Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και ξαναασχολήθηκα με το X96 Air , θέλω να ρωτήσω μπας και βρώ καμιά λύση στο πρόβλημα που έχω με το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης που παρεμβάλεται στο media player.

Έχω μια τηλεόραση panasonic και όποτε πατάω το power button για να ανοίξω την TV , ενεργοποιείται το X96 και μου σπάει τα νεύρα.Έχουν προφανώς την ίδια συχνότητα ενεργοποίησης στο το ir blaster.Αναγκάζομαι να βγάζω το καλώδιο ρεύματος του Χ96 αλλά δεν είναι δουλειά το μπάσε-βγάλε.Καμιά πρόταση;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Μιας και ξαναασχολήθηκα με το X96 Air , θέλω να ρωτήσω μπας και βρώ καμιά λύση στο πρόβλημα που έχω με το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης που παρεμβάλεται στο media player.

Έχω μια τηλεόραση panasonic και όποτε πατάω το power button για να ανοίξω την TV , ενεργοποιείται το X96 και μου σπάει τα νεύρα.Έχουν προφανώς την ίδια συχνότητα ενεργοποίησης στο το ir blaster.Αναγκάζομαι να βγάζω το καλώδιο ρεύματος του Χ96 αλλά δεν είναι δουλειά το μπάσε-βγάλε.Καμιά πρόταση;

Είσαι σίγουρος ότι είναι αυτό και δεν είναι ότι απλώς έχεις ενεργοποιημένο το HDMI CEC στα settings?

Screenshot-20210614-091015-2.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι είναι αυτό και δεν είναι ότι απλώς έχεις ενεργοποιημένο το HDMI CEC στα settings?

Screenshot-20210614-091015-2.jpg

Ναι είναι στο off.Δυστυχώς.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξαναασχολήθηκα με το X96 Air , θέλω να ρωτήσω μπας και βρώ καμιά λύση στο πρόβλημα που έχω με το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης που παρεμβάλεται στο media player.

Έχω μια τηλεόραση panasonic και όποτε πατάω το power button για να ανοίξω την TV , ενεργοποιείται το X96 και μου σπάει τα νεύρα.Έχουν προφανώς την ίδια συχνότητα ενεργοποίησης στο το ir blaster.Αναγκάζομαι να βγάζω το καλώδιο ρεύματος του Χ96 αλλά δεν είναι δουλειά το μπάσε-βγάλε.Καμιά πρόταση;

 

Εγώ το έχω πάνω σε μια smart πρίζα

Tplink tapo p100

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πάνω σε μια smart πρίζα

Tplink tapo p100

Δεν θέλω τέτοιες λύσεις

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξαναασχολήθηκα με το X96 Air , θέλω να ρωτήσω μπας και βρώ καμιά λύση στο πρόβλημα που έχω με το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης που παρεμβάλεται στο media player.

Έχω μια τηλεόραση panasonic και όποτε πατάω το power button για να ανοίξω την TV , ενεργοποιείται το X96 και μου σπάει τα νεύρα.Έχουν προφανώς την ίδια συχνότητα ενεργοποίησης στο το ir blaster.Αναγκάζομαι να βγάζω το καλώδιο ρεύματος του Χ96 αλλά δεν είναι δουλειά το μπάσε-βγάλε.Καμιά πρόταση;

 

αν το γυρίσεις στο πλάι και δεν έχει οπτική επαφή το κάνει?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι στο off.Δυστυχώς.

 

Ριξε μια ματια και στο αντιστοιχο ''κομματι'' στις ρυθμισεις της τηλεορασης σου αν ειναι κλειστο η οχι !

Επισης αν δεν δουλεψει αυτο ''παιξε'' λιγο με τις ρυθμισεις του HDMI CEC...

Δηλαδη με ανοικτο το HDMI CEC κοιταξε αν μπορεις να το κανεις ολο αυτο να δουλεψει ... προς οφελος σου!

Και για καλο και κακο αλλαξε και στο power menu την ρυθμιση που λεει εκει σε power off ...!

Η αληθεια δυστυχως ειναι οτι υπαρχει ενα αντιστοιχο fix του slimhouse για το δικο σου μοντελο (x96 air) αλλα για το p2 και τις lg τηλεορασεις και οχι για το p3 και την δικια σου panasonic !!!

ΤΕΣΠΑ...

Καλη επιτυχια !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και στο αντιστοιχο ''κομματι'' στις ρυθμισεις της τηλεορασης σου αν ειναι κλειστο η οχι !

Επισης αν δεν δουλεψει αυτο ''παιξε'' λιγο με τις ρυθμισεις του HDMI CEC...

Δηλαδη με ανοικτο το HDMI CEC κοιταξε αν μπορεις να το κανεις ολο αυτο να δουλεψει ... προς οφελος σου!

Και για καλο και κακο αλλαξε και στο power menu την ρυθμιση που λεει εκει σε power off ...!

Η αληθεια δυστυχως ειναι οτι υπαρχει ενα αντιστοιχο fix του slimhouse για το δικο σου μοντελο (x96 air) αλλα για το p2 και τις lg τηλεορασεις και οχι για το p3 και την δικια σου panasonic !!!

ΤΕΣΠΑ...

Καλη επιτυχια !

Η τηλεόρασή μου είναι παλιά (Panasonic P50ST60) και δεν έχει επιλογές για HDMI CEC.

Τώρα στο Power μενού του Χ96 , το μόνο που έχ ενεργό είναι το Disable auto power-on (Device will remain in off state after connect power source.Can be powered-on by IR remote,power button,CEC or recovery button).Ακόμα και αν το απενεργοποιήσω και αυτό , πάλι δεν πετυχαίνω κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεόρασή μου είναι παλιά (Panasonic P50ST60) και δεν έχει επιλογές για HDMI CEC.

Τώρα στο Power μενού του Χ96 , το μόνο που έχ ενεργό είναι το Disable auto power-on (Device will remain in off state after connect power source.Can be powered-on by IR remote,power button,CEC or recovery button).Ακόμα και αν το απενεργοποιήσω και αυτό , πάλι δεν πετυχαίνω κάτι.

 

Νομιζω στις Panasonic λεγεται...VIERA Link!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω στις Panasonic λεγεται...VIERA Link!

Τα έχω απενεργοποιημένα και αυτά.Δυστυχώς τίποτα

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω απενεργοποιημένα και αυτά.Δυστυχώς τίποτα

 

Το επομενο και ισως το μοναδικο πραγμα που μπορεις να κανεις ειναι να ζητησεις στο telegram του slimhouse βοηθεια για το προβλημα σου μηπως σου δωσει καποιο fix για p3 & Panasonic !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Το επομενο και ισως το μοναδικο πραγμα που μπορεις να κανεις ειναι να ζητησεις στο telegram του slimhouse βοηθεια για το προβλημα σου μηπως σου δωσει καποιο fix για p3 & Panasonic !

Λοιπόν.....Λύθηκε το πρόβλημα....και ήταν το Viera Link όπως είπες ΑΛΛΑ....

Όπως βλέπεις και στη φωτογραφία , έχω απενεργοποιημένη την ενεργοποίηση συσκευών.Κανονικά δεν θα έπρεπε να ανάψει το Χ96 με αυτή την επιλογή.Και επειδή με έβαλες σε υποψίες δοκίμασα να απενεργοποιήσω τελείως το Viera Link από την πάνω-πάνω επιλογή και ω του θαύματος όταν ανοίγω την tv δεν ανοίγει το Χ96.Κουλά πράγματα ε; :lol:

[ATTACH]67821[/ATTACH]

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.....Λύθηκε το πρόβλημα....και ήταν το Viera Link όπως είπες ΑΛΛΑ....

Όπως βλέπεις και στη φωτογραφία , έχω απενεργοποιημένη την ενεργοποίηση συσκευών.Κανονικά δεν θα έπρεπε να ανάψει το Χ96 με αυτή την επιλογή.Και επειδή με έβαλες σε υποψίες δοκίμασα να απενεργοποιήσω τελείως το Viera Link από την πάνω-πάνω επιλογή και ω του θαύματος όταν ανοίγω την tv δεν ανοίγει το Χ96.Κουλά πράγματα ε; :lol:

[ATTACH]67821[/ATTACH]

 

Κατι τετοιο περιπου ... εννοουσα οταν σου ελεγα να ''παιξεις'' λιγο με τις ρυθμισεις προς ... οφελος σου !

Ολα καλα ...λοιπον !

Καλες τηλεθεασεις !

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το mi box s της Xiaomi εάν έχουν διορθωθεί με τελευταία updates κάποια θέματα που είχε με εξωτερικούς σκληρούς δίσκους ειδικά από 2 TB και πάνω Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Και για τον φίλο @xloupas (που κάποιοι τον στεναχώρησαν εδώ), ένα γρήγορο port της ugoos 0.4.1 για το X88 King από εμένα:

https://mega.nz/file/9kdRyATC#WJxwgZMqQi7ZxKUU9Z68ds7yR8s_svralq05a1udHYI

 

- δουλεύει η οθονίτσα μπροστά

- δοκιμάστηκαν wifi, BT, Lan.

- δουλεύει το original remote control (μάλιστα έχω ενεργοποιήσει και την λειτουργία mouse ON/OFF που δεν υπήρχε)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και για τον φίλο @xloupas (που κάποιοι τον στεναχώρησαν εδώ), ένα γρήγορο port της ugoos 0.4.1 για το X88 King από εμένα:

https://mega.nz/file/9kdRyATC#WJxwgZMqQi7ZxKUU9Z68ds7yR8s_svralq05a1udHYI

 

- δουλεύει η οθονίτσα μπροστά

- δοκιμάστηκαν wifi, BT, Lan.

- δουλεύει το original remote control (μάλιστα έχω ενεργοποιήσει και την λειτουργία mouse ON/OFF που δεν υπήρχε)

 

Ευχαριστω την κατεβαζω, καλη συνεχεια

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω την κατεβαζω, καλη συνεχεια

Φυσικά είναι AOSP. Εάν δεν κάνω λάθος ξέρεις πως να την κάνεις ATV καθώς και τον τρόπο ενημέρωσης χωρίς απώλεια των DATA.

Καλή συνέχεια.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ηρθε το Gamesir T4 μιλάμε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.Ομως κατεβασα ενα ραλακι στο tv box και δε δουλεύει.Ενω το έκανα pair.Φοραω slimbox 11.5 τι άλλο να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θέλω να ρωτήσω, ψάχνω να βρω μια παλαιότερη έκδοση του puffin tv που να μην βγάζει την ειδοποίηση για πληρωμή χρημάτων. Επίσης να ρωτήσω εάν υπάρχει "περαγμενη" έκδοση της συγκεκριμένης εφαρμογής
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, γνωριζετε αυτο το tv box, https://www.tomtop.com/p-v9486eu-16g.html τι γνωμη εχετε?
Link to comment
Share on other sites

Μακριά από Rockchip επεξεργαστές και ειδικά με 2gb Ram , 16gb Rom. Δες κάτι σε Amlogic s905x3 ή s922.

 

Σ'ευχαριστω για την απαντηση, το σκευτομαι πρωτη φορα για tv box και δεν εχω ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...