Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ την ομάδα.

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό :

 

https://www.ebay.co.uk/itm/Amazon-Fire-TV-Stick-4K-3rd-Gen-with-2nd-Gen-Alexa-Voice-Remote-Black/193305367224?_trkparms=aid%3D1110001%26algo%3DSPLICE.SIM%26ao%3D2%26asc%3D20160323102634%26meid%3D6e53749c3ece4599860ba105ecd88b38%26pid%3D100623%26rk%3D3%26rkt%3D6%26sd%3D382842163645%26itm%3D193305367224%26pmt%3D0%26noa%3D1%26pg%3D2047675&_trksid=p2047675.c100623.m-1

 

 

Με ενδιαφέρει γιατί έχει πραγματική υποστήριξη στο netflix, amazon prime κτλ....

 

Αλλά θα ήθελα να μπορώ να το συνδέσω με Ethernet και να μπορώ να δω και έργα από εξωτερικό δίσκο....

Adapter για Εthernet βρήκα... Για usb όμως για σύνδεση με εξωτερικό δίσκο δεν βρήκα...

 

Κατ αρχήν την γνώμη σας για το συγκεκριμένο (είναι παλιό ; έχει πολύ χαμηλή τιμή...)

και κατά δεύτερον πως μπορώ να συνδέσω εξωτερικό δίσκο ;

 

Ευχαριστώ.

Υπάρχει ειδικό θέμα για Amazon fire stick αν θες πιο πολλές πληροφορίες.

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https%3A%2F%2Fwww%2Emyphone%2Egr%2Fforum%2Fshowthread%2Ephp%3Ft%3D475362&share_tid=475362&share_fid=4676&share_type=t&link_source=app

 

Πάντως το μηχανάκι αυτό είναι εγγύηση για Netflix, Kodi και ότι άλλο θες για media streaming.

Θα το χαρείς πολύ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1277

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Καλησπέρα, μια ερώτηση για κάτι κουφό που παρουσιάζει σήμερα το Mi Box 3 μου....

 

Λοιπόν, ενώ συνδέεται κανονικά στο Wi-Fi του μόντεμ (το οποίο είναι 1,5μ μακριά), βγάζει "χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ". Την ίδια ώρα είμαστε 4 κινητά τηλέφωνα συνδεδεμένα ήδη στο ίδιο Wi-Fi και έχουμε κανονικά ίντερνετ (συν το άλλο Android Box στο υπνοδωμάτιο, επίσης συνδεδεμένο με Wi-Fi).

 

Έκανα δύο φορές επανεκκίνηση αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται.

 

Τι φταίει; Λύση;

 

Δεν έχει και ethernet να κουμπώσω καλώδιο κιόλας....

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

 

Μου το κάνει και εμένα εδώ και καιρό.. Πρέπει να περιμένεις 5 λεπτά και μετά συνδέεται.. Δεν ξέρω τι φάση είναι και ούτε το έψαξα..Πήρα powerline και κουμπωσα καλώδιο

Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνει και εμένα εδώ και καιρό.. Πρέπει να περιμένεις 5 λεπτά και μετά συνδέεται.. Δεν ξέρω τι φάση είναι και ούτε το έψαξα..Πήρα powerline και κουμπωσα καλώδιο

 

Τι εννοείς με την τελευταία πρόταση σου;; Πως κούμπωσε το καλώδιο; Αφού δεν έχει θύρα ethernet;;

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση για κάτι κουφό που παρουσιάζει σήμερα το Mi Box 3 μου....

 

Λοιπόν, ενώ συνδέεται κανονικά στο Wi-Fi του μόντεμ (το οποίο είναι 1,5μ μακριά), βγάζει "χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ". Την ίδια ώρα είμαστε 4 κινητά τηλέφωνα συνδεδεμένα ήδη στο ίδιο Wi-Fi και έχουμε κανονικά ίντερνετ (συν το άλλο Android Box στο υπνοδωμάτιο, επίσης συνδεδεμένο με Wi-Fi).

 

Έκανα δύο φορές επανεκκίνηση αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται.

 

Τι φταίει; Λύση;

 

Δεν έχει και ethernet να κουμπώσω καλώδιο κιόλας....

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

 

Βαλε καρφωτες ip και δοκιμασε.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με την τελευταία πρόταση σου;; Πως κούμπωσε το καλώδιο; Αφού δεν έχει θύρα ethernet;;

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

 

Παίρνεις μετατροπέα usb σε ethernet

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καρφωτες ip και δοκιμασε.
Ας δοκιμάσω την επανεκκίνηση και του modem και βλέπουμε....
Παίρνεις μετατροπέα usb σε ethernet
Ναι ε; Δεν ήξερα ότι υπάρχει και τέτοιο....
Ακριβώς..2€ από ebay
ΟΚ, θα πάρω ένα άμεσα....

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Νέο μοντέλο είναι, αλλά το προϊόν από το λινκ που έβαλες είναι σε δημοπρασία, που σημαίνει ότι θα ανέβει λογικά. Αλλά και πάλι δεν είναι χαμηλή. Αν αναλογιστείς ότι έχει 20€ μεταφορικά, είναι κοντά στην τιμή που το βρίσκεις από Ελλάδα. Το εν λόγω από Ελλάδα το βρίσκεις στα 60€, χωρίς 4Κ στα 40€. Για να το συνδέσεις με εξωτερικό δίσκο χρειάζεσαι otg usb cable σαν και αυτό που φαίνεται στη φώτο σε αυτό το άρθρο https://troypoint.com/increase-storage-firestick-fire-tv/. Δεν έχω τέτοιο otg cable να το δοκιμάσω να σου πω αν δουλεύει σίγουρα, αλλά υπάρχουν πολλά βίντεο και άρθρα που αναφέρουν ότι δουλεύει στα τελευταίας γενιάς Fire tv sticks.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Ναι το είδα αυτό που μου είπες.. έχω otg cable από το κινητό μου...

Ευχαριστώ πολύ !

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει ειδικό θέμα για Amazon fire stick αν θες πιο πολλές πληροφορίες.

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https%3A%2F%2Fwww%2Emyphone%2Egr%2Fforum%2Fshowthread%2Ephp%3Ft%3D475362&share_tid=475362&share_fid=4676&share_type=t&link_source=app

 

Πάντως το μηχανάκι αυτό είναι εγγύηση για Netflix, Kodi και ότι άλλο θες για media streaming.

Θα το χαρείς πολύ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Α,,, τέλεια δεν το είχα δει.... πήγα ήδη :)

Ευχαριστώ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχοι Mi s, σας δουλεύουν υπηρεσίες της Google όπως Chromecast και Google assistant μέσω voice;

 

Edit: Καλά βασικά τα περαστικά μου.

Edit 2: Τα έφτιαξα με διαγραφή cache, uninstall updates και ξανά install.

 

Sent from my S10

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Απο δω το πάω από κει το πάω.. Όλο γυρνάω προς Tanix TX3 μιας και έμεινα 100% ικανοποιημένος με το TX92 μου που θα το εχω σαν 2ο.Επισης έμαθα ότι σηκώνει 1080p Netflix στο coreelec.Απλά 2 πράματα:

1) Γίνεται unroot; Γιατί κάτι λένε για brick σε Pie βρήκα έναν οδηγό, αλλά αφορά το Tanix TX3 Max https://codecity.gr/%CE%B5%CF%8D%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-unroot-%CF%84%CE%BF-tv-box-%CF%83%CE%B1%CF%82/

2) Υπάρχει διαθέσιμη twrp για να το κάνω μετέπειτα root με magisk?

Επίσης βλέπω στο X96 air έχει αρκετές ρυθμίσεις όσον αφορά τον ήχο.(dolby κλπ) τις έχει και το Tanix;; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχοι Mi s, σας δουλεύουν υπηρεσίες της Google όπως Chromecast και Google assistant μέσω voice;

 

Edit: Καλά βασικά τα περαστικά μου.

Edit 2: Τα έφτιαξα με διαγραφή cache, uninstall updates και ξανά install.

 

Sent from my S10

 

Το voice λειτουργεί το chromecast δεν το δουλεύω οπότε δεν έχω άποψη.

Για το αναμμα της τηλεόρασης που αναφέρουν μου το έκανε και εμενα μια φορά. Η λύση είναι όταν κλείνεις την τηλεόραση να μην έχεις ενεργοποιημένη πηγή εικόνας το hdmi του box αλλά άλλη πηγή, πχ την κεραία.

Πάντως μετά από major updates προτείνεται factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθήστε λίγο ρε παιδιά.. Είμαι ψιρας και μερες ολόκληρες βλέπω reviews και δε μπορώ να αποφασίσω μου έχουν φύγει τα μάτια.Ειμαι ανάμεσα σε tanix tx3,a95x f3,beelink gt1 mini 2,magicsee n5 plus.x96 airΟλα φαίνονται καλά! Κάποιο άλλο δυνατό με S905x3;Η να περιμένω να πάρω με S922; Επίσης το viper4a γίνεται εγκατάσταση μονο με apk;Το έχει δοκιμάσει κάποιος; Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Για βοηθήστε λίγο ρε παιδιά.. Είμαι ψιρας και μερες ολόκληρες βλέπω reviews και δε μπορώ να αποφασίσω μου έχουν φύγει τα μάτια.Ειμαι ανάμεσα σε tanix tx3,a95x f3,beelink gt1 mini 2,magicsee n5 plus.x96 airΟλα φαίνονται καλά! Κάποιο άλλο δυνατό με S905x3;Η να περιμένω να πάρω με S922; Επίσης το viper4a γίνεται εγκατάσταση μονο με apk;Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

 

Παρε S922 και μην ξαχνεις πολυ. Οσο ψαχνεις μπερδευεσε. Προτιμησε αξιοπιστες μαρκες....Beelink ,Tanix,

Link to comment
Share on other sites

Παρε S922 και μην ξαχνεις πολυ. Οσο ψαχνεις μπερδευεσε. Προτιμησε αξιοπιστες μαρκες....Beelink ,Tanix,
Να πάρω το gt king pro η A95 xmax plus να ξεμπερδευω;Tanix δε βλέπω κάτι με S922.. Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Να πάρω το gt king pro η A95 xmax plus να ξεμπερδευω;Tanix δε βλέπω κάτι με S922..

 

Παντα με τι αναγκες εχεις. Τι θελεις να δεις.

Αποψη μου beelink gt king αν δεν σε ενδιαφερουν netflix / novago / otego.

Link to comment
Share on other sites

Παντα με τι αναγκες εχεις. Τι θελεις να δεις.

Αποψη μου beelink gt king αν δεν σε ενδιαφερουν netflix / novago / otego.

Θα γίνω κουραστικός αλλά και πάλι πρέπει να σημειώσω ότι το Netflix σε Full HD μπορείς να το έχεις σχεδόν σε όλα τα κουτιά με amlogic, πόσο μάλλον στο GT KIng με S922 με την χρήση του coreelec !!! Μάλιστα έχουμε πει ότι η Beelink ήταν η πρώτη που ανακοίνωσε την διάθεσή του με 1 κάρτα sd και dual boot για Android/Coreelec.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω τo θρυλικό cs968 και του έχω πέραση το cinema HD. Κάθε φορά που το ανοίγω και πάω να δω μια ταινία η μία σειρά μου βγαζη ότι o σερβερ είναι τιγκαρισμενος ενώ στο κινητό δεν έχω πρόβλημα . Υπάρχη καμία έκδοση για το boxaki μου. Ποια άλλη εφαρμογή μπορώ να δω ταινίες και σειρές για να μην το πετάξω που να είναι συμβατό με android 4.4; Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω τo θρυλικό cs968 και του έχω πέραση το cinema HD. Κάθε φορά που το ανοίγω και πάω να δω μια ταινία η μία σειρά μου βγαζη ότι o σερβερ είναι τιγκαρισμενος ενώ στο κινητό δεν έχω πρόβλημα . Υπάρχη καμία έκδοση για το boxaki μου. Ποια άλλη εφαρμογή μπορώ να δω ταινίες και σειρές για να μην το πετάξω που να είναι συμβατό με android 4.4; Ευχαριστω

 

mygicaMediaCenter2017413 (υβριδικό KODI 17 που μπορούν να μπουν τα καινούργια addons) https://ia802802.us.archive.org/35/items/mygicaMediaCenter2017413_201805/mygicaMediaCenter2017413.apk

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

mygicaMediaCenter2017413 (υβριδικό KODI 17 που μπορούν να μπουν τα καινούργια addons) https://ia802802.us.archive.org/35/items/mygicaMediaCenter2017413_201805/mygicaMediaCenter2017413.apk

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά στο παρελθόν που δοκίμασα αυτή την έκδοση kodi δεν μου έπαιζε. Κάτι άλλο έχουμε δοκιμασμένο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω τo θρυλικό cs968 και του έχω πέραση το cinema HD. Κάθε φορά που το ανοίγω και πάω να δω μια ταινία η μία σειρά μου βγαζη ότι o σερβερ είναι τιγκαρισμενος ενώ στο κινητό δεν έχω πρόβλημα . Υπάρχη καμία έκδοση για το boxaki μου. Ποια άλλη εφαρμογή μπορώ να δω ταινίες και σειρές για να μην το πετάξω που να είναι συμβατό με android 4.4; Ευχαριστω
Νομίζω έχω το ίδιο αν όχι παρόμοιο και αν θυμάμαι καλά παίζει το morpheus. Σχετικά καλά νομίζω. Δοκίμασε το

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχω το ίδιο αν όχι παρόμοιο και αν θυμάμαι καλά παίζει το morpheus. Σχετικά καλά νομίζω. Δοκίμασε το

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ θα το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το καλυτερο kodi για Rockchip ειναι η πατσαρισμενη 16αρα εδω :

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/general-tv-player-dicussions/xbmc-talk/575588-ftmc-jarvis-16-2-31

Και θεωρω οτι αυτη την στιγμη καλυτερο μηχανημα σε S922X ειναι το UGOOS AM6 PRO με ενα πολυ καλο λογισμικο με εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης και πλεον με καλη υποστηριξη!

Ενω σε S905x3 κερδιζει την εμπιστοσυνη μου σιγα σιγα και η Magicsee με τα N5 plus & N5 MAX , τα Α95Χ (F3 , F3 air & F3 Slim) και το Tanix TX3 αν και εδω με τις 2 βερζιον που υπαρχουν δεν ξερω πια ειναι η οριτζιναλ και αν διαφερει στο hardware απο την αλλη (το ενα μποξακι αναγραφεται ως Tanix πανω στο πλαισιο του ενω το αλλο σαν TX3) !

Εγω παντως χθες ''χτυπησα'' ενα Magicsee N5 MAX 4/32 !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνω κουραστικός αλλά και πάλι πρέπει να σημειώσω ότι το Netflix σε Full HD μπορείς να το έχεις σχεδόν σε όλα τα κουτιά με amlogic, πόσο μάλλον στο GT KIng με S922 με την χρήση του coreelec !!! Μάλιστα έχουμε πει ότι η Beelink ήταν η πρώτη που ανακοίνωσε την διάθεσή του με 1 κάρτα sd και dual boot για Android/Coreelec.
Λογικά στο gt king pro θα παίξει και το τροποποιημενο netflix app.διαβασα σε χρήστες mecool με widevine L1 τους έπαιξε..πιο πολυ με ενδιαφέρει να σηκώνει τα online streamings 1080p γιατί ο s912 μου αρχίζει και δείχνει το γήρας του..
Link to comment
Share on other sites

Θα γίνω κουραστικός αλλά και πάλι πρέπει να σημειώσω ότι το Netflix σε Full HD μπορείς να το έχεις σχεδόν σε όλα τα κουτιά με amlogic, πόσο μάλλον στο GT KIng με S922 με την χρήση του coreelec !!! Μάλιστα έχουμε πει ότι η Beelink ήταν η πρώτη που ανακοίνωσε την διάθεσή του με 1 κάρτα sd και dual boot για Android/Coreelec.

 

Καλο το coreelec αλλα εχει μειονεκτηματα.Το κυριοτερο μειονεκτημα οτι δεν μπορεις να εχεις vpn.

Δεν ειναι και οτι καλυτερο να εχεις ενα λειτουργικο που να τρεχει απο sd.

Αν το χρησιμοποιεις πες μου πως θα τρεχει το coreelec με vpn.

Link to comment
Share on other sites

Καλο το coreelec αλλα εχει μειονεκτηματα.Το κυριοτερο μειονεκτημα οτι δεν μπορεις να εχεις vpn.

Δεν ειναι και οτι καλυτερο να εχεις ενα λειτουργικο που να τρεχει απο sd.

Αν το χρησιμοποιεις πες μου πως θα τρεχει το coreelec με vpn.

 

Όποιος θέλει το coreelec για HD Netflix (άρα έχει συνδρομή Netflix) τι να το κάνει το VPN !!!!:lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...