Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Εχεις π.μ...!
Συνήθως όταν βλέπω κάποια ταινία στο kodi, αλλά και σε φάση που ψάχνω τι να δω.
Στο Kodi θα έλεγα σε γενικές γραμμές. Δεν μου το έχει κάνει στο android Menu ποτέ, αλλά από την άλλη όσο και αν το άφησα χωρίς να κάνω κάτι δεν χανόταν η εικόνα.


Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χτυπησα το Xiaomi Mi Box (2nd gen) γιατι εχω καποια θεματακια με το Xbox Series S που χρησιμοποιω για το streaming. Φανταζομαι ΝΒΑ TV, Euroleague tv θα τρεχουν αψογα. Για Νετφλιξ δεν το συζητω.  Απο εφαρμογες για καναλια ποια ειναι η καλυτερη; 

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, johnybe said:

Συνήθως όταν βλέπω κάποια ταινία στο kodi, αλλά και σε φάση που ψάχνω τι να δω.
Στο Kodi θα έλεγα σε γενικές γραμμές. Δεν μου το έχει κάνει στο android Menu ποτέ, αλλά από την άλλη όσο και αν το άφησα χωρίς να κάνω κάτι δεν χανόταν η εικόνα.


Sent from my SM-G990B using Tapatalk
 

Αρα λοιπον απ'οτι καταλαβαινω το κανει μονο στο Kodi...!
Οταν στριμαρεις δηλαδη καποια ταινια η και στο μενου του Kodi ;

Δηλαδη ...λες οταν ψαχνεις να δεις ...
Στο μενου μενου ομως μολις μπεις στο Kodi...εχεις προβληματα η αφου πρωτα στριμαρεις και μετα που ψαχνεσαι ;

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αρα λοιπον απ'οτι καταλαβαινω το κανει μονο στο Kodi...!
Οταν στριμαρεις δηλαδη καποια ταινια η και στο μενου του Kodi ;
Δηλαδη ...λες οταν ψαχνεις να δεις ...
Στο μενου μενου ομως μολις μπεις στο Kodi...εχεις προβληματα η αφου πρωτα στριμαρεις και μετα που ψαχνεσαι ;
Όταν ψάχνω στο kodi για να δω κάποια ταινία ή και την ώρα που βλέπω.
Δεν έχω παρατηρήσει να το κάνει στο android menu..

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, johnybe said:

Όταν ψάχνω στο kodi για να δω κάποια ταινία ή και την ώρα που βλέπω.
Δεν έχω παρατηρήσει να το κάνει στο android menu..

Sent from my SM-G990B using Tapatalk
 

Απο την στιγμη που ολα γινονται μονο στο Kodi ... ας εστιασουμε εκει...
Για αρχη μπες μεσα στις εφαρμογες και οταν βρεις το Kodi κανε ενα καθαρισμο της προσωρινης μνημης...
Δεν ξερω αν χρησιμοποιεις καποιο Ελληνικο build η οχι αλλα αν χρησιμοποιεις ενα τετοιο καλο ειναι να το σβησεις και να το ... παρεις απο την αρχη αλλα αυτην την φορα να ενεργοποιησεις τον καθαρισμο της cache στην εκκινηση ...
Παιξε για λιγο με το refresh rate στις ρυθμισεις του Kodi και του tv box σου...
Προσπαθησε να κλεισεις μεσα απο τις ρυθμισεις του Kodi και τις 2 επιλογες hardware acceleration που εχει...


spacer.png


Δεν ξερω τι τηλεοραση εχεις αλλα δοκιμασε και εκει στις ρυθμισεις της ... π.χ. αν εχει καποια φιλτρα οπως κινησης κτλ...
Τελος καλο θα ηταν να κατεβασεις απο το playstore καποιο καθαριστικο μνημης και να το χρησιμοποιεις συχνα γιατι το μποξακι σου δεν εχει και πολυ μνημη να διαχειριστει !!!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που ολα γινονται μονο στο Kodi ... ας εστιασουμε εκει...
Για αρχη μπες μεσα στις εφαρμογες και οταν βρεις το Kodi κανε ενα καθαρισμο της προσωρινης μνημης...
Δεν ξερω αν χρησιμοποιεις καποιο Ελληνικο build η οχι αλλα αν χρησιμοποιεις ενα τετοιο καλο ειναι να το σβησεις και να το ... παρεις απο την αρχη αλλα αυτην την φορα να ενεργοποιησεις τον καθαρισμο της cache στην εκκινηση ...
Παιξε για λιγο με το refresh rate στις ρυθμισεις του Kodi και του tv box σου...
Προσπαθησε να κλεισεις μεσα απο τις ρυθμισεις του Kodi και τις 2 επιλογες hardware acceleration που εχει...

kodi-not-working-5.jpg.webp

Δεν ξερω τι τηλεοραση εχεις αλλα δοκιμασε και εκει στις ρυθμισεις της ... π.χ. αν εχει καποια φιλτρα οπως κινησης κτλ...
Τελος καλο θα ηταν να κατεβασεις απο το playstore καποιο καθαριστικο μνημης και να το χρησιμοποιεις συχνα γιατι το μποξακι σου δεν εχει και πολυ μνημη να διαχειριστει !!!
Χρησιμοποιώ το manalab από grecotm με εκκαθάριση cache με το ξεκίνημα.
Το refresh rate θα κοιτάξω, γιατί ότι άλλο αναφέρεις το κάνω. πχ εφαρμογή καθαρισμού. Το boxaki είναι 4/64.
Ευχαριστώ πολύ!!!

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, johnybe said:

Χρησιμοποιώ το manalab από grecotm με εκκαθάριση cache με το ξεκίνημα.
Το refresh rate θα κοιτάξω, γιατί ότι άλλο αναφέρεις το κάνω. πχ εφαρμογή καθαρισμού. Το boxaki είναι 4/64.

1. Στο manalab πήγες έστω και 1 φορά στο "ΣΥΣΤΗΜΑ-ADVANCE SETTINGS" να κάνεις εκεί κλικ και μετά απλώς να πατήσεις "Write File" ?

2. Δεν δοκιμάζεις να βάλεις και ένα 2ο KODI (fork of Kodi) με κάποιο άλλο ελληνικό μπιλντ (π.χ. GKobu) να δεις και εκεί εάν θα έχεις το ίδιο πρόβλημα?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnybe said:

Χρησιμοποιώ το manalab από grecotm με εκκαθάριση cache με το ξεκίνημα.
Το refresh rate θα κοιτάξω, γιατί ότι άλλο αναφέρεις το κάνω. πχ εφαρμογή καθαρισμού. Το boxaki είναι 4/64.
Ευχαριστώ πολύ!!!

Sent from my SM-G990B using Tapatalk
 

Sorry ... μπερδευτικα με το μποξακι του αλλου παιδιου...!

Τι τηλεοραση εχεις ;
Μαρκα και αναλυση...

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Continued from previous post ................................ Σύγκριση θερμοκρασιών σε 4 κουτιά

Είχα πει ότι το κατακαλόκαιρο και για να επιτύχω θερμοκρασίες κάτω από 70+ στο X96 max Plus 2101W with Slimbox rom 9.11, αναγκάσθηκα να βάλω τον (τελείως αθόρυβο) ανεμιστήρα του να δουλεύει στα 12V. Τελευταία που έπεσαν οι θερμοκρασίες το ξαναέβαλα στη θύρα USB 5Volts. Όμως και πάλι που και που είχε συνεχείς θερμοκρασίες 70+ (όχι όμως πάνω από 75 που θεωρείται σαν ένα κρισιμο όριο). Μέχρι να "κρυώσει" και άλλο ο καιρός αποφάσισα να κατεβάσω με ειδικό απκ την συχνότητα είτε στα 1704 είτε στα 1608.

Αυτή η επέμβαση δεν φαίνεται να επηρεάζει καθόλου την απόδοση του κουτιού μου, τουλάχιστον στην χρήση που κάνω εγώ. Η δε θερμοκρασία κατέβηκε για τα καλά κάτω από τους 70 βαθμούς😎

Το σχετικό απκ το έχω βάλει να γίνεται autostart with boot (υπάρχουν 2 τρόποι για να γίνει αυτό - όποιος ενδιαφέρεται του λέω πως).

Βέβαια σε λίγο καιρό ούτε αυτό θα χρειάζεται.😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1. Στο manalab πήγες έστω και 1 φορά στο "ΣΥΣΤΗΜΑ-ADVANCE SETTINGS" να κάνεις εκεί κλικ και μετά απλώς να πατήσεις "Write File" ?
2. Δεν δοκιμάζεις να βάλεις και ένα 2ο KODI (fork of Kodi) με κάποιο άλλο ελληνικό μπιλντ (π.χ. GKobu) να δεις και εκεί εάν θα έχεις το ίδιο πρόβλημα?
Θα το δοκιμάσω και αυτό, και θα αναφέρω!!! Ευχαριστώ πολύ.

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει κάποιος φίλος γνώμη γιατί πλέον το ubt δεν μου φορτώνει τα αρχεία .img ενώ πριν έκανα κανονικά αναβαθμίσεις. Έχει αλλάξει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, kodivision100 said:

Τελικά έχει κάποιος φίλος γνώμη γιατί πλέον το ubt δεν μου φορτώνει τα αρχεία .img ενώ πριν έκανα κανονικά αναβαθμίσεις. Έχει αλλάξει κάτι;

Σε μενα παντως μια χαρα δουλευει...!
Λοιπον...επειδη μαλλον εχει μπερδευτει η ''κατασταση'' στον υπολογιστη σου ...κανε τα εξης...
Απεγκατεστησε οτι εχεις και δεν εχεις απο Amlogic USB Burning Tool ...
Κοιτα στον δισκο  C://  και σβησε οτι εχει μεινει με αυτο το ονομα ...
Κατεβασε απο εδω το Amlogic USB Burning Tool v3.2.0.zip
Χρησιμοποιησε ενα καθαριστικο τυπου ccleaner για να κανεις εναν πολυ καλο καθαρισμο ιδιως στην registry...
Κανε επανεκκινηση...
Μολις μπεις ξανα στα Windows κανε εγκατασταση του αυτου ubt και μολις τελειωσει κανε μια δοκιμη και πες μας!
Καλη επιτυχια!

 

On 21/10/2023 at 3:28 ΜΜ, GMF80 said:

Χτυπησα το Xiaomi Mi Box (2nd gen) γιατι εχω καποια θεματακια με το Xbox Series S που χρησιμοποιω για το streaming. Φανταζομαι ΝΒΑ TV, Euroleague tv θα τρεχουν αψογα. Για Νετφλιξ δεν το συζητω.  Απο εφαρμογες για καναλια ποια ειναι η καλυτερη; 

Greek tv

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gatos814 said:

Σε μενα παντως μια χαρα δουλευει...!
Λοιπον...επειδη μαλλον εχει μπερδευτει η ''κατασταση'' στον υπολογιστη σου ...κανε τα εξης...
Απεγκατεστησε οτι εχεις και δεν εχεις απο Amlogic USB Burning Tool ...
Κοιτα στον δισκο  C://  και σβησε οτι εχει μεινει με αυτο το ονομα ...
Κατεβασε απο εδω το Amlogic USB Burning Tool v3.2.0.zip
Χρησιμοποιησε ενα καθαριστικο τυπου ccleaner για να κανεις εναν πολυ καλο καθαρισμο ιδιως στην registry...
Κανε επανεκκινηση...
Μολις μπεις ξανα στα Windows κανε εγκατασταση του αυτου ubt και μολις τελειωσει κανε μια δοκιμη και πες μας!
Καλη επιτυχια!

 

Greek tv

Χθες που είχα χρόνο τα έχω κάνει όλα αυτά που αναφέρεις και δεν είδα διαφορά. Θα τα ξανακάνω μήπως μου διέφυγε κάτι και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι δεν επικοινωνούσαν ο υπολογιστής μέσω θύρας usb με το X96 max + ultra boxtv. Αφού ξαναπέρασα πρόγραμμα κατάφερα να το αναβαθμίσω. Έχω όμως θέμα με το AM7 Ugoos που εξακολουθεί να μη το βλέπει ο υπολογιστής. Γι'αυτό ρωτάω και πιο πάνω αν το έχει κάνει κάποιος φίλος. Σε ποια θύρα; Την usb2 ή την 3; Κάτω από το κουτί υπάρχουν δύο τρύπες, μια για reset και η άλλη για update. Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά εξακολουθεί να μην υπάρχει επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kodivision100 said:

Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι δεν επικοινωνούσαν ο υπολογιστής μέσω θύρας usb με το X96 max + ultra boxtv. Αφού ξαναπέρασα πρόγραμμα κατάφερα να το αναβαθμίσω. Έχω όμως θέμα με το AM7 Ugoos που εξακολουθεί να μη το βλέπει ο υπολογιστής. Γι'αυτό ρωτάω και πιο πάνω αν το έχει κάνει κάποιος φίλος. Σε ποια θύρα; Την usb2 ή την 3; Κάτω από το κουτί υπάρχουν δύο τρύπες, μια για reset και η άλλη για update. Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά εξακολουθεί να μην υπάρχει επικοινωνία.

Καλα ...την slimbox πως την περασες ;
Με ποια θυρα και με ποιον τροπο ;
Δουλευε τοτε και τωρα δεν δουλευει ;
Τεσπα...
Η σωστη θυρα στο μποξακι ειναι η ... Type-C OTG ...!
Πιο κατω σου εχω και τις μαμα οδηγιες
Καλη επιτυχια!

X4 X4Q AM7 firmware update.pdf

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gatos814 said:

Καλα ...την slimbox πως την περασες ;
Με ποια θυρα και με ποιον τροπο ;
Δουλευε τοτε και τωρα δεν δουλευει ;
Τεσπα...
Η σωστη θυρα στο μποξακι ειναι η ... Type-C OTG ...!
Πιο κατω σου εχω και τις μαμα οδηγιες
Καλη επιτυχια!

X4 X4Q AM7 firmware update.pdf 688 kB · 2 downloads

Ολα καλά ευχαριστώ για την βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος Xiaomi Mi Box 2nd gen? Το πηρα χθες. Εκανε το τελευταιο update αλλα υπαρχουν θεματακια στις εφαρμογες. Vodafone TV κατεβασα απο apkmirror και περασα με φλασακι. NBA app δειχνει να μην ειναι ενημερωμενο και κολλαει ενω πχ στο xbox κανενα θεμα. Ειδα τωρα νεοτερη εκδοση (23 Οκτωβρη για Google TV στο apkmirror) δεν θα επρεπε να ενημερωνεται αυτοματα απο το playstore της συσκευης? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα πηρα το a95x f4 ομως εχει θεματα με το wifi. Δεν βρισκει κανενα δικτυο. Μετα απο πολλα restart καποτε βρισκει. Εχει καποιος καποιο παρομοιο θεμα; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, billyme said:

Καλημερα πηρα το a95x f4 ομως εχει θεματα με το wifi. Δεν βρισκει κανενα δικτυο. Μετα απο πολλα restart καποτε βρισκει. Εχει καποιος καποιο παρομοιο θεμα; 

Για βάλε ένα σταθερό κανάλι στο router παραδείγματος χάρη το έξι

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, billyme said:

Καλημερα πηρα το a95x f4 ομως εχει θεματα με το wifi. Δεν βρισκει κανενα δικτυο. Μετα απο πολλα restart καποτε βρισκει. Εχει καποιος καποιο παρομοιο θεμα; 

Και συμπληρωνοντας τον @varajohn να πω πως καλο θα ηταν να πειραξεις και τις συχνοτητες του 5g που συνηθως δημιουργουν τετοια θεματακια...!
Βαλε ενα απο τα ''χαμηλα'' καναλια ... 36,40,44,48 και δοκιμασε αν αλλαξει κατι!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, gatos814 said:

Και συμπληρωνοντας τον @varajohn να πω πως καλο θα ηταν να πειραξεις και τις συχνοτητες του 5g που συνηθως δημιουργουν τετοια θεματακια...!
Βαλε ενα απο τα ''χαμηλα'' καναλια ... 36,40,44,48 και δοκιμασε αν αλλαξει κατι!

και συμπληρώνοντας το γάτο Ενημέρωσέ μας αν όλα πάνε καλά να έχουμε ένα feedback

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Και συμπληρώνοντας τον @gatos814και τον @varajohn , υπάρχει έτοιμη Slimbox για το A95x f4 που είναι η κάτωθι.

https://disk.yandex.ru/d/-XnHxA67K7OUzA/sbx_a95x_f4_aosp_11_18.zip

Εάν αποφασίσεις να την περάσεις ρώτα για οδηγίες να σου πούμε να την σφίξεις πάνω 

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω αλλα δειτε πως εχει. Μολις το ανοιξω βρισκει τα δικτυα 2,4 και 5 αλλαι και αυτα της γειτονιας. Οταν συνδεθω σε ενα απο αυτα τα τπολοιπα εξαφανιζονται. Αν δε κλεισω το wifi του κουτιου και το ξανανοιξω δεν βρισκει κανενα δικτυο και πρεπει να το σβησω απο το ρευμα για να τα ξαναδει…

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση γενικου περιεχομενου των tv box  σε θεμα ηχου

θελω να ακουγετε ο ηχος και απο την tv και απο BT ακουστικα ταυτοχρονα 

οτι ρυθμηση και να βρω δεν γινετε ,μονο ή το ενα ή το αλλο , ο μονος τροπος (που πιστευω γινετε ) ειναι απο την tv  εχει εξοδο οπτικη , σκεφτομαι ανταπτορα απο οπτικη σε BT  ωστε να ακουγετε και απο ηχο TV και ηχο απο οπτικη (που εχει ανταπτορα σε BT ) ωστε να παιζει ταυτοχρονα σε ηχεια BT ,

δυο  ερωτηματα :

1. Εχουμε/ξερουμε  καποιο ανταπτορα BT που να μην εχει καθυστερηση στην ταχυτητα του ηχου ???

2 .υπαρχει μηπως κατι αλλο που να προτεινει κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...