έχω δει για την ώρα. Από αύριο πιο ολοκληρωμένες εντυπώσεις. Αν έχω ξεχάσει κάτι και μπορώ να βοηθήσω, ευχαρίστως.

 

Για Dialer δεν έχω γνώμη, λόγω έλλειψης smart dialing εξακολουθώ να χρησιμοποιώ τον exDialer. Ομοίως και για τον TW αφού ψηφίζω Nova.

Να πω ότι για να ενεργοποιήσετε τις "Επιλογές Προγραμματιστή" θέλει 7 φορές πάτημα στον Αριθμό έκδοσης στο μενού "Πληροφορίες συσκευής".

Mολις τελειωσα το περασμα κι εγω :D Ηταν μια ευκαιρια για μενα το κλειδωμα γιατι ειχα αρχισει και εμπαινα παλι στο τρυπακι με τα φλασαρισματα και ως γνωστον ησυχια εστι δεν προκειται να εχεις.

Να σε ρωτησω,μια συνολικη ενημερωση σου ηρθε?Κατι ανεφεραν τα παιδια για 4 απανωτα,αλλα σε μενα δεν βγαζει κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Mολις τελειωσα το περασμα κι εγω :D Ηταν μια ευκαιρια για μενα το κλειδωμα γιατι ειχα αρχισει και εμπαινα παλι στο τρυπακι με τα φλασαρισματα και ως γνωστον ησυχια εστι δεν προκειται να εχεις.

Να σε ρωτησω,μια συνολικη ενημερωση σου ηρθε?Κατι ανεφεραν τα παιδια για 4 απανωτα,αλλα σε μενα δεν βγαζει κατι αλλο.

Όχι, δεν ήρθαν άλλες. Μια συνολική και σε μένα 700+ ΜΒ. Βέβαια, πάτησα εγκατάσταση όλων και δεν πρόσεξα αν εκεί κατέβασε και κάτι άλλο αλλά νομίζω όχι. Και μετά την εγκατάσταση που έλεγξε δεν βρήκε τίποτα άλλο.

Κι εγώ γι' αυτό την έκανα γιατί το έβλεπα το έργο να ξανάρχεται. Και αφού το Note, ως συσκευή, σου επιτρέπει να το αποφύγεις, το "χρησιμοποίησα". Φαίνεται μια χαρά αναβάθμιση, πάντως. Δεν βλέπω τίποτα να έχει χειροτερεύσει, μόνο καλύτερα για την ώρα.

ΥΓ: Μήπως να πάρω κι ένα Cookoo Watch τώρα με την 4.3? :lol:

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά μετά την αναβάθμιση σε 4.3 και hard reset έχασα τις σημειώσεις του snote. Είχα την εντύπωση ότι τις κρατούσε στο cloud μέσω του λογαριασμού Samsung. Ξέρετε αν ισχύει και τέτοιο ή να ξεχάσω τις σημειώσεις μου;
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εύκολο σε κάποιον να μου πει αν με την 4.3 μπαίνει και το knox η μπορώ να το αποφύγω κατα την εγκατασταση . Επίσης , πες πως έχω knox , σημαίνει πως αν βάλω μια custom , μετά τι πρόβλημα θα έχω ? Μόνο ακύρωση της εγγύησης ?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου την έχω διαβάσει την απάντηση που λες, όλα τα διαβάζω απλά δεν μπορώ να βασιστω μόνο σε ένα ποστ. Από την στιγμή που ακούγονται τόσα διαφορετικά πράγματα για κάθε απορία, θα ήθελα μια επιβεβαίωση κι από άλλους.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Από ότι διάβασα εδώ εάν βάλω ΟΤΑ δεν χάνω τίποτα απολύτως αλλά καλά θα ήταν να κάνω Hard reset.

Στο παρελθόν είχα βάλει custom και ήμουν root, τώρα όμως stock χωρίς root. Άρα ο counter έχει γράψει τις 3 -4 αλλαγές. Τι πρέπει να κάνω βάζοντας την 4.3 ΟΤΑ για να μην γράψει το ΚΝΟΧ τις αλλαγές που είχα κάνει; Θα τις γράψει;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

την πέρασα και εγώ χθες το απόγευμα ΟΤΑ χωρις hard reset ή οτιδήποτε σχετικό.

έχει κάτσει πολύ καλά, χωρίς να χάσω κάτι κτλ

Περιμένω, βέβαια, πάνω στην πράξη να δω αν εμφανιστούν lags ή άλλα προβλήματα αλλά προς το παρόν όλα καλά.

Θα το δουλέψω για λίγο stock (χωρίς nova, handcent) γιατί με προδιαθέτει θετικά το καινούργιο πληκτρολόγιο και το γεγονός οτι έχουν κάνει διάφανη την πάνω μπάρα των πληροφοριών και έτσι απολαμβάνεις πλήρες το wallpaper

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Από ότι διάβασα εδώ εάν βάλω ΟΤΑ δεν χάνω τίποτα απολύτως αλλά καλά θα ήταν να κάνω Hard reset.

Στο παρελθόν είχα βάλει custom και ήμουν root, τώρα όμως stock χωρίς root. Άρα ο counter έχει γράψει τις 3 -4 αλλαγές. Τι πρέπει να κάνω βάζοντας την 4.3 ΟΤΑ για να μην γράψει το ΚΝΟΧ τις αλλαγές που είχα κάνει; Θα τις γράψει;

 

Ευχαριστώ.

 

Καλημέρα παιδιά σε γαλικο νοτε έκανα την αναβάθμιση μεσο οτα και πέρασε γύρω στα 700mb συν τρεις αναβαθμίσεις μαζί στο γερμανικό πέρασε γύρω στα 698 mb χωρις καμια αλλη πρωσθηκη μέχρι τώρα πιστεύω έγινε καλύτερο ( γρήγορο) και το καλύτερο δίνει πλέον την επιλογή αποθήκευση στην κάρτα sd το μόνο ίσως που πρόσεξα έχει πέσει λίγο η ένταση στο mp3 player

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα ενω δειχνει να δουλευει αψογα δεν εμφανιζει στην αρχικη οθονη ξεκλειδωματος τα εικονιδια που ειχα πριν ουτε με αφηνει να τα βαλω και ειναι απενεργοποιημενα τα πολλαπλα παραθυρα και η πλαινη επιλογη με τα προγραμματα. :confused:

 

ΒΡΕΘΗΚΕ ΛΥΣΗ !!

Οποιος εχει χασει τα πολλαπαλα παραθυρα και την πλαινη μπαρα με τα Apps δεν χρειαζεται factory reset .

Απλα πηγαινουμε ρυθμισεις -λειτουργια αρχικης οθονης - αλλαζετε απο τυπικη σε ευκολη λειτουργια (η και το αντιθετο ) και επανερχονται ολα!

Edited by greekn1c
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα ενω δειχνει να δουλευει αψογα δεν εμφανιζει στην αρχικη οθονη ξεκλειδωματος τα εικονιδια που ειχα πριν ουτε με αφηνει να τα βαλω και ειναι απενεργοποιημενα τα πολλαπλα παραθυρα και η πλαινη επιλογη με τα προγραμματα. :confused:

 

ΒΡΕΘΗΚΕ ΛΥΣΗ !!

Οποιος εχει χασει τα πολλαπαλα παραθυρα και την πλαινη μπαρα με τα Apps δεν χρειαζεται factory reset .

Απλα πηγαινουμε ρυθμισεις -λειτουργια αρχικης οθονης - αλλαζετε απο τυπικη σε ευκολη λειτουργια (η και το αντιθετο ) και επανερχονται ολα!

Το δοκίμασα αυτό Αλλα σε εμένα δεν δούλεψε,oπότε το Factory reset ισως είναι η λύση σε μερικούς από μας. Μας έκανε άνω κάτω αυτή η 4.3 :)
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά μετά την αναβάθμιση σε 4.3 και hard reset έχασα τις σημειώσεις του snote. Είχα την εντύπωση ότι τις κρατούσε στο cloud μέσω του λογαριασμού Samsung. Ξέρετε αν ισχύει και τέτοιο ή να ξεχάσω τις σημειώσεις μου;

 

Καμιά βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες Κρατήσει Back up ( Cloud-dropbox κτλ.) με hard reset επανερχετε στις Εργοστασιακές ρυθμίσεις και χάνονται όλες οι Πληροφορίες χρήστη. Αν δεν υπάρχουν στις σημείωσείς σου Και δεν έχεις κρατήσει κάπου back up δεν νομίζω να μπορείς να κανεις κάτι :(
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα μεγεθους στα updates ανα προελευση χωρας.Στο δικο μου, γερμανικό, μου εβγαλε 678mb, ενω στις γυναικας μου, Ισπανικο, εβγαλε 722mb.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ρε παιδιά εχθές το κινητό μπήκε σε 4.3 βγήκε το update επίσημο γιατί δεν είχα πάρει είδηση.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες Κρατήσει Back up ( Cloud-dropbox κτλ.) με hard reset επανερχετε στις Εργοστασιακές ρυθμίσεις και χάνονται όλες οι Πληροφορίες χρήστη. Αν δεν υπάρχουν στις σημείωσείς σου Και δεν έχεις κρατήσει κάπου back up δεν νομίζω να μπορείς να κανεις κάτι :(

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να συγχρονίσω το Samsung account. Ενώ συνδέετε με τον Samsung λογαριασμό δεν συγχρονίζει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσει που, επιτέλους, βγαίνει ο media player στην οθόνη κλειδώματος και μπορείς να τον χειριστείς χωρίς να ξεκλειδώσεις το κινητό. χρησιμοποιούσα τον Poweramp για το λόγο αυτό κυρίως.

 

Επίσης πολύ βολικό που μπορείς να προσθέσεις και άλλες οθόνες κλειδώματος και να βλέπεις πληροφορία χωρις να ξεκλειδώνεις (πχ μηνύματα).

 

Και επιτέλους η "γρήγορη ματιά" δουλεύει 100%

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να συγχρονίσω το Samsung account. Ενώ συνδέετε με τον Samsung λογαριασμό δεν συγχρονίζει με τίποτα.

 

δοκιμασε να μπεις στον λογαριασμό σου απο pc στην ιστοσελιδα της samsung μήπως παίζοντας απο εκεί με τις ρυθμίσεις το ξεμπλοκάρεις

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έκανε Κανονικά συγχρονισμό μέσω Του Samsung αλλά Παραδώξος μου συγχρoνισε τις φωτογραφίες Και τα Βίντεο άλλα Οχι Τις σημειώσεις. Αυτες Τις Τράβηξα από Το Back up που είχα στο PC.Av δεν τις είχες Κρατήσει Κάπου δεν νομίζω να μπορείς να τις επαναφέρεις.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω να με βοηθήσει όποιος θυμάται please...

 

Πριν κάνω την αναβάθμιση, με την stock email εφαρμογή, είχα την δυνατότητα να γράψω ελεύθερα με την γραφίδα μια λέξη και να την ενσωματώσει στο κείμενο έτσι όπως την έγραψα και χωρίς να είναι attached file.

Προσπαθώ να το κάνω στην 4.3 και δεν μπορώ;

Θυμάται κανείς πως γινόταν αυτό και να δοκιμάσει αν γίνεται στην 4.3 ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Από ότι διάβασα εδώ εάν βάλω ΟΤΑ δεν χάνω τίποτα απολύτως αλλά καλά θα ήταν να κάνω Hard reset.

Στο παρελθόν είχα βάλει custom και ήμουν root, τώρα όμως stock χωρίς root. Άρα ο counter έχει γράψει τις 3 -4 αλλαγές. Τι πρέπει να κάνω βάζοντας την 4.3 ΟΤΑ για να μην γράψει το ΚΝΟΧ τις αλλαγές που είχα κάνει; Θα τις γράψει;

 

Ευχαριστώ.

 

Κανείς δεν ξέρει; :)

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έκανε Κανονικά συγχρονισμό μέσω Του Samsung αλλά Παραδώξος μου συγχρoνισε τις φωτογραφίες Και τα Βίντεο άλλα Οχι Τις σημειώσεις. Αυτες Τις Τράβηξα από Το Back up που είχα στο PC.Av δεν τις είχες Κρατήσει Κάπου δεν νομίζω να μπορείς να τις επαναφέρεις.

 

Τελεία ας ξεχάσω λοιπόν τις σημειώσεις μου. Θα μπορούσα τουλάχιστον να συγχρονίσω με το Samsung account; Εδώ και ένα 24ωρο δεν λέει με τίποτα να συγχρονιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε class 10 SanDisk ή Samsung.

 

ευχαριστω αλλα class 10 υπαρχουν με ταχυτητα αναγνωσης 48 mb/s https://www.skroutz.gr/s/2856367/Samsung-microSDHC-Plus-32GB-Class-10.html

και με 70 mb/s https://www.skroutz.gr/s/2856319/Samsung-microSDHC-Pro-32GB-Class-10.html

υπαρχει ουσιαστικη διαφορα?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...