Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σ'ευχαριστω..Το προβλημα λύθηκε παίζοντας ενα βιντεάκι σε mx player,μετα απο καθε επανεκκίνηση..

Πριν παίξει το βίντεο είναι μαύρη η οθόνη στη φωτογραφία που μου δώσατε, αμέσως μετά διαβάζονται τα νούμερα κανονικά.

Υπάρχει και τρόπος για μόνιμη λύση στο πρόβλημα της σκοτεινής οθόνης. Δοκιμασμένος και πετυχημένος. Δες εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7060710#post7060710

το ποστ #7528.

Το έκανα σε MXIII-G2 και σε GT1. Και αν δεν κάνω λάθος κι άλλα μέλη του φόρουμ το έχουν κάνει σε άλλες συσκευές. Λογικά θα πιάνει και στη δική σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1290

  • makis1024

    555

  • ath156

    1814

Υπάρχει και τρόπος για μόνιμη λύση στο πρόβλημα της σκοτεινής οθόνης. Δοκιμασμένος και πετυχημένος. Δες εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7060710#post7060710

το ποστ #7528.

Το έκανα σε MXIII-G2 και σε GT1. Και αν δεν κάνω λάθος κι άλλα μέλη του φόρουμ το έχουν κάνει σε άλλες συσκευές. Λογικά θα πιάνει και στη δική σου.

Ωχ..Τα system αρχεία καμιά φορά προκαλούν bootloop και δεν ξεκινάει καθόλου.

Θα το δω πως θα πάει και θ'αποφασισω αν θα δοκιμάσω!

Σ'ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ MXIII-G II

Το γνωστό πρόβλημα με τη σκοτεινή οθόνη λύθηκε κάνοντας edit το αρχείο build.prop (στο /system). Άλλαξα το service.bootvideo=0 σε service.bootvideo=1, έκανα reboot και η οθόνη έγινε πιο φωτεινή από ποτέ.

Πωπω και το βρήκα το αρχειακι, έτοιμος είμαι...

Λετε να γίνει καμιά στραβή και να μη μπουταρει μετά;

Link to comment
Share on other sites

Πωπω και το βρήκα το αρχειακι, έτοιμος είμαι...

Λετε να γίνει καμιά στραβή και να μη μπουταρει μετά;

Back up έχεις πάρει;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω..Το προβλημα λύθηκε παίζοντας ενα βιντεάκι σε mx player,μετα απο καθε επανεκκίνηση..

Πριν παίξει το βίντεο είναι μαύρη η οθόνη στη φωτογραφία που μου δώσατε, αμέσως μετά διαβάζονται τα νούμερα κανονικά.

 

Ώπα δεν το είπα καλα..Στριμαρω 4Κ χωρίς κολλήματα από τον υπολογιστή,τα βιντεακια που έχω τραβήξει πχ ή κατεβασμένες ταινίες 4Κ.

Το δίκτυο είναι 1Gbit βέβαια,οχι 100.

 

Βέβαια αν θες να δοκιμάσω να στριμαρω κατι συγκεκριμένο μου λες και το βλέπω πιο αργά!

Πάντως απο kodi 1080 παίζουν αέρα ολα,σαν να τα εχω στο pc μου!

 

 

 

Οκ και εγώ βλέπω κατεβασμένα 4Κ από σκληρό κατευθείαν στην tv. Επίσης παίζω 1080 άριστα από mx3. Το θέμα μου είναι να στριμαρω 4Κ από silent hinder πχ.. Εκεί ναι κολλάει

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ολο το build prop.

Αν δεν βλέπει τη συσκευή καθόλου όμως; Λεω να μην το ρισκάρω,10 δευτέρα δουλειά είναι ;)

 

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα με bootloop. To μονο προβλημα που θα εχεις ειναι οταν σου ερθει ΟΤΑ αναβαθμιση. Το πιο πιθανο ειναι να την βρισκει και να μην μπορει να την κανει. Τοτε θα ξανακανεις το build.prop οπως ηταν, θα κανεις την αναβμιση και το ξαναλλαζεις παλι μετα.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οκ και εγώ βλέπω κατεβασμένα 4Κ από σκληρό κατευθείαν στην tv. Επίσης παίζω 1080 άριστα από mx3. Το θέμα μου είναι να στριμαρω 4Κ από silent hinder πχ.. Εκεί ναι κολλάει

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Εκεί φταίει η σύνδεση σου! Κι εγώ τέτοιο θέμα έχω με 9 που πιάνει η γραμμή μου :mad:

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ψαχνω για tv box το οποιο το θελω για kodi, youtube , μουσικη...αλλα ειμαι ασχετος με αυτα , εχετε να προτεινετε κατι οικονομικο; ή μπορειτε να μου πειτε τι να προσέξω στα χαρακτηριστικα;?
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα με bootloop. To μονο προβλημα που θα εχεις ειναι οταν σου ερθει ΟΤΑ αναβαθμιση. Το πιο πιθανο ειναι να την βρισκει και να μην μπορει να την κανει. Τοτε θα ξανακανεις το build.prop οπως ηταν, θα κανεις την αναβμιση και το ξαναλλαζεις παλι μετα.

Αν είσαι τόσο βέβαιος να το κάνω..

Μήπως έχει κάπου οδηγίες πώς φλασαρω απο την αρχή Amlogic H96 Pro σε περίπτωση bootloop ;;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Έχω ένα mxiii g αγορασμένο πέρυσι το καλοκαίρι από το gearbest (2gb ram, 16 gb Rom). Μέχρι πριν ένα μήνα όλα καλά, έχω κάνει και συνδρομή στο real-debrid.com έχοντας και 11 mbps σύνδεση δεν αντιμετώπιζα ιδιαίτερα προβλήματα ακόμα και με τα μεγάλα σε όγκο links από τον εν λόγω server του Real debrid. Αναβαθμιζοντας σε 17.1 δεν ανοίγει σχεδόν κανένα link Real debrid. Στο laptop δεν κολλάει τίποτα. Γύρισα και πάλι σε 16.1 αυτή τη φορά με το dominus build ενώ παλιά είχα το Hyper tt και πάλι δεν ανοίγει σχεδόν τίποτα από Real debrid. Βασικά κρασαρει κάθε φορά το kodi και καμιά φορά θέλει και βγάλσιμο από την πρίζα το κουτάκι για να επανεκκίνησει. Στο laptop όλα δουλεύουν ρολόι με το Real debrid. Έχω δοκιμάσει τα πάντα :Hard reset, advanced settings add on. Περίπου 800 mb ram είναι ελεύθερη για το kodi. Τι να κάνω; Να το ρίξω στη θάλασσα;

Συγνώμη αν σας κούρασα.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Έχω ένα mxiii g αγορασμένο πέρυσι το καλοκαίρι από το gearbest (2gb ram, 16 gb Rom). Μέχρι πριν ένα μήνα όλα καλά, έχω κάνει και συνδρομή στο real-debrid.com έχοντας και 11 mbps σύνδεση δεν αντιμετώπιζα ιδιαίτερα προβλήματα ακόμα και με τα μεγάλα σε όγκο links από τον εν λόγω server του Real debrid. Αναβαθμιζοντας σε 17.1 δεν ανοίγει σχεδόν κανένα link Real debrid. Στο laptop δεν κολλάει τίποτα. Γύρισα και πάλι σε 16.1 αυτή τη φορά με το dominus build ενώ παλιά είχα το Hyper tt και πάλι δεν ανοίγει σχεδόν τίποτα από Real debrid. Βασικά κρασαρει κάθε φορά το kodi και καμιά φορά θέλει και βγάλσιμο από την πρίζα το κουτάκι για να επανεκκίνησει. Στο laptop όλα δουλεύουν ρολόι με το Real debrid. Έχω δοκιμάσει τα πάντα :Hard reset, advanced settings add on. Περίπου 800 mb ram είναι ελεύθερη για το kodi. Τι να κάνω; Να το ρίξω στη θάλασσα;

Συγνώμη αν σας κούρασα.

 

για δες και το greek diamond build

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το είδα στο YouTube. Καλύτερα να το ρίξω στη θάλασσα.

Εσείς γενικά πόση ram έχετε ελεύθερη στα μηχανάκια σας στο kodi από το system info;

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Το είδα στο YouTube. Καλύτερα να το ρίξω στη θάλασσα.

Εσείς γενικά πόση ram έχετε ελεύθερη στα μηχανάκια σας στο kodi από το system info;

 

βάλτο σε μία σακούλα καλά σφραγισμένο και πές μου σε ποια θάλασσα θα το φουντάρεις :lol:

Τώρα σοβαρά, τι σε χάλασε στο diamond ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Γράφει τα ονόματα των ελληνικών τσοντοκαναλων στα submenus. Ελληνικές σειρές δε βλέπω καθόλου. Εδώ με το kodi προσπαθούμε να ξεχάσουμε την χρεωκοπημενη ελληνική τηλεόραση και το build μου τη θυμίζει.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Γράφει τα ονόματα των ελληνικών τσοντοκαναλων στα submenus. Ελληνικές σειρές δε βλέπω καθόλου. Εδώ με το kodi προσπαθούμε να ξεχάσουμε την χρεωκοπημενη ελληνική τηλεόραση και το build μου τη θυμίζει.

 

ε καλά , αυτά είναι ΄΄ψυχολογικά΄΄ θέματα που δεν μπορεί να στα λύσει ένα build....πέτα το λοιπόν ( μην ξεχάσεις την σακούλα :) )

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι τόσο βέβαιος να το κάνω..

Μήπως έχει κάπου οδηγίες πώς φλασαρω απο την αρχή Amlogic H96 Pro σε περίπτωση bootloop ;;

Ευχαριστώ!

 

Εδω https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://chinagadgetsreviews.com/how-to-unbrick-any-amlogic-devices-create-an-bootable-magic-micro-sd-card-in-minutes.html&ved=0ahUKEwjP-tHt67_TAhXInBoKHRtgChgQFggkMAM&usg=AFQjCNGYHqlczel27DVmoiX2BwI-ls3KGg και εδω https://www.entertainmentbox.com/how-to-use-the-amlogic-usb-burning-tool/

Θα βρεις πολλα site με οδηγιες. Εμενα με εχει βολεψει η πρωτη μεθοδος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω παραγγειλει μια 4k tv. Οταν την συνδεσω με ενα απο τα δυο κουτια που εχω, προφανως θα μπορω να διαλεξω την αναλυση της tv μεσω των ρυθμισεων του hdmi. Εσεις ποια αναλυση προτεινεται να εχω? 1080 η 4k? Τωρα τα εχω ρυθμισει στα 1080 και πανε σφαιρα. Αν στην καινουργια τν εχω 1080 αναλυση και θελησω να δω μια 4κ ταινια, η αναλυση θα αλλαξει αυτοματα η θα πρεπει απο τις ρυθμισεις του hdmi να αλλαξω σε 4κ και μετα να δω την ταινια?

Thanx

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εδω https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://chinagadgetsreviews.com/how-to-unbrick-any-amlogic-devices-create-an-bootable-magic-micro-sd-card-in-minutes.html&ved=0ahUKEwjP-tHt67_TAhXInBoKHRtgChgQFggkMAM&usg=AFQjCNGYHqlczel27DVmoiX2BwI-ls3KGg και εδω https://www.entertainmentbox.com/how-to-use-the-amlogic-usb-burning-tool/

Θα βρεις πολλα site με οδηγιες. Εμενα με εχει βολεψει η πρωτη μεθοδος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω παραγγειλει μια 4k tv. Οταν την συνδεσω με ενα απο τα δυο κουτια που εχω, προφανως θα μπορω να διαλεξω την αναλυση της tv μεσω των ρυθμισεων του hdmi. Εσεις ποια αναλυση προτεινεται να εχω? 1080 η 4k? Τωρα τα εχω ρυθμισει στα 1080 και πανε σφαιρα. Αν στην καινουργια τν εχω 1080 αναλυση και θελησω να δω μια 4κ ταινια, η αναλυση θα αλλαξει αυτοματα η θα πρεπει απο τις ρυθμισεις του hdmi να αλλαξω σε 4κ και μετα να δω την ταινια?

Thanx

Λίγο απίθανο να στριμάρεις μέσω kodi 4Κ ταινία ............

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το είδα στο YouTube. Καλύτερα να το ρίξω στη θάλασσα.

Εσείς γενικά πόση ram έχετε ελεύθερη στα μηχανάκια σας στο kodi από το system info;

Μην ασχολείσαι με τη ram. Σίγουρα δεν είναι εκεί το πρόβλημα με το real debrid.
Link to comment
Share on other sites

Λίγο απίθανο να στριμάρεις μέσω kodi 4Κ ταινία ............

Φαντάζομαι εννοεί να στριμάρει μεσω δικτύου από τον υπολογιστή ή μέσω δίσκου απευθείας..

Εδω https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://chinagadgetsreviews.com/how-to-unbrick-any-amlogic-devices-create-an-bootable-magic-micro-sd-card-in-minutes.html&ved=0ahUKEwjP-tHt67_TAhXInBoKHRtgChgQFggkMAM&usg=AFQjCNGYHqlczel27DVmoiX2BwI-ls3KGg και εδω https://www.entertainmentbox.com/how-to-use-the-amlogic-usb-burning-tool/

Θα βρεις πολλα site με οδηγιες. Εμενα με εχει βολεψει η πρωτη μεθοδος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω παραγγειλει μια 4k tv. Οταν την συνδεσω με ενα απο τα δυο κουτια που εχω, προφανως θα μπορω να διαλεξω την αναλυση της tv μεσω των ρυθμισεων του hdmi. Εσεις ποια αναλυση προτεινεται να εχω? 1080 η 4k? Τωρα τα εχω ρυθμισει στα 1080 και πανε σφαιρα. Αν στην καινουργια τν εχω 1080 αναλυση και θελησω να δω μια 4κ ταινια, η αναλυση θα αλλαξει αυτοματα η θα πρεπει απο τις ρυθμισεις του hdmi να αλλαξω σε 4κ και μετα να δω την ταινια?

Thanx

Σ'ευχαριστω,θα τα δω και θα το αλλάξω κι'ολας..

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοεί να στριμάρει μεσω δικτύου από τον υπολογιστή ή μέσω δίσκου απευθείας..

 

Σ'ευχαριστω,θα τα δω και θα το αλλάξω κι'ολας..

 

Εννοω απο τοπικο δισκο και οχι kodi.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χθες το Alfawise H96 pro+ το σύνδεσα με μία 46 Sony και δυστυχώς απογοητεύτικα!

Τα χρώματα δείχνουν ξεπλυμένα και άτονα. Βάζοντας το kodi να παίξει, οι ταινίες σε 1080p δείχνουν χαλιά χρωματικά. Δεν ξέρω αν έχει κάποια ρύθμιση, αλλά με τις ρυθμίσεις out of the box δεν παίζει καθόλου καλά.

Έχοντας συνηθίσει από ένα Mede8er MED600X3D, απλά δεν υπάρχει σύγκριση στην εικόνα. Η μέρα με την νύχτα!

Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από άλλα TV box, απλά περίμενα κάτι καλύτερο σε ποιότητα εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν. Τελικά πρέπει να είναι θέμα ram.Ισως και επεξεργαστή. Μόλις εγκατέστησα το fury build από spinz.tv το οποίο είναι πάρα πολύ ελαφρύ. Τα HD links από Real debrid παίζουν κανονικά. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι το build είναι για την 17 και εγώ έχω την 17.1. Κατά την εγκατάσταση μου έβγαλε πολλά errors. 917 mb free memory.

Το επανεγκατεστησα και δε μου έβγαλε κανένα error. Όλα καλά.

Edited by streetwise_23

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Μόλις συνειδητοποίησα που οφείλεται σε ορισμένες περιπτώσεις το κακό wifi και κατά συνέπεια πολλές από τις διακοπές όταν βλέπουμε.

Είναι το bluetooth!! τουλάχιστον σε εμένα.

Ρίξτε μια ματιά εδώ αν δεν βαριέστε..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7170865#post7170865

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...