Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, billyme said:

Θα το δοκιμασω αλλα δειτε πως εχει. Μολις το ανοιξω βρισκει τα δικτυα 2,4 και 5 αλλαι και αυτα της γειτονιας. Οταν συνδεθω σε ενα απο αυτα τα τπολοιπα εξαφανιζονται. Αν δε κλεισω το wifi του κουτιου και το ξανανοιξω δεν βρισκει κανενα δικτυο και πρεπει να το σβησω απο το ρευμα για να τα ξαναδει…

Αυτο που περιγραφεις μαλλον ειναι καποιο bug του λογισμικου του ...
Και πολυ φοβαμαι οτι απο την στιγμη που τα slimBOX λογισμικα βασιζονται σε μαμα λογισμικο στο Android 11 ισως να το κουβαλαει και εκει!
Στις πληροφοριες του μαμα λογισμικου τι ημερομηνια λεει ... γιατι απ'οτι βλεπω υπαρχουν 2 μαμα λογισμικα ανεβασμενα στο σαιτ του slimBOX και ισως το αλλο να λυνει αυτο το προβλημα...!

 

1 ώρα πριν, fotisbasm_ said:

ερωτηση γενικου περιεχομενου των tv box  σε θεμα ηχου

θελω να ακουγετε ο ηχος και απο την tv και απο BT ακουστικα ταυτοχρονα 

οτι ρυθμηση και να βρω δεν γινετε ,μονο ή το ενα ή το αλλο , ο μονος τροπος (που πιστευω γινετε ) ειναι απο την tv  εχει εξοδο οπτικη , σκεφτομαι ανταπτορα απο οπτικη σε BT  ωστε να ακουγετε και απο ηχο TV και ηχο απο οπτικη (που εχει ανταπτορα σε BT ) ωστε να παιζει ταυτοχρονα σε ηχεια BT ,

δυο  ερωτηματα :

1. Εχουμε/ξερουμε  καποιο ανταπτορα BT που να μην εχει καθυστερηση στην ταχυτητα του ηχου ???

2 .υπαρχει μηπως κατι αλλο που να προτεινει κανεις ?

Μιλαμε παντα για ηχο απο ενα tv box σε τηλεοραση...σωστα ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, fotisbasm_ said:

Ναι σωστά 

Δεν μας λες μποξακι ... λογισμικο... και TV για να εχουμε ολα τα δεδομενα

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gatos814 said:

Αυτο που περιγραφεις μαλλον ειναι καποιο bug του λογισμικου του ...
Και πολυ φοβαμαι οτι απο την στιγμη που τα slimBOX λογισμικα βασιζονται σε μαμα λογισμικο στο Android 11 ισως να το κουβαλαει και εκει!
Στις πληροφοριες του μαμα λογισμικου τι ημερομηνια λεει ... γιατι απ'οτι βλεπω υπαρχουν 2 μαμα λογισμικα ανεβασμενα στο σαιτ του slimBOX και ισως το αλλο να λυνει αυτο το προβλημα...!

Το κοιταξα. Ειναι νεοτερο απο αυτα που εχει στο slimbox. Ειναι του Ιουλιου 2023 αυτο που εχει ηδη. Αλλα απο ιτι καταλαμβαινω υπαρχουν διαφορετικες εκδοσεις του ιδιο κουτιου που διαφερει το wifi module?

Edited by billyme
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gatos814 said:

Δεν μας λες μποξακι ... λογισμικο... και TV για να εχουμε ολα τα δεδομενα

ΕΧΟΥΜΕ μια tv android 11 μου εχει εξοδο jack  και optical , εαν συνδεσουμε στο jack  απομονονη τα ηχεια tv  αρα δεν μας κανει , εαν συνδεσουμε BT απομονονη παλι τα ηχεια tv  παλι δεν μας κανει 

επεισης εχουμε σε αλλη tv  ενα xiaomi tv box με ιδια φιλοσοφια ιδια προβληματα 

Edited by fotisbasm_
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, fotisbasm_ said:

ερωτηση γενικου περιεχομενου των tv box  σε θεμα ηχου

θελω να ακουγετε ο ηχος και απο την tv και απο BT ακουστικα ταυτοχρονα 

οτι ρυθμηση και να βρω δεν γινετε ,μονο ή το ενα ή το αλλο , ο μονος τροπος (που πιστευω γινετε ) ειναι απο την tv  εχει εξοδο οπτικη , σκεφτομαι ανταπτορα απο οπτικη σε BT  ωστε να ακουγετε και απο ηχο TV και ηχο απο οπτικη (που εχει ανταπτορα σε BT ) ωστε να παιζει ταυτοχρονα σε ηχεια BT ,

δυο  ερωτηματα :

1. Εχουμε/ξερουμε  καποιο ανταπτορα BT που να μην εχει καθυστερηση στην ταχυτητα του ηχου ???

2 .υπαρχει μηπως κατι αλλο που να προτεινει κανεις ?

Αυτό για να γίνει πρέπει να το κάνει η τηλεόραση. Η δικιά μου έχει τέτοια επιλογή, αλλά όταν την δοκίμασα απογοητεύτηκα από την ακουστική πού είχα. Και έμεινα να ακούω από την ηχομπαρα και μόνο.

19 minutes ago, fotisbasm_ said:

ΕΧΟΥΜΕ μια tv android 11 μου εχει εξοδο jack  και optical , εαν συνδεσουμε στο jack  απομονονη τα ηχεια tv  αρα δεν μας κανει , εαν συνδεσουμε BT απομονονη παλι τα ηχεια tv  παλι δεν μας κανει 

επεισης εχουμε σε αλλη tv  ενα xiaomi tv box με ιδια φιλοσοφια ιδια προβληματα 

Και αυτό είναι το σύνηθες. Στην δικιά μου LG ναι μεν γίνεται με ρύθμιση, αλλά στο σύνολο ακούγεται ότι ο ήχος της τηλεόρασης έχει μια μικρή  καθυστέρηση σε σχέση με την ηχομπαρα και δεν ακούγονται ταυτόχρονα και τα 2. Επίσης και εάν γίνεται και σε εσένα, θα πρέπει να ρυθμίζεις κάθε φορά το volume και στα 2 ακριβώς για να βγάλεις (αν πετύχει) ωραίο ήχο.

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, billyme said:

Το κοιταξα. Ειναι νεοτερο απο αυτα που εχει στο slimbox. Ειναι του Ιουλιου 2023 αυτο που εχει ηδη. Αλλα απο ιτι καταλαμβαινω υπαρχουν διαφορετικες εκδοσεις του ιδιο κουτιου που διαφερει το wifi module?

Νεοτερο και παλιοτερο...!
Να λειτουργει καλα ειναι το ζητουμενο...!
Κοιτα απ'οσο ξερω υπαρχουν 2 wifi chip αρα και 2 βερσιον απο αυτα τα μποξακια...
Το ενα με wifi chip 3155...
Και το αλλο με το mt7668...
Στις slimbox τωρα δεν βλεπω να τις ξεχωριζει οποτε ισως λεω ... ισως εχει ενσωματωσει και τα 2 chip...
Στη θεση σου λοιπον θα δοκιμαζα την twrp του AM7 X4 που λογικα θα λειτουργει και στο δικο σου μποξακι (δοκιμασμενο εκτος του AM7 σε X96 X4 και σε X96Max Plus Ultra)
για να κανω ενα backup και να ειμαι καλυμμενος ...
https://disk.yandex.ru/d/dp5RAJJ51gst3Q
Και μετα θα εβαζα ενα ενα ολα τα λογισμικα που υπαρχουν για να δω και τι ...''παιζει'' !
Εκτος λοιπον των λογισμικων που υπαρχουν στον slimbox δοκιμασε και τα 2 παρακατω να δεις αν σου κανουν...
https://mega.nz/file/9yowwTQK#pj4Mo4WTG1RrF-fY_-fHodPhvM2WtM1KZXxV7D7IVts
https://GEEKBUYING.mediafire.com/file/qll32oddi3ug5e6/aml_upgrade_package-x4-04-26.img/file
Καλη επιτυχια!

 

56 minutes ago, fotisbasm_ said:

ΕΧΟΥΜΕ μια tv android 11 μου εχει εξοδο jack  και optical , εαν συνδεσουμε στο jack  απομονονη τα ηχεια tv  αρα δεν μας κανει , εαν συνδεσουμε BT απομονονη παλι τα ηχεια tv  παλι δεν μας κανει 

επεισης εχουμε σε αλλη tv  ενα xiaomi tv box με ιδια φιλοσοφια ιδια προβληματα 

Οπως ανεφερε πιο πανω ο @memostrikas ειναι θεμα tv η ακομα καλυτερα πιο γενικα ειναι θεμα λογισμικου...
Σε ugoos λογισμικα ας πουμε μπορεις να κανεις τετοιο ''παιχνιδι'' εφ'οσον υποστηριζεται και απο το αναλογο hardware μιας και φυσικα δεν μιλαμε μονο για τα ugoos μποξακια αλλα και για αυτα που παιρνουν custom ugoos λογισμικο...
Σε Android tv τωρα λογισμικα με Android 11 και λογισμικα με πολυ βασικες ρυθμισεις λιγο δυσκολο να βρεις ... τετοιες ρυθμισεις εκτος ισως ... δεν ξερω... σε πολυ πιο ακριβες tv...!
Ο τροπος παντος που το σκεφτεσαι θεωρητικα μπορει να σου κανει την δουλεια αλλα υπαρχει ενα σοβαρο μειονεκτημα...!
Οτι θελει πολυ ψαξιμο και τυχη για ενα τετοιο ''μηχανακι'' ΒΤ μιας και δεν παιζει μονο ρολο το τσιπακι του ΒΤ αλλα και ο συνδιασμος με το δικο σου hardware που θα το χρησιμοποιησεις...
Εξου και αν διαβασεις reviews ακομα και σε καλα και ακριβα ΒΤ ''μηχανακια''  παντα ο κοσμος θα εχει παραπονα με καθυστερησεις!
Jackpot ... λοιπον!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, gatos814 said:

Νεοτερο και παλιοτερο...!
Να λειτουργει καλα ειναι το ζητουμενο...!
Κοιτα απ'οσο ξερω υπαρχουν 2 wifi chip αρα και 2 βερσιον απο αυτα τα μποξακια...
Το ενα με wifi chip 3155...
Και το αλλο με το mt7668...
Στις slimbox τωρα δεν βλεπω να τις ξεχωριζει οποτε ισως λεω ... ισως εχει ενσωματωσει και τα 2 chip...
Στη θεση σου λοιπον θα δοκιμαζα την twrp του AM7 X4 που λογικα θα λειτουργει και στο δικο σου μποξακι (δοκιμασμενο εκτος του AM7 σε X96 X4 και σε X96Max Plus Ultra)
για να κανω ενα backup και να ειμαι καλυμμενος ...
https://disk.yandex.ru/d/dp5RAJJ51gst3Q
Και μετα θα εβαζα ενα ενα ολα τα λογισμικα που υπαρχουν για να δω και τι ...''παιζει'' !
Εκτος λοιπον των λογισμικων που υπαρχουν στον slimbox δοκιμασε και τα 2 παρακατω να δεις αν σου κανουν...
https://mega.nz/file/9yowwTQK#pj4Mo4WTG1RrF-fY_-fHodPhvM2WtM1KZXxV7D7IVts
https://GEEKBUYING.mediafire.com/file/qll32oddi3ug5e6/aml_upgrade_package-x4-04-26.img/file
Καλη επιτυχια!

 

Αυτα μπορω να τα κανω με ενα στικακι ή πρεπει να το κανω με καλωδιο και υπολογιστη;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, billyme said:

Αυτα μπορω να τα κανω με ενα στικακι ή πρεπει να το κανω με καλωδιο και υπολογιστη;

Αν εννοεις εγκατασταση των λογισμικων θελει καλωδιο και υπολογιστη ...

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, gatos814 said:

Αν εννοεις εγκατασταση των λογισμικων θελει καλωδιο και υπολογιστη ...

Ευχαριστω. Στο slimbox εχει aosp και atv σε τι διαφερουν;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, billyme said:

Ευχαριστω. Στο slimbox εχει aosp και atv σε τι διαφερουν;

Differences between AOSP (PIE) and ATV.

AOSP (PIE) "Pure Android"
(_aosp_) (_pie_)
- The interface is like a tablet “desktop with shortcuts”.
- Preferred remote control with air mouse.
- Play Market is not truncated, all programs are available.
- Ability to change wallpaper, including “live” wallpaper.
- Ability to install any launcher, third-party interface.
- Ability to install widgets.
- She is more stable and faster.
- There are no problems, difficulties and glitches found in ATV. (We are looking for information ourselves).

ATV "AndroidTV"
(_atv_)
- Interface like smartTV, block, with channels, preview...
- Ability to control with a simple remote control, without an air mouse. But if you use programs not only compatible with ATV, you still need a remote control with an air mouse.
- The Play Market is stripped down, only programs compatible with the ATV interface are available in it (this can be solved by installing a third-party apk_Market or similar for the aosp version).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2023 at 3:34 ΜΜ, gatos814 said:

Sorry για την καθυστερηση αλλα η καλη μας νοβα εχει off ενα καφαο (που ειμαι και εγω) απο το Σαββατο το πρωι και υπαρχει δυσκολια στην επικοινωνια!
Τωρα...πολλα μπορει να ειναι αλλα προβλημα του wifi chip οχι!
Δοκιμασε στις ''μικρες'' συχνοτητες του 5g (36,40,44,48) και δες!

Καλησπέρα και πάλι,

Δυστυχώς συνεχίζει το πρόβλημα. Το link speed απο τις ρυθμίσεις του wifi πέφτει συχνα χωρίς προφανή λόγο στα 6mbps download ενώ το upload ειναι 650.

Στο router όπως είχαμε πει έχω καρφώσει σταθερό το παρακάτω:

spacer.png

(To hidden είναι εκπομπή του router μάλλον για χρήση για mesh system.)

Έχεις κάποια πιθανή εξήγηση; 

Το πρόβλημα διορθώνεται όταν ανοιγοκλείνω το wifi του box.

Edit: Μόλις έβαλα χαμηλότερο κανάλι όπως είχες υποδείξει για να δοκιμάσω. Επέλεξα το 48 από το router αλλά το Analyzer το δείχνει ως το 42 - δεν έχω ιδέα γιατί.

Edited by bebius
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bebius said:

Καλησπέρα και πάλι,

Δυστυχώς συνεχίζει το πρόβλημα. Το link speed απο τις ρυθμίσεις του wifi πέφτει συχνα χωρίς προφανή λόγο στα 6mbps download ενώ το upload ειναι 650.

Στο router όπως είχαμε πει έχω καρφώσει σταθερό το παρακάτω:

spacer.png

(To hidden είναι εκπομπή του router μάλλον για χρήση για mesh system.)

Έχεις κάποια πιθανή εξήγηση; 

Το πρόβλημα διορθώνεται όταν ανοιγοκλείνω το wifi του box.

Edit: Μόλις έβαλα χαμηλότερο κανάλι όπως είχες υποδείξει για να δοκιμάσω. Επέλεξα το 48 από το router αλλά το Analyzer το δείχνει ως το 42 - δεν έχω ιδέα γιατί.

Για το χαμηλο καναλι και το Analyzer ειναι προφανεστατο οτι κατι δεν παει καλα με το προγραμμα που μαλλον δεν υποστηριζει (;) αυτες τις συχνοτητες !!!
Την ''hidden'' σαν εκπομπη μεχρι τωρα την ηξερα σαν ενα τροπο ιδιωτικοτητας για την δικια σου ''προστασια'' (και οχι μονο) αν δεν ηθελες να βλεπουν το wifi σου οι αλλοι ...!
Να ομως που το βλεπω στο ρουτερακι σου και εκπλησσομαι !
Απ'οτι βλεπω εχεις cosmote αρα να υποθεσω οτι εχεις ενα απο τα 2 τελευταια μαυρα με το wifi 6...
Για κοιταξε παντως αν υπαρχει κατι στο μενου του ρουτερ σου...
Επισης μηπως εχεις καποιο repeater επανω στην συνδεση σου και ... σου κανει τετοια κολπα ;
Τελος για το μποξακι ... κατα πασα πιθανοτητα αυτο ειναι bug του λογισμικου οπως σου ειπα και ισως να σταθεις πιο τυχερος με καποιο απο τα αλλα λογισμικα ιδιως τα slimbox!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gatos814 said:

Για το χαμηλο καναλι και το Analyzer ειναι προφανεστατο οτι κατι δεν παει καλα με το προγραμμα που μαλλον δεν υποστηριζει (;) αυτες τις συχνοτητες !!!
Την ''hidden'' σαν εκπομπη μεχρι τωρα την ηξερα σαν ενα τροπο ιδιωτικοτητας για την δικια σου ''προστασια'' (και οχι μονο) αν δεν ηθελες να βλεπουν το wifi σου οι αλλοι ...!
Να ομως που το βλεπω στο ρουτερακι σου και εκπλησσομαι !
Απ'οτι βλεπω εχεις cosmote αρα να υποθεσω οτι εχεις ενα απο τα 2 τελευταια μαυρα με το wifi 6...
Για κοιταξε παντως αν υπαρχει κατι στο μενου του ρουτερ σου...
Επισης μηπως εχεις καποιο repeater επανω στην συνδεση σου και ... σου κανει τετοια κολπα ;
Τελος για το μποξακι ... κατα πασα πιθανοτητα αυτο ειναι bug του λογισμικου οπως σου ειπα και ισως να σταθεις πιο τυχερος με καποιο απο τα αλλα λογισμικα ιδιως τα slimbox!

Γενικά όταν καρφώνω το router το κάποιο κανάλι, το κέντρο μου εμφανίζεται λίγο παραδίπλα στο Wifi analyzer app.

Το hidden υπάρχει παράλληλα με το συνηθισμένο SSID που το έχω φανερό.

Δεν είναι Cosmote αλλά Νοva η γραμμή, με το NOKIA ONT-router. Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη μη συνηθισμένη επιλογή στο μενού του.

Repeater δεν έχω.

Και εμένα για κάποιο bug του box μου κάνει (ίσως σχετίζεται και με κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου router). Έχει νόημα το Slimbox ή άλλο custom rom σε Ugoos box;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bebius said:

Γενικά όταν καρφώνω το router το κάποιο κανάλι, το κέντρο μου εμφανίζεται λίγο παραδίπλα στο Wifi analyzer app.

Το hidden υπάρχει παράλληλα με το συνηθισμένο SSID που το έχω φανερό.

Δεν είναι Cosmote αλλά Νοva η γραμμή, με το NOKIA ONT-router. Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη μη συνηθισμένη επιλογή στο μενού του.

Repeater δεν έχω.

Και εμένα για κάποιο bug του box μου κάνει (ίσως σχετίζεται και με κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου router). Έχει νόημα το Slimbox ή άλλο custom rom σε Ugoos box;

Απο αυτα που διαβαζω ολα αυτα τα ρουτερακια που δινουν για οπτικη ινα ειναι καρακλειδωμενα!
Οποτε που να βγαλεις ακρη...!
Τωρα για πιο λογο εχει hidden εκπομπη ανοιχτη το ρουτερακι δεν ξερω οπως δεν ξερω αν ειναι ανοιχτη και σε αλλα τετοια ρουτερ και ποσο ''φυσιολογικο'' ειναι αυτο ...!
Οσο για το μποξακι εχω να πω πως ισως τελικα να σχετιζεται με καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα του συγκεκριμενου router σου οπως και εσυ λες μιας και εγω που το εχω δεν εχω τετοιο προβλημα και απ'οσο ξερω δεν εχει αναφερθει κατι τετοιο!
Eγω το εχω με την τελευταια μαμα (1.1.7) αλλα με πατσαρισμενο boot για να δουλευει η twrp ...
Παντως αν τελικα ειναι καθαρα bug του λογισμικου ισως να το εχει φτιαξει ο slimhouse και δεν χανεις κατι να δοκιμασεις την slimbox !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο κάποιοι παίχτες απο adslgr βρήκαν τους advanced settings κωδικούς. Δεν έχω βρει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση όμως σχετική με το WiFi.

Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι έχουμε το ίδιο μποξάκι! Και γω στην τελευταία είμαι. Παρεμπιπτόντως θα περίμενα να εχει βγει καμιά νεότερη μετά απο τόσους μήνες.

Αν το έχεις στα 5ghz μπορείς να γράψεις τις ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, bebius said:

Για το συγκεκριμένο κάποιοι παίχτες απο adslgr βρήκαν τους advanced settings κωδικούς. Δεν έχω βρει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση όμως σχετική με το WiFi.

Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι έχουμε το ίδιο μποξάκι! Και γω στην τελευταία είμαι. Παρεμπιπτόντως θα περίμενα να εχει βγει καμιά νεότερη μετά απο τόσους μήνες.

Αν το έχεις στα 5ghz μπορείς να γράψεις τις ρυθμίσεις;

Εκτός όλων των άλλων δοκίμασε να αλλάξεις και την θέση που έχεις το κουτάκι, εφόσον μπορεί να επηρεάζεται από άλλες συσκευές (π.χ. μακριά από την τηλεόραση εάν είναι κοντά, ή από άλλη συσκευή κλπ). Υπάρχει περίπτωση να δεις σημαντικές διαφορές.😉

Επίσης εάν στα Settings έχει επιλογή region "US" (Network Settings) στο κουτάκι σου, δοκίμασε και αυτήν + Reboot.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, ath156 said:

Εκτός όλων των άλλων δοκίμασε να αλλάξεις και την θέση που έχεις το κουτάκι, εφόσον μπορεί να επηρεάζεται από άλλες συσκευές (π.χ. μακριά από την τηλεόραση εάν είναι κοντά, ή από άλλη συσκευή κλπ). Υπάρχει περίπτωση να δεις σημαντικές διαφορές.😉

Επίσης εάν στα Settings έχει επιλογή region "US" (Network Settings) στο κουτάκι σου, δοκίμασε και αυτήν + Reboot.

To link speed πέφτει τυχαία απο τα 700 στα 6 και επανέρχεται οταν ανοιγοκλείνω το WiFi οπότε δεν μπορεί να ειναι θέμα παρεμβολών και διάταξης.

Location related network setting δεν υπάρχει κάπου.

Edited by bebius
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bebius said:

Για το συγκεκριμένο κάποιοι παίχτες απο adslgr βρήκαν τους advanced settings κωδικούς. Δεν έχω βρει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση όμως σχετική με το WiFi.

Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι έχουμε το ίδιο μποξάκι! Και γω στην τελευταία είμαι. Παρεμπιπτόντως θα περίμενα να εχει βγει καμιά νεότερη μετά απο τόσους μήνες.

Αν το έχεις στα 5ghz μπορείς να γράψεις τις ρυθμίσεις;

Δεν ειναι το βασικο μου μποξακι ...
Το χρησιμοποιω κυριως με καλωδιο αλλα και αρκετες φορες με το wifi μιας και ειναι μεταφερομενο ...
Ποιες ακριβως ρυθμισεις θελεις να μαθεις...
Του tv box η του ρουτερ μου ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, bebius said:

Toυ wifi του ρούτερ.

Το ''μυστικο'' μου ειναι οτι εδω και 3 χρονια δεν χρησιμοποιω τα εκαστοτε μαμα ρουτερ αλλα εμπιστευομαι την σταθεροτητα και τις ''ανεσεις'' ενος ρουτερ της Xiaomi ...
Το Xiaomi Mi AloT Router AC2350 ...

99.thumb.png.3f636a63eccba5364237797800afb454.png

Με αυτο λοιπον δεν εχω κανενα τετοιου ειδους προβλημα!
Και αυτες ειναι οι ρυθμισεις μου ... αν βοηθουν!

714385692_(95).thumb.png.aa6554374f778cf487e0b8ae3200c94e.png

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2023 at 11:00 ΜΜ, bebius said:

To link speed πέφτει τυχαία απο τα 700 στα 6 και επανέρχεται οταν ανοιγοκλείνω το WiFi οπότε δεν μπορεί να ειναι θέμα παρεμβολών και διάταξης.

Location related network setting δεν υπάρχει κάπου.

* Αρχικά μου κάνει εντύπωση να μην υπάρχει τέτοια επιλογή (default, US, CN), εφόσον υπάρχει σε όλα τα Ugoos (stock or ports) και μάλιστα την έχει και ο Slimbox σε όλα τα δικά του που στηρίζονται σε στοκ και όχι τις ugoos ports του. Βέβαια μιλάω για Android 9 και δεν ξέρω εάν δεν ισχύει κάτι τέτοιο σε Android 11 (βάζω screenshot της ρύθμισης).

* Μέχρι πριν από 1 μήνα είχα οπτική της WIND (πλέον Nova) 100/10 με ακριβώς το ίδιο ZYXEL του προηγούμενου ποστ. Με user = admin είχα πρόσβαση σε οποιοδήποτε μενού ήθελα. Το πιο χρήσιμο ήταν ότι έβαλα DNS = 8.8.8.8 για το KODI. Πλέον οπτική με συμμετρική ταχύτητα 200/200 και ZTE router.

* Εάν του έχεις δώσει κωδικούς και για 2.4 & 5GHz, θα έλεγα να του σβήσεις αυτούς για το 2.4, έτσι ώστε να συνδέεται μόνο στα 5 (μήπως "πηδάει" από τα 5 στα 2.4 κοκ).

* Εάν έχεις πρόβλημα μόνο με το κουτάκι σου (και όχι με λαπτοπ, κινητό κλπ) μπορείς να δημιουργήσεις ένα ξεχωριστό SSID ή Guest, με "ειδικές" ρυθμίσεις μόνο για χρήση και τεστ στο κουτάκι σου.

* Όταν γράφεις "To link speed πέφτει τυχαία απο τα 700 στα 6" τι είδους σύνδεση έχεις εσύ? Που βλέπεις το 700 στο wifi?

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, ath156 said:

* Αρχικά μου κάνει εντύπωση να μην υπάρχει τέτοια επιλογή (default, US, CN), εφόσον υπάρχει σε όλα τα Ugoos (stock or ports) και μάλιστα την έχει και ο Slimbox σε όλα τα δικά του που στηρίζονται σε στοκ και όχι τις ugoos ports του. Βέβαια μιλάω για Android 9 και δεν ξέρω εάν δεν ισχύει κάτι τέτοιο σε Android 11 (βάζω screenshot της ρύθμισης).

* Μέχρι πριν από 1 μήνα είχα οπτική της WIND (πλέον Nova) 100/10 με ακριβώς το ίδιο ZYXEL του προηγούμενου ποστ. Με user = admin είχα πρόσβαση σε οποιοδήποτε μενού ήθελα. Το πιο χρήσιμο ήταν ότι έβαλα DNS = 8.8.8.8 για το KODI. Πλέον οπτική με συμμετρική ταχύτητα 200/200 και ZTE router.

* Εάν του έχεις δώσει κωδικούς και για 2.4 & 5GHz, θα έλεγα να του σβήσεις αυτούς για το 2.4, έτσι ώστε να συνδέεται μόνο στα 5 (μήπως "πηδάει" από τα 5 στα 2.4 κοκ).

* Εάν έχεις πρόβλημα μόνο με το κουτάκι σου (και όχι με λαπτοπ, κινητό κλπ) μπορείς να δημιουργήσεις ένα ξεχωριστό SSID ή Guest, με "ειδικές" ρυθμίσεις μόνο για χρήση και τεστ στο κουτάκι σου.

* Όταν γράφεις "To link speed πέφτει τυχαία απο τα 700 στα 6" τι είδους σύνδεση έχεις εσύ? Που βλέπεις το 700 στο wifi?

wind1.jpg

Screenshot_20231030-055501.png

Μάλλον έχει φύγει η επιλογή στο Α11.

Έχω αποθηκεύσει μόνο το 5ghz για να μην πηδάει από το ένα στο άλλο.

Στο router μπορείς να φτιάξει εξτρα SSID αλλά δεν αλλάζουν οι ρυθμίσεις καναλιού, έυρους κλπ..

Το link speed είναι η ταχύτητα που κάνει report το wifi από τις ρυθμίσεις του box, το βλέπω όταν πατάω πάνω στο δίκτυο ενώ είναι συνδεδεμένο. Η σύνδεση μου είναι 200/20Mbps.

Σήμερα μου απάντησαν από την Ugoos ότι θα βγάλουν νέα έκδοση σύντομα και μου πρότειναν να γυρίσω σε προηγούμενη για να διορθωθεί το πρόβλημα. Βέβαια, δεν τους είπα ποτέ ότι ήταν οκ με παλιότερη έκδοση - έτσι κι αλλιώς δεν την είχα δοκιμάσει ποτέ. Τους ρώτησα αν είναι known issue της τωρινής έκδοσης που πρόκειται να διορθώσουν αλλά δεν έχουν απαντήσει ακόμα.

Edited by bebius
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζοντας διαφορετικές ρυθμίσεις στο router, διάλεξα το πιο ελεύθερο κανάλι βάζοντας το εύρος στα 80Mhz, ενεργοποίησα την επιλογή ΜU MIMO, και αφαίρεσα ένα κενό που υπήρχε στο SSID.

Θεωρητικά τίποτα από τα παραπάνω δε θα έπρεπε να παίζει ρόλο αλλά πλέον έχω τρέξει κάποιους on-off κύκλους στο box χωρίς να εμφανιστεί το πρόβλημα. (Για την ακρίβεια το link speed το βλέπω να πέφτει στα 6 από τα 500mpbs κάποιες φορές αλλά μάλλον είναι στιγμιαίο γιατί το speedtest εκείνη τη στιγμή πάει καλά. Πριν κάθε φορά που άνοιγα για μισή-μία ώρα το box το πρόβλημα εμφανιζόταν, σταματούσε κάποιο stream κλπ..)

Edit: Το ξαναέκανε δυστυχώς.

Edited by bebius
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το είχα αναφέρει ξανά πιο παλιά. Έχω τρία μποξάκια X96 Max+  και ένα X96 Max+ ultra. Παρατηρώ ότι σε wifi σύνδεση στα 2,4 Ghz το τηλεχειριστήριο τους λειτουργεί κανονικά. Όταν βάλω την σύνδεση στα 5 Ghz το τηλεχειριστήριο σκαλώνει, εκτελεί την εντολή μετά από πολλά πατήματα σαν να τελειώνει η μπαταρία του. Αυτό μου το έκανε με το μαμά λογισμικό αλλά και τώρα με τις αναβαθμίσεις του slimbox. Τι μπορεί να φταίει; Ταιριάζουν οι συχνότητες και μπερδεύονται;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...