Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα υπάρχει κάπου σπασμένη η εφαρμογή stbemu pro? Έψαξα στο aptoide & δεν την έχει.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εδώ

XDAPIRATES ™️

Latest Paid Android Apps & Games Free Download.

https://t.me/xdapirates

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Καμια γνωμη για αυτό εδω και γενικα για Allwinner H616 ?

 

https://www.banggood.com/Tanix-TX6s-Allwinner-H616-4GB-RAM-32GB-ROM-5G-WIFI-Android-10_0-4K-8K-TV-Box-Support-Google-Assistant-p-1612146.html?rmmds=category&ID=533601&cur_warehouse=CN

 

γενικοτερα ψαχνω boxaki 4gb ram μεχρι 35 ευρώ για χρήση kodi κυριως.

Link to comment
Share on other sites

[uS$39.99 42% OFF]H96 Max Plus RK3328 4G/64G Android 8.1 USB3.0 Voice Control TV Box Support HD Netflix 4K Youtube Home Audio & Video from Electronics on banggood.com

https://banggood.app.link/pMQCaaxd72

 

Αυτό το έχει φίλος & είναι κομπλέ.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Hd1980
Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι γιατί να μην πάρει κάποιος το H96 max Plus X2 με Amlogic 905X2?

Έχει και καλύτερη υποστήριξη (ακόμα και με roms από ανεξάρτητους developers), coreelec (εάν θέλεις HD Netflix) κλπ.

Το έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αφού δοκίμασα διάφορες roms έχω κατασταλάξει σε αυτήν του GT King.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Πρόσφατα έφαγα σφαίρα απο το banggood αγόρασα το h96+ που έγραφε οτι υποστηρίζει hd netflix αλλά προφανώς και δεν υποστηρίζει, το gearbest geekbuying πρόσφατα αφερεσαν τη λάθος ετικέτα που έγραφαν και αυτοί ότι το υποστηρίζει και ζήτησαν συγνώμη απο τους καταναλωτές, πλέον δεν αναφέρουν οτι υποστηρίζει και σε ερωτήσεις απαντάνε επίσης αρνητικά, εγώ όλα αυτά τα έμαθα αφού το παρέλαβα και διαπίστωσα φυσικά οτι δεν είχε hd ανάλυση, επίσης δεν έχει καν την επιλογή η εφαρμογή να διαλέξεις ανάλυση το μηχανάκι έρχεται με secure level 3 ρουταρισμενο και το netflix φυσικά δεν είναι διαθέσιμο ούτε στο playstore, επίσης δε ξέρω πως αλλα με το που συνδέθηκε με το wifi μου εγκατέστησε στον υπολογιστή 2 media player της rock που βρήκα στις συσκευές τυχαία

Τέλος πάντων το banggood δε κάνει δεκτα τα σκριν σοτ για επιστροφή που φαίνεται καθαρά οτι δεν έχει επιλογή ανάλυσης αλλά θέλει βίντεο να δούνε λεει την καθαρότητα της οθόνης!!!!!! Πως θα φανεί στο βίντεο η ανάλυση δε ξέρω οπότε έμεινα με την πατάτα στο χέρι και όλα αυτά για να γλυτώσω τα 15 ευρώ διαφορά απο το mi box s

Θέλω να ρωτήσω υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω να παίξει hd? Είχε εναν οδηγό στο pc steps αλλα απο τα δύο αρχεία που θέλει να κατεβάσω το ένα πλέον δεν υπάρχει

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Πρόσφατα έφαγα σφαίρα απο το banggood αγόρασα το h96+ που έγραφε οτι υποστηρίζει hd netflix αλλά προφανώς και δεν υποστηρίζει, το gearbest geekbuying πρόσφατα αφερεσαν τη λάθος ετικέτα που έγραφαν και αυτοί ότι το υποστηρίζει και ζήτησαν συγνώμη απο τους καταναλωτές, πλέον δεν αναφέρουν οτι υποστηρίζει και σε ερωτήσεις απαντάνε επίσης αρνητικά, εγώ όλα αυτά τα έμαθα αφού το παρέλαβα και διαπίστωσα φυσικά οτι δεν είχε hd ανάλυση, επίσης δεν έχει καν την επιλογή η εφαρμογή να διαλέξεις ανάλυση το μηχανάκι έρχεται με secure level 3 ρουταρισμενο και το netflix φυσικά δεν είναι διαθέσιμο ούτε στο playstore, επίσης δε ξέρω πως αλλα με το που συνδέθηκε με το wifi μου εγκατέστησε στον υπολογιστή 2 media player της rock που βρήκα στις συσκευές τυχαία

Τέλος πάντων το banggood δε κάνει δεκτα τα σκριν σοτ για επιστροφή που φαίνεται καθαρά οτι δεν έχει επιλογή ανάλυσης αλλά θέλει βίντεο να δούνε λεει την καθαρότητα της οθόνης!!!!!! Πως θα φανεί στο βίντεο η ανάλυση δε ξέρω οπότε έμεινα με την πατάτα στο χέρι και όλα αυτά για να γλυτώσω τα 15 ευρώ διαφορά απο το mi box s

Θέλω να ρωτήσω υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω να παίξει hd? Είχε εναν οδηγό στο pc steps αλλα απο τα δύο αρχεία που θέλει να κατεβάσω το ένα πλέον δεν υπάρχει

Ευχαριστώ

οχι.........εμεινες με την πατατα......:)να επιμενεις για καποια επιστροφη τουλαχιστον,αρχισε τα γνωστα οτι θα το αναφερεις παντου κτλ και οτι παραπλανουν τους καταναλωτες κλπ,κατι θα βγαλεις.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δεν νιώθουν δυστυχώς , πρώτη φορά που δεν μπορώ να καταφέρω επιστροφή στα δέκα χρόνια που αγοράζω ονλαιν :p

Δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι αυτό που γράφεις ως h96+.Αλλά εάν είναι κάποιο με amlogic 905X2 (όπως το δικό μου H96 plus X2) τότε πολύ εύκολα μπορείς βάζοντας 1 sd κάρτα να εγκαταστήσεις το coreelec από το οποίο να παίρνεις HD Netflix. Μάλιστα μπορείς να το κάνεις dual boot, δηλαδή να ξεκινάει εξ ορισμού από το coreelec (για Netflix κλπ) και όταν θέλεις με reboot στο Android.

Αυτό βέβαια δεν έχει σχέση με τυχόν την λάθος τους πληροφόρηση εάν πράγματι το διαφήμιζαν ως certified για HD Netflix, οπότε έχεις δίκιο να διαμαρτύρεσαι και να ζητάς τουλάχιστον κάποια αποζημίωση (επιστροφή ή μείωση). Προσοχή όμως γιατί κάποια μοντέλα βγαίνουν τα ίδια με πιστοποίηση ή όχι για HD Netflix (π.χ. Beelink MIni κλπ που νομίζω ότι προσθέτουν σε αυτή την περίπτωση στην ονομασία τους κάποιο γράμμα Α κ.ο.κ.).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και στο θέμα του fire stick αλλά ίσως γνωρίζουν και άλλοι με android tv.

 

Έχει βρει κάποιος εφαρμογή για ελληνικά κανάλια που να δουλεύουν τα πλήκτρα έτσι ώστε να να αλλάζεις εύκολα κανάλια χωρίς back stop κλπ. Το μόνο που δουλεύει έτσι είναι ο pvr iptv client του Kodi αν του περάσεις την λίστα Greek iptv από το GitHub.

Δεν περιέχει όμως κάποια κανάλια. Πχ Σκάι κλπ.

Η έστω λίστα που να ενημερώνεται αυτόματα μιας και κάποια κανάλια αλλάζουν πολλές φορές την μέρα url

 

Έχω την εντύπωση ότι με το xiaomi δεν είχα αυτό το θέμα σε περισσότερες εφαρμογές αν και εκεί ο launcher του νομίζω αποκρύπτει κάποιες εγκατεστημένες εφαρμογές και κάποιες δεν τις εγκαθιστά καθολου.

Το πρώτο πρόβλημα παρακάμπτεται εύκολα.

Το fire stick δεν έχει τέτοιο θέμα με τον launcher

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγόρασα πρόσφατα το πρώτο μου μποξ (A95x f3). Το έστησα όλα οκ, αλλά έχω την εξής απορία, όταν ανοίγω την τηλεόραση, μποτάρει αυτόματα και το μποξ. Γιατί γίνεται αυτό και πώς αλλάζει.Το hdmi cec το έχω κλειστό.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι αυτό που γράφεις ως h96+.Αλλά εάν είναι κάποιο με amlogic 905X2 (όπως το δικό μου H96 plus X2) τότε πολύ εύκολα μπορείς βάζοντας 1 sd κάρτα να εγκαταστήσεις το coreelec από το οποίο να παίρνεις HD Netflix. Μάλιστα μπορείς να το κάνεις dual boot, δηλαδή να ξεκινάει εξ ορισμού από το coreelec (για Netflix κλπ) και όταν θέλεις με reboot στο Android.

 

Αυτό βέβαια δεν έχει σχέση με τυχόν την λάθος τους πληροφόρηση εάν πράγματι το διαφήμιζαν ως certified για HD Netflix, οπότε έχεις δίκιο να διαμαρτύρεσαι και να ζητάς τουλάχιστον κάποια αποζημίωση (επιστροφή ή μείωση). Προσοχή όμως γιατί κάποια μοντέλα βγαίνουν τα ίδια με πιστοποίηση ή όχι για HD Netflix (π.χ. Beelink MIni κλπ που νομίζω ότι προσθέτουν σε αυτή την περίπτωση στην ονομασία τους κάποιο γράμμα Α κ.ο.κ.).

Καλησπέρα, εν αναμονή παραλαβής του gt King, κάπου στο YouTube είδα ότι να λένε ότι δεν παίζει HD το netflix, δεν ξέρω αν ισχύει (όχι ότι με πειράζει ιδιαίτερα γιατί παίζω κυρίως kodi & iptv) αυτό με το coreelec παίζει & σε εμένα? Για το ****το όχι τίποτα άλλο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εν αναμονή παραλαβής του gt King, κάπου στο YouTube είδα ότι να λένε ότι δεν παίζει HD το netflix, δεν ξέρω αν ισχύει (όχι ότι με πειράζει ιδιαίτερα γιατί παίζω κυρίως kodi & iptv) αυτό με το coreelec παίζει & σε εμένα? Για το ****το όχι τίποτα άλλο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ιδού & το βίντεο που αναφέρει ότι δεν παίζει.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εν αναμονή παραλαβής του gt King, κάπου στο YouTube είδα ότι να λένε ότι δεν παίζει HD το netflix, δεν ξέρω αν ισχύει (όχι ότι με πειράζει ιδιαίτερα γιατί παίζω κυρίως kodi & iptv) αυτό με το coreelec παίζει & σε εμένα? Για το ****το όχι τίποτα άλλο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μα και βέβαια παίζει και στο δικό σου το coreelc (άρα και HD Netflix).Μάλιστα στις νέες εκδόσεις https://coreelec.org υπάρχει ειδική αναφορά στο GT-King.

Επιπλέον η beelink έχει ανακοινώσει ότι από εδώ και πέρα θα δίνει το GT-King μαζί με 1 κάρτα sd και με dual boot για coreelec/android (έτοιμα). Τώρα βέβαια εάν το δικό σου θα έλθει έτσι δεν το ξέρω.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μα και βέβαια παίζει και στο δικό σου το coreelc (άρα και HD Netflix).Μάλιστα στις νέες εκδόσεις https://coreelec.org υπάρχει ειδική αναφορά στο GT-King.

Επιπλέον η beelink έχει ανακοινώσει ότι από εδώ και πέρα θα δίνει το GT-King μαζί με 1 κάρτα sd και με dual boot για coreelec/android (έτοιμα). Τώρα βέβαια εάν το δικό σου θα έλθει έτσι δεν το ξέρω.

Δηλαδή το Coreelec έχει προεγκατεστημένο μέσα το Netflix σαν πρόσθετο ; Ή είναι ένα ξεχωριστό πρόσθετο που μπορούμε να τρέξουμε μέσα στο Kodi ? Εγώ που χρησιμοποιώ Libreelec ή Alexelec μπορώ να βάλω και γω Netflix ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το Coreelec έχει προεγκατεστημένο μέσα το Netflix σαν πρόσθετο ; Ή είναι ένα ξεχωριστό πρόσθετο που μπορούμε να τρέξουμε μέσα στο Kodi ? Εγώ που χρησιμοποιώ Libreelec ή Alexelec μπορώ να βάλω και γω Netflix ?

Για το coreelec υπάρχει η επίσημη ιστοσελίδα του που αναφέρω πιο πάνω, ενώ υπάρχει και ειδικό θέμα εδώ στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=480748&page=3. Καλό θα είναι επί μέρους απορίες να πηγαίνουν στα ειδικά topics που ήδη υπάρχουν. Επιπλέον για το coreelec πολλές φορές υπάρχουν και ξεχωριστά θέματα για κάθε κουτί ξεχωριστά με αρχεία dtb, αρχεία για remote controls, εγκατάσταση στην εσωτερική μνήμη κλπ.

Για να τελειώνουμε όμως γενικά οι amlogic επεξεργαστές έχουν καλύτερη υποστήριξη τόσο στο coreelec όσο και σε libreelec κλπ.

Ένας επιπλέον λόγος που οι πιο πολλοί σας προτείνουν να αποφύγετε άλλους επεξεργαστές.

Τέλος για το KODI υπάρχει και το ειδικό θέμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974&page=567.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μα και βέβαια παίζει και στο δικό σου το coreelc (άρα και HD Netflix).Μάλιστα στις νέες εκδόσεις https://coreelec.org υπάρχει ειδική αναφορά στο GT-King.

Επιπλέον η beelink έχει ανακοινώσει ότι από εδώ και πέρα θα δίνει το GT-King μαζί με 1 κάρτα sd και με dual boot για coreelec/android (έτοιμα). Τώρα βέβαια εάν το δικό σου θα έλθει έτσι δεν το ξέρω.

 

Το προβλημα που εχω εντωπισει ειναι οτι δεν κρατα τις ρυθμισεις οθονης .Σε καθε εναλλαγη coreelec/android χρειαζεται εκ νεου ρυθμιση Ενα αλλο μειονεκτημα ειναι οτι χανεις αποθηκευτικο χωρο ,η sd ειναι πλεον μονο για το coreelec, με..οτι συνεπάγεται.

Αλλο μειονεκτημα δεν μπορεις να τρεξεις και αλλη εφαρμογη ,οπως VPN.

Νομιζω οτι η καλυτερη λυση θα ηταν να ετρεχε απο την εσωτερικη μνημη , οπως καποια μοντελακια της tanix

Link to comment
Share on other sites

Υπόψη, επειδή αναφέρεται το coreelec ως λύση για NETFLIX HD.

Μην περιμένετε 100% απροβλημάτιστη εμπειρία. Δεν είναι όπως σε μια συσκευή που υποστηρίζει από εργοστάσιο το NETFLIX και άρα τρέχει νερό σε τέτοια μηχανάκια.

 

Μπορεί να χάνει frames, μπορεί να είναι ασυγχρονιστος ο ήχος και άλλα τέτοια

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα που εχω εντωπισει ειναι οτι δεν κρατα τις ρυθμισεις οθονης .Σε καθε εναλλαγη coreelec/android χρειαζεται εκ νεου ρυθμιση Ενα αλλο μειονεκτημα ειναι οτι χανεις αποθηκευτικο χωρο ,η sd ειναι πλεον μονο για το coreelec, με..οτι συνεπάγεται.

Αλλο μειονεκτημα δεν μπορεις να τρεξεις και αλλη εφαρμογη ,οπως VPN.

Νομιζω οτι η καλυτερη λυση θα ηταν να ετρεχε απο την εσωτερικη μνημη , οπως καποια μοντελακια της tanix

 

Όταν έχω μνήμη 4/64 τι να την κάνω την επιπλέον μνήμη της sd?:)

Εγκατάσταση στην εσωτερική μνήμη υποστηρίζεται πλέον επίσημα στο site του coreelec (εγώ πάντως δεν θα την έκανα).

'Οσον αφορά ότι δεν κρατά τις ρυθμίσεις οθόνης εγώ δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο (όμως το έχω χρησιμοποιήσει σχετικά λίγο και πιο πολύ για πειραματικούς λόγους).

Και για όσους τυχόν έχουν το H96 Max S905X2 ορίστε το ειδικό θέμα για αυτό στο coreelec https://discourse.coreelec.org/t/h96-max-s905x2-working-coreelec/6189/144 (αρχείο dtb, εγκατάσταση στην εσ.μνήμη, bl301, αρχείο για rc κλπ).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νιώθουν δυστυχώς , πρώτη φορά που δεν μπορώ να καταφέρω επιστροφή στα δέκα χρόνια που αγοράζω ονλαιν :p

 

Μεσα στην εφαρμογη ψαξε για Test Patterns

Τρεξε αυτο με την μεγαλυτερη αναλυση και πανω δεξια θα δεις την μαξ αναλυση που πιανει το μποξακι σου στην εφαρμογη αυτη!

Κι εδω για μια αρνητικη ψηφο στα κινεζομαγαζα!

http://www.tvboxforum.com/showthread.php?tid=8788

;)

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγόρασα πρόσφατα το πρώτο μου μποξ (A95x f3). Το έστησα όλα οκ, αλλά έχω την εξής απορία, όταν ανοίγω την τηλεόραση, μποτάρει αυτόματα και το μποξ. Γιατί γίνεται αυτό και πώς αλλάζει.Το hdmi cec το έχω κλειστό.

 

Κοιταξε αν υπαρχει και αντιστοιχη λειτουργια στην τηλεοραση σου και κλεισε την!

Αν συνεχισει να το κανει, κανε ενα reset του μποξ και αν ακομα συνεχιζεται αυτο τοτε μαλλον θα ειναι καποιο bug του λογισμικου που ισως διορθωσουν σε επομενη αναβαθμιση τους!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...