Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε ένα άλλο forum διάβασα ότι

"Ο rk3188 έχει κακογραμμένο kernel και δεν τα πάει καλά με το XBMC. Εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου. Προς το παρόν 100% τέλειο αποτέλεσμα με rk3188 δεν είναι δυνατό. Μόνο με kernel patch πλησιάζεις το 95% στη χρήση XBMC. Ο original kernel σε 1080p είναι απαράδεκτος. Λίγο καλύτερα αποτελέσματα έχει η χρήση MX Player ή MX Player μέσω του XBMC."

 

ισχύει το παραπάνω;

αν ισχύει τότε όλα τα box με τον rk3188 δεν είναι ότι καλύτερο για xbmc;

ισχύει και για το cs968;

τι άλλες προτάσεις υπάρχουν;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1282

  • makis1024

    555

  • ath156

    1798

Κατι ανάλογο ήθελα να ρωτήσω και εγω.. Η μέχρι στιγμης εμπειρία μου με cx-919 και XBMC δεν ειναι η καλύτερη δυνατή.. Υπάρχει κάποιο box που αποδεδειγμένα να δουλεύει 100% απροβλημάτιστα με XBMC και streaming 1080p?
Link to comment
Share on other sites

Κατι ανάλογο ήθελα να ρωτήσω και εγω.. Η μέχρι στιγμης εμπειρία μου με cx-919 και XBMC δεν ειναι η καλύτερη δυνατή.. Υπάρχει κάποιο box που αποδεδειγμένα να δουλεύει 100% απροβλημάτιστα με XBMC και streaming 1080p?

Tronsmart Prometheus

Link to comment
Share on other sites

Tronsmart Prometheus

 

τι είναι αυτό που το κάνει να συνεργάζεται άψογα με xbmc?

το τσιπάκι του; κάποια διανομή του xbmc ή κάτι άλλο;

 

όταν λέτε ότι υπάρχει πρόβλημα με τα box που έχουν rk3188 στα 1080p, το πρόβλημα είναι όταν παίζει μια ταινία 1080 απο έναν δίσκο που είναι στο usb ή όταν κάνει stream απο κάποιον υπολογιστή ή το net;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

όταν λέτε ότι υπάρχει πρόβλημα με τα box που έχουν rk3188 στα 1080p, το πρόβλημα είναι όταν παίζει μια ταινία 1080 απο έναν δίσκο που είναι στο usb ή όταν κάνει stream απο κάποιον υπολογιστή ή το net;

 

Σε μένα πάντως έχανε frames και σε ταινίες απο την εσωτερική μνήμη του box..

Link to comment
Share on other sites

τι είναι αυτό που το κάνει να συνεργάζεται άψογα με xbmc?

το τσιπάκι του; κάποια διανομή του xbmc ή κάτι άλλο;

Και τα δύο μαζί. Αυτά δεν τα λέω στον αέρα επειδή τα διάβασα κάπου αλλά έχω και το cx-919 και το Promethaus. Το 1ο το είχα πάρει κι εγώ αποκλειστικά για το xbmc αλλά όσες εκδόσεις κι αν δοκίμασα πάντα είχαν τα προβληματάκια τους. Πολλά παιδιά σε προηγούμενες δημοσιεύσεις έλεγαν ότι το Promethaus είναι το καταλληλότερο γι αυτή την δουλειά και είχαν δίκιο. Παίζει τα πάντα (720P, 1080P) με μεγάλη άνεση.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 μέρες το cs968 μου τρώει σκαλώματα και κάνει ρηστάρτ. Μπορεί να δουλεύει απροβλημάτιστα επί 8 ώρες και ξαφνικά να τού'ρχεται και να το κάνει. Μπορεί να το κάνει μόλις το ανάψεις. Σε μία περίπτωση μάλιστα που μόλις το είχα ανοίξει, έκανε διαδοχικά 4-5 επανεκκινήσεις, μέχρι που φοβήθηκα ότι θα καεί. Σχεδόν πάντα όταν κάνει ρηστάρτ, όταν ξανανοίγει έχει κλειστό το ethernet, που είναι ο τρόπος που συνδέομαι στο ίντερνετ.

Επίσης, έχω μόνιμα συνδεδεμένο hub με αυτόνομη τροφοδοσία ρεύματος και έχω από 2 έως 5 συσκευές αποθήκευσης (στικάκια, σκληρούς, card reader κλπ). Το άλλο κουλό που κάνει είναι ότι εκεί που δουλεύει κανονικά, ξαφνικά χάνει τις εξωτερικές μονάδες αποθήκευσης και τις ξαναβρίσκει. Εξαφανίζονται δηλαδή οι τελείες από κάτω δεξιά και στο καπάκι πετάει μήνυμα ότι mass storage prepared. Όταν συμβαίνει αυτό, στιγμιαία χάνω και το air mouse, εξαφανίζεται και επανεμφανίζεται. Χωρίς να κάνει ρηστάρτ.

 

Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά λίγες ώρες πριν ξεκινήσουν να εμφανίζονται αυτά τα ανησυχητικά φαινόμενα, είχα ακούσει τη συμβουλή φίλου και είχα περάσει όλες τις εφαρμογές στο χώρο που ονομάζει sd card αλλά είναι εσωτερικός, μέσω titanium backup.

Το έχει κάνει κάποιος συμφορουμίτης αυτό και δεν είχε πρόβλημα ;

Καμιά άλλη ιδέα για το τι μπορεί να φταίει ;

 

Κατά τ'άλλα, το πρόβλημα που είχα αναφέρει παλιότερα όπου είχα διακοπές στην αναπαραγωγή βίντεο μέσω δικτύου εξαφανίστηκε δια μαγείας, χωρίς εγώ να κάνω τίποτα. Αν ισχύει αυτό που διάβασα εδώ, ότι ένα ρηστάρτ στο ρούτερ κάνει καλό, μπορεί να έφτιαξε έτσι, όταν σε κάποια διακοπή ρεύματος έσβησε το ρούτερ.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο μαζί. Αυτά δεν τα λέω στον αέρα επειδή τα διάβασα κάπου αλλά έχω και το cx-919 και το Promethaus. Το 1ο το είχα πάρει κι εγώ αποκλειστικά για το xbmc αλλά όσες εκδόσεις κι αν δοκίμασα πάντα είχαν τα προβληματάκια τους. Πολλά παιδιά σε προηγούμενες δημοσιεύσεις έλεγαν ότι το Promethaus είναι το καταλληλότερο γι αυτή την δουλειά και είχαν δίκιο. Παίζει τα πάντα (720P, 1080P) με μεγάλη άνεση.

 

το Promethaus είναι Dual Core και παίζει χωρίς προβλήματα....ενδιαφέρον. Το μοναδικό μοντέλο είναι αυτό που μοιάζει με "ιπτάμενο δίσκο" ή έχει και άλλο;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα εδώ με το CS968 με αναπαραγωγή 1080p είτε μέσα από XBMC, είτε από εξωτερικό δίσκο με Mx player.

Μόνο πρόβλημα με τον ήχο στα 1080p του XBMC, αλλά εκεί ξέρω ότι φταίει η OPTICAL σύνδεση του ήχου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα εδώ με το CS968 με αναπαραγωγή 1080p είτε μέσα από XBMC, είτε από εξωτερικό δίσκο με Mx player.

Μόνο πρόβλημα με τον ήχο στα 1080p του XBMC, αλλά εκεί ξέρω ότι φταίει η OPTICAL σύνδεση του ήχου.

 

Με stock rom εισαι? Αν οχι με ποια? Το περιμενω και εγω το μηχανηματακι γιαυτο ρωταω

bb pin 2564C061
Link to comment
Share on other sites

Με stock rom εισαι? Αν οχι με ποια? Το περιμενω και εγω το μηχανηματακι γιαυτο ρωταω

Την κλασική Geass έχω και εγώ.

 

Αύριο μάλλον παραλαμβάνω επιτέλους ένα νέο Optical Switch για να διαχωρίζω τα 2 Optical που πάνε στο 5.1 μου.

Ανυπομονώ να το δοκιμάσω αν θα κάνει δουλειά, για να μπορέσω επιτέλους να έχω σωστό ήχο στα 1080p στο XBMC.

http://i.ebayimg.com/t/SPDIF-TosLink-Digital-Optical-Audio-3x1-switch-adapter-selector-for-AV-amplifer-/00/s/NzIwWDcyMA==/z/lZkAAOxyAs9SQ9Ti/$T2eC16hHJGYE9nookQNvBSQ9TiSM3w~~60_3.JPG

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

το Promethaus είναι Dual Core και παίζει χωρίς προβλήματα....ενδιαφέρον. Το μοναδικό μοντέλο είναι αυτό που μοιάζει με "ιπτάμενο δίσκο" ή έχει και άλλο;

Ναι αυτό που μοιάζει με "ιπτάμενο δίσκο" είναι.

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση justxbmc με έτοιμο το mxplayer για να παίζει τα video.

http://www.freaktab.com/showthread.php?9633-(NEWLY-RELEASED)-JustXBMCv4_MXPlayer-DeFault-Video-Player-Out-Of-The-Box-(LibMedia-so-HACK-READY)-No-Script-Errors

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Την κλασική Geass έχω και εγώ.

 

Αύριο μάλλον παραλαμβάνω επιτέλους ένα νέο Optical Switch για να διαχωρίζω τα 2 Optical που πάνε στο 5.1 μου.

Ανυπομονώ να το δοκιμάσω αν θα κάνει δουλειά, για να μπορέσω επιτέλους να έχω σωστό ήχο στα 1080p στο XBMC.

QUOTE]

 

δεν έχεις τρεμόπαιγμα στην οθόνη; από όλες τις ROM που δοκίμασα ως τώρα με την geass είχα το εντονότερο πρόβλημα. είναι εύκολο να παραθέσεις το link που την βρήκες.

Link to comment
Share on other sites

 

δεν έχεις τρεμόπαιγμα στην οθόνη; από όλες τις ROM που δοκίμασα ως τώρα με την geass είχα το εντονότερο πρόβλημα. είναι εύκολο να παραθέσεις το link που την βρήκες.

Για τέτοια θέματα, μπορεί να φταίει και το καλώδιο σύνδεσης ή η tv.

Προσωπικά, κανένα τέτοιο πρόβλημα με την LG plasma μου.

 

Η Geass βρίσκεται εδώ

http://www.freaktab.com/showthread.php?7677-CS968-Custom-Firmware-quot-GEASS-quot-ver-1

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοια θέματα, μπορεί να φταίει και το καλώδιο σύνδεσης ή η tv.

Προσωπικά, κανένα τέτοιο πρόβλημα με την LG plasma μου.

 

να το δεχτώ και μου φαίνεται και λογική η σκέψη σου ... σε άλλες ROM όμως γιατί δεν εμφανίζονται παρόμοια προβλήματα;

 

επειδή έχετε ψαχτεί περισσότερο με το μηχάνημα... καμία ROM με καλύτερη απόδοση υπάρχει περίπτωση να δούμε ή δεν υπάρχει καθόλου επίσημη υποστήριξη (έστω και ως αφετηρία για να βασιστούν σε αυτή οι όποιοι developers) ;

Link to comment
Share on other sites

να το δεχτώ και μου φαίνεται και λογική η σκέψη σου ... σε άλλες ROM όμως γιατί δεν εμφανίζονται παρόμοια προβλήματα;

 

επειδή έχετε ψαχτεί περισσότερο με το μηχάνημα... καμία ROM με καλύτερη απόδοση υπάρχει περίπτωση να δούμε ή δεν υπάρχει καθόλου επίσημη υποστήριξη (έστω και ως αφετηρία για να βασιστούν σε αυτή οι όποιοι developers) ;

 

αν δεις παλαιοτερα ποστς θα δεις οτι ειχα κι εγω τρεμοπαιγμα στην οθονη με καποιες ρομς.

 

δεν εχω καταληξει που ειανι το προβλημα, και δυστυχως ουτε ο κινεζος εχει ιδεα. δες εδω http://www.apad.tv/apadforum/showthread.php?6314-cs968-android-tv-box-ORIGINAL-FIRMWARE

Link to comment
Share on other sites

οπότε μάλλον δεν θα αλλάξει κάτι τουλάχιστον άμεσα όσο αφορά κάποια καλύτερη ROM. εγώ είμαι με αυτή προς το παρόν

CR11S/CS968 PRE-ROOTED (NOW VPNOPEN READY) 1080p 2MP Stock ROM LibMedia.so Hack Ready 20131205 http://www.sendspace.com/file/yj080y

 

αλλά δεν με ενθουσιάζει...

 

To justxbmc v4 αξίζει να το εγκαταστήσει κανείς ή απλά θα φάει ώρες διαβάσματος για να παίξει απλά μέτρια...

Link to comment
Share on other sites

Μου χάλασε η τηλεοραση μια παλια CRT και εχω ενα μονιτορ Tft 19'' και θέλω να το κανω και TV και Υπολογιστή

Υπάρχει κάποιο android tv box με analog και digital tv tuner και εξοδο VGA με σχετική εφαρμογή tv σε android ?

Η μήπως υπάρχει usb TV tuner analog and digital που να το "βλεπει" το android box και να τέχει και μια εφαρμογή tv?

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2395195

http://www.freaktab.com/showthread.php?9790-Disappointed-by-CS968-%28-%29

δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο αυτής της RΟΜ?

(που να παίζει όμως wifi και usb...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εδώ και ένα μήνα έχω και εγώ το μηχάνημα και έχω κρατήσει την custom rom

Ξαφνικά εχτες σταμάτησε να αναβει το μπλε φωτάκι και το μηχανάκι είναι νεκρο. Tο τροφοδοτικο δίνει ρεύμα κανονικά. Το μετρησαμε και άλλωστε μόλις το βάζω στο ρεύμα ανέβει κανονικά στιγμιαία το κόκκινο της οπτικής. Μπορεί να είναι πρόβλημα rom η hardware?

Link to comment
Share on other sites

Μου χάλασε η τηλεοραση μια παλια CRT και εχω ενα μονιτορ Tft 19'' και θέλω να το κανω και TV και Υπολογιστή

Υπάρχει κάποιο android tv box με analog και digital tv tuner και εξοδο VGA με σχετική εφαρμογή tv σε android ?

Η μήπως υπάρχει usb TV tuner analog and digital που να το "βλεπει" το android box και να τέχει και μια εφαρμογή tv?

 

Tv tuner δεν χρειάζεσαι αν έχεις ίντερνετ και XBMC.

Μπορείς να βάλεις ο,τι κανάλια θέλεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εδώ και ένα μήνα έχω και εγώ το μηχάνημα και έχω κρατήσει την custom rom

Ξαφνικά εχτες σταμάτησε να αναβει το μπλε φωτάκι και το μηχανάκι είναι νεκρο. Tο τροφοδοτικο δίνει ρεύμα κανονικά. Το μετρησαμε και άλλωστε μόλις το βάζω στο ρεύμα ανέβει κανονικά στιγμιαία το κόκκινο της οπτικής. Μπορεί να είναι πρόβλημα rom η hardware?

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις να flashαρεις την custom rom ξανά για να δεις...

θα αποκλείσεις το θέμα της ROM...

Link to comment
Share on other sites

Tv tuner δεν χρειάζεσαι αν έχεις ίντερνετ και XBMC.

Μπορείς να βάλεις ο,τι κανάλια θέλεις.

 

Επειδή ειμαι ασχετος μπορείς να με διαφωτισεις λιγο ,η που μπορώ να βρώ υλικο για διαβασμ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειμαι ασχετος μπορείς να με διαφωτισεις λιγο ,η που μπορώ να βρώ υλικο για διαβασμ?

 

Για Xbmc, κοίτα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=378116

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...