Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εντυπώσεις να πουν αφού τώρα την κατεβάζουν. Κάτσε να περάσουν 2-3 μέρες ώστε να την δουλέψουν λίγο και μετά συμπεράσματα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι εντυπώσεις να πουν αφού τώρα την κατεβάζουν. Κάτσε να περάσουν 2-3 μέρες ώστε να την δουλέψουν λίγο και μετά συμπεράσματα...

Εντάξει, εγώ το είπα προκαταβολικά. :D

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οτι πιο smooth ειχα ποτε. Απο την πρωτη στιγμη το καταλαβα. Κανενα σκαλωμα.

 

Μακάρι να έχει κάνει τόσο καλή δουλειά η Samsung που να είναι τόσο αισθητή η διαφορά από την πρώτη στιγμή αλλά πολλές φορές από τον ενθουσιασμό μας βγάζουμε θετικά συμπεράσματα που συνήθως δεν είναι πραγματικά.

Μάλλον θα περιμένω λίγες μέρες πριν πω κάτι τελεσίδικο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Οτι πιο smooth ειχα ποτε. Απο την πρωτη στιγμη το καταλαβα. Κανενα σκαλωμα.

 

Περίμενα κάποιον πιο έμπειρο για να το πω. Μου φαίνεται ελάχιστα πιο γρήγορο σε ανοίγματα. Δεν ξέρω ισως ειναι ιδεα μου.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

 

μετά από αρκετά χρόνια συμβίωσης, το E52 μου ετοιμάζεται σιγά - σιγά να αποδράσει σε μέρη χλοερά.

Σκέφτομαι κάποιες συσκευές για αντικαταστάτη και μεταξύ αυτών είναι και το Note II.

Επειδή όμως από την κατηγορία αυτή δεν έχω καμία εμπειρία και δεν έχω και κανένα στο κοντινό μου περιβάλλον (και επειδή δεν θα ήθελα να διαβάσω 700+ σελίδες ψάχνοντας) θα ήθελα τα φώτα σας σε κάποιες απορίες μου.

Η αναμενόμενη χρήση του κινητού είναι:

Περίπου 2 ώρες την ημέρα τηλέφωνο, 1 ώρα internet και email, 1/2 ώρα μουσική και ίσως κάποιο μικρό video από συνημμένα και 1/2 ώρα κανένα παιχνίδι ή λίγο ξεσκάλισμα.

Με ενδιαφέρει η μπαταρία να είναι όσο το δυνατό μεγαλύτερη και σκέφτομαι να αντικαταστήσω αν είναι δυνατόν με την ίδια χρηστικότητα το filofax που κουβαλάω.

Τι θα λέγατε για τα παραπάνω και εντέλει ποιος είναι ο λόγος να πας στο Note II και όχι στο S4 ή κάποια άλλη ναυαρχίδα?

 

Το Filofax σου δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεις να το αντικαταστησεις με το note 2. Για τετοια δουλεια χρειαζεσαι ενα note 8. θα σου προτεινα να παρεις ενα 8αρι και ενα μικρο κινητο. Διαφορετικα, με καποιους συμβιβασμους μπορεις να εχεις καλο pim και απο το note 2.

Σε καθε περιπτωση ο Wacom digitizer ειναι μεγαλη υποθεση...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έχει κάνει τόσο καλή δουλειά η Samsung που να είναι τόσο αισθητή η διαφορά από την πρώτη στιγμή αλλά πολλές φορές από τον ενθουσιασμό μας βγάζουμε θετικά συμπεράσματα που συνήθως δεν είναι πραγματικά.

Μάλλον θα περιμένω λίγες μέρες πριν πω κάτι τελεσίδικο.:)

 

Μα δεν σκαλωνει πλεον, πως να το κανουμε ? Μακαρι να μην κανω λαθος οπως μπορει να συμβαινει απο την απειρια μου...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σκαλωνει πλεον, πως να το κανουμε ? Μακαρι να μην κανω λαθος οπως μπορει να συμβαινει απο την απειρια μου...

Τώρα μπουτάρω κι εγώ.

Δεν μπορούσα να περιμένω... μη χάσω....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σκαλωνει πλεον, πως να το κανουμε ? Μακαρι να μην κανω λαθος οπως μπορει να συμβαινει απο την απειρια μου...

 

Πραγματικά μακάρι να έχεις δίκιο! Ευχάριστα νέα για όλους μας θα είναι αυτά!:)

Με την πρώτη ευκαιρία θα την περάσω για να την δοκιμάσω.

Πριν την περάσετε κάνατε Factory Reset ή απλά περάσατε το Update όσοι αναβαθμίσατε;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μακάρι να έχεις δίκιο! Ευχάριστα νέα για όλους μας θα είναι αυτά!:)

Με την πρώτη ευκαιρία θα την περάσω για να την δοκιμάσω.

Πριν την περάσετε κάνατε Factory Reset ή απλά περάσατε το Update όσοι αναβαθμίσατε;

 

Εγω απλα update. Δεν εχω πειραγμένη συσκευή και δεν το θεώρησα απαραίτητο. Χρειάζεται;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλό είναι πάντα να γίνεται ένα Factory Reset πριν και μετά την εγκατάσταση ενός Firmware ή ενός Update ώστε να κάτσει καλύτερα το λειτουργικό αλλά αν δείτε ότι όλα λειτουργούν ομαλά τότε αφήστε το.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα αλλά δεν έχει βγει ακόμα κάποιο επίσημο Changelog. Μόλις βρω κάτι θα το γράψω στο θέμα με τα Firmwares. Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα δύο βασικά ερωτήματα είναι τα παρακάτω (το ένα γεννάει το άλλο):

1. Επειδή θέλω να αντικαταστήσω την ατζέντα μου και το Note II με το S-Pen μοιάζει με καλή λύση. Θα μου δώσει όμως την ίδια πρακτικότητα?

2. Αν δεν μου δίνει την ίδια πρακτικότητα ποιoς ο λόγος να το προτιμήσω απέναντι σε συσκευές πιο καινούργιες ή ακόμα και παλιότερες άρα και φτηνότερες αφού βλέπεις ότι οι υπόλοιπες λειτουργίες που ψάχνω δεν είναι κάτι το extreme.

 

Με λίγα λόγια και απαντώντας ακριβώς στα λόγια σου. Τι εννοείς με το "σχεδόν άψογο" και τι εννοείς με το "αν όμως δεν χρειάζεσαι το S Pen" σε σχέση πάντα με τις λειτουργίες που ζητάω.

Αυτά...:rolleyes:

Για το θέμα του S Pen μόνο εσύ μπορείς να δώσεις την απάντηση αφού το χρησιμοποιήσεις εσύ ο ίδιος στην πράξη. Κάποιοι δεν βολεύονται με τέτοιου είδους "ηλεκτρονικά" σημειωματάρια και θέλουν το παραδοσιακό χαρτί. Μόνο εσύ μπορείς να δώσεις την απάντηση. Εγώ το βρίσκω πολύ βολικό.

 

Το "σχεδόν άψογο" το λέω ως προς την υλοποίηση, τη σταθερότητα και το συνολικό "πακέτο" που είναι ίσως η καλύτερη υλοποίηση Android που υπάρχει στον κόσμο σήμερα. Το αν είναι κατάλληλο για σένα δεν μπορώ να το γνωρίζω. Π.χ. ο PIC18F2620 είναι "σχεδόν άψογος" μικροελεγκτής, αλλά αν δεν ασχολείσαι με embedded systems σου είναι τελείως αδιάφορο. Με λίγα λόγια λέω ότι το Note II είναι σχεδόν άψογο σε αυτά που έχει σχεδιαστεί να κάνει, αλλά το κατά πόσο αυτά καλύπτουν τις ανάγκες σου είναι τελείως διαφορετικό θέμα.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το update, εκ πρωτης οψεως δεν βλεπω καποια διαφορα ή βελτιωση.:blink:

Ιδιο μου φαινεται.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω σηματική μείωση του lag... τσουλάει απίστευτα μετά το τελευταίο update και είμαι χρήστης που το έχω γεμίσει εφαρμογές και έχω κάνει root (έχω βάλει την ελληνική γνήσια ROM).

 

Όσο για τον φίλο που ρώτησε για το 4G, η επιλογή που δίνεται είναι μεταξύ 2 καταστάσεων 3G/4G ή GSM. Δηλαδή 3G ταχύτητα με κατανάλωση μπαταρίας 4G παντού εκτός από το προάυλιο του κτηρίου της Cosmote ή της Vodafone, όπου θα απολαμβάνεις 4G ταχύτητες. Εκτός αυτού, το LTE μοντέλο δεν έχει και δεκτη FM. Σε 2-3 χρόνια θα αξίζει κάποιος να πάρει LTE τηλέφωνο στην Ελλάδα. Τώρα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα σήμερα η αναβάθμιση. Ποια είναι ρε παιδιά η 4.2 η απλή βελτίωση της υπάρχουσας?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα σήμερα η αναβάθμιση. Ποια είναι ρε παιδιά η 4.2 η απλή βελτίωση της υπάρχουσας?

 

Όχι φιλέ δε ειναι 4.2 αυτή θα αργήσει λίγο. Νεο sw για την Ουγγαρία ειναι το τελευταίο..

Link to comment
Share on other sites

...είμαι χρήστης που το έχω γεμίσει εφαρμογές και έχω κάνει root (έχω βάλει την ελληνική γνήσια ROM)...
...ομοίως, όμως από τον Δεκ'12 έως σήμερα ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΝΕΝΑ LAG !!! Μπορεί το νέο update να κάνει την συσκευή ταχύτερη, όμως η βελτίωση δεν μπορεί να είναι σημαντική, διότι ήδη η συσκευή είναι και γρήγορη και απροβλημάτιστη! Βεβαίως ένα update μπορεί να φέρνει περισσότερες λειτουργίες, καλύτερες ρυθμίσεις κλπ. Θα δούμε...
Link to comment
Share on other sites

Φτου και μόλις είχα τελειώσει το στήσιμο... Καλά αν δεν είναι ΤΟ σημαντικό update δεν παίζει να κάνω αλλαγές.

btw εκείνη η προσφορά του dropbox ισχύει ακόμη;

Link to comment
Share on other sites

http://i40.tinypic.com/2z513f4.jpg http://i41.tinypic.com/24v1rg9.jpg

Πριν ... Μετά

 

Δεν έχω ακόμα άποψη. Εκ πρώτης όψεως φαίνεται ίδιο με πριν (σχεδόν τέλειο δηλαδή). Η αναβάθμιση έγινε OTA χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Τα πάντα διατηρήθηκαν αναλλοίωτα και (μέχρι τώρα τουλάχιστον) δεν εντόπισα κάποιο πρόβλημα.

 

Το μόνο που με χάλασε είναι το ότι η αναβάθμιση μου έσπασε το uptime που είχε φτάσει τις 20 μέρες χωρίς επανεκκίνηση με κανένα απολύτως κόλλημα και με τα πάντα να δουλεύουν τέλεια. Δεν πειράζει... :devil:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

http://i40.tinypic.com/2z513f4.jpg http://i41.tinypic.com/24v1rg9.jpg

Πριν ... Μετά

 

Δεν έχω ακόμα άποψη. Εκ πρώτης όψεως φαίνεται ίδιο με πριν (σχεδόν τέλειο δηλαδή). Η αναβάθμιση έγινε OTA χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Τα πάντα διατηρήθηκαν αναλλοίωτα και (μέχρι τώρα τουλάχιστον) δεν εντόπισα κάποιο πρόβλημα.

 

Το μόνο που με χάλασε είναι το ότι η αναβάθμιση μου έσπασε το uptime που είχε φτάσει τις 20 μέρες χωρίς επανεκκίνηση με κανένα απολύτως κόλλημα και με τα πάντα να δουλεύουν τέλεια. Δεν πειράζει... :devil:

 

20 μερες? Ωραια πραγματα.. δεν μασαει το τανκς...:D

Link to comment
Share on other sites

20 μερες? Ωραια πραγματα.. δεν μασαει το τανκς...:D

Σκυλί μαύρο (κι ας έχω το λευκό :lol:).

 

Τελικά ο μόνος λόγος να κάνεις επανεκκίνηση στο Νοτέλι είναι τα f/w updates... :up:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

DrMobile δεν είσαι root να υποθέσω; Γιατί βλέπω το CR και τρέχει και στα 2 screenshots.

Σωστά υποθέτεις, δεν είμαι root.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...