Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υποψιαζομαι οτι ειναι καποιος κλωνος αυτο που εχεις με μια αναζητηση που εκανα μου εβγαλε αποτελεσματα

οτι εχει s802 βαση της ονομασιας που μου εδωσες, οποτε αν ειναι οντως s812,2gbram,8gbrom,gigabit ethernet.

Τοτε εχεις της εξης επιλογες σου δινω λινκ

http://www.tronsmart.com/?p=4778

http://www.roofull.com/news/mxiii-g-firmware-download/

με την μεθοδο microsd αφου πρωτα την κανεις αποσυμπιεση φυσικα.

 

Απο οτι εψαξα μεσα εχει το s812 δεν τον ειχε σαν s812 αλλα καπως σαν meson 8 νομιζω αλλα πως μπορώ να το ελέγξω πιο σίγουρα αν ειναι το s812;

Αυτο το firmware ειναι το 5.1; Ξέρεις αν ειναι χωρις root ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Αν μέσα στις εφαρμογές υπάρχει μία που λέγεται "Super SU" τότε είσαι με root, διαφορετικά όχι.
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εψαξα μεσα εχει το s812 δεν τον ειχε σαν s812 αλλα καπως σαν meson 8 νομιζω αλλα πως μπορώ να το ελέγξω πιο σίγουρα αν ειναι το s812;

Αυτο το firmware ειναι το 5.1; Ξέρεις αν ειναι χωρις root ?

Μπέρδεμα βάλε cpu z να δεις πια cpu έχει για σίγουρα, ναι 5.1 είναι οι ρομς και ρουταρισμενες και οι δύο δύσκολα θα βρεις unroot rom πλέον

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεμα βάλε cpu z να δεις πια cpu έχει για σίγουρα, ναι 5.1 είναι οι ρομς και ρουταρισμενες και οι δύο δύσκολα θα βρεις unroot rom πλέον

 

Δοκίμασα να το βάλω και παει μέχρι το 1/4 και μετα κανει επανακινηση και μου μπαίνει στο κανονικό ,ξέρεις γιατι γίνεται ;

Μήπως ξέρεις πως να το κάνω απο υπολογιστη ;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να το βάλω και παει μέχρι το 1/4 και μετα κανει επανακινηση και μου μπαίνει στο κανονικό ,ξέρεις γιατι γίνεται ;

Μήπως ξέρεις πως να το κάνω απο υπολογιστη ;

 

Δεν στη περνάει γιατί μάλλον αγόρασες κάποιο κλωνο και δεν είναι συμβατό το μηχάνημα με τις ρομ αυτό πιστεύω ότι φταίει τώρα αν θέλεις να δοκιμάσεις με img από pc πάνε στο σαιτ της tronsmart και βρες την ρομ για το mxiii που λέει για pc θα πρέπει να περάσεις και drivers τους έχει στη σελίδα της tronsmart αλλιώς δεν θα σου βλέπει το box

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω δλδ δεν υπαρχουν πουθενά αρουταριστες ρομ? Για παραδειγμα για το δικο μου το boxακι το mxiii-g δεν υπάρχει τέτοια ρομ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν στη περνάει γιατί μάλλον αγόρασες κάποιο κλωνο και δεν είναι συμβατό το μηχάνημα με τις ρομ αυτό πιστεύω ότι φταίει τώρα αν θέλεις να δοκιμάσεις με img από pc πάνε στο σαιτ της tronsmart και βρες την ρομ για το mxiii που λέει για pc θα πρέπει να περάσεις και drivers τους έχει στη σελίδα της tronsmart αλλιώς δεν θα σου βλέπει το box

 

Εχω προσπαθήσει με usb και δεν νομιζω οτι φταίνε οι drivers αλλα δεν μπαίνει σε upgrade mode ,και αμα δεν βάλω το recovery στην sd δεν εχει χωρις αυτο recovery.

Άνοιξα case στο eBay και τους ειπα οτι ειναι κλώνος το μηχάνημα επειδη ο πωλητής δεν απαντάει και περιμένω να δω τι θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το m8s android box και σήμερα χαμήλοσα απλά την ενταση και μετα απο λιγο την αύξησα παλι στο τέρμα και δεν ακούγεται τίποτε.Προσπάθησα αρκετά και μέσα απο τις ρυθμίσεις,αλλα τίποτα.Πειραματιζόμουν με το τηλεκοντρολ-Air Mouse MELE που πρόσφατα αγόρασα και μετα απο αυτο δεν είχα ήχο.Έχει καμία ιδέα κανείς τι μπορεί να φταίει?

 

 

Πάτησες κατα λάθος το κουμπί πίσω που το μετατρέπει σε game pad,οποτε με στροφή του χειριστηριου αυξομειώνεται η ένταση αυτόματα

Βάλτο σε αλλο mode και δούλεψε το volume up /down ,αλλιώς manually απο τις ρυθμίσεις android

Επίσης αν δεν εχεις ήχο απο την tv μπες settings για προγραμματιστές και απενεργοποίησε το usb sound (το mele λειτουργεί και ως κάρτα ήχου οποτεδήποτε ήχος μπορει να βγει με ακουστικά πανω απο το τηλεκοντρόλ (!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω ενα ott mxq tv box και μαλλον επαθε brick. Δεν ανοιγει πλεων και ουτε μπαινει στην οθονη που μπορω να κανω καποιες ενεργειες. Υπαρχει τροπος να του περασω καινουργιο rom για να δουλεψει;; Εψαξα και βρηκα ενα προγραμμα αλλα δεν εχω βγαλει ακρη. Ελπιζω να γνωριζει καποιος να με καθοδηγησει. Ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ψιλο εβγαλα ακρη απλα το προβλημα μου ειναι το εξης. Κατεβασα το usb burning tool για να περασω την καινουρια. Διαβασα οπως λενε να πατησω το κουμπακι που ειναι στο av και να βαλω το usb και στην διαχειριση συσκευων μου το αναγνωριζει ως world cup device πραγμα που δεν ξερω αν ειναι και πολυ σωστο. κανω inport το ρομ μου παταω start και ξεκιναει κατι να λεει download ddr και στο 2% ακουγεται ο ηχος οτι αποσυνδεσα την συσκευη μου και μου βγαζει σφαλμα. Καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω ενα ott mxq tv box και μαλλον επαθε brick. Δεν ανοιγει πλεων και ουτε μπαινει στην οθονη που μπορω να κανω καποιες ενεργειες. Υπαρχει τροπος να του περασω καινουργιο rom για να δουλεψει;; Εψαξα και βρηκα ενα προγραμμα αλλα δεν εχω βγαλει ακρη. Ελπιζω να γνωριζει καποιος να με καθοδηγησει. Ευχαριστω πολυ

Έκανες κάτι, όπως πχ να πας να του περάσεις κάποια ρομ και το μπρικαρες, ή απλώς ξαφνικά δεν ανοίγει χωρίς να κάνεις κάτι πιο πριν? Γιατί αν είναι το δεύτερο τότε δεν είναι μπρικαρισμενο, κάτι άλλο έγινε. Για να βρεις την καταλληλη ρομ πρέπει να ξέρεις πιο ακριβώς MXQ εχεις, υπάρχουν διάφορα μοντέλα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα την πατατα. πηγα να του περασω 2η ρομ μεσω usb και μαλλον δεν δουλευει το κοντρολ πλεων για να το ανοιξω αλλα ουτε μπαινει στο recovery. το ανοιξα να δω μεσα πιο mxq ειναι και λεει S805_MXQ_VOL3.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο ανεμιστηράκι για τέτοιες συσκευές; Εννοώ πιο μικρό σε μέγεθος από αυτά που έχουν σχεδιαστεί για laptop και να ξέρουμε πως θα λειτουργεί μέσω της εξόδου usb που έχει το tvbox.
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο ανεμιστηράκι για τέτοιες συσκευές; Εννοώ πιο μικρό σε μέγεθος από αυτά που έχουν σχεδιαστεί για laptop και να ξέρουμε πως θα λειτουργεί μέσω της εξόδου usb που έχει το tvbox.

εγω κατι τετοιο χρησιμοποιω σε ολα τα μηαχνακια που εχω και κυριως στο pipo x7

να αγορασεις ετοιμο εχει μερικα αλλα αδικα λεφτα θα δωσεις παρε κατι τετοιο

http://www.e-shop.gr/ypologistes-case-modding-fans-40mm-list?table=PER&category=%C1%CD%C5%CC%C9%D3%D4%C7%D1%C1%D3+%CA%CF%D5%D4%C9%CF%D5&filter-2396=1

μαζι με ενα καλωδιο usb και αν μπορεις κανεις την κοληση μονο σου ή το πας σε εναν ηλεκτρονικο και στο κανει

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα την πατατα. πηγα να του περασω 2η ρομ μεσω usb και μαλλον δεν δουλευει το κοντρολ πλεων για να το ανοιξω αλλα ουτε μπαινει στο recovery. το ανοιξα να δω μεσα πιο mxq ειναι και λεει S805_MXQ_VOL3.

 

Όλοι έχουμε κάνει πατατιες χαλαρά επειδή δεν μπορώ να ψάξω για σένα αυτή τη στιγμή πήγαινε freaktab.com και ψάξε στο νήμα των s805 μήπως έχει κάποια ρομ

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Πάτησες κατα λάθος το κουμπί πίσω που το μετατρέπει σε game pad,οποτε με στροφή του χειριστηριου αυξομειώνεται η ένταση αυτόματα

Βάλτο σε αλλο mode και δούλεψε το volume up /down ,αλλιώς manually απο τις ρυθμίσεις android

Επίσης αν δεν εχεις ήχο απο την tv μπες settings για προγραμματιστές και απενεργοποίησε το usb sound (το mele λειτουργεί και ως κάρτα ήχου οποτεδήποτε ήχος μπορει να βγει με ακουστικά πανω απο το τηλεκοντρόλ (!)

 

Αδερφέ προσπάθησα αυτά που είπες αλλα δεν κατάφερα να επαναφέρω τον ήχο και στα settings σε μένα δεν βλέπω πουθενά για προγραμματιστές και το usb sound.Σε κάποια φάση πατώντας ένα από τα διαφορετικά modes εμφανιστηκε μια μπάρα πανω πανω γεμάτη,δηλ.σαν να έχει ενεργοποιηθεί ο ήχος πάλι αλλα δεν ακούγονταν τίποτε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα την πατατα. πηγα να του περασω 2η ρομ μεσω usb και μαλλον δεν δουλευει το κοντρολ πλεων για να το ανοιξω αλλα ουτε μπαινει στο recovery. το ανοιξα να δω μεσα πιο mxq ειναι και λεει S805_MXQ_VOL3.

Διάβασε μήπως σε βοηθήσει εδώ http://www.FreakTab.com/showthread.php?t=552147 καθώς και ψάξε αλλά ποστ στο φόρουμ. Ολο και κάποια λύση θα βρεις.

Την συγκεκριμενη συσκευή δεν την εχω, αλλά 2 amlogic συσκευές που είχα μπρικαρει, τις ξεμπρικαρα είτε φλασαροντας κάποια ρομ μέσω flash tool, είτε φτιάχνοντας bootable sd card και φλασαροντας μέσω της sd κάποια ρομ.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταφέρει να έχω πολυκάναλο ήχο Dolby Digital 5.1 σε MXIII-G TV Box μέσω Kodi.

Τον δέκτη τον έχω συνδέσει με HDMI με τηλεόραση Sony HD Ready και με οπτικό καλώδιο με ενισχυτή AC3 Yamaha (δεν υποστηρίζει DTS) σε σύστημα 5.1.

Στις ρυθμίσεις του δέκτη έχω διαλέξει sounds-Digital sounds-SPDIF.

Στο Kodi έχω επιλέξει Αριθμό καναλιών 5.1 (και 2.0 που δοκίμασα δεν άλλαξε κάτι), Enable passthrough και Dolby Digital (AC3) capable receiver.

Από τον ενισχυτή δεν έχω καθόλου ήχο όταν πάω να παίξω μια ταινία 5.1 κι από την τηλεόραση αν την δυναμώσω κάνει "τρρρρρρ".

Στα settings του tv box τι έχεις επιλέξει (εννοώ σε αυτά που είναι στον home launcher), έξω από το kodi; Και τι έκδοση firmware έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Εχω το mbx m82 mxiii με s812 νομιζω γιατι μου ελεγε amlogic meson 8 ξερει κανένας που μπορώ να βρω καμία ρομ με το 5.1; Edited by xristo2121
Link to comment
Share on other sites

Στο mxiii-g gigabit που έχω το cpu-z και το antutu λένε για 1572 mb ram και όχι 2gb. Επίσης, στις ρυθμισεις στις εφαρμογές που τρέχουν το αθροισμα ραμ συστηματος, εφαρμογών που τρέχουν και ελεύθερης δεν είναι 2gb αλλά 1,5 gb περίπου. Υπάρχει κανενα θεμα ή έτσι ειναι; Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Στο mxiii-g gigabit που έχω το cpu-z και το antutu λένε για 1572 mb ram και όχι 2gb. Επίσης, στις ρυθμισεις στις εφαρμογές που τρέχουν το αθροισμα ραμ συστηματος εφαρμογών που τρέχουν ελεύθερης δεν είναι 2gb αλλά 1,5 gb περίπου. Υπάρχει κανενα θεμα ή έτσι ειναι;

Μία χαρά είναι ένα ποσοστό της μνήμης δεσμεύεται από το λειτουργικό σύστημα

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια λίγο κουτη ερωτηση.το tv box σας εκτός απο kodi pop corn παιχνίδια και YouTube σε τι αλλο μπορεί να φανεί χρήσιμο;εννοώ τι εφαρμογές έχετε κατεβάσει;το εχω πραγματικά απορία
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια λίγο κουτη ερωτηση.το tv box σας εκτός απο kodi pop corn παιχνίδια και YouTube σε τι αλλο μπορεί να φανεί χρήσιμο;εννοώ τι εφαρμογές έχετε κατεβάσει;το εχω πραγματικά απορία

Μουσική είτε μέσω internet radio είτε μέσω αποθηκευμένης μουσικής, κατεβαστηρι, browsing, Φωτογραφίες κλπ

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...