Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφερομαι να παρω κι εγω ενα μποξακι και μαλλον λεω να καταληξω στο H96 που προτεινετε αρκετοι.

Απο ταινιες φανταζομαι τα παιζει ολα για την ωρα,οποτε εχω 3 αποριες.

1)Υπαρχει τροπος να παιξει nova go;

2)Μπορει να διαβασει 2TB σκληρο δισκο 2,5αρι;Εννοω χωρις δικη του τροφοδοσια.

Κι αν οχι υπαρχει μπαξακι που μπορει να κανει κατι τετοιο;

3)Υπαρχει εφαρμογη να την βαλω στο κινητο ή στο ταμπλετ μου και να μου δινει εικονικο πληκτρολογιο και ποντικι για να χειριζομαι το μποξακι;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1278

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Λοιπόν παιδιά πρόλαβα και ασχολήθηκα με τη πρώτη λύση η οποία ήταν ενα 12" ανεμιστηρακι 220volt στο οποίο έβαλα διακοπτακι και καλωδιο τροφοδοσίας σε πρίζα.

Το αποτέλεσμα με δικαίωσε καθώς μετά απο 2 ωρες 4Κ περιεχομένου αντι για 80 βαθμούς είχα max 54..

Βέβαια το ανεμιστηρακι είναι δυνατό,δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα είχε 5V απο usb.

Ίσως δοκιμάσω με ενα άλλο τις επόμενες μέρες.

 

301498d993039e5d70ff4c6a45e74b10.jpgcb273623d5ab86caebfcc8a886529969.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το spmc από play store

 

μια χαρα.βεβαια δεν μου ανοιγει καθολου υποτιτλους με open αλλα και subtitles.gr .κανω ακριβως τις ιδιες διαδικασιες οπως και στο kodi

 

Στάλθηκε από το F3211 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επισης και το FTMC ειναι πολυ καλο.

 

αυτο απο που ?

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

...χιμμμμμ η θερμοκρασια ειναι προβλημα...

Λετε να βαλουμε δυο τετοια ενα πανω ενα απο κατω και ενα fan ωστε να κανει καλυτερη επαγωγη θερμοκρασιας.:blink:

Το καλυτερο νομιζω ειναι να κολλησει πανω στο καπακι.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα.βεβαια δεν μου ανοιγει καθολου υποτιτλους με open αλλα και subtitles.gr .κανω ακριβως τις ιδιες διαδικασιες οπως και στο kodi

 

Στάλθηκε από το F3211 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

αυτο απο που ?

 

Ftmc απο freektab

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...χιμμμμμ η θερμοκρασια ειναι προβλημα...

Λετε να βαλουμε δυο τετοια ενα πανω ενα απο κατω και ενα fan ωστε να κανει καλυτερη επαγωγη θερμοκρασιας.:blink:

Το καλυτερο νομιζω ειναι να κολλησει πανω στο καπακι.

Ειναι προβλημα αλλα οχι τοσο σοβαρο νομιζω. Τα δικα μου κουτια συνηθως δουλευουν σε ανεβασμενες θερμοκρασιες αλλα δεν παθαινουν τιποτα. Καποια στιγμη τα γυριζω αναποδα η στο πλαι και πεφτει η θερμοκρασια. Για δοκιμαστε το να δειτε ποση διαφορα θα εχουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενδιαφερομαι να παρω κι εγω ενα μποξακι και μαλλον λεω να καταληξω στο H96 που προτεινετε αρκετοι.

Απο ταινιες φανταζομαι τα παιζει ολα για την ωρα,οποτε εχω 3 αποριες.

1)Υπαρχει τροπος να παιξει nova go;

2)Μπορει να διαβασει 2TB σκληρο δισκο 2,5αρι;Εννοω χωρις δικη του τροφοδοσια.

Κι αν οχι υπαρχει μπαξακι που μπορει να κανει κατι τετοιο;

3)Υπαρχει εφαρμογη να την βαλω στο κινητο ή στο ταμπλετ μου και να μου δινει εικονικο πληκτρολογιο και ποντικι για να χειριζομαι το μποξακι;

Με λιγα ευρα παραπανω (8-9) παιρνεις box με ddr4 ram και 32 rom (π.χ mecool m8s pro), και με ακομα λιγα ευρω (~10) , παραγγελνεις και ενα airmouse να κανεις σωστα την δουλεια σου. Οι εφαρμογες του τηλεφωνου ειναι μιση λυση. Για τα αλλα ερωτηματα θα σου πουνε αυτοι που τα εχουν δοκιμασει.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

...χιμμμμμ η θερμοκρασια ειναι προβλημα...

Λετε να βαλουμε δυο τετοια ενα πανω ενα απο κατω και ενα fan ωστε να κανει καλυτερη επαγωγη θερμοκρασιας.:blink:

Το καλυτερο νομιζω ειναι να κολλησει πανω στο καπακι.

Αλουμινένια ή χάλκινα είναι καλύτερα για απαγωγή θερμότητας; για τα δεύτερα γνωρίζω ότι είναι καλύτερα

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Αλουμινένια ή χάλκινα είναι καλύτερα για απαγωγή θερμότητας; για τα δεύτερα γνωρίζω ότι είναι καλύτερα

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο χαλκος

Link to comment
Share on other sites

Άρα αγοράζουμε copper heat sinks, αρκεί να είναι κανονικά και όχι βαμμένα

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να παρω κι εγω ενα μποξακι και μαλλον λεω να καταληξω στο H96 που προτεινετε αρκετοι.

Απο ταινιες φανταζομαι τα παιζει ολα για την ωρα,οποτε εχω 3 αποριες.

1)Υπαρχει τροπος να παιξει nova go;

2)Μπορει να διαβασει 2TB σκληρο δισκο 2,5αρι;Εννοω χωρις δικη του τροφοδοσια.

Κι αν οχι υπαρχει μπαξακι που μπορει να κανει κατι τετοιο;

3)Υπαρχει εφαρμογη να την βαλω στο κινητο ή στο ταμπλετ μου και να μου δινει εικονικο πληκτρολογιο και ποντικι για να χειριζομαι το μποξακι;

Αν καποιος ξερει να μου απαντησει για να κανω την παραγγελια...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα αρχίσουΜε να βάζουμε υδροψυξη στο κουτί!!

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εριξα μια παραγγελια στο banggood με direct priority mail, το Mecool M8S PRO Amlogic S912 3GB DDR4 RAM 32GB , στα 63 ευρα. Ελπιζω να βγει καλο.
Κάτι με priority από banggood καλό λίγο πιο οικονομικό υπάρχει; να βγαίνει το πολύ 50 ευρώ. Με 2 ram εννοείται

 

Στάλθηκε από το F3211 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Νέος κάτοχος του H96 pro+ Και ένας λόγος που το πήρα ( από Banggood 41€ και είχε 7.1.2 έκδοση ) είναι για να κάνω cast κυρίως το YouTube στην τηλεόραση. Δυστυχώς δεν δουλεύει ούτε από iPhone ούτε από android κινητό. Δεν μου εμφανίζει το εικονίδιο του cast και εννοείται είναι συνδεδεμένα στο ίδιο δίκτυο, ούτε η εφαρμογή android tv δουλεύει από το κινητό , για να δουλεύει σαν κοντρόλ. Χρειάζεται κάποια ρύθμιση ; όσο και να έψαξα δε βρήκα κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι συνδεδεμένος με wifi ή μέσω καλωδίου;;

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω οτι το cast θέλει wifi,οχι καλωδιο lan.

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

Είσαι συνδεδεμένος με wifi ή μέσω καλωδίου;;

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω οτι το cast θέλει wifi,οχι καλωδιο.

φυσικά και θέλει wifi

Link to comment
Share on other sites

To box έχει εγκατεστημένη την εφαρμογή miracast. Θα την ανοίξεις, θα ενεργοποιήσεις και το cast screen μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού σου (εμένα είναι στο ρυθμίσεις-προβολή-μετάδοση οθόνης) και όταν "δει" η μία συσκευή την άλλη θα κάνεις ζεύξη (όπως και όταν κάνεις σύνδεση με bluetooth) και θα έχεις την εικόνα του κινητού στην τηλεόραση.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο το εχω κανει, και δουλευει , ακομη και το airplay του iphone δουλευει (σημερα δεν ξερω αν θα δουλευει με το ios 11 που περασα στο κινητο), αυτο που δεν δουλευει ειναι να μου βγαζει στην εφαρμογη youtube το εικονιδιο του cast. Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση!
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο το εχω κανει, και δουλευει , ακομη και το airplay του iphone δουλευει (σημερα δεν ξερω αν θα δουλευει με το ios 11 που περασα στο κινητο), αυτο που δεν δουλευει ειναι να μου βγαζει στην εφαρμογη youtube το εικονιδιο του cast. Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση!

Οταν λες δουλευει, εννοεις οτι δειχνει η τν ο,τι δειχνει και η οθονη του κινητου σου?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα ένα H96 Pro+, αλλά δεν με βολεύει ο default launcher. Βάζοντας Nova κρασάρει συνεχώς.

 

Κάποια εναλλακτική;

Δες στο play store , τι σε αρέσει

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα ένα H96 Pro+, αλλά δεν με βολεύει ο default launcher. Βάζοντας Nova κρασάρει συνεχώς.

 

Κάποια εναλλακτική;

Για δες αυτόν εδώ....

Εμένα μια χαρά με βόλεψε.

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1a42 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες στο play store , τι σε αρέσει

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είδα ότι υπάρχουν αρκετοί παρόμοιοι, και μιας και δεν έχω ασχοληθεί ξανά, είπα να ρωτήσω για κάτι δοκιμασμένο.
Για δες αυτόν εδώ....

Εμένα μια χαρά με βόλεψε.

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1a42 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τον έβαλα και με βόλεψε κι εμένα εξ αρχής. Ευχαριστώ!

 

-------------------

 

Για την ώρα σύνδεσα ένα ασύρματο ποντίκι Logitech, μέσω USB. Υπάρχει ρύθμιση για να έχω το κλασσικό "δεξί κλικ" όπως στα PC; Κάνοντας δεξί κλικ τώρα πάει πίσω.

 

Επίσης, μιας και θέλω ένα πληκτρολόγιο-ποντίκι, έχει δοκιμάσει κάποιος το Logitech K400 Plus;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Πηρα ένα tv box mxq 4k.θελω τη βοήθεια από όποιον γνωρίζει.Εκανα εγκατάσταση το facebook και το messenger.Κανω βίντεο κλήση και ενώ έχω κανονικά εικόνα δεν έχω ήχο ούτε εγώ ούτε ο άλλος που έχω καλέσει.Μηπως ξέρετε τη φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Nai ακριβως, με μικρο lag βεβαιως

 

Ωραια. Αφου δειχνει ετσι, τι το θες το cast απο το youtube? Επισης το lag ειναι φυσιολογικο.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...