Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα. Οταν συνδεεται το CS968 μεσω WiFi στο δικτυο σας εχετε προσεξει με ποσα Mbps κλειδωνει και εαν παραμενει σ αυτη τη τιμη? Ευχαριστω.
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1282

  • makis1024

    555

  • ath156

    1798

Καλημερα εχω το cs968.για να το συνδεσω στο πισι χρειαζεται να παρω καποθι εξτρα καλωδιο?ρουτ μπορω να κανω μονο συνδεοντας το με το πισι?και αν ειναι ευκολο καποιο λινκ για ρουτ η καποια preerooted rom.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Οταν συνδεεται το CS968 μεσω WiFi στο δικτυο σας εχετε προσεξει με ποσα Mbps κλειδωνει και εαν παραμενει σ αυτη τη τιμη? Ευχαριστω.

 

Πριν στα 54 mbps μετα απο αλλαγη καναλιου στα 65 σταθερα.

 

 

 

 

 

Καλημερα εχω το cs968.για να το συνδεσω στο πισι χρειαζεται να παρω καποθι εξτρα καλωδιο?ρουτ μπορω να κανω μονο συνδεοντας το με το πισι?και αν ειναι ευκολο καποιο λινκ για ρουτ η καποια preerooted rom.ευχαριστω.

Να το συνδεσεις ασυρματα μεσω ρουτερ.

Ρουτ σκετο δεν χρειαζεται αφου θες custom Rom

Βαλε την Geass.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πριν στα 54 mbps μετα απο αλλαγη καναλιου στα 65 σταθερα.

 

 

Ρωταω γιατι εβαλα να δω ταινια απο το λαπτοπ και εκανε κοψιματα. Γνωριζεις κατι γι αυτο?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι εβαλα να δω ταινια απο το λαπτοπ και εκανε κοψιματα. Γνωριζεις κατι γι αυτο?

 

αν έχεις σωστή έκδοση xbmc που παίζει καλά (και άρα δε φταίει αυτό)

τα κοψίματα μπορεί να είναι και θέμα cache και μπορεί να γίνουν και μέσω wired σύνδεσης

εγώ στις συσκευές μου έχω βάλει στο advancedsettings.xml τα

<advancedsettings>

<network>

<alwaysforcebuffer>1</alwaysforcebuffer>

<cachemembuffersize>52428800</cachemembuffersize>

</network>

</advancedsettings>

με τα οποία έχω γλυτώσει από αυτά τα κοψίματα

υπόψιν αυτή η τιμή θα χρησιμοποιεί 150MB μνήμης (τιμή cache x3 πάει)

 

δεν έχω ακόμα το cs968 , αυτό αφορά τα 2 άλλα μηχανήματα που έχω (raspberry pi και πειραγμένο παλιό android tv box που έβαλα linux) τα οποία είναι συνδεδεμένα με καλώδιο στο δίκτυο και τραβάνε ταινίες από ένα nas

 

το αρχείο αυτό πρέπει να το δημιουργήσεις (δεν υπάρχει από μόνο του) στον φάκελο του xbmc -> userdata

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις σωστή έκδοση xbmc που παίζει καλά (και άρα δε φταίει αυτό)

τα κοψίματα μπορεί να είναι και θέμα cache και μπορεί να γίνουν και μέσω wired σύνδεσης

εγώ στις συσκευές μου έχω βάλει στο advancedsettings.xml τα

<advancedsettings>

<network>

<alwaysforcebuffer>1</alwaysforcebuffer>

<cachemembuffersize>52428800</cachemembuffersize>

</network>

</advancedsettings>

με τα οποία έχω γλυτώσει από αυτά τα κοψίματα

υπόψιν αυτή η τιμή θα χρησιμοποιεί 150MB μνήμης (τιμή cache x3 πάει)

 

δεν έχω ακόμα το cs968 , αυτό αφορά τα 2 άλλα μηχανήματα που έχω (raspberry pi και πειραγμένο παλιό android tv box που έβαλα linux) τα οποία είναι συνδεδεμένα με καλώδιο στο δίκτυο και τραβάνε ταινίες από ένα nas

 

το αρχείο αυτό πρέπει να το δημιουργήσεις (δεν υπάρχει από μόνο του) στον φάκελο του xbmc -> userdata

 

Σε ευχαριστώ.

Δοκίμασα τις ρυθμίσεις σου στο CS968 και το Sherlock που πριν έκανε όλο buffering και τώρα έπαιξε στα 720p σφαίρα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Στο tronsmart prometeus πως μπορω να αλλαξω περιβαλλον(επιφανεια εργασιας κτλ)? Με αλλο launcher?

 

Εδιτ: δεν το δοκιμαζα μηπως σκαλωσει πουθενα, αλλα τελικα αυτο ηταν. :D

Edited by andersgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μηπως έχετε καμια γνωμη για το παρακάτω : http://m.ebay.com/itm/161197141917

 

γιατί δε το παίρνεις από κανά geekbuying ή άλλο μαγαζί να είσαι λίγο πιο σίγουρος ;

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα παρέλαβα το Cs968. Θα ήθελα την βοήθεια των εμπειρότερων για κάποια θεματάκια.

1) Σε αναπαραγωγή βίντεο από την σελίδα του youtube μέσω chrome (δεν έχω προλάβει να εγκαταστήσω κανένα app ως τώρα απλά έκανα δοκιμή) έχει συμβεί 3 φορές ως τώρα μία στιγμιαία απώλεια του σήματος ήχου και εικόνας (παίζει μέσω HDMI). Ευθύνεται η ROM, το τροφοδοτικό, η σελιδα κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί; Και πως διορθώνεται;

2) Ποια ROM είναι καλύτερη σε σταθερότητα και ταχύτητα η stock (και ποια stock γιατί έχω δεί αρκετές) ή geass;

3) Παιχνίδια πώς μπορεί να παίξει κάποιος; Με mini keybord/mouse όπως το Rii8 ή το Rii 12 π.χ ή κάποιο χειριστήριο, κι αν ναι ποιο προτείνετε;

4) Ποια είναι η τελευταία έκδοση xbmc η gotham alpha 7? Υπάρχει αισιοδοξία για να παίξει κάποια στιγμή 1080p κανονικά το μηχανάκι ή πάντα λόγω Rockchip 3188 θα θέλει μόντες?

Πιστεύω ότι ένας mini οδηγός ή ξεχωριστό θέμα θα είχε ενδιαφέρον για πιο άμεση πληροφόρηση γιατί στο θέμα χάνεσαι σε 65 σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εχω ενα προβλημα συνδεσιμοτητας του tv box με το pc.για να το δει το pc θα πρεπει να αγορασω καποιο εξτρα καλωδιο η μπορει να το δει και μεσω ρουτερ?και αν το βλεπει μεσω ρουτερ τι ρυθμισεις πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

.. με την μανίσια rom και μέσω δικτύου wifi με το PC o mx player με πετούσε ξαφνικά και τακτικά στην οθόνη περιήγησης του ex explorer χωρίς να είναι εμφανή οποιoδήποτε άλλο πρόβλημα κατά την αναπαραγωγή.

το xbmc στην έκδοση gotham alpha 6 που ήταν περασμένο, δούλευε πολύ χάλια με συνεχή σπασίματα στη ροή

Έβαλα την geass με κάπως περίεργο τρόπο όπως περιγράφει ο φίλος salmodor:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5135410#post5135410

ενεργοποιώντας στην ουσία το conect to pc σε αντίθεση με τον οδηγό :

http://www.freaktab.com/showthread.php?8121-Collective-Thread-CS968-CloudnetGo-CR11s-TV01-UGOOS-UG410

η rom περάστηκε ,διορθώθηκαν όλα αυτά τα κολλήματα και το σύστημα δουλεύει σχετικά καλά (..και το justxbmc v4),αλλά όταν παίζει ο ήχος στην TV μέσω hdmi και όχι μέσω του home cinema με spdif (το οποίο παίζει μια χαρά ακόμα και dts ), έχω συνεχής επαναλαμβανόμενες στιγμιαίες διακοπές του ήχου.

 

Δοκίμασα να μεταφέρω την ταινία τοπικά και να την αναπαράγω από την εξωτερική sd card και το πρόβλημα παραμένει .... άρα δεν φταίει το wi-fi , άλλαξα και το hdmi καλώδιο αλλά τίποτα.

 

..το μεγαλύτερο πρόβλημα τώρα είναι ότι ,πάλι ,δεν μπορώ ,από αυτή τη rom ,να χρησιμοποιήσω το batch tool για να δοκιμάσω και κάποια άλλη rom .

βασικά και ενώ έχω περάσει χειροκίνητα τους drivers με το Release_DriverAssitant

όταν πατάω conect to pc όπως με την πρώτη rom αναγνώρίζει το pc ( windows xp ) ότι συνδέθηκε η συσκευή αλλά μου ανοίγει το παράθυρο για να περάσω τους drivers ,και όταν το κατευθύνω σε αυτούς που έχει το batch tool ,δεν τους βλέπει ,σαν να πρόκειται για μη συμβατή συσκευή,οπότε το batch tool δεν βλέπει το tv box για να συνεχήσω.

 

έχω κάνει και με το cwm recovery ,back up όλης της συσκευής την πρώτη φορά οπότε μπορώ να επαναφέρω με αυτή τη διαδικασία την μανίσια rom.

μπορώ άραγε με το cwm recovery να περάσω μια κανονική rom ,πχ πάλι την geass ;

 

... τα φώτα σας !

Edited by Buried
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να κλεισεις το μηχανημα και να το αφησεις να κρυωσει.

 

μου το κανε μια φορα που το χα 2-3 μερες ανοιχτο συνεχομενα. Εκανε κοψιματα ο ηχος μεσω της hdmi. Δες αν σου κανει τα ιδια κοψιματα και μεσω mini jack. Ειναι η αναλογικη εξοδος ηχου και εικονας, ομως κανει μια χαρα και για αναλογικη εξοδος ηχου αν συνδεσεις τα ηχεια εκει.

Link to comment
Share on other sites

..επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω.

όταν επιλέγω μια έξοδο ήχου από τις ρυθμίσεις και κλείσω/ανοίξω την συσκευή πάντα μου το γυρνάει στην πρώτη επιλογή για ήχο από την TV.

 

γίνεται σε όλους αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει να περάσετε παιχνίδια τύπου real racing 3 στο cs968? Σκέφτομαι εδώ και καιρό γι αγορά Android box, αλλά κοιτούσα για dongle!
Link to comment
Share on other sites

..επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω.

όταν επιλέγω μια έξοδο ήχου από τις ρυθμίσεις και κλείσω/ανοίξω την συσκευή πάντα μου το γυρνάει στην πρώτη επιλογή για ήχο από την TV.

 

γίνεται σε όλους αυτό ;

 

Και σε μένα το κάνει αυτό με την πρώτη επιλογή.

 

Ο ήχος που λες σου παίζει καλά μέσω hdmi, περνάει μετά μέσω optical στο home theater;

Και τι ταινία βλέπεις (HD 1080 ή sd) και από ποιο μέσο (mx player ή xbmc);

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το κάνει αυτό με την πρώτη επιλογή.

 

Ο ήχος που λες σου παίζει καλά μέσω hdmi, περνάει μετά μέσω optical στο home theater;

Και τι ταινία βλέπεις (HD 1080 ή sd) και από ποιο μέσο (mx player ή xbmc);

...αλλιώς συμβαίνει θωμά .

ο ήχος παίζει καλά όταν είναι απευθείας συνδεμένο το TVbox με το home theater μέσω της optical εξόδου.

το πρόβλημα είναι όταν θέλω να ανοίξω ,μόνο την tv ,και της δίνω, εικόνα και ήχο από το hdmi, σε όλους τους player και σε όλα τα video.(...νομίζω και εκτός των ταινιών , ο ήχος στο hdmi έχει πρόβλημα )

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω.

Για ποιο λόγο θες κάποιες φορές να δίνεις ήχο στην tv όταν έχεις συνδέσει το home theater που δίνει σαφώς καλύτερο ήχο;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εχω ενα προβλημα συνδεσιμοτητας του tv box με το pc.για να το δει το pc θα πρεπει να αγορασω καποιο εξτρα καλωδιο η μπορει να το δει και μεσω ρουτερ?και αν το βλεπει μεσω ρουτερ τι ρυθμισεις πρεπει να κανω?

 

μπορει να βοηθησει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

ο λόγος είναι ,ότι κοιμάται ο μικρός ,και πρέπει να το έχω τόσο χαμηλά που δεν υπάρχει λόγος για το home theater.

... χίλιες φορές όμως που δουλεύει σωστά έτσι.

το θέμα είναι ότι με την άλλη rom ο ήχος έπαιζε σωστά από όλες τις πηγές ,γιατί να μη λειτουργεί και τώρα ;

.. πάντως το συμπέρασμα μου είναι ότι ενώ το hardware είναι όντως καλό και ικανό για πάρα πολλά , στο software οι κινέζοι είναι βιαστικοί και δημιουργούν προιόντα όχι επαρκώς ελεγμένα και αξιόπιστα.

.. ευτυχώς στη συνέχεια κάποιοι διορθώνουν τα πράγματα αρκετά.

 

βασικά έχω σπαστεί που δεν μπορώ να περάσω τους drivers για να δοκιμάσω και καμμιά άλλη rom ,

αν και νομίζω ότι η geass είναι αρκετά καλή και σταθερή με τα όποια issues .

..αν έχει κάποιος κάποια ιδέα για το patch tool ας μου την πει .

εσύ φίλε θωμά έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις μετά geass την rom ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπορει να βοηθησει καποιος?

μπορείς σίγουρα να κάνεις δίκτυο μέσω καλωδίου utp.

μπορείς και μέσω router ... πρέπει να κάνεις δίκτυο μεταξύ tvbox και pc μέσω router.

Edited by Buried
Link to comment
Share on other sites

[/color]

μπορείς σίγουρα να κάνεις δίκτυο μέσω καλωδίου utp.

μπορείς και μέσω router ... πρέπει να κάνεις δίκτυο μεταξύ tvbox και pc μέσω router.

 

το καλωδιο utp σιγουρα δεν το εχω.μπορεις να μου εξηγησεις τον τροπο μεσω ρουτερ πως φτιαχνω το δικτυο?

Link to comment
Share on other sites

... τώρα προσπαθώ να το ανοίξω και δεν ανοίγει !!!

 

Επειδη και εγω εχω φαει καποιες ωρες ψαχνοντας να το συνδεσω μεσω ρουτερ και ακρη δεν εβγαλα αν εχεις την καλοσυνη στειλε μου ενα λινκ με αυτο το καλωδιο το utp,γιατι με μια προχειρη αναζητηση που εκανα μου εβγαλε 1000 διαφορετικους τυπους.

Link to comment
Share on other sites

βασικά έχω σπαστεί που δεν μπορώ να περάσω τους drivers για να δοκιμάσω και καμμιά άλλη rom ,

αν και νομίζω ότι η geass είναι αρκετά καλή και σταθερή με τα όποια issues .

..αν έχει κάποιος κάποια ιδέα για το patch tool ας μου την πει .

εσύ φίλε θωμά έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις μετά geass την rom

Όχι δεν χρειάστηκε αφού παίζουν όλα σχεδόν τέλεια και δεν υπήρχε λόγος για δοκιμές.

Τι έγινε τώρα και δε ξεκινάει; πείραξες κάτι;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...