Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, costasibiza84 said:

177ce2b6a32276956a85b0d7c32cac96.jpg

Ξέχασα να ευχαριστήσω τον makis1024 & ath156 για την βοήθεια και το σπρώξιμο για να το επιχειρήσω.....

Έχω μία Απορία🤭  εντάξει την μπατονέτα στην είπα εγώ.....ο νυχοκόπτης τι δουλειά έχει εκεί???😁🤣

Έτρωγες τα νύχια σου από το ζόρι?😅🤣😂

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Έχω μία Απορία  εντάξει την μπατονέτα στην είπα εγώ.....ο νυχοκόπτης τι δουλειά έχει εκεί???
Έτρωγες τα νύχια σου από το ζόρι?
Βαριόμουν να πάω στην αποθήκη να φέρω πένσα κόφτη και ξεκίνησα να γδύνω το καλώδιο to USB με το νυχοκόπτη...... Άμα δεις έχει η ταινία μονωτική σε ένα σημείο

Καλή φάση να δείξει θερμοκρασία το boχ μπροστά αλλά είμαι πάνω από τρία μέτρα απόσταση και δεν μπορώ να τη διαβάσω τόσο μακριά μπαίνουμε και στα δεύτερα Άντα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Υπάρχει η έκδοση 0.5.4, όμως ακόμα και σήμερα υπάρχουν πολλοί που ισχυρίζονται ότι η 0.4.2 ήταν και είναι η καλύτερη. Υπάρχει δε και μία θεωρία ότι οι εκδόσεις 0.5.# βγήκαν μόνο και μόνο για να βάλουν "¨παγίδες" στις Ugoos ported versions. Πιθανόν λοιπόν να μην αξίζει να δοκιμάσεις την 0.5.4.

Εάν όμως θέλεις να δοκιμάσεις αυτήν, τότε καλύτερα σίγουρα να δοκιμάσεις την "καθαρή"/original Ugoos Port 0.5.4 (AOSP or ATV) που βάζω το λινκ της εδώ. Άλλωστε θα είναι και πιο κοντά σε αυτήν που έχεις (που είναι από τον XVortex).

Original Ugoos Ports 0.5.4 (AOSP & ATV)

***Αυτή έχω εγώ μαζί με το μοντ μου για να μην υπάρχει το μπλε λεντ και μόνιμα η θερμοκρασία μπροστά.

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, i8000stathis said:

Οτι μου πεις θα κάνω 😁. Υπάρχει εμπιστοσύνη. 

Εάν θέλεις να δοκιμάσεις την 0.5.4, εγκαθιστώντας τα πάντα από την αρχή (μόνο με clean install γίνεται αυτό), μπορείς να κάνεις ένα τέλειο backup σε 1 καρτούλα SD, να δοκιμάσεις την 0.5.4 και σε περίπτωση που θελήσεις να γυρίσεις πίσω, κυριολεκτικά με 1 κίνηση θα πας πίσω στην 0.4.2 σαν να μην έχει περάσει ούτε 1 ώρα😎😉

Εάν θελήσεις οποιαδήποτε βοήθεια για αυτό, ευχαρίστως σε προσωπικό μήνυμα να βοηθήσω.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αth 156 ,

σε αλλο thread ανεφερες για ενα hub ,7 σε 1 , αναρωτιεμαι αν συνδεεται σε κανενα tv box ,? Ρωταω γιατι ενα  blitzwolf 11 σε 1  usb c  hub που εχω δεν αναγνωριζεται απο android tv box or smartphone , ουτε απο λινουξ pc , μονο απο windows pc.

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, chriskan22 said:

Αth 156 ,

σε αλλο thread ανεφερες για ενα hub ,7 σε 1 , αναρωτιεμαι αν συνδεεται σε κανενα tv box ,? Ρωταω γιατι ενα  blitzwolf 11 σε 1  usb c  hub που εχω δεν αναγνωριζεται απο android tv box or smartphone , ουτε απο λινουξ pc , μονο απο windows pc.

Αρχικά είναι ένα Baseus 8 in 1 (φωτο). Δεν μπορώ όμως να το συνδέσω στο TVbox εφόσον είναι type-C o ακροδέκτης του. Περιμένω ένα άλλο (φθηνιάρικο) Hub 5 in1 που έχει αντάπτορα θηλυκό type-C σε αρσενικό Type-B. Προς το παρόν έχω τον αντίθετο αντάπτορα. Δεν ξέρω (ούτε θέλω να δοκιμάσω σε καινούργιο χαμπ) να το συνδέσω με καλώδιο USB-A/USB-A (από την θύρα του μπας και δουλέψει έτσι???-δεν ξέρω). Στο λαπτοπ φυσικά πετάει (δίνει την  εντύπωση πολύ ποιοτικού εξαρτήματος).

Στο κινητό μου που το έβαλα (Xiaomi Note 9T) διαβάζει στικάκια, καρτούλες κλπ. Δεν ξέρω εάν θα βρω τρόπο (εάν υπάρχει τρόπος) να το συνδέσω σε μόνιτορ/TV από την θύρα HDMI..μάλλον όχι?

1684842161227.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το συνδεσεις απο το λαπτοπ με hdmi , και να παιξεις youtube

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, chriskan22 said:

Μπορείς να το συνδεσεις απο το λαπτοπ με hdmi , και να παιξεις youtube

Επειδή είμαστε εκτός θέματος του νήματος, εάν θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα τι ακριβώς θέλεις να δοκιμάσω με αυτό και θα το κάνω.😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kostas_kanal0011 said:

Καλα ... κρασια!
Τωρα το ανακαλυψαν οι φιλοι μας οι Αμερικανοι ; !
Η ''πρωτοπορα'' σε αυτα τα κολπα ... mecool μολις βγηκε το Android 7 ολα της τα μποξακια ειχαν μολυσμενο λογισμικο με mining εφαρμογες και τα κονομουσαν !
Απορω δε που ακομα την εμπιστευεται ο κοσμος και αγοραζει τα μποξακια της !
Οσο για το ρεπορταζ ... ειναι λαθος!
Δεν φταει η AllWinner και η RockChip που λεει αλλα αυτοι που φτιαχνουν ... ολο το εκαστοτε μποξακι (οχι μονο τον επεξεργαστη δηλαδη) !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kostas_kanal0011 said:

Κάτι αντίστοιχο θα δεις και εδώ: Malware in Android TVboxes

Καλά γενικά πρέπει να προσέχουμε πως χρησιμοποιούμε όλα αυτά τα κουτιά. Φυσικά ποτέ δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε σε αυτά "ευαίσθητες" εφαρμογές (π.χ. Τραπεζών κλπ).

Όσον αφορά την χρήση τους για επιπλέον λειτουργίες από αυτές που εμείς θέλουμε/εγκρίνουμε/ενεργοποιούμε, εάν υποπτευόμαστε κάτι, νομίζω ότι μία καλή εφαρμογή είναι το CPU Float (CPU Float), με το οποίο βλέπουμε τις συχνότητες των πυρήνων του επεξεργαστή μας. Εάν τις δούμε "κολλημένες" πολύ ψηλά ή με ασυνήθιστα υψηλές συχνότητες (κυρίως εάν δεν έχουμε ανοιχτές τίποτα απαιτητικές εφαρμογές), μαλλον πρέπει να "ψυλλιασθούμε"......

Τέλος σε ένα άλλο θέμα σχετικά με τα Antivirus κλπ, θα πω ότι ο Slimbox αναγκάσθηκε και άλλαξε το φόρματ των ρομς του από "7z" σε "zip", γιατί σε πολλούς χτυπούσε ως malware🤔😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι μετα απο καιρο γιατι το ειχα παραμελησει..εχω ενα Beelink Ultimate το οποιο δεν δουλευει.. Υπαρχει κανας φιλος απο Θεσσαλονικη που γνωριζει να το ριχναμε μια ματια ??

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, optostyle said:

Επανερχομαι μετα απο καιρο γιατι το ειχα παραμελησει..εχω ενα Beelink Ultimate το οποιο δεν δουλευει.. Υπαρχει κανας φιλος απο Θεσσαλονικη που γνωριζει να το ριχναμε μια ματια ??

Καλησπέρα. Υπάρχουν 2 τρόποι:

Α. Μέσω προσωπικού μηνύματος να σου πω τι πρέπει να κάνεις για να επανέλθει (εάν δεν έχει πάθει κάποια σημαντική βλάβη βέβαια). ΄Ετσι θα έχεις και την ικανοποίηση και την εμπειρία ότι το έκανες εσύ.

Β. Εάν δεν θέλεις ή διστάζεις να το πειράξεις μπορούμε να κανονίσουμε να μου το δώσεις κάποια ημέρα στο Κέντρο. Εάν βέβαια μένεις στο κέντρο ακόμα καλύτερα.😉

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μενω καστρα και κινουμαι και με μηχανη,οπότε οταν μπορουμε να βρεθουμε να στο δωσω φιλε

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, optostyle said:

Μενω καστρα και κινουμαι και με μηχανη,οπότε οταν μπορουμε να βρεθουμε να στο δωσω φιλε
 

Σου στέλνω π.μ.....έχεις μήνυμα...

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2023 at 2:20 ΜΜ, chriskan22 said:

Αth 156 ,

σε αλλο thread ανεφερες για ενα hub ,7 σε 1 , αναρωτιεμαι αν συνδεεται σε κανενα tv box ,? Ρωταω γιατι ενα  blitzwolf 11 σε 1  usb c  hub που εχω δεν αναγνωριζεται απο android tv box or smartphone , ουτε απο λινουξ pc , μονο απο windows pc.

Για να σου απαντήσω τώρα και για TV box  & Baseus 8 in 1.

Ήρθε το φθηνιάρικο HUB USB3 μου (φθηνιάρικο αλλά πανέμορφο και πάνμικρο με 4 θύρες😉). Χρησιμοποίησα τον αντάπτορά του για να το συνδέσω στα X88 King και στο X96 max X3.

- και στα 2 δούλεψαν όλες οι θύρες του (με στικάκια, dongles remote controls κλπ)

- ενώ αναβόσβηνε δεν δούλεψε το λαν. Βέβαια προσπάθησα να το ενεργοποιήσω μέσω των Settings και πιθανόν αυτές αναφέρονται μόνο στο ενσωματωμένο. Δεν ξέρω εάν υπάρχει τρόπος να ενεργοποιηθεί διαφορετικά (όχι ότι με ενδιαφέρει, αλλά έτσι για την "επιστήμη"😁). Εάν κάποιος το έχει πάρει και τυχαίνει να έχει ταυτόχρονα και το Mi Box S ας μας πει εάν δουλεύει εκεί.

- Έκανα και μία τρελλή προσπάθεια μπας και 1 στο εκατομμύριο μπορούσε να δουλέψει και η έξοδος HDMI στο X88 King (για τον φίλο μου τον @kostas_kanal0011 ρε γαμ@τ@)....φυσικά χωρίς αποτέλεσμα😏 ).

Επίσης για να ολοκληρώσω απαντώντας σε όλα όσα ρωτάς, το Baseus 8 in 1 δούλεψε και σε Linux. Πιο συγκεκριμένα στο παλιό μου λαπτοπ που το εκκίνησα από το παρτίτιον του που έχω UBUNTU.

2Hubs.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα πατέντα από σκραπ
Για να στηριχθεί το βοχ και το ανεμιστηράκι
Χρησιμοποίησα στη θέση για το πόδι της τηλεόρασης ώστε να βιδωσει και να το στηρίξω

Link to comment
Share on other sites

@ath156

Το  blitzwolf hub 11 se 1 δεν δουλευει μαλλον σε λινουξ και tv boxes γιατι βαζω usb c to A ανταπτορες.Καρφι δουλευει στο λαπτοπ.

Το πσρακατω usb to lan δουλεψε παντου αν και φθηνιαρικο,. https://hz.aliexpress.com/i/4000233211260.html

Βεβαια δεν ειναι usb3.0 οπως διαφημιζει αλλα παλι πιανει 350 mbps. Πηρα και ενα micro usb hub και εχω πλεον  lan στο xiaomi mi tv stick 4k

Υποψιν οτι και τα 2 ανωτέρω εχουν το ιδιο chip R8152 για lan

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, chriskan22 said:

@ath156

Το  blitzwolf hub 11 se 1 δεν δουλευει μαλλον σε λινουξ και tv boxes γιατι βαζω usb c to A ανταπτορες.Καρφι δουλευει στο λαπτοπ.

Το πσρακατω usb to lan δουλεψε παντου αν και φθηνιαρικο,. https://hz.aliexpress.com/i/4000233211260.html

Βεβαια δεν ειναι usb3.0 οπως διαφημιζει αλλα παλι πιανει 350 mbps. Πηρα και ενα micro usb hub και εχω πλεον  lan στο xiaomi mi tv stick 4k

Υποψιν οτι και τα 2 ανωτέρω εχουν το ιδιο chip R8152 για lan

Λοιπον...
Δεν δουλευει τιποτα απο ολα αυτα και ουτε προκειται ΠΟΤΕ να λειτουργησει σε Android tv boxes που εχουν ηδη θυρα Ethernet η HDMI !!!
Και αυτο γιατι υπαρχει το config στα μποξακια να δουλευει ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ η βασικη θυρα !
Αυτο βεβαια αλλαζει σε ολα αυτα που δεν εχουν απο την ... μαμα τους την θυρα που θελουμε (και παλι ως γνωστον δεν λειτουργουν και ολοι οι μετατροπεις)!
Ομολογω οτι USB hub με θυρα HDMI δεν εχω δοκιμασει ποτε αλλα θεωρητικα αν δεν ειχε μια τετοια θυρα το μποξακι θα πρεπει να δουλευε...!
Πρακτικα ομως δεν υπαρχει τροπος να το τσεκαρουμε σε ενα  Android tv box γιατι ολα εχουν την θυρα HDMI σαν βασικη εξοδο τους !
Εντελως μα εντελως θεωρητικα  λοιπον θα ειχε αξια να γινει μια δοκιμη αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα απο τον συμφορουμιτη μας με την καμενη ψηφιακη εξοδο ...
Πραγματικα και παντα θεωρητικα ισως να υπαρχουν καποιες ελπιδες...!
Αλλα ολα θα εξαρτηθουν απο το αν ισχυει η οχι η ρυθμιση αυτη σε μια συσκευη που εχει καμενη την εξοδο της (και οχι χωρις καθολου ... εξοδο) !!!
Επειδη ομως δεν ειχα ποτε μια αντιστοιχη τετοια περιπτωση δεν την εχω δοκιμασει και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος!
Θεωρητικα λοιπον αν υπαρχει η δυνατοτητα της δοκιμης απο τον  @kostas_kanal0011  θα σιγουρευτουμε και ολοι εμεις !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, chriskan22 said:

@ath156

Το  blitzwolf hub 11 se 1 δεν δουλευει μαλλον σε λινουξ και tv boxes γιατι βαζω usb c to A ανταπτορες.Καρφι δουλευει στο λαπτοπ.

Το πσρακατω usb to lan δουλεψε παντου αν και φθηνιαρικο,. https://hz.aliexpress.com/i/4000233211260.html

Βεβαια δεν ειναι usb3.0 οπως διαφημιζει αλλα παλι πιανει 350 mbps. Πηρα και ενα micro usb hub και εχω πλεον  lan στο xiaomi mi tv stick 4k

Υποψιν οτι και τα 2 ανωτέρω εχουν το ιδιο chip R8152 για lan

Λοιπόν τελευταία ανάρτηση για το θέμα από εμένα. Πιστεύω ότι μελλοντικά μπορεί να βοηθήσει και άλλους τυχόν ενδιαφερόμενους.

- Και εγώ βάζω αντάπτορα usb c to usb A στο Baseus 8 in1. ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με αυτόν και άς είναι από το πολύ φθηνό άλλο χαμπάκι που αγόρασα. "Παίζουν" έτσι όλες οι θύρες του USB και οι αναγνώστες (micro sd  & SD) που έχει ΠΑΝΤΟΥ😎

Και στο αρχαίο μου λαπτοπ Sony Vaio εκκινώντας από Ubuntu και σε Windows 7 και σε windows 10 (σιγά μην είχε τέτοιο παλιό λαπτοπ θύρα USB c - άρα μόνο με τον αντάπτορα).

- Με τον ίδιο αντάπτορα "παίζουν" όλες οι θύρες και σε όλα τα TVbox😉  Βέβαια δεν παίζουν οι έξοδοι ethernet (βλέπε επόμενο !) και η έξοδος HDMI (λογικό εφόσον πρέπει κανονικά η συσκευή να υποστηρίζει display port ή το πρότυπο MHL -  έτσι και αλλιώς στο σαιτ της Baseus αωαφέρονται ένα κάρρο συσκευές που το υποστηρίζουν λαπτοπ-κινητά-ταμπλετ κλπ).

- Όμως η έξοδος ethernet  λειτούργησε σε Coreelec μια χαρά !!!😁 Βέβαια δεν ήταν έκπληξη αυτό για εμένα εφόσον εκεί μπορεί να έχεις και 2 συσκευές wifi (δηλαδή το ενσωματωμένο και σχεδόν οποιονδήποτε USB wifi adapter). Είμαι δε και σχεδόν βέβαιος ότι θα λειτουργεί και σε Armbian (Linux).

- Επίσης η θύρα ethernet λειτούργησε και στο κινητό μου Xiaomi Note 9T !!!😉

- Όμως η θύρα HDMI δεν λειτούργησε στο X88 King με κανέναν συνδυασμό (ούτε με Coreelec). Sorry @kostas_kanal0011. Προφανώς μόνο με τις συμβατές συσκευές που λεει η κατασκευάστρια.

****Πάντως όπως είπε και κάποιος άλλος αυτό το Baseus 8 in 1 Hub που το πήραμε σε προσφορά στα 11,40 ευρώ ήταν σχεδόν "κλοπή"😂

1685721991896_1.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορεί το Pi 4 με 2GB μνήμη θα μπορεί να παίξει άνετα hevc/x265 σε 1080p άνετα; Η θέλει παραπάνω μνήμη;

Μιλάμε για Libreelec.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lurker said:

Ξέρει κανείς αν μπορεί το Pi 4 με 2GB μνήμη θα μπορεί να παίξει άνετα hevc/x265 σε 1080p άνετα; Η θέλει παραπάνω μνήμη;

Μιλάμε για Libreelec.

Θα έλεγα γιατί όχι (τουλάχιστον από άποψη μνήμης)? Όχι βέβαια ότι και το έχω δοκιμάσει. Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να το τεστάρεις εσύ.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Lurker said:

Ξέρει κανείς αν μπορεί το Pi 4 με 2GB μνήμη θα μπορεί να παίξει άνετα hevc/x265 σε 1080p άνετα; Η θέλει παραπάνω μνήμη;

Μιλάμε για Libreelec.

Το Pi 4 υποστηρίζει hardware decoding για HEVC/h.265. Εάν το λογισμικό που θέλεις να τρέξεις το υποστηρίζει, θα πρέπει να είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...