Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι και εγώ εδώ και λίγες μέρες κάτοχος του CS968 (TV01 - Geekbuying) το οποίο σήμερα πρόλαβα να ασχοληθώ λίγο μαζί του.

Ψάχνοντας τι υπάρχει για Firmware σύμφωνα και με τις προτάσεις από εδώ, είδα ότι κυκλοφόρησε πρόσφατα ένα νέο firmware :

CS968 Exclusive MODDED ROM EQS-v2.0M 1080p

 

CS968 a RK3188 ChipSet Based TVBoX

AKA: TV01 [GeekBuying] CR11s [CloudNET2GO]

 

THIS VERSION HAS 1080P KERNEL, NOT SAME.

 

Factory Date : 09-12-2013 from CloudNET based CR11/s

Modification Date: 21-12-2013

 

Μόνο που δεν βλέπω κανέναν να αναφέρει ότι έχει δει διαφορά με τον 1080 kernel που υπάρχει σε αυτή τη Rom.

Όλα τα άλλα που αναφέρει είναι απλά φρου φρου και αρώματα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1282

  • makis1024

    555

  • ath156

    1798

Καλησπερα και χρονια πολλα.

Εχει κανεις αποψη για το παρακατω μηχανημα; Βλεπω πολυ καλα specs και αναλογη τιμη με το cs968. Μηπως να το προτιμησω η να παω στα σιγουρα;

Βολευει το μεγεθος...:)

 

 

http://www.geekbuying.com/item/5C-RK3188-Quad-Core-1-8Ghz-Android-4-2-2-OS-Mini-TV-BOX-Dongle-2G-8G-BT-2-0MP-Camera-Microphone---Brown-320906.html

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Εχθές παρέλαβα το cs 968 και έχω κάποιες απορίες.

1. Ποιά είναι η ποιό εύκολη - δοκιμασμένη - μέθοδος για root ;

2. Ποιά είναι η έκδοση xbmc πού τρέχει καλύτερα στο cs 968 ;

Εχθές πρόλαβα να δοκιμάσω την justxbmc ,πού έχω την εντύπωση ότι είχε προταθεί , αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν καθόλου καλό. Η ροή της εικόνας ήταν ένα κλικ ποιό αργή από το κανονικό.

3. Ποιά θεωρείτε ότι είναι η καλύτερη rom και γιατί ; Είδα να προτείνεται η geass . Πού υπερτερεί έναντι της στοκ ;

4. Κάποιοι γράφουν ότι πατώντας το πλήκτρο on-off μπαίνει σε αναμονή . Εμένα κλείνει τελείως και για να ξανανοίξει πρέπει να το βγάλω και να ξαναβάλω την πρίζα. Κάνω κάτι λάθος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Edited by SERS1612
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Εχθές παρέλαβα το cs 968 και έχω κάποιες απορίες.

1. Ποιά είναι η ποιό εύκολη - δοκιμασμένη - μέθοδος για root ;

2. Ποιά είναι η έκδοση xbmc πού τρέχει καλύτερα στο cs 968 ;

Εχθές πρόλαβα να δοκιμάσω την justxbmc ,πού έχω την εντύπωση ότι είχε προταθεί , αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν καθόλου καλό. Η ροή της εικόνας ήταν ένα κλικ ποιό αργή από το κανονικό.

3. Ποιά θεωρείτε ότι είναι η καλύτερη rom και γιατί ; Είδα να προτείνεται η geass . Πού υπερτερεί έναντι της στοκ ;

4. Κάποιοι γράφουν ότι πατώντας το πλήκτρο on-off μπαίνει σε αναμονή . Εμένα κλείνει τελείως και για να ξανανοίξει πρέπει να το βγάλω και να ξαναβάλω την πρίζα. Κάνω κάτι λάθος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

Είχα ίδια απορία σχετικά με το άνοιγμα.το κλείνεις κανονικά από το μενού και μόλις ανοίγεις την τηλεόραση ανοίγει μόνο του

Link to comment
Share on other sites

... φίλε junglist υπάρχει λες περίπτωση λόγο λειτουργικού και drivers να μην λειτουργεί σωστά κάποιο στικάκι (λέω να πάρω http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313&_nkw=Sandisk+Cruzer+Extreme+32GB+USB+3.0&_sacat=0&_from=R40 ) ή κάποια μνήμη ( έχεις βάλει κάποια εσύ ) ;

..γράφει κάτι μήπως το manual ; ( μπορώ να το βρω κάπου; )

Edited by Buried
Link to comment
Share on other sites

... φίλε junglist υπάρχει λες περίπτωση λόγο λειτουργικού και drivers να μην λειτουργεί σωστά κάποιο στικάκι (λέω να πάρω http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313&_nkw=Sandisk+Cruzer+Extreme+32GB+USB+3.0&_sacat=0&_from=R40 ) ή κάποια μνήμη ( έχεις βάλει κάποια εσύ ) ;

..γράφει κάτι μήπως το manual ; ( μπορώ να το βρω κάπου; )

 

Τα πάντα είναι θέμα τροφοδοσίας.

Αν το στικακι δεν θέλει πολύ ρεύμα για να παίξει, δεν θα έχεις θέμα.

Αλλά 100% δεν μπορείς να ξέρεις, εκτός αν δοκιμάσεις πρώτα κάπως.

Σίγουρα οι εξωτερικοί δίσκοι χρειάζονται εξωτερική τροφοδοσία.

Εγώ χρησιμοποιώ εξωτερικό 1.5ΤΒ χωρίς πρόβλημα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

αναφορά για μελλοντικές αγορές :

στο rc11 πεθάναν οι μπαταρίες (3xΑΑΑ energizer) μετά από ένα μήνα χρήσης,

επόμενοι αγοραστές ψαχτείτε για οικονομικότερη λύση.

 

κατά τ'άλλα συνεργάζεται πολύ ωραία με το cs968.

 

 

υπάρχει κανένα ασύρματο που να δουλεύει σωστά το touchpad ;

να μπορείς πχ να κάνεις zoom in & out όπως κάνουν τα κινητά, ενώνοντας δυο δάχτυλα πάνω στην οθόνη ;

ή να έχει λειτουργία που να προσομοιάζει το κούνημα των κινητών (χρήσιμο στα παιχνίδια) ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Εχθές παρέλαβα το cs 968 και έχω κάποιες απορίες.

1. Ποιά είναι η ποιό εύκολη - δοκιμασμένη - μέθοδος για root ;

2. Ποιά είναι η έκδοση xbmc πού τρέχει καλύτερα στο cs 968 ;

Εχθές πρόλαβα να δοκιμάσω την justxbmc ,πού έχω την εντύπωση ότι είχε προταθεί , αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν καθόλου καλό. Η ροή της εικόνας ήταν ένα κλικ ποιό αργή από το κανονικό.

3. Ποιά θεωρείτε ότι είναι η καλύτερη rom και γιατί ; Είδα να προτείνεται η geass . Πού υπερτερεί έναντι της στοκ ;

4. Κάποιοι γράφουν ότι πατώντας το πλήκτρο on-off μπαίνει σε αναμονή . Εμένα κλείνει τελείως και για να ξανανοίξει πρέπει να το βγάλω και να ξαναβάλω την πρίζα. Κάνω κάτι λάθος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

Ελλείψει απαντήσεων ,άρχισα μόνος μου τους πειραματισμούς !

Πέρασα την geass αλλά η οθόνη αναβόσβηνε συνέχεια.

Έτσι προχώρησα στο plan B ( λέμε τώρα ! )

Έβαλα την prerooted nexus 7 από εδώ http://www.freaktab.com/showthread.php?8121-Collective-Thread-CS968-CloudnetGo-CR11s-TV01-UGOOS-UG410 .Αυτή μέχρι τώρα φαίνεται να "κυλάει" πολύ καλά. Γλύτωσα την διαδικασία του root και έχω πρόσβαση σε όλες τις εφαρμογές στο play ( φαίνεται σαν να είναι nexus ). Με αυτή την rom το κουμπί on-off έχει την συμπεριφορά πού έχουν περιγράψει κάποιοι φίλοι. Με απλό πάτημα μπαίνει σε αναμονή ( κόκκινο λαμπάκι ) , με παρατεταμένο πάτημα κάνει τερματισμό λειτουργίας.

Αυτά:D

Link to comment
Share on other sites

Ελλείψει απαντήσεων ,άρχισα μόνος μου τους πειραματισμούς !

Πέρασα την geass αλλά η οθόνη αναβόσβηνε συνέχεια.

Έτσι προχώρησα στο plan B ( λέμε τώρα ! )

Έβαλα την prerooted nexus 7 από εδώ http://www.freaktab.com/showthread.php?8121-Collective-Thread-CS968-CloudnetGo-CR11s-TV01-UGOOS-UG410 .Αυτή μέχρι τώρα φαίνεται να "κυλάει" πολύ καλά. Γλύτωσα την διαδικασία του root και έχω πρόσβαση σε όλες τις εφαρμογές στο play ( φαίνεται σαν να είναι nexus ). Με αυτή την rom το κουμπί on-off έχει την συμπεριφορά πού έχουν περιγράψει κάποιοι φίλοι. Με απλό πάτημα μπαίνει σε αναμονή ( κόκκινο λαμπάκι ) , με παρατεταμένο πάτημα κάνει τερματισμό λειτουργίας.

Αυτά:D

με το xbmc κανενα νεο?

Link to comment
Share on other sites

με το xbmc κανενα νεο?

 

Το ψάχνω ακόμα.Τώρα έχω βάλει την 12.3 και το justxbmc v4.

Δεν έχω βρει χρόνο να τα τσεκάρω εξονυχιστικά , αλλά το θέμα με την εικόνα που είχα στο justxbmc με την rom πού είχε αρχικά, απ'όσο είδα τώρα δεν υπάρχει.

 

Απορία....

Ξέρουμε αν με κάποιο τρόπο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την οθόνη του ταμπλετ για να περιηγούμαστε στο περιβάλλον του tv box.

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω ακόμα.Τώρα έχω βάλει την 12.3 και το justxbmc v4.

Δεν έχω βρει χρόνο να τα τσεκάρω εξονυχιστικά , αλλά το θέμα με την εικόνα που είχα στο justxbmc με την rom πού είχε αρχικά, απ'όσο είδα τώρα δεν υπάρχει.

 

Απορία....

Ξέρουμε αν με κάποιο τρόπο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την οθόνη του ταμπλετ για να περιηγούμαστε στο περιβάλλον του tv box.

 

Δες ποστ 855 .

Γενικά κανε καμία

αναζήτηση, γιατί σχεδόν όλα όσα Ρωτάς υπάρχουν προηγούμενα post.

 

 

 

 

Το ψάχνω ακόμα.Τώρα έχω βάλει την 12.3 και το justxbmc v4.

Δεν έχω βρει χρόνο να τα τσεκάρω εξονυχιστικά , αλλά το θέμα με την εικόνα που είχα στο justxbmc με την rom πού είχε αρχικά, απ'όσο είδα τώρα δεν υπάρχει.

 

Απορία....

Ξέρουμε αν με κάποιο τρόπο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την οθόνη του ταμπλετ για να περιηγούμαστε στο περιβάλλον του tv box.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δες ποστ 855 .

Γενικά κανε καμία

αναζήτηση, γιατί σχεδόν όλα όσα Ρωτάς υπάρχουν προηγούμενα post.

 

Παρακολουθώ το θέμα κανένα τρίμηνο. Ενώ τις τρείς τελευταίες μέρες έχω διαβάσει καμία πενηνταριά σελίδες για ανακεφαλαίωση ( στην πράξη αυτή την φορά ). Σε αυτά πρόσθεσε και τις αναζητήσεις μέσω Google και έχεις μια εικόνα για το άν έκανα γενικά καμία αναζήτηση...

Το νόημα του φόρουμ άλλωστε ποιό είναι; Να προτείνει αναζητήσεις ;

Anyway. Σ'ευχαριστώ για την εφαρμογή που μού πρότεινες που άν και την είχα δει νόμιζα ότι είναι μόνο για gaming .

Link to comment
Share on other sites

Bγήκε beta firmware με android kitkat 4.4.2 για αρκετά android tv hdmi stick απο την tronsmart http://blog.geekbuying.com/index.php/2013/12/25/christmas-gift-tronsmart-release-the-beta-android-4-4-firmware-for-their-tv-boxes/#.UsFuLfv4UTI
Link to comment
Share on other sites

Εχει βάλει κανείς κάρτα μνήμης στο cs968 ;

 

Τελικά παίρνει τη MicroSdHc ; Εμένα μου έπεσε μέσα πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις το συγκεκριμενο gamebad?

http://www.geekbuying.com/item/NEW-Wireless-Bluetooth-Gamepad-for-Android---iOS-Cell-Phone--Tablet-PC--Mini-PC--TV-BOX-318373.html

Συνεργαζεται καλα με το cs968 το θελω για να παιζει ο μικρος. Υπαρχει καποιο αλλο να προτεινεται ?

Link to comment
Share on other sites

Εχει βάλει κανείς κάρτα μνήμης στο cs968 ;

 

Τελικά παίρνει τη MicroSdHc ; Εμένα μου έπεσε μέσα πάντως...

 

το αυτό,

βρήκα μια προσφορά σε κάρτες και δεν ήξερα αν παίρνει το μηχάνημα ή όχι.

Έχει δοκιμάσει κανένας ;

Link to comment
Share on other sites

το αυτό,

βρήκα μια προσφορά σε κάρτες και δεν ήξερα αν παίρνει το μηχάνημα ή όχι.

Έχει δοκιμάσει κανένας ;

Στο κουτί γράφει microsd. Εγώ που δοκίμασα να βάλω μια microsd στο slot πάντως μου έπεσε μέσα στο μηχάνημα. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται σε πρόβλημα του μηχανήματος ή σε λάθος δικό μου... αν και σε κινητά συνεχώς μπαζο-βγάζω κάρτες, δεν το έκανα πρώτη φορά.

 

Τέσπα... ας αναμένουμε μήπως απαντήσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Στο κουτί γράφει microsd. Εγώ που δοκίμασα να βάλω μια microsd στο slot πάντως μου έπεσε μέσα στο μηχάνημα. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται σε πρόβλημα του μηχανήματος ή σε λάθος δικό μου... αν και σε κινητά συνεχώς μπαζο-βγάζω κάρτες, δεν το έκανα πρώτη φορά.

 

Τέσπα... ας αναμένουμε μήπως απαντήσει κάποιος.

 

Έχω περάσει μια απλή microsd 4gb στο cs968 και δουλεύει κανονικά. Βεβαία θέλει λίγο προσοχή στο βάλε-βγάλε γιατί όντως το slot είναι αρκετά ποιο μέσα από το συνηθισμένο.

Link to comment
Share on other sites

πότε το παρηγγειλες? απο 7/12 ακόμα τίποτα

 

τελικά μου ήρθε 30/12

 

υπάρχει τρόπος να το κλείνεις χωρίς το κουμπί on off

 

tronsmart promitheus

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

τελικά μου ήρθε 30/12

 

υπάρχει τρόπος να το κλείνεις χωρίς το κουμπί on off

 

tronsmart promitheus

Δεν υπάρχει δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Στο cs968 γινεται να το βαλω να ανοιγει κατευθειαν το xbmc και εαν ειναι καλυτερο να βαλω τα video να τρεχουν μεσω του mx player; Επισης γινεται να προσθεσω ενα browser να ανοιγει μεσω του xbmc
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή όλοι λέτε για το cs968 εεε ;

για xbmc ή muze που το είχα άχτι από το παλιό μου tv box που δεν είχε καλή ics rom

οκ καλό το Promutheus αλλά αν υπάρχει ελπίδα γιατί να μην προτιμήσω τα 2gb μνήμης

 

και επειδή καθόμουν κι έβλεπα πολλές σελίδες με μηνύματα , όσοι είχατε πρόβλημα με ntfs και μπλέξατε με paragon Και λοιπά software δοκιμάσατε να τον κάνετε format σε exfat ; (win vista+)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι..μπορειτε κ βλεπεται ταινιεσ μεσω xbmc ολες τισ φορες???γιατι εγω καποια βραδυ δεν ανοιγουν ευκολα οι ταινιες ουτε στο much movies ουτε στο icefilms και αν εχει πολυ κοσμο ουτε το x navi παιζει ευκολα...πρωινες ωρες που το δοκιμαζω ποτε δεν εχω προβλημα παιζουν ολα...αλλα τωρα στισ γιορτες βραδυα κυριως η θα κολλαγανε η δεν θα ανοιγανε???το εχει κ αλλος αυτο το θεμα???
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ευτυχής κάτοχος του CS968 κι εγώ από 27/12/2013. Έχω περάσει 2-3 παιχνιδάκια μόνο, αλλά οι κύριες χρήσεις είναι xbmc (85%) και ίντερνετ (15%). Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά αυτή. Το ζαχάρωνα αρκετό καιρό και το αγόρασα.

Από xbmc έχω εγκαταστήσει την justxbmc που βρήκα εδώ και έβαλα τον xunity wizard, αλλά δεν μου γύρισε το μενού σε xunity (εκείνο με τα λαχούρ στο background) ούτε μου έβαλε τον πιο εξελιγμένο Player (εκείνον που έχει κάποια εξτρά κουμπάκια ελέγχου). Αντιθέτως στις ταμπλέτες μου μπήκαν και τα δύο. Ίσως κάτι δεν έκανα σωστά αλλά δεν με απασχολεί.

Το μηχανάκι είναι πολύ καλό και έχω παρατηρήσεις ότι ακόμα και αν μέσα σε μια εφαρμογή τύχει να κολλήσει, ΔΕΝ κόλλησαν ποτέ τα εξωτερικά κουμπιά ελέγχου του android (κάτω χαμηλά στην οπθόνη και πάντοτε μπορούσα να βγω απροβλημάτιστα στο desktop και να ξανατρέξω άμεσα την όποια εφαρμογή. Με ασύρματο ποντίκι 'η/και πληκτρολόγιο ή ακόμα με ένα Mele F10 χειριστήριο, η συνολική εμπειρία είναι πολύ καλή.

Skype με ψιλά προβλήματα, αλλά η συνεννόηση γίνεται.

Νομίζω είναι πολύ καλή λύση.

Μου ήρθε χωρίς root αλλά ειλικρινά δεν ξέρω να χρειάζεται να το κάνω. Δεν βρίσκω μέχρι στιγμής λόγο να αλλάξω τη ΡΟΜ. Το πήρα από geekbuying και μου ήρθε χωρίς διακριτικά μάρκας ή μοντέλου. Κατά την εκκίνηση δείχνει τα 4 πιγκουινάκια και μετά "R-BOX".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις παρέλαβα το Tronsmart 908II και δεν είχε το xbmc εγκατεστημένο. Έτσι πρέπει να είναι;

 

Τώρα, ποια έκδοση να βάλω; Αυτή από το site του xbmc κάνει ή έχουμε κάποια άλλη custom για το συγκεκριμένο stick;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...