Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν τρεχει οπως στο πσ που οταν ανοιγει με την εκκινηση των win μενει παντα στο παρασκηνιο και μπορεις οποιαδηποτε στιγμη να συνδεθεις?βασικα εγω το θελω να το βαλω σε αλλο σπιτι να συνδεομαι μεσω team και να κατεβαζω torrents.θα με βολεψει πιστευετε ενα tv box?

 

Εγώ το tv box δεν το κλείνω ποτέ.

Και ενώ ανοίγω την μια μέρα το teamviewer, την άλλη μέρα βλέπω ότι δεν τρέχει και πρέπει να το ανοίξω πάλι.

Για αυτό ρωτάω, πώς να το κάνω να τρέχει μόνιμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1282

  • makis1024

    555

  • ath156

    1798

Εγώ το tv box δεν το κλείνω ποτέ.

Και ενώ ανοίγω την μια μέρα το teamviewer, την άλλη μέρα βλέπω ότι δεν τρέχει και πρέπει να το ανοίξω πάλι.

Για αυτό ρωτάω, πώς να το κάνω να τρέχει μόνιμα.

 

μαλιστα οποτε αν ξερει καποιος πως το κανουμε να μας πει.μηπως μπορειτς να μου πειτε και ποιο tv box να επιλεξω γιατι ειμαι τελειως ασχετος με το αντικειμενο?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να στείλω κάποια αρχεία από το nexus 4 στο cs968 και ενώ βρίσκονται στο ίδιο Wi-Fi, δεν συνδέονται ούτε μέσω Airdroid ούτε μέσω superbeam ούτε μέσω teamviewer.

Καμιά ιδέα;

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ LG έχω. Όταν το βάζω 1080p 60fps απότις ρυθμίσεις κάνει και μένα διακοπές που και που. Με την stock rom που είχε πάνω δεν έκανε ποτέ διακοπές. Πήγαινε settings > screen και βάλε 1280 x 720 60fps και πες μου αν ξανακάνει χιόνια και διακοπές

 

 

Μήπως έχεις κανέναν task killer ενεργό?

 

 

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Σημείωση οτι για να στείλεις ή να λάβεις αρχείο πρέπει να το εγκαταστήσεις και να το έχεις ανοιχτό και στις 2 συσκευές

https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.bartwell.wififilesender

Για την tv, και εγώ Plasma LG έχω και κανένα πρόβλημα με την custom rom στα 1920 ανάλυση.

 

Task killer έχω αλλά δεν έχει ενεργοποιηθεί για κλείσιμο εφαρμογών.

 

Για την μεταφορά αρχείων, χρησιμοποιώ το superbeam που είναι κορυφή. Αλλά λες και μπλοκάρει κάτι την μεταφορά.

Στο μεταξύ το Airdroid δουλεύει μια χαρά μεταξύ pc και nexus.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει οδηγος καπου για το πως να περασω το xbmc και να ανοιγουν τα βιντεο με mxplayer

Σου απάντησα στην ανάλογη ενότητα ΕΔΩ που συζητάμε για το XBMC.

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανενας κανα πληκτρολογιο ελληνικο να βαλουμε??εχω δοκιμασει κανα 2 αλλα δε δουλευει κανενα..και τωρα δε μου δειχνει ουτε το keyboard που εδειχνε απο κατς οταν πηγαινες να γραψεις κειμενο στο google πχ..πειτε μου τα βηματα που πρεπει να κανω μπας και δω ελληνικα οταν γραφω στο google..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το cs968,πατάω το κουμπί στο χειριστήριο και δεν ανοίγει,ούτε έχει κάποιο κουμπί ον -οφφ είναι λογικό αυτό ?για να το ανοίξω το βγάζω και το ξαναβάζ ω στην πρίζα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το cs968,πατάω το κουμπί στο χειριστήριο και δεν ανοίγει,ούτε έχει κάποιο κουμπί ον -οφφ είναι λογικό αυτό ?για να το ανοίξω το βγάζω και το ξαναβάζ ω στην πρίζα

 

Εγω κανω απενεργοποιηση απο το εικονιδιο που ειναι κατω στην οθονη διπλα στην ενταση. Μολις ανοιξω την τηλεοραση ενεργοποιητε και αυτο αυτοματα. Με το χειριστηριο μοιαζει σαν να μπαινει σε αναμονη.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο αληθεια το κλεινετε;

Για να μην καιει ρευμα; lol

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω ένα tv box για τους γονείς μου που ζουν στη γερμανία και θέλουν να βλέπουν ελληνική τηλεόραση και ποδοσφαιρικούς αγώνες.

Δε θα χρειαστεί για αναπαραγωγή HD αρχείων ούτε για streaming HD ταινιών και σειρών, επίσης ούτε για surfing και skype και ιστορίες.

Με λίγα λόγια το μόνο που θα χρειαστεί είναι να τρέχει καλά το XBMC.

Ίσως και να μπορεί να τρέχει το TEAMVIEWER για να μπορώ να επέμβω αν κάτι θέλει αναβάθμιση ή ρύθμιση ή...

 

Τι θα μου προτείνατε να αγοράσω;

Φτηνό και με στυλ φυσικά :)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

παραγγειλα και εγω χθες το cs968 μετα απο διαβασμα που εριξα στο τοπικ.το καλο ειναι πως συνδεεται με ethernet και δε θα χρειαζεται να ειναι μονιμα ανοιχτο to wifi μιας και δεν το χρησιμοποιω γενικοτερα.απο εκει και περα ελπιζω να βολεψει!!!
Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω ένα tv box για τους γονείς μου που ζουν στη γερμανία και θέλουν να βλέπουν ελληνική τηλεόραση και ποδοσφαιρικούς αγώνες.

Δε θα χρειαστεί για αναπαραγωγή HD αρχείων ούτε για streaming HD ταινιών και σειρών, επίσης ούτε για surfing και skype και ιστορίες.

Με λίγα λόγια το μόνο που θα χρειαστεί είναι να τρέχει καλά το XBMC.

Ίσως και να μπορεί να τρέχει το TEAMVIEWER για να μπορώ να επέμβω αν κάτι θέλει αναβάθμιση ή ρύθμιση ή...

 

Τι θα μου προτείνατε να αγοράσω;

Φτηνό και με στυλ φυσικά :)

Ευχαριστώ!

 

και εγω την ιδια απορια εχω αν και εγω θελω να τρεχει κ hd το prometheus δεν μου αρεσε εξωτερικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το Cs968 μπορείτε να μου πείτε πως ανοίγει αυτό,από το χειριστήριο δεν γίνεται και κάποιο κουμπί δεν βλέπω

 

Μόλις το συνδέσεις στο ρεύμα παίρνει μπροστά αυτόματα.

Δεν γίνεται μπλε το φωτάκι;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή κάθε φορά για να το ανοίξω πρέπει να το βγάζω και να το ξαναβάζω στην πρίζα ?

 

Δεν ειπα αυτο.

Ανεφερα οτι μολις το βαλεις στην πριζα ξεκιναει να δουλευει.

αλλα εχει σβησιμο και απο το λειτουργικο του.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφή από το tv box στο PC μέσω wifi με σταθερή ταχύτητα στα 2.3mb/s (περίπου 25mbps( μου φαίνεται αρκετά μικρή σε σχέση με τα 54mbps του WIFI.

Υπάρχει τρόπος να το αυξήσω κάπως;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,ρωτάω πώς γίνεται να το ανοίξεις όταν το έχεις κλείσει από το μενού του,χωρίς να το βγάλεις από το ρεύμα..

 

Εγω παταω στην τηλεοραση να επιλεξω απο που θα παρει εικονα και επιλεγω το hdmi που αντιστοιχει στο box και κανει εκκινηση αυτοματα.

(Εχωτηλεοραση lg και παταω input και επιλεγω το hdmi που ειναι συνδεμενο το box)

Link to comment
Share on other sites

Σε αντιγραφη αρχειων μεσω wifi channe απο το tv box προς το pc δεν βλεπω πανω απο 2.4mb/s.

Εχει δει κανεις παραπανω;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

 

εχει καταφερει κανεις να κανει pasthough DTS ηχο μεσω της οπτικης χωρις να εχει προβλημα στο βιντεο?

 

με ενδιαφερει παρα πολυ, αλλιως παιζει να το γυρισω. Δε θα μπορω να εχω 5καναλο ηχο αλλιως, γιατι η τηλεοραση μου δεν κανει passthrough dts ηχο μεσω hdmi, οποτε θελω να χρησιμοποιησω την οπτικη εξοδο του cs968

Link to comment
Share on other sites

Κανα καλο παιχνιδι για το cs968 που να παιζει με χειριστηριο οπως του ps3; εχω ενα χειριστηριο που εχει usb και ps3 βυσμα. Θα χρειαστω καποια εφορμογη για να το κανω να δουλεψει;

 

Εχει δοκιμασει καποιος να συνδεσει χειριστηριο; Δουλευει σωστα; εχω ενα trust predator (οπως του playstation) αλλα δεν μπορω να το κανω να δουλεψει στα παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στο xbmc δοκίμασε αυτή την έκδοση

 

http://www.freaktab.com/showthread.php?8363-SPMC&highlight=spmc

 

εχεις δοκιμασει συγκεκριμενα να περασεις πεντακαναλο ηχο απο την οπτικη?

Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει συγκεκριμενα να περασεις πεντακαναλο ηχο απο την οπτικη?

 

Εμένα κανονικά δουλεύει ο ήχος μέσω mx player με απευθείας σύνδεση στον ενισχυτή.

Εσένα τι δε σου δουλεύει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κανονικά δουλεύει ο ήχος μέσω mx player με απευθείας σύνδεση στον ενισχυτή.

Εσένα τι δε σου δουλεύει;

 

ο ηχος και σε εμενα δουλευει γενικα.

 

μεσω hdmi παιζει σωστα σε καθε περιπτωση, ειτε με downmix ειτε με passthrough.

 

το προβλημα μου ειναι οτι θελω να συνδεσω το cs968 με καποιο home cinema για να εχω 5καναλο ηχο.

 

μονο τα πολυ ακριβα home cinemas εχουν hdmi in , ολα τα υπολοιπα εχουν απλα οπτικη εισοδο.

 

Οταν λοιπον επιλεγω passthrough απο την οπτικη (spdif) ο ηχος παιζει μεν σωστα, ομως η εικονα δεν ειναι ομαλη. Σε καθε αλλη περιπτωση, αν επιλεξω αλλη εξοδο ηχου, η εικονα ειναι εντελως ομαλη.

 

γι αυτο ρωταω αν καποιος εχει καταφερει να περασει 5καναλο ηχο απο spdif χωρις προβληματα. Κι αν το εχει κανει ποια ρομ χρησιμοποιει?

 

 

 

η αλλη επιλογη ειναι να κανω passthrough απο την hdmi στην τηλεοραση κι απο εκει να στειλει η τηλεοραση μεσω οπτικης , ομως οι lg τηλεορασεις π εχω δεν κανουν passthrough οταν ο ηχος ειναι dts , αλλα μονο ac3. Ο mx player δυστυχως δεν εχει επιλογη να κανει μετατροπη dts->ac3 , στο pc το εχω λυσει ετσι το θεμα.

 

 

 

edit εσυ πως το συνεδεσες στον ενισχυτη? μηπως με hdmi?

Edited by dimzan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...