Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

EDIT: τώρα είδα ότι στο Geekbuying είναι presell το Standard για 31-05 και το Elite για 17-05. Από την εμπειρία μου, τότε περίπου παραλαμβάνουν και το στέλνουν. Αν αντέχεις να περιμένεις για το Standard πάρτο από εκεί αλλιώς για το Elite δεν είναι μεγάλη η αναμονή. Βέβαια, για να είμαστε και σωστοί πάντα υπάρχει η περίπτωση τα κομμάτια που θα παραλάβουν να μην φτάνουν και να μην στο στείλουν τότε. Όπως και να έχει η απόφαση είναι δική σου! :)

 

Χθες εκανα παραγγελια το standard.παιζει δηλ να μην φτασουν τα κομματια;εκανα βλακεια παντως διοτινσε περιπτωση που κατι δε παει καλα θα εχω χασει 16 μερες για το 45ημερο του dispute

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στα 1080p που τα έχεις στον δίσκο, τα βρίσκει σκούρα ο μαμισιος xbmc player.

Προσωπικά στο cs968 πλέον όλα κομπλέ με το Beyond xbmc, που παίζει αέρα και τα 1080p.

.. το κρατάω τόσες μέρες ..γιατί ντρέπομαι να το πω,

 

αλλά δεν αντέχω άλλο θα σκάσω !!!

τώρα με την geass και το beyondxbmc που παίζουν όλα καλά μέσω τις οπτικής....

 

όταν βλέπω ταινία ,απευθείας στην tv χωρίς (spdif passthrough ) το ηχοσύστημα...

 

... KANEI ΔΙΑΚΟΠΕΣ Ο ΗΧΟΣ !!!!!!!!!!!!.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη έχεις δοκιμάσει να κάνεις passthrough τον ήχο,σε κάποιο home theater μέσω της οπτικής ίνας ;

Έχω συνδέσει το box με HDMI στην τηλεόραση και την τηλεόραση με οπτική στο home cinema, χωρίς πρόβλημα. Σήμερα θα δοκιμάσω και το box απευθείας στην οπτική και θα σου πω.

 

Χθες εκανα παραγγελια το standard.παιζει δηλ να μην φτασουν τα κομματια;εκανα βλακεια παντως διοτι σε περιπτωση που κατι δε παει καλα θα εχω χασει 16 μερες για το 45ημερο του dispute

Κοίτα, όταν το έκανα εγώ παραγγελία και μου το έστειλαν έγραφαν στο site ότι τα πρώτα 100-200 (δεν θυμάμαι καλά) έφυγαν και περιμένουμε το δεύτερο batch. Επειδή όμως η ζήτηση έχει αυξηθεί, λογικά, θα παραλάβουν και περισσότερα τώρα οπότε μην αγχώνεσαι, μάλλον θα στο στείλουν. Επιπλέον, το geek είναι αξιόπιστο (έχω αγοράσει πολλές φορές από αυτούς) δεν πρόκειται να χάσεις τα λεφτά σου!

Βέβαια, όλα αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις, έτσι!

 

Το κακό είναι ότι όλη την εβδομάδα έχω πήξει στην δουλειά και δεν το έχω χαρεί καθόλου το μηχάνημα, γ@..το!:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

το παραθετω ξανα ας μου απαντησει καποιος παρακαλω ευχαριστω πολυ

 

Θελω την βοηθεια σας ψαχνω ενα αξιολογο android tv box μπορειται να προτεινεται καποιο κατα προτιμηση δοκιμασμενο, επισης το βασικοτερο σε ολα αυτα ειναι, αν βαλω εξωτερικο σκληρο 1TB θα τον αναγνωριζει???

Ευχαριστω

 

εχω δει αυτα εγω!!!!

CS968 Android 4.2.2 Smart TV Box RK3188 63ευρω

Tronsmart Vega S89 Amlogic S802 79 ευρω

Q7 Android tv box Quad Core CS918 46 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο απ'όλα είναι το Tronsmart Vega S89 και είναι το μόνο που έχει 1080p kernel out of the box. Και τα άλλα παίρνουν βέβαια, αλλά αν θες ένα μηχάνημα που να παίζει τα πάντα κατευθείαν χωρίς να χρειαστεί να πειράξεις τίποτα τότε θα πάρεις το S89.

Και το CS968 που έχω είναι πολύ καλό αλλά όπως είπα για να το φέρεις στα μέτρα σου θέλει πείραγμα.

Σκληρό εξωτερικό δεν έχω δοκιμάσει αλλά λογικά θα αναγνωρίζει. Αν είναι σε NTFS κατεβάζεις και το paragon ntfs από το play store και είσαι κομπλέ

 

ok σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πειράξει κάτι...

 

Τον άθλιο launder που έχει :-) :-) :-)

 

Πλάκα κάνω, γούστα είναι αυτά, μπορεί να του αρέσει...

 

Ότι σου είπε ο IronWolf, αυτή τη στιγμή είναι, για μένα η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

πηρα το minix x7 υπαρχει καποια εφαρμογη που να κναει mouse το κινητο? εχω βαλει custom rom του wasser 4.4.2
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

εχω στο pc το ps3 media server υπαρχει καποιο προγραμμα που να παιζει υποτιτλους μεσω streaming? δηλαδη να εχουν υποτιτλοι και ταινια το ιδιο ονομα και να τους παζει απευθειας
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω ένα οικονομικό tv box για τους γονείς μου να χαζεύουν κάνα κανάλι μέσω Hellenic tv από xbmc. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έχει τηλεκοντρόλ και να παίζει καλά xbmc άλλωστε δεν πρόκειται να κάνει τίποτα επιπλέον από Hellenic tv άντε και κάνα sports devil.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω ένα οικονομικό tv box για τους γονείς μου να χαζεύουν κάνα κανάλι μέσω Hellenic tv από xbmc. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έχει τηλεκοντρόλ και να παίζει καλά xbmc άλλωστε δεν πρόκειται να κάνει τίποτα επιπλέον από Hellenic tv άντε και κάνα sports devil.

 

Το Hellenic TV είναι τελείως αναξιόπιστο, μια παίζει, μια δεν παίζει, θα σου προτεινα να μην βασιστεις σ'αυτό. Πάντως τα μεγάλα κανάλια έχουν όλα δικά τους applications και live TV.

Link to comment
Share on other sites

εχω στο pc το ps3 media server υπαρχει καποιο προγραμμα που να παιζει υποτιτλους μεσω streaming? δηλαδη να εχουν υποτιτλοι και ταινια το ιδιο ονομα και να τους παζει απευθειας

 

Το ps3 media server χρησιμοποιεί dlna το οποίο δεν υποστηρίζει υπότιτλους. Το παρακάμπτει το πρόβλημα με transcoding, αλλά με Android δεν υπάρχει λόγος να μπλέκεις, μπορείς να δεις κατευθείαν το pc σου με ένα file explorer.

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε η παραγγελία μου τελικά για το Vega S89-H μέσο DHL από του geekbuying.com

Λένε πως παραλαμβάνουν αύριο, μένει να επιβεβαιωθεί.

Έχω παραγγείλει αρκετά πράγματα μέσο DHL και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τελωνείο.

Περιμένω....

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε η παραγγελία μου τελικά για το Vega S89-H μέσο DHL από του geekbuying.com

Λένε πως παραλαμβάνουν αύριο, μένει να επιβεβαιωθεί.

Έχω παραγγείλει αρκετά πράγματα μέσο DHL και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τελωνείο.

Περιμένω....

ισχυει.εμενα μολις μου κανανε προταση για να μην περiμενω πολυ καιρο αυτο http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-Vega-S89-Amlogic-S802-2-0GHz-Quad-Core-Android-TV-BOX-2G-16G-Dual-Band-WIFI-2-4G-5G-Bluetooth4-0-XBMC---Black-324676.html και πληρωσα μονο 5 δολλαρια τη διαφορα για το s89-H και το τσιμπησα.

 

 

ΥΓ.καλο παντως ειναι να αποφευγουμε dhl.την εχουν πατησει πολυ και τους εφτασε διπλο κοστος.ειναι κριμα:rolleyes:

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις μου ήρθε το tv box και ένα air mouse tronsmart tsm01 και τα δεξιά πλήκτρα το enter, delete και λίγα ακόμα δεν δουλεύουν ενώ ανάβει το λαμπάκι. Ξέρετε τι φταίει?
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Το ps3 media server χρησιμοποιεί dlna το οποίο δεν υποστηρίζει υπότιτλους. Το παρακάμπτει το πρόβλημα με transcoding, αλλά με Android δεν υπάρχει λόγος να μπλέκεις, μπορείς να δεις κατευθείαν το pc σου με ένα file explorer.
μπορεις να γινεις λιγο πιο αναλυτικος? ενω το xbmc μου λεει οτι εχει external subtitles δεν μου τους παιζει
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το cs968 και δεν πρέπει να είναι root το έχω αφήσει με την στοκ ρομ και έχω βάλει το xbmc Gotham stable από το σαιτ τις xbmc, δεν ξέρω αν τα πάει καλά αλλά αργή αρκετά στα add ons στο φόρτωμα του κάθε add on στην αναζήτηση και άλλα δηλαδή πρέπει να περιμένω σχεδόν λεπτό για να μου βρει κάτι.

Ερώτηση: αυτό οφείλεται στην ρομ, στην έκδοση xbmc η και στα δύο. Αν ναι πια ρομ μου προτείνετε και xbmc?

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το cs968 και δεν πρέπει να είναι root το έχω αφήσει με την στοκ ρομ και έχω βάλει το xbmc Gotham stable από το σαιτ τις xbmc, δεν ξέρω αν τα πάει καλά αλλά αργή αρκετά στα add ons στο φόρτωμα του κάθε add on στην αναζήτηση και άλλα δηλαδή πρέπει να περιμένω σχεδόν λεπτό για να μου βρει κάτι.

Ερώτηση: αυτό οφείλεται στην ρομ, στην έκδοση xbmc η και στα δύο. Αν ναι πια ρομ μου προτείνετε και xbmc?

όπως και να έχει προτείνεται να αλλάξεις την rom ,και για xbmc να χρησιμοποιήσεις το beyond xbmc 3.4 που είναι 3188 optimized:

http://www.freaktab.com/showthread.php?10139-UPDATED-Beyond-XBMC-%28Beta-3-4%29&highlight=beyond+xbmc

το ποια rom όμως θα σου ταιριάξει εξαρτάται από την έκδοση του cs968 που έχεις.

θα ήταν καλό να κρατήσεις ένα αντίγραφο της μανίσιας rom : ( αλλά είναι λίγο μανούρα για αρχή )

http://www.freaktab.com/showthread.php?6805-cwm-recovery-for-rk3188

 

.. οι ποιο πολλοί εδώ χρησιμοποιούν την geass:

http://www.freaktab.com/forumdisplay.php?165-CS968-CR11s-amp-similar-sticks

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε. Οπότε πρέπει να μάθω την έκδοση συσκευής ανοίγοντας το κάτω καπάκι? Και πως κάνω αντίγραφο τις ρομ? Edited by komatoza
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

εχω καποιες ταινιες avi και mkv με εξωτερικους υποτιτλους πως μπορω μεσω streaming να δουλεψουν οι υποτιτλοι ενω μου λεει το xbmc external subtitles δεν μου τους παιζει
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε. Οπότε πρέπει να μάθω την έκδοση συσκευής ανοίγοντας το κάτω καπάκι? Και πως κάνω αντίγραφο τις ρομ?

 

...αν θέλεις να το ανοίξεις ,πρέπει να ξεβιδώσεις τις βίδες κάτω από τις πατούρες και να κάνεις τούμπα την πλακέτα της motherboard για να δεις τι γράφει.( ..προσέχοντας την κάμερα και πως κουμπώνει ) πληροφορίες θα πάρεις εδώ :

CS968 3 different versions of mainboard

τώρα για αντίγραφο της ρομ ,μπορείς να κάνεις ένα cwm recovery (είναι αντίγραφο ασφαλείας όλου του tvbox), αλλά είναι λίγο δύσκολο.

πρέπει να ακολουθήσεις το λινκ που σου έδωσα παραπάνω ,εκεί που λέει :A new way to install cwm recovery from any rom and without pc

εκεί που λέει :How boot in recovery mode?

αντί για την εφαρμογή reboot θα βάλεις το quick boot : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.siriusapplications.quickboot

... εγώ μπορώ να σε βοηθήσω μόνο αν έχεις την v3 με το 6210 chip.(...την χειρότερη νομίζω ) , αλλιώς θα πρέπει να κάνεις δοκιμές.

 

σε κάθε περίπτωση μπορείς να αντλήσεις πληροφορίες και να βρεις rom εδώ :

http://www.freaktab.com/forumdisplay.php?165-CS968-CR11s-amp-similar-sticks

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

επειδή δεν έχω ιδέα από Android TV boxes θα ήθελα την γνώμη σας για να προχωρήσω σε αγορά ενός τέτοιου μηχανήματος.

Η χρήση για την οποία το θέλω είναι κυρίως για xbmc στα 1080p να παίζει απροβληματιστα και χωρίς σπασίματα.

Όλα τα άλλα σχετικά με την χρήση του είναι δευτερεύουσας σημασίας.

Θα συνδεθεί σε 50άρα τηλεόραση full HD.

Έχω δει αυτό εδώ http://www.orbsmart.de

το orbsmart s82 και από τα χαρακτηριστικα του βλέπω πως είναι δυνατό και προφανώς θα αντεπεξέλθει και μελλοντικά σε κάποια αναβάθμιση της τηλεόρασης με κάποια μεγαλύτερης ανάλυσης.

Το συγκεκριμένο το βρίσκω στα 136 ευρώ. Υπάρχει κάτι παραπλήσιο που να αξίζει και να λειτουργεί out of the box απροβληματιστα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Επειδη κι εγω το σκέφτομαι να πάρω, έκανα μια έρευνα και κατέλειξα σε αυτό

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-Vega-S89-H-Amlogic-S802-H-Quad-Core-Android-TV-BOX-2G-16G-2-4G-5G-WIFI-Bluetooth-XBMC-Support-Dolby-and-DTS-326822.html

 

και review

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

επειδή δεν έχω ιδέα από Android TV boxes θα ήθελα την γνώμη σας για να προχωρήσω σε αγορά ενός τέτοιου μηχανήματος.

Η χρήση για την οποία το θέλω είναι κυρίως για xbmc στα 1080p να παίζει απροβληματιστα και χωρίς σπασίματα.

Όλα τα άλλα σχετικά με την χρήση του είναι δευτερεύουσας σημασίας.

Θα συνδεθεί σε 50άρα τηλεόραση full HD.

Έχω δει αυτό εδώ http://www.orbsmart.de

το orbsmart s82 και από τα χαρακτηριστικα του βλέπω πως είναι δυνατό και προφανώς θα αντεπεξέλθει και μελλοντικά σε κάποια αναβάθμιση της τηλεόρασης με κάποια μεγαλύτερης ανάλυσης.

Το συγκεκριμένο το βρίσκω στα 136 ευρώ. Υπάρχει κάτι παραπλήσιο που να αξίζει και να λειτουργεί out of the box απροβληματιστα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

πολλα λεφτα ενω υπαρχουν λυσεις..αυτο που λεει ο φιλος απο κατω ειναι πολυ δυνατο και παιζει τα παντα(μαλλον..)

 

Καλησπέρα

Επειδη κι εγω το σκέφτομαι να πάρω, έκανα μια έρευνα και κατέλειξα σε αυτό

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-Vega-S89-H-Amlogic-S802-H-Quad-Core-Android-TV-BOX-2G-16G-2-4G-5G-WIFI-Bluetooth-XBMC-Support-Dolby-and-DTS-326822.html

 

και review

 

εγω εχω το minix x7,1080p στο xbmc τα παει νερακι..και ηχο 5.1 dd/dts απο οπτικη χωρις ουτε ενα σπασιμο!

Link to comment
Share on other sites

ΛΙγες πληροφοριες θελω οποιοσ μπορει να μου δωσει η να μου δωσει κανα λινκ να διαβασω για το παρακατω, http://www.ibuygou.com/p-original_xiaomi_mi_box_enhanced_edition-6055-eur.html .

Μπορω να παιξω κ απο τον υπολογιστη στην τηλεοραση? Ευχαριστω

Αν ασχολείστε με το στοίχημα , μπείτε στην παρέα μας . :)

 

http://whitefenix.co/captainbook/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...