Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αυτό!Απο το link αυτό, έρχεται σε μία βδομάδα;

 

Αφου τελικα εχεις καταληξει στο Tanix TX3 το εχει και το bg απο Τσεχια

Αντε με το καλο!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

ευχαριστώ τζάμπα πράμα!!Να ρωτήσω.. Σίγουρα ο S905x3 είναι καλύτερος ψσε ροές, online streaming κλπ έτσι;Μην αλλάξω το Tanix TX92 μου τζάμπα..Απλά μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο φτηνά, ενώ ακόμα το TX92 κυμαίνεται στο 70ρι €...

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όταν σε κλείνουν μέσα για υγειονομικούς λόγους έχεις χρόνο για να κάνεις και άλλα πράγματα, που υπό κανονικές συνθήκες ίσως να μην έκανες:lol:

Αποφάσισα λοιπόν και έκανα μία μικρή custom ROM για το H96maxX3 (android 9) που όμως κάνει και για τους κλώνους του (ΗΚ1Χ3, bqeel Y8 max, Vontar X3, Transpeed X3 και ίσως και κάποιο άλλο που πιθανόν μου διαφεύγει).

Σύντομη Περιγραφή:

- Ουσιαστικά είναι η rom για το HK1 Χ3 που ήδη χρησιμοποιούσα u219.HK1_BOX_1000M_9.0.2019.12.28.11.34 με μερικές μικρές προσθήκες/αλλαγές.

- Έχει ακριβώς όλες τις εφαρμογές της αυθεντικής με μόνη αντικατάσταση του KDMC (που είναι παλαιότερη έκδοση του KODI-με εικονίδιο που δεν αλλάζει εύκολα, παρά μόνο με αφαίρεση/επανεγκατάσταση) με την καινούργια έκδοση KODI 18.6.

- Υπάρχει εγκατεστημένη εφαρμογή για navigation (που την ρυθμίζεις όπως θέλεις και με επιπλέον)

- Εγκατεστημένη εφαρμογή για notifications (και αυτή έχει πολλές ρυθμίσεις- ανάλογα με το τι θέλει κάποιος)

- Εφαρμογή (κουμπί) POWER Menu (OFF, Reboot, Recovery,Bootloader)

- 2ος Launcher το Square Home 3. Προσωπικά δεν θα έμενα ούτε 2 ημέρες με της εταιρίας, όμως μπορείτε να έχετε και τους 2.

- Έχει διορθωθεί το bug του ENTER (που όπως έχω δείξει παλιότερα είναι πολύ εύκολο να διορθωθεί, αλλά κάποιοι φοβούνται να το κάνουν ή δεν μπορούν επειδή είναι σε αρχείο συστήματος)

Την rom αυτή την έχω δοκιμάσει με νέα εγκατάσταση και μάλιστα όπως είπα σε Η96maxX3 ενώ απευθύνεται στο ΗΚ1Χ3.Το ίδιο προφανώς ισχύει και για τους άλλους κλώνους.

Σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να στείλει PM για να την ανεβάσω.:):)

edit:Επειδή βλέπω υπάρχει ενδιαφέρον και για ViperFX, Magisk20, TWRP υπενθυμίζω ότι ήδη από τις 16 Μαρτίου στο Ποστ #14947 είχα βάλει σύνδεσμο για μία εξαιρετική όπως λένε Ρωσική rom (την έχω αλλά δεν την δοκίμασα ο ίδιος).

αυτη που εφτιαξες ειναι root??με Magisk20, TWRP??
Link to comment
Share on other sites

αυτη που εφτιαξες ειναι root??με Magisk20, TWRP??

 

Δεν έβαλα magisk20(δεν το χρειάζομαι) αλλά είναι root (superuser) εξ ορισμού.Αυτό εμένα μου υπεραρκεί.

Θα μπορούσα εύκολα να φτιάξω μία με magisk20 ή superSU καθώς και viper4x όμως αυτά τα έχει ήδη η ρωσική.

Όσον αφορά το TWRP δεν χρειάζεται να είναι μόνιμο αλλά υπάρχει εξαιρετικός τρόπος φορτώνοντάς το προσωρινά να κάνεις τα πάντα (για S905X2 & S905X3).

Εάν έχεις διάθεση να δοκιμάσεις είτε τη δικιά μου είτε την Ρωσική στείλε PM να σου πω πως θα κάνεις Full Backup έτσι ώστε εάν δεν σου αρέσει κάτι να γυρίσεις πανεύκολα στην σημερινή σου κατάσταση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ τζάμπα πράμα!!Να ρωτήσω.. Σίγουρα ο S905x3 είναι καλύτερος ψσε ροές, online streaming κλπ έτσι;Μην αλλάξω το Tanix TX92 μου τζάμπα..Απλά μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο φτηνά, ενώ ακόμα το TX92 κυμαίνεται στο 70ρι €...

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν θα άλλαζα για κανένα λόγο το ΤΧ92 για κάποιο άλλο εκτός αν το άλλο έπαιζε το NETFLIX σε HD ανάλυση.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα άλλαζα για κανένα λόγο το ΤΧ92 για κάποιο άλλο εκτός αν το άλλο έπαιζε το NETFLIX σε HD ανάλυση.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Βρε λες να μη το κάνω;δε καίγομαι,απλα το TX92 το προωριζα για τον πατέρα μου..Netflix παιζω σε hd μέσω coreelec+sandisk extreme pro και επειδή η τηλεόραση είναι super,δε θες παραπάνω.(Με τόση λεπτομέρεια χάνεται το σασπένς) Και fhd σηκώνει στις περισσότερες ταινίες,αλλα δε το βάζω καν σκέψου!

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαλα magisk20(δεν το χρειάζομαι) αλλά είναι root (superuser) εξ ορισμού.Αυτό εμένα μου υπεραρκεί.

Θα μπορούσα εύκολα να φτιάξω μία με magisk20 ή superSU καθώς και viper4x όμως αυτά τα έχει ήδη η ρωσική.

Όσον αφορά το TWRP δεν χρειάζεται να είναι μόνιμο αλλά υπάρχει εξαιρετικός τρόπος φορτώνοντάς το προσωρινά να κάνεις τα πάντα (για S905X2 & S905X3).

Εάν έχεις διάθεση να δοκιμάσεις είτε τη δικιά μου είτε την Ρωσική στείλε PM να σου πω πως θα κάνεις Full Backup έτσι ώστε εάν δεν σου αρέσει κάτι να γυρίσεις πανεύκολα στην σημερινή σου κατάσταση.

επειδη σημερα μου ηρθε το h96 max 3 που εχεις και εσυ εβαλα την ρωσικη που εχει τo magisk και μπορω να κρυψω την cosmote on the go,,,απλα στο μπουταρισμα ξεκιναει με ρωσικη γλωσσα οποτε πρεπει να πας στις ρυθμισεις να αλλαξεις την γλωσσα..για θερμοκρασια απο οτι ειδα εχει εφαρμογη να βλεπεις ποσο παει στους 56 βαθμους ειδα οτι ηταν...

Link to comment
Share on other sites

επειδη σημερα μου ηρθε το h96 max 3 που εχεις και εσυ εβαλα την ρωσικη που εχει τo magisk και μπορω να κρυψω την cosmote on the go,,,απλα στο μπουταρισμα ξεκιναει με ρωσικη γλωσσα οποτε πρεπει να πας στις ρυθμισεις να αλλαξεις την γλωσσα..για θερμοκρασια απο οτι ειδα εχει εφαρμογη να βλεπεις ποσο παει στους 56 βαθμους ειδα οτι ηταν...

Εγώ από την πρώτη ημέρα του έχω βάλει από κάτω έναν ανεμιστήρα 12V σε δική μου βάση και το έχω συνδέσει σε 1 από τις θύρες του USB (άρα δουλεύει με 5V και αθόρυβα).

Με αυτό τον τρόπο η θερμοκρασία πέφτει κατά 10 βαθμούς περίπου στους 45. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι όταν το κλείνεις οι θύρες USB εξακολουθούν και έχουν ρεύμα (όπως διαπίστωσα αυτό συμβαίνει και σε άλλα κουτιά/μάρκες).Αυτό λύνεται με έναν απλό διακόπτη ρεύματος ή εάν θέλεις κάτι πιο προχωρημένο με 1 πριζα Wifi (για να μην λειτουργεί ο ανεμιστήρας 24/7).

Μιας και δοκίμασες την ρωσική rom πες μου έχει άνω-κάτω μπάρες?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω συνδεμένο στο usb του surround.Ετσι επειδή αυτά τα 2 ανοίγουν/κλείνουν πακέτο, ανοιγοκλείνει αναλόγως και το φουρφουρι.Ετσι δε ζοριζω και τη θύρα του box.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω συνδεμένο στο usb του surround.Ετσι επειδή αυτά τα 2 ανοίγουν/κλείνουν πακέτο, ανοιγοκλείνει αναλόγως και το φουρφουρι.Ετσι δε ζοριζω και τη θύρα του box.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σιγά το ζόρι που δίνει το ανεμιστηράκι :lol:

Φυσικά και αυτό που λες είναι μία καλή λύση εάν πράγματι έχεις μία συσκευή που λειτουργεί πάντοτε πακέτο με το κουτί σου.

Πάντως στην ουσία πιστεύω ότι όλα τα καινούργια S905X2 & S905X3 πράγματι αναπτύσσουν χαμηλότερες θερμοκρασίες από τα S912 και στην πράξη ουσιαστικά δεν χρειάζονται καμία βοήθεια ψύξης. Αντίθετα αυτά με S912 όπως το Beelink GT1 (και το TX92 που εάν δεν κάνω λάθος έχεις) καλό θα ήταν να έχουν ανεμιστηράκι.

Πιστεύω δε ότι πιθανόν ένα ποσοστό άνω του 90% δεν έχουν ασχοληθεί καν με τον τομέα θερμοκρασία του κουτιού τους (εκτός εάν τους έχει κάνει ποτέ τίποτα κολλήματα):lol:

Τέλος πάντων εγώ έχω παρόμοια ψύξη και στο Beelink GT1 2/16 και στο H96maxX2 και στο H96maxX3.

Δεν μιλάω για άνοιγμα του κουτιού σου, ούτε για επιπλέον παθητικές ψύξεις με χειρουργικές ενέργειες, ούτε για τρύπες και ιδιοκατασκευές κλπ. που αλλοιώνουν ακόμα και την εμφάνιση του κουτιού.Εάν δεις τι κουφά κάνουν κάποιοι ρώσοι στα Vontar X3 θα σου πέσουν τα μαλλιά:lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .

Εχω το h96 max x2 για 6 μηνες δουλευε μια χαρα ξαφνικα ενω αναβε το λαμπακι του tv box δεν ειχε σημα η tv .Αλλαξα θυρες hdmi ,καλωδια hdmi , 3 tv τιποτα.Εβαλα ενα mecool km9 καινουργιο σε λιγοτερο απο μηνα τα ιδια ακριβος με το h96 max x2. ;Εντομεταξει δουλευω ενα mxiii s805 που συνεχιζι να λειτουργει με κοληματα βεβαια (να μην το ματιαξω).Τοσο ατυχος η κανω κατι λαθος ? Πειτε προτασεις ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την πρώτη ημέρα του έχω βάλει από κάτω έναν ανεμιστήρα 12V σε δική μου βάση και το έχω συνδέσει σε 1 από τις θύρες του USB (άρα δουλεύει με 5V και αθόρυβα).

Με αυτό τον τρόπο η θερμοκρασία πέφτει κατά 10 βαθμούς περίπου στους 45. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι όταν το κλείνεις οι θύρες USB εξακολουθούν και έχουν ρεύμα (όπως διαπίστωσα αυτό συμβαίνει και σε άλλα κουτιά/μάρκες).Αυτό λύνεται με έναν απλό διακόπτη ρεύματος ή εάν θέλεις κάτι πιο προχωρημένο με 1 πριζα Wifi (για να μην λειτουργεί ο ανεμιστήρας 24/7).

Μιας και δοκίμασες την ρωσική rom πες μου έχει άνω-κάτω μπάρες?

οχι δεν εχει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .

Εχω το h96 max x2 για 6 μηνες δουλευε μια χαρα ξαφνικα ενω αναβε το λαμπακι του tv box δεν ειχε σημα η tv .Αλλαξα θυρες hdmi ,καλωδια hdmi , 3 tv τιποτα.Εβαλα ενα mecool km9 καινουργιο σε λιγοτερο απο μηνα τα ιδια ακριβος με το h96 max x2. ;Εντομεταξει δουλευω ενα mxiii s805 που συνεχιζι να λειτουργει με κοληματα βεβαια (να μην το ματιαξω).Τοσο ατυχος η κανω κατι λαθος ? Πειτε προτασεις ?

Εάν κατάλαβα καλά δοκίμασες σε 3 διαφορετικές τηλεοράσεις τα 2 πιο καινούργια σου κουτιά (h96maxX2 & Mecool) με διαφορετικά καλώδια και ενώ και τα 2 έπαιζαν σωστά, από κάποια στιγμή και μετά είχαν το πρόβλημα?

Η 1η εμφάνιση του προβλήματος ήταν όταν τα χρησιμοποίησες στην ίδια TV? Διότι μία πιθανότητα είναι για κάποιο λόγο να σου έκαψε την θύρα HDMI (δυστυχώς τα πιο πολλά καινούργια δεν έχουν προστασία εκεί).Υπάρχουν βέβαια και άλλες πιθανότητες.

Το πρώτο που μπορείς να κάνεις είναι εάν έχεις καλώδιο AV να το συνδέσεις στην σχετική οπή και τα 3 άλλα (κίτρινο, άσπρο,κοκκινο) στην τηλεόραση (βέβαια η εικόνα δεν θα είναι επιπέδου HDMI).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις για το Beelink king

ΕΧΩ απενεργοποιήσει τα πάντα στις ρυθμίσεις

HDMI και συνεχίζει να ανοίγει το box όταν ανοίγω την τηλεόραση.

ΑΠΟ ΤΟ λειτουργικό android πως πηγαίνουμε στο coreelec χωρίς επανεκκίνηση;

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις για το Beelink king

ΕΧΩ απενεργοποιήσει τα πάντα στις ρυθμίσεις

HDMI και συνεχίζει να ανοίγει το box όταν ανοίγω την τηλεόραση.

ΑΠΟ ΤΟ λειτουργικό android πως πηγαίνουμε στο coreelec χωρίς επανεκκίνηση;

Δεν έχω το beelink GT King αλλά:

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει δυνατότητα να πας από Android σε Coreelec χωρίς επανεκκίνηση?????

Όσον αφορά το άλλο θέμα και εφόσον έχεις απενεργοποιήσει πλήρως τις ρυθμίσεις CEC μήπως έχεις Samsung (ή κάτι αντίστοιχο) που έχει και εκεί ρυθμίσεις για χειρισμό μέσω HDMI συμβατών συσκευών?Άρα επέμβαση και εκεί?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .

Εχω το h96 max x2 για 6 μηνες δουλευε μια χαρα ξαφνικα ενω αναβε το λαμπακι του tv box δεν ειχε σημα η tv .Αλλαξα θυρες hdmi ,καλωδια hdmi , 3 tv τιποτα.Εβαλα ενα mecool km9 καινουργιο σε λιγοτερο απο μηνα τα ιδια ακριβος με το h96 max x2. ;Εντομεταξει δουλευω ενα mxiii s805 που συνεχιζι να λειτουργει με κοληματα βεβαια (να μην το ματιαξω).Τοσο ατυχος η κανω κατι λαθος ? Πειτε προτασεις ?

 

Αν τα έβαλες και τα δύο με το ίδιο τροφοδοτικό, δοκίμασε με κάποιο άλλο τροφοδοτικό αν έχεις δεν χάνεις τίποτα.

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις για το Beelink king

ΕΧΩ απενεργοποιήσει τα πάντα στις ρυθμίσεις

HDMI και συνεχίζει να ανοίγει το box όταν ανοίγω την τηλεόραση.

ΑΠΟ ΤΟ λειτουργικό android πως πηγαίνουμε στο coreelec χωρίς επανεκκίνηση;

 

Πες μου λιγο αν το remote που σου ηρθε εχει και γυροσκοπιο...

Αν δουλευει δλδ και σαν air mouse

Επισης για πες μου με ποια βερσιον λογισμικου σου ηρθε...

Και τελος κοιτα το serial και προσδιορισε το μοντελο σου και πες μου!

Αυτα τα διαδικαστικα και τωρα παμε στο δια ταυτα...

Δοκιμασε και απο τις ρυθμισεις της τηλεορασης σου αν εχει για HDMI control !

Για coreelec πατας παρατεταμενα το κουμπι power on/off και σου βγαζει ενα μενου που περιεχει και την αλλαγη λογισμικου!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Πες μου λιγο αν το remote που σου ηρθε εχει και γυροσκοπιο...

Αν δουλευει δλδ και σαν air mouse

Επισης για πες μου με ποια βερσιον λογισμικου σου ηρθε...

Και τελος κοιτα το serial και προσδιορισε το μοντελο σου και πες μου!

Αυτα τα διαδικαστικα και τωρα παμε στο δια ταυτα...

Δοκιμασε και απο τις ρυθμισεις της τηλεορασης σου αν εχει για HDMI control !

Για coreelec πατας παρατεταμενα το κουμπι power on/off και σου βγαζει ενα μενου που περιεχει και την αλλαγη λογισμικου!

 

Ναι έχει air mouse

908PO_wol

Serial προσδιορισμού μοντέλου δεν κατάλαβα

coreelec:ok

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει air mouse

908PO_wol

Serial προσδιορισμού μοντέλου δεν κατάλαβα

coreelec:ok

Για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις ως προς τι πραγματικά συμβαίνει στο συγκεκριμένο κουτί, όταν έγραφες:

"ΑΠΟ ΤΟ λειτουργικό android πως πηγαίνουμε στο coreelec χωρίς επανεκκίνηση;"

τελικά αυτό που ρωτούσες ήταν το πως παίρνεις το εμπλουτισμένο μενού για "OFF" "SLEEP" "Reboot Android" "Reboot Coreelec" κλπ.?

 

ενώ στην πραγματικότητα ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ και απλώς γίνεται στο σύστημα που ήδη επέλεξες.

Εάν πράγματι ΔΕΝ γίνεται επανεκκίνηση παρακαλώ διορθώστε με.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει air mouse

908PO_wol

Serial προσδιορισμού μοντέλου δεν κατάλαβα

coreelec:ok

 

Κοιταξε απο κατω απο το κουτι...

Εχει εναν serial number ...

Ξεκιναει με κατι λογικα απο τα επομενα : C922X , SA9X , SB9X

Ετσι θα προσδιορισεις πιο μοντελο ειναι ακριβως και θα σου χρειαστει για τις αναγκαιες (αν ποτε υπαρξουν) χειροκινητες αναβαθμισεις !

Και μια που λεμε για αναβαθμισεις υπαρχει και η 909!

Καλες τηλεθεασεις

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Με τον stock movie player του box δεν έχω dts. Το κουτί είναι το A95x f3 και είναι συνδεδεμένο στην tv με hdmi η οποία δεν υποστηρίζει dts. Nα προσθέσω ότι με τη vlc παίζει κανονικά και τις ρυθμίσεις του ήχου τις έχω στο manual. Τι κάνω λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις ως προς τι πραγματικά συμβαίνει στο συγκεκριμένο κουτί, όταν έγραφες:

"ΑΠΟ ΤΟ λειτουργικό android πως πηγαίνουμε στο coreelec χωρίς επανεκκίνηση;"

τελικά αυτό που ρωτούσες ήταν το πως παίρνεις το εμπλουτισμένο μενού για "OFF" "SLEEP" "Reboot Android" "Reboot Coreelec" κλπ.?

 

ενώ στην πραγματικότητα ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ και απλώς γίνεται στο σύστημα που ήδη επέλεξες.

Εάν πράγματι ΔΕΝ γίνεται επανεκκίνηση παρακαλώ διορθώστε με.

 

 

Είναι θέμα αισθητικής και παίρνει λιγότερο χρόνο για να bootάρει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...