Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εννοείς δεν βλέπεις directory εγκατάστασης? Πας με τον file manager των windows εκεί που έχει εγκατασταθεί το UBT και αντιγράφεις όλο το "Licence" directory (π.χ. C:\Program Files (x86)\Amlogic\USB_Burning_Tool)

Φυσικά το έχεις αποσυμπιέσει πρώτα το αρχείο κάπου εάν είναι "rar".

Οκ πάω στο UBT και κάνω αντιγραφή το Licence.

ΔΕΝ πρέπει μετά κάπου να το κάνω επικόλληση;

Βρίσκω το licence του UBT,το LICENCE που κατέβασα από τον σύνδεσμο που δίνεις που το κάνουμε αντιγραφή;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Καλημέρα. Σκέφτομαι να επιχειρήσω να παραγγείλω το παρακάτω...

https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-Amlogic-S905x3-8K-Video-Decode-Android-9-0-TV-Box-4GB-32GB--422438.html

 

Για πρωτάρη είναι καλό? Ξέρετε αν θα χρειαστεί ανταπτοράκι για την πρίζα? Δεν μου δίνει επιλογή για EU Plug...

 

Καλο ειναι...

Και καλα θα ηταν να χρησιμοποιηθει με καλωδιο και οχι με wifi γιατι εχουν ακουστει καποια θεματακια...

Βεβαια ολα αυτα αλλαζουν και απο παρτιδα σε παρτιδα....!

Και φυσικα ακομα καλυτερο θα ηταν να φλασαριστει με ενα ρωσικο λογισμικο για να απογειωθει σαν μηχανημα!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Οκ πάω στο UBT και κάνω αντιγραφή το Licence.

ΔΕΝ πρέπει μετά κάπου να το κάνω επικόλληση;

Βρίσκω το licence του UBT,το LICENCE που κατέβασα από τον σύνδεσμο που δίνεις που το κάνουμε αντιγραφή;

 

Επικόλληση στον φάκελο licence του ubt εκεί που το έχεις εγκαταστήσει ή εάν δεν υπάρχει τον δημιουργείς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ath156 έκανα ακριβώς ότι περιγράφεις.

Όλα τέλεια σε h96 max x3.

 

Μπορώ να έχω στο επάνω μέρος της οθόνης στοιχεία του hardware ;

 

Έχω καταφέρει να δείχνει μόνο στο κέντρο επάνω τη θερμοκρασία. Θα ηθελα cpu, ram .

Γίνεται φιλε; και αν ναι πως;

 

Παρατήρηση.

 

Το μηχανάκι με τη μαμά ρομ κομπιαζε, κόλλαγε και ήταν αργό. Ουτε λόγος για kodi. Αργουσε τρομακτικά. Έχω και το gt1 mini το οποίο με alvatech πέταγε σε σχέση με το νεότερο h96 max x3.

 

Με το που έβαλα τη ρομ σου φίλε το μηχανάκι μεταμορφωθηκε. Λες και Έχω άλλο bοxaki.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ath156 έκανα ακριβώς ότι περιγράφεις.

Όλα τέλεια σε h96 max x3.

 

Μπορώ να έχω στο επάνω μέρος της οθόνης στοιχεία του hardware ;

 

Έχω καταφέρει να δείχνει μόνο στο κέντρο επάνω τη θερμοκρασία. Θα ηθελα cpu, ram .

Γίνεται φιλε; και αν ναι πως;

 

Παρατήρηση.

 

Το μηχανάκι με τη μαμά ρομ κομπιαζε, κόλλαγε και ήταν αργό. Ουτε λόγος για kodi. Αργουσε τρομακτικά. Έχω και το gt1 mini το οποίο με alvatech πέταγε σε σχέση με το νεότερο h96 max x3.

 

Με το που έβαλα τη ρομ σου φίλε το μηχανάκι μεταμορφωθηκε. Λες και Έχω άλλο bοxaki.

Καλησπέρα.

Πας "Ρυθμίσεις-Status Bar Settings" και εκεί ενεργοποιείς και τις 2 μπάρες (Status+Navigation bars) ή μόνο την 1 στην προκειμένη περίπτωση (Status Bar) και πιο κάτω ποια στοιχεία να φαίνονται (π.χ. temp, cpu freq, memory κλπ).

Όσον αφορά navigation bar ελπίζω να δοκίμασες και την TASKBAR (με τις ρυθμίσεις που λέω). Επίσης για Notification το Power Shade.

Κυρίως όμως να επέλεξες ως Launcher το Square Home 3;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι...

Και καλα θα ηταν να χρησιμοποιηθει με καλωδιο και οχι με wifi γιατι εχουν ακουστει καποια θεματακια...

Βεβαια ολα αυτα αλλαζουν και απο παρτιδα σε παρτιδα....!

Και φυσικα ακομα καλυτερο θα ηταν να φλασαριστει με ενα ρωσικο λογισμικο για να απογειωθει σαν μηχανημα!

 

Eυχαριστώ...όταν έρθει θα βοηθήσετε?:)

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια θα βοηθήσουμε. Το Tanix TX3 βγήκε σε δύο εκδόσεις, ένα BZ με ethernet 10/100 και ένα QZ με gigabit ethernet. Θα φλασάρεις την ανάλογη slimbox.

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πηρα το Tanix TX3, πως μπορω να δω αν εχω την BZ ή την QZ έκδοση. Στο AIDA64 δεν το δείχνει ,πρεπει να το ανοιξω για να το δω;

 

Όχι θα βάλεις το device info hw από playstore και θα δεις τι ethernet port έχεις. 10/100 BZ , 1000 QZ. Θα το βρεις στο. GENERAL , Ethernet...

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ...όταν έρθει θα βοηθήσετε?:)

 

Οπως ειπε και ο φιλος @makis1024 ... εννοειται !

Παρτο εσυ με το καλο και εδω ειμαστε ... ολοι !

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Επικόλληση στον φάκελο licence του ubt εκεί που το έχεις εγκαταστήσει ή εάν δεν υπάρχει τον δημιουργείς.

 

Εκανα αντιγραφή τον φάκελο licence ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ στο UBT ΤΟ UBT ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΦΑΚΕΛΟ LICENCE

Τρέχω το UBT φορτώνω την rom και μου γραφει περιμένετε το αρχέιο είναι μεγάλο γίνεται έλεγχος.

Αφου ολοκληρωθεί ο έλεγχος αλλάζει στο UBT μόνο το εξής:αντικατάσταση κλειδιού διαθέσιμο mac 15168 TO ΟΠΟΙΟ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ UBT

Πάταω το start ακολουθώ και τις δυο μεθόδους εγκατάστασης αλλα δεν γίνεται τίποτα

Edited by aderfiaZEITE
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αντιγραφή τον φάκελο licence ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ στο UBT ΤΟ UBT ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΦΑΚΕΛΟ LICENCE

Τρέχω το UBT φορτώνω την rom και μου γραφει περιμένετε το αρχέιο είναι μεγάλο γίνεται έλεγχος.

Αφου ολοκληρωθεί ο έλεγχος αλλάζει στο UBT μόνο το εξής:αντικατάσταση κλειδιού διαθέσιμο mac 15168 TO ΟΠΟΙΟ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ UBT

Πάταω το start ακολουθώ και τις δυο μεθόδους εγκατάστασης αλλα δεν γίνεται τίποτα

Το κάνεις να φαίνεται τόσο δύσκολο.........................

Το mac καλό είναι να το επιλέξεις και σου λέει ότι έχει διαθέσιμες 15168 διευθύνσεις;)

Αφήνεις το κουτί ΓΥΜΝΟ. Ξεκινάς το UBT, φορτώνεις το image και πατάς START. Συνδέεις την μία άκρη του USB καλωδίου στο PC/laptop.

Τώρα με μία οδοντογλυφίδα ή καλύτερα με ένα ανοιγμένο συνδετήρα πιέζεις το reset button μέσα στην θύρα AV (ΚΕΝΤΡΙΚΑ, σταθερά χωρίς όμως πολύ δύναμη και μέχρι να ακούσεις το ΚΛΙΚ). Ενώ συνεχίζεις και πατάς το reset τώρα μόνο συνδέεις την άλλη άκρη του καλωδίου στο κουτί. Αυτό για 2-3 δευτερόλεπτα μέχρι να αρχίσει να "καιει". Μετά σταματάς να πατάς. Όταν φτάσει 100% τραβάς το καλώδιο.

Πες μου μόνο τι καλώδιο USB-A/USB-A έχεις, που το βρήκες και κυρίως τι μήκος έχει.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το κάνεις να φαίνεται τόσο δύσκολο.........................

Το mac καλό είναι να το επιλέξεις και σου λέει ότι έχει διαθέσιμες 15168 διευθύνσεις;)

Αφήνεις το κουτί ΓΥΜΝΟ. Ξεκινάς το UBT, φορτώνεις το image και πατάς START. Συνδέεις την μία άκρη του USB καλωδίου στο PC/laptop.

Τώρα με μία οδοντογλυφίδα ή καλύτερα με ένα ανοιγμένο συνδετήρα πιέζεις το reset button μέσα στην θύρα AV (ΚΕΝΤΡΙΚΑ, σταθερά χωρίς όμως πολύ δύναμη και μέχρι να ακούσεις το ΚΛΙΚ). Ενώ συνεχίζεις και πατάς το reset τώρα μόνο συνδέεις την άλλη άκρη του καλωδίου στο κουτί. Αυτό για 2-3 δευτερόλεπτα μέχρι να αρχίσει να "καιει". Μετά σταματάς να πατάς. Όταν φτάσει 100% τραβάς το καλώδιο.

Πες μου μόνο τι καλώδιο USB-A/USB-A έχεις, που το βρήκες και κυρίως τι μήκος έχει.

 

οκ φόρτωσε,σπευδω να δω δω αν ειναι ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

οκ φόρτωσε,σπευδω να δω δω αν ειναι ολα οκ.

ΟΚ. Good Luck:):):):)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε,φαντάζομαι πήγαν όλα καλά.

Ευχαριστώ για την βοήθεια και την υπομονή.

Περίμενε τουλάχιστον 10 λεπτά την 1η φορά για να εγκατασταθούν όλες οι εφαρμογές σίγουρα (και 4-6 λεπτά φτάνουν, αλλά για σιγουριά;)).

Αμέσως άλλαξε launcher σε Square Home 3. Δες και για TASKBAR & POWER SHADE. Για τις μπάρες δες προηγούμενο ποστ στον φίλο @miltos74.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αλάνια μου τι κάνετε;

Κάποιος καμία πρόταση για κάνα Joystick για παιχνίδια; (Bluetooth μόνο αν έχει αξιοπρεπή αυτονομία!)

Link to comment
Share on other sites

Να το πω και εδώ. Απενεργοποιήστε την αυτόματη ενημέρωση του Play Store γιατί θα αας αναβαθμίσει αυτόματα το KODI στην έκδοση 19.0 και πολλά addons δεν θα λειτουργούν καθόλου;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε και τους 2! Κάτι άλλο τώρα.. Βλέπω έχει αυτονομία 10 ώρες.. Διόλου άσχημα! Αλλά επειδή έχω αρρώστια με το θέμα αυτονομίας..Μηπως αν ήταν με Bluetooth θα άντεχε παραπάνω; Επίσης θα έχει θέμα αν είναι ταυτόχρονα συνδεμένο σε άλλη συσκευή Bluetooth που μεταδίδω τον ήχο; (Το X88 King έχει Bluetooth 5.0)
Link to comment
Share on other sites

Συνδέεται και ασύρματα και με Bluetooth, θεωρώ ότι τις 10 ώρες που διάβασες αυτονομία με την 600mah μπαταρία του, τις κατάφεραν με την βελτιστοποίηση της χρήσης μπαταρίας στην λειτουργία που καταναλώνει λιγότερη μπαταρία και με κλειστά led πλήκτρων. Δεν τίθεται περιορισμός στο να συνδέσεις Bluetooth ηχόμπαρα και Bluetooth Gamecontroller ταυτόχρονα στο tv box ανεξαρτήτως Bluetooth Version 5 που έχει το tv box διότι είναι compatible με την μικρότερη version Bluetooth του controller. Με Bluetooth version 6 εάν υπήρχε του controller ίσως υπήρχε ασυμβατότητα. Θεωρώ το gamesir T4 pro είναι vfm σε αυτή την κλάση τιμής. Με τους φωτισμούς του και την πληθώρα κουμπιών. Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Να το πω και εδώ. Απενεργοποιήστε την αυτόματη ενημέρωση του Play Store γιατί θα αας αναβαθμίσει αυτόματα το KODI στην έκδοση 19.0 και πολλά addons δεν θα λειτουργούν καθόλου;)

την επαθα και με πονεσε , αντε να βρεις το σωστο KODI 18.9 και να εγκαταστησεις το σωστο backup , να ξαναρυθμισεις real debrid , trakt , netflix και να ενεργοποιεις ενα ενα τα addons. Γι'αυτο ΠΡΟΣΟΧΗ

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άλλα δηλαδή με καλύτερες μπαταρίες; Επίσης η vtx Ugoos AM-6 ported rom για X88 έχει κάτι επιλογές εκεί για joystick..Δουλεύουν αυτές;Θα έχω συμβατότητα;
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με feedback από χρήστη άλλου Φόρουμ η custom rom μου κάνει και για το παρακάτω κουτί (Tanix TX3) με μόνο πρόβλημα το ότι δεν λειτουργεί το original remote control (πράγμα που μπορεί να διορθωθεί φυσικά μάλλον εύκολα). Τα χαρακτηριστικά του κουτιού αυτού ήταν:

Tanix TX3 4GB,32GB Amlogic S905X3 2.4G/5GHz Dual Wifi BT 4.2

Details from PCB:

CS_905X3_TX95_B4_QZ_V1.2 (This a QZ version of the Board) 20191105

 

Σε περίπτωση που κάποιος έχει το ίδιο κουτί και θέλει να πειραματισθεί μπορεί να κατεβάσει την ρομ μου από εδώ: https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8109724#post8109724

Εάν μάλιστα θέλει μπορεί να μου στείλει με PM link για το stock firmware για να αποκαταστήσουμε και το remote control;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άλλα δηλαδή με καλύτερες μπαταρίες; Επίσης η vtx Ugoos AM-6 ported rom για X88 έχει κάτι επιλογές εκεί για joystick..Δουλεύουν αυτές;Θα έχω συμβατότητα;

 

Στα διπλά λεφτά δες αυτό με 3000mah.

PowerA MOGA XP5-A Plus Bluetooth Controller

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...