Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1277

  • makis1024

    550

  • ath156

    1779

παιδια τι θυρα πρεπει να εχει για να παιξει οχι σε hdmi αλλα σε rca???tv?? Καποια πρόταση"???

http://rukmini1.flixcart.com/image/400/500/selector-box/v/w/y/vuuv-mxq-android-4-4-smart-tv-box-mini-pc-media-player-quad-core-original-imaeakytqarhvypq.jpeg?q=90

3-5-mm-Jack-to-3-RCA-Male-Plug-Adapter-Audio-Video-Converter-AV-Cable-CVBS.jpg

Θέλεις μηχάνημα και με έξοδο AV εκτός από HDMI που θα έχει οπωσδήποτε. Η AV είναι σαν το καρφί των ακουστικών αλλά μεταφέρει εικόνα και ήχο. Και θέλεις και καλώδιο AV σε RCA (άσπρο/κόκκινο/κίτρινο). AV Port έχει π.χ. to ΜΧ ΙΙΙ ή το MXQ. Εκεί πας σε άγνωστα νερά και πειραματίζεσαι μόνος σου αφού σχεδόν όλοι αντικατέστησαν τις CRT τηλεοράσεις τους. Επίσης, θα έχεις να κάνεις με αναλογικό σήμα και θα πρέπει κάπου στα μενού του TV BOX να ρυθμίσεις τι σήμα θα σου βγάλει, π.χ. PAL και όχι NTSC ενδεχομένως για να παίξει σε παλιά τηλεόραση. Επίσης χάνεις την HD ανάλυση του ψηφιακού HDMI αφού η AV δεν βγάζει σήμα πάνω από 480p.

 

Η άλλη λύση είναι να πάρεις ένα TV BOX με HDMI και να βάλεις έναν μετατροπέα HDMI σε RCA

όπως αυτόν. Τον έχω δοκιμάσει σε σύνδεση τάμπλετ με παλιά τηλεόραση CRT και δούλεψε.

Από eBay κόστος κάτω από 10€. Από ελληνικά καταστήματα 15€-20€.

Ίσως χρειαστείς και φορτιστή κινητού και καλώδιο mini USB σε USB 2.0 για να το τροφοδοτήσεις.

HTB1DLtHHXXXXXaiXpXXq6xXFXXXq.jpg

Ούτε paper να έγραφα...:ninja:

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

Με το 3πλο καλώδιο μου κάνει παράσιτα στον ήχο γιατί συνήθως δεν πατάει καλά.

Αν βάλω απλό στερεο καρφί τότε ο ήχος είναι μια χαρά δεν έχει πρόβλημα.

Βέβαια ανάλογα και το μηχάνημα αν πάρεις μόνο τον ήχο απο το καρφί και την εικόνα από το hdmi τότε υπάρχει κάποια μικρή καθυστέρηση στον ήχο.

Είναι ιδιαίτερα εμφανής αν αφήσεις τον ήχο απο την τηλεόραση(hdmi) αλλά και απο το καρφί.

Πάντα ανάλογα το μηχάνημα η καθυστέρηση είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη.

Συνήθως αφήνοντας μόνο τον έναν απο τους 2 ήχους η παρακολούθηση είναι κανονική.

(..γαμ.μ3νες εμβοες)

Link to comment
Share on other sites

http://rukmini1.flixcart.com/image/400/500/selector-box/v/w/y/vuuv-mxq-android-4-4-smart-tv-box-mini-pc-media-player-quad-core-original-imaeakytqarhvypq.jpeg?q=90

3-5-mm-Jack-to-3-RCA-Male-Plug-Adapter-Audio-Video-Converter-AV-Cable-CVBS.jpg

Θέλεις μηχάνημα και με έξοδο AV εκτός από HDMI που θα έχει οπωσδήποτε. Η AV είναι σαν το καρφί των ακουστικών αλλά μεταφέρει εικόνα και ήχο. Και θέλεις και καλώδιο AV σε RCA (άσπρο/κόκκινο/κίτρινο). AV Port έχει π.χ. to ΜΧ ΙΙΙ ή το MXQ. Εκεί πας σε άγνωστα νερά και πειραματίζεσαι μόνος σου αφού σχεδόν όλοι αντικατέστησαν τις CRT τηλεοράσεις τους. Επίσης, θα έχεις να κάνεις με αναλογικό σήμα και θα πρέπει κάπου στα μενού του TV BOX να ρυθμίσεις τι σήμα θα σου βγάλει, π.χ. PAL και όχι NTSC ενδεχομένως για να παίξει σε παλιά τηλεόραση. Επίσης χάνεις την HD ανάλυση του ψηφιακού HDMI αφού η AV δεν βγάζει σήμα πάνω από 480p.

 

Η άλλη λύση είναι να πάρεις ένα TV BOX με HDMI και να βάλεις έναν μετατροπέα HDMI σε RCA

όπως αυτόν. Τον έχω δοκιμάσει σε σύνδεση τάμπλετ με παλιά τηλεόραση CRT και δούλεψε.

Από eBay κόστος κάτω από 10€. Από ελληνικά καταστήματα 15€-20€.

Ίσως χρειαστείς και φορτιστή κινητού και καλώδιο mini USB σε USB 2.0 για να το τροφοδοτήσεις.

HTB1DLtHHXXXXXaiXpXXq6xXFXXXq.jpg

Ούτε paper να έγραφα...:ninja:

 

Φιλε μου εισαι τρομερος...μου κανες ολοκληρο οδηγο. Ναι εισαι καλα. Εχω φλατ οθονη 42αρα της LG αλλα ενας κεραυνός μου καψε ολες τις θυρες (3) Hdmi γιαυτο και ψαχνω με AV να δωσω σημα....Κοιταξα να την φτιαξω και δεν με συμφερει να αλλαξω πλακετα για τις Hdmi....Συμβαίνουν και αυτα.....Να φανταστείς εχω και Nova και το συνδεσα με Scart....Τραγικο....και ειναι σχετικα νεο μοντελο η TV. να εισαι καλα παντως και παλι.

Δεν ξερω αν μπορω να δωσω τον ηχο μεσω οπτικής ινας spdif αφου εχει η tv spdif και να βαλω μονο το σημα της εικονας στο AV.

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ...λεω να παραγγειλω H96 Pro Octa Core Android 6.0

https://www.aliexpress.com/item/Newest-Amlogic-S912-H96-Pro-Octa-Core-Android-6-0-2-4G-5GHz-Wifi-HD2-0/32736292976.html?spm=2114.13010308.0.0.nGqxKk

για το λόγο ότι ειναι οχταπύρινο... πως το βλέπεται (αυτοί που έχουν γνώση γιατί εγώ ΔΕΝ) και λέω μαζί με το ΜΧ3 air mouse..

ΕΕΕ πως την βλέπετε την ιδέα ????:):):)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ...λεω να παραγγειλω H96 Pro Octa Core Android 6.0

https://www.aliexpress.com/item/Newest-Amlogic-S912-H96-Pro-Octa-Core-Android-6-0-2-4G-5GHz-Wifi-HD2-0/32736292976.html?spm=2114.13010308.0.0.nGqxKk

για το λόγο ότι ειναι οχταπύρινο... πως το βλέπεται (αυτοί που έχουν γνώση γιατί εγώ ΔΕΝ) και λέω μαζί με το ΜΧ3 air mouse..

ΕΕΕ πως την βλέπετε την ιδέα ????:):):)

φαίνεται πολύ δυνατό μηχάνημα, βέβαια κάτι ακούγεται για τον s912 ......

το έχω σταμπάρει και εγώ ( 3/16) αλλά ακόμα δεν....μιας και δεν έχω καταλάβει αν έχει υποστήριξη

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το minim8s και το έδωσα στον πατέρα μου για το ίδιο αλλά το 2. Ενώ το πρώτο ήταν άψογο στο δεύτερο έχω συνέχεια forced closed.. Του έκανα επιστροφή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά ελάχιστη βελτίωση.

 

Άραγε υπάρχει καμία άλλη rom να περάσω ή άλλος τρόπος να κάνω factory reset ? Με έχει χαλάσει το θέμα. Επίσης έχει twrp ή θα πρέπει να το συνδέσω με υπολογιστή και τα σχετικά που βαριέμαι? Καμία αλλά σκέψη? Γιατί από ταχύτητα είναι άψογο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το minim8s και το έδωσα στον πατέρα μου για το ίδιο αλλά το 2. Ενώ το πρώτο ήταν άψογο στο δεύτερο έχω συνέχεια forced closed.. Του έκανα επιστροφή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά ελάχιστη βελτίωση.

 

Άραγε υπάρχει καμία άλλη rom να περάσω ή άλλος τρόπος να κάνω factory reset ? Με έχει χαλάσει το θέμα. Επίσης έχει twrp ή θα πρέπει να το συνδέσω με υπολογιστή και τα σχετικά που βαριέμαι? Καμία αλλά σκέψη? Γιατί από ταχύτητα είναι άψογο..

 

μην μου λες τετοια και αποφασισα να το παρω!!γιατι και το δικο μου που εχω τωρα κανει τετοια http://www.banggood.com/CS918-2GB-RAM-8GB-ROM-RK3188T-Quad-Core-Android-4_4-Bluetooth-TV-Box-p-966019.html?rmmds=myorder

Link to comment
Share on other sites

μην μου λες τετοια και αποφασισα να το παρω!!γιατι και το δικο μου που εχω τωρα κανει τετοια http://www.banggood.com/CS918-2GB-RAM-8GB-ROM-RK3188T-Quad-Core-Android-4_4-Bluetooth-TV-Box-p-966019.html?rmmds=myorder

 

 

 

Πολλά λεφτά για Android 4.4,δεν θα είναι συμβατό με το Kodi 17

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το beelink gt1. Η συσκευή πως ενεργοποιείται από την στιγμή που δεν έχει κουμπί; Μόνο από το τηλεκοντρόλ;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το beelink gt1. Η συσκευή πως ενεργοποιείται από την στιγμή που δεν έχει κουμπί; Μόνο από το τηλεκοντρόλ;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι φίλε μου, απ το τηλεκοντρόλ που έρχεται μαζί με το κουτί...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, απ το τηλεκοντρόλ που έρχεται μαζί με το κουτί...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε αυτά περίπου τα χρήματα υπάρχει κάτι άλλο αξιόπιστο και να είναι και σταθερό χωρίς force closed και restarts?

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως γινεται να μην μου βγαζει mobile εκδοση στον chrome??

 

Εχω το mini m8s

Πάτα τιςΤρεις τελίτσες πάνω δεξιά και τσέκαρε "Αίτηση ιστότοπου για...."

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά περίπου τα χρήματα υπάρχει κάτι άλλο αξιόπιστο και να είναι και σταθερό χωρίς force closed και restarts?

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι πολλα με τον 912......αλλα.

Την αξιοποιστια και την υποστιρηξη της beelink δυσκολα να βρεις.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιζει με πολλα πιξελ σε amlogic s805 ,s802, s812 και παιζει κανονικα σε s905,s905x και s912 .Ειναι προφανος θεμα επεξεργαστη.

Έχω κι εγώ το MXIII-G. Ενώ παίζει το κανάλι πατάω το Χ στο airmouse και φεύγει η κουρτίνα και παίζει άψογα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά λεφτά για Android 4.4,δεν θα είναι συμβατό με το Kodi 17

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

για το minim8s μιλας?αυτο θελω το 2

Link to comment
Share on other sites

:!: Έγινε εκκαθάριση όσων ποστ ήταν off topic. Παρακαλώ να συνεχίσουμε στο θέμα του thread.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ενδιαφέρομαι και εγω εχει Ελληνικο μενου στην γλώσσα του? Επίσης εχει ελληνικό keyboard??? Γιατί ειχα παρει ενα voyo παλιοτερα και δεν ειχε ελληνικα.Εισαι ευχαριστημένος με το μηχανημα? Γιατι σε αυτη την τιμή περιπου ψαχνω και εγω εστω μεχρι και τα 50 με ανωτερο τα 60. Ευχαρισώ

 

Φυσικα και εχει Ελληνικο μενου. Οσο για το Ελληνικο πληκτρολογιο απλα επιλεγεις τις γλωσσες που θελεις να εχει το πληκτρολογιο σου συμπεριλαμβανομενων και των Ελληνικων.

Ειμαι πληρως ευχαριστημενος.

Το live tv παιζει αψογα και στο M8S αλλα και στο M8SII ενω και τα δυο τα εχω συνδεδεμενα με ασυρματο δικτυο σε 24αρα dls (speed test 7.5 mbps/0.92 mbps) και δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα στο να παιξω στο kodi ακομα και 1080p βιντεο.Σε ελαχιστα ψιλοκολλαει αλλα ειναι ξεκαθαρα απο μειωμενους πορους των links

Απλα απο την προσωπικη μου εμπειρια τα συνιστω ανεπιφυλακτα και σαφως μιας και ειδα και το Α95 (με απογοητευσε) τα θεωρω ανωτερα

Αρα για κατω απο 40 δολλαρια για μενα με κλειστα ματια M8SII στα 2/8 η 2 /16 gb ram/rom.

Εαν χρησιμοποιειτε το πληκτρολογιο αρκετα παρτε και ενα ασυρματο πληκτρολογιο (Το UKB - 500 το θεωρω πολυ καλο και γυρω στα 10$) αλλιως ενα απλο ασυρματο ποντικακι και εισαστε ετοιμοι

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αδερφε απλα διαβασε τι γραφω απο πανω.

Μεταξυ 1 & 5 (τα σεταρα με διαφορα μιας μερας) με κλειστα τα ματια το Μ8SII.

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

τελικά κανένα σοβαρό 3/16 με 912 υπάρχει για αγορά ? Εχει κανένας άποψη εμπεριστατωμένη ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω το Beelink GT1 με τον s912.

Έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο;

Το βρίσκω στο gearbest στα 55ευρω. Εμπιστευόμαστε gearbest; θυμάμαι κάτι παράπονα πριν λίγα χρόνια για αυτό το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω το Beelink GT1 με τον s912.

Έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο;

Το βρίσκω στο gearbest στα 55ευρω. Εμπιστευόμαστε gearbest; θυμάμαι κάτι παράπονα πριν λίγα χρόνια για αυτό το μαγαζί.

 

Και γω το Beelink MINI MXIII II TV Box Amlogic S905X απο το gearbest....

Εφτιαξε σαν μαγαζι ;; Γιατι οτι εχω παρει απο tv box ειναι απο το geek ή απο το Banggood.. Ειχα ακουσει πολλα κακα για το gearbest.

Το να καθυστερησει δε με πειραζει..

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ το MXIII-G. Ενώ παίζει το κανάλι πατάω το Χ στο airmouse και φεύγει η κουρτίνα και παίζει άψογα!!!

Σε σενα μπορει.Σε μενα με το χ φευγει η διαφημηση αλλα η εικονα του καναλιου pixelιαζει.Ενω με το mini 8s η εικονα ειναι πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω το Beelink GT1 με τον s912.

Έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο;

Το βρίσκω στο gearbest στα 55ευρω. Εμπιστευόμαστε gearbest; θυμάμαι κάτι παράπονα πριν λίγα χρόνια για αυτό το μαγαζί.

Ναι, άφοβα

Και γω το Beelink MINI MXIII II TV Box Amlogic S905X απο το gearbest....

Εφτιαξε σαν μαγαζι ;; Γιατι οτι εχω παρει απο tv box ειναι απο το geek ή απο το Banggood.. Ειχα ακουσει πολλα κακα για το gearbest.

Το να καθυστερησει δε με πειραζει..

Όλα είναι θυγατρικά του Gearbest

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τελικά κανένα σοβαρό 3/16 με 912 υπάρχει για αγορά ? Εχει κανένας άποψη εμπεριστατωμένη ?

Μην έχεις πρεμούρα, δεν έχει διαφορά σε απόδοση τα 3γίγα στην πράξη

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...