Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες τη βοηθεια σας,μολις σημερα μου ηρθε το cs968,ειπα τωρα το βραδυ να κατσω να το ρυθμισω..εβαλα λοιπον πρωτα το λογαριασμο μου,και πηγα να κατεβασω καποιες εφαρμογες...με την ορεξη εμεινα!σε καθε εφαρμογη που παω να κατεβασω μου πεταει ενα μηνυμα "error 403"!εψαξα λιγο στο google και βρηκα καποιες οδηγιες αλλα οτι και αν εχω κανει δεν γινεται τιποτα!το εχει συναντηση καποιος απο εδω??υπαρχει περιπτωση να φταιει η ρομ που φοραει??

 

Remove το account και ξαναπερασμα,δοκίμασες;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1277

  • makis1024

    550

  • ath156

    1779

Remove το account και ξαναπερασμα,δοκίμασες;

εκανα και remove το account και το ξαναπερασα αλλα και καινουργιο account...τιποτα ομως!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τη βοηθεια σας,μολις σημερα μου ηρθε το cs968,ειπα τωρα το βραδυ να κατσω να το ρυθμισω..εβαλα λοιπον πρωτα το λογαριασμο μου,και πηγα να κατεβασω καποιες εφαρμογες...με την ορεξη εμεινα!σε καθε εφαρμογη που παω να κατεβασω μου πεταει ενα μηνυμα "error 403"!εψαξα λιγο στο google και βρηκα καποιες οδηγιες αλλα οτι και αν εχω κανει δεν γινεται τιποτα!το εχει συναντηση καποιος απο εδω??υπαρχει περιπτωση να φταιει η ρομ που φοραει??

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=288568

Ρηξε μια ματιά στο νημα του play . Το "error 403" κάνει πάρτι σήμερα .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,όλα καλά τελικά,ήταν θέμα του play και όχι του box.Σήμερα το πρωί λειτούργησε κανονικά!
Link to comment
Share on other sites

το cs968 αν και φαινεται το απολυτο μηχανημα ξεφευγει απο budget μου.

οσον αφορα το wifi του mk908 θα το εχω 2 μετρα αποσταση απο ρουτερ, και για την θερμοκρασια εχω εξωτερικο ανεμιστηρακι.

*για να streamαρετε την οθονη του κινητου σας στο tv stick/box σας δοκιμαστε το mirrorOp.

και το imediashare για stream του υλικου σας απο κινητο/ταμπλετ προς tv box

 

Φίλε μου είσαι ωραίος ! Αυτό ακριβώς που έψαχνα.

Θεϊκό πρόγραμμα το imediashare, πλέον μπορώ να βλέπω όλα μου τα βίντεο και φωτογραφίες στην tv μου (μέσω του cs968 φυσικά).

:)

 

Edit : Μόλις είδα οτι το cs968 πλέον το εμπορεύται και ελληνικό site με 127 ευρώ...

Edited by previewgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα στο CS968 το mouse που έχω στο PC χωρίς πρόβλημα .Αλλά για να μην το πηγαινοφερνω πήρα ένα άλλο για το tv box .Το θέμα είναι ότι αυτό δεν το "βλέπει" .Εχετε ιδέα τι μπορεί να φταίει και αν μπορεί να γίνει κάτι ;

 

Το mouse λειτουργεί αν το συνδέσω στο PC ...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια θελω τα φωτα σας.

Ψαχνω ενα tv-box για να το χρησιμοποιω αποκλειστικα για media player (για να φυγω απο ενα westerndigital πλειερ που εχω τοσα χρονια)

Απλα στο CS968 που προτεινετε ολοι, προβληματιστηκα που καποιοι αναφερουν οτι εχουν προβληματα. αυτα ειναι στο streaming ή και γενικα στην αναπαραγωγη? θελω να βαζω τον εξωτερικο μου σκληρο πανω (χωρις τροφοδοσια αυτος) και να παιζει ολα τα φορματ χωρις λαγκ και χαμενα frames.

δεν με νοιαζει το xbmc (αν και σημερα αρχισα να το χρησιμοποιω και θα πειραματιστω), με νοιαζει απο τον σκληρο να παιζουν τα παντα (γενικα χρησιμοποιω bs player γιατι κατεβαζει και υποτιτλους και MX player στο ταμπλετ). Να μην κολωνει σε καμια ταινια και φορματ.

Ποιο προτεινετε? (καλο θα ηταν να εχει και τηλεκοντρολ). to modem ειναι στα 2-3 μετρα με μια γυψοσανιδα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν specs είναι ίδια. Απλώς το cs968 έχει 4 full sized usb αντί για 2 και 2mp κάμερα

 

Ομως απο οτι βλεπω και ο επεξεργαστης ειναι στα 1.6 στο t-r42

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια θελω τα φωτα σας.

Ψαχνω ενα tv-box για να το χρησιμοποιω αποκλειστικα για media player (για να φυγω απο ενα westerndigital πλειερ που εχω τοσα χρονια)

Απλα στο CS968 που προτεινετε ολοι, προβληματιστηκα που καποιοι αναφερουν οτι εχουν προβληματα. αυτα ειναι στο streaming ή και γενικα στην αναπαραγωγη? θελω να βαζω τον εξωτερικο μου σκληρο πανω (χωρις τροφοδοσια αυτος) και να παιζει ολα τα φορματ χωρις λαγκ και χαμενα frames.

δεν με νοιαζει το xbmc (αν και σημερα αρχισα να το χρησιμοποιω και θα πειραματιστω), με νοιαζει απο τον σκληρο να παιζουν τα παντα (γενικα χρησιμοποιω bs player γιατι κατεβαζει και υποτιτλους και MX player στο ταμπλετ). Να μην κολωνει σε καμια ταινια και φορματ.

Ποιο προτεινετε? (καλο θα ηταν να εχει και τηλεκοντρολ). to modem ειναι στα 2-3 μετρα με μια γυψοσανιδα.

φίλε μου κοίτα τα minix.έχω και το x5 και το x7.απορώ με τα παιδιά που προτείνουν το cs968,προς θεού δεν κατηγορώ κάποιον,αλλά πιστεύω πως το minix neo x7 είναι η Mercedes των tv box,με την υποστήριξη που έχει.
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου κοίτα τα minix.έχω και το x5 και το x7.απορώ με τα παιδιά που προτείνουν το cs968,προς θεού δεν κατηγορώ κάποιον,αλλά πιστεύω πως το minix neo x7 είναι η Mercedes των tv box,με την υποστήριξη που έχει.

Καλα τα λες...........αλλα...........καποιοι φιλοι δεν εχουν και δεν μπορουν να δωσουν παραπανω,το παραξενο που ειναι??

Βεβαια υπαρχει και μια σεβαστη διαφορα στην τιμη τους φιλε μου.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ενα φιλαρακι εχει παρει το cs968 και μαζι ενα measy rc12,το θεμα ειναι οτι το συνδεει στο box και δεν παιζει ενω αμα το συνδεσει σε pc παιζει κανονικα!μηπως εχει κανει καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?διαβασα πως γινεται reset μπας και ειχε φαει κανα κολλημα αλλα ουτε με αυτο εκανε δουλεια!αν καποιος ξερει,ας βοηθησει...ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Ποιο mouse πήρες? Ένα link?

 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το CS968 σε αυτά που θέλεις να κάνεις

 

 

Το minix neo x7 είναι πολύ καλό μεν αλλά με σχεδόν διπλάσια τιμή από το cs968 δεν. Κι έχουν τα ίδια specs. Η μόνη διαφορά είναι ότι το minix x7 έχει rk3188 στα 1.6ghz και το cs968 rk3188t στα 1.4ghz

Συμφωνω οποτε καταληγω στα cs968 και T-R42. Το μηχανημα προοριζεται για την αδερφη μου για ταινιες οποτε θελω απλα να παιζει απροσκοπτα τον εξωτερικο σκληρο ή/και φλασακι... αν τωρα μεσω λαν βλεπει τις ταινιες απο το πισι (μεσω bsplayer ή es explorer-->εγω αυτο κανω) τοτε θα κανω παρτυ. Τα αλλα ειναι πολυ εξτριμ γι αυτη.

Εν κατακλειδι ποιο απο τα δυο προτεινετε?ποιοτητα και χρηση του τηλεκοντρολ?

Εγω τεινω στο cs968 μονο για τις 4 usb και γιατι το ακουω εδω μεσα πολυ.

Απο custom rom τι παιζει γι αυτα τα μηχανακια? παντα με στοχο την απροβληματιστη λειτουργια σε ολεεεεεεεεεεεες τις ταινιες (οτι ανωμαλο φορματ και να κατεβασει η αδερφη μου!)

Θελω να το ετοιμασω και να μην ξανα ασχοληθω μεχρι να παρω 40αρα οθονη σπιτι μου και να παρω δικο μου!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οποτε καταληγω στα cs968 και T-R42. Το μηχανημα προοριζεται για την αδερφη μου για ταινιες οποτε θελω απλα να παιζει απροσκοπτα τον εξωτερικο σκληρο ή/και φλασακι... αν τωρα μεσω λαν βλεπει τις ταινιες απο το πισι (μεσω bsplayer ή es explorer-->εγω αυτο κανω) τοτε θα κανω παρτυ. Τα αλλα ειναι πολυ εξτριμ γι αυτη.

Εν κατακλειδι ποιο απο τα δυο προτεινετε?ποιοτητα και χρηση του τηλεκοντρολ?

Εγω τεινω στο cs968 μονο για τις 4 usb και γιατι το ακουω εδω μεσα πολυ.

Απο custom rom τι παιζει γι αυτα τα μηχανακια? παντα με στοχο την απροβληματιστη λειτουργια σε ολεεεεεεεεεεεες τις ταινιες (οτι ανωμαλο φορματ και να κατεβασει η αδερφη μου!)

Θελω να το ετοιμασω και να μην ξανα ασχοληθω μεχρι να παρω 40αρα οθονη σπιτι μου και να παρω δικο μου!!!:p

 

Για τον εξωτερικό δίσκο χωρίς τροφοδοσία μπορεί να έχεις θέμα.

Γενικά πολλές συσκευές έχουν θέμα με κάποιους δίσκους χωρίς ρεύμα.

Για το CS968 υπάρχουν 2 custom Rom, αλλά χρειάζονται μόνο για χρήση xbmc και streaming 1080p.

Για mx player δεν νομίζω να χρειαστεί πείραγμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

 

Το minix neo x7 είναι πολύ καλό μεν αλλά με σχεδόν διπλάσια τιμή από το cs968 δεν. Κι έχουν τα ίδια specs. Η μόνη διαφορά είναι ότι το minix x7 έχει rk3188 στα 1.6ghz και το cs968 rk3188t στα 1.4ghz

 

Το πρόβλημα σ αυτά τα μηχανάκια απ ότι έχω καταλάβει, δεν έιναι τα specs (ολα πανω κατω τα ιδια εχουν) αλλα η υποστήριξη που λύνει τα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

αναφέρω στην κοινότητα ότι παρατήρησα κι άλλο περίεργο θέμα με το cs968.

 

Αφορά την σύνδεση με usb hub με εξωτερική τροφοδοσία.

Όπως έχω ξαναναφέρει, τύχαινε να έχω συνεχή ρηστάρτ σε ανύποπτους χρόνους, πχ μπορεί να έπαιζε για δυο μέρες ή 6 ώρες μια χαρά και να το ξεκίναγα να το χρησιμοποιώ την επόμενη και μετά από θέαση 3 λεπτών ή 3 ωρών -ανάλογα τα κέφια- να άρχιζε τα ρηστάρτ. Όπου έδειχνε τα πιγκουινάκια, έδειχνε και το R-BOX στιγμιαία και μετά ξαναέκανε ρηστάρτ. Το έβγαζα από την πρίζα, το ξαναέβαζα και ήταν οκ, μέχρι να του την ξαναβαρέσει.

Θερμοκρασία δεν ήταν, γιατί είχε συμβεί και έχοντας μερικά λεπτά λειτουργίας.

Μια μέρα εκεί που δούλευε κανονικά, έβγαλα από την πρίζα το usb hub που είχα συνδεδεμένο πάνω του και το οποίο δεν είχε κάποια συσκευή usb πάνω, και έσβησε το μηχάνημα. Σα να του είχα αφαιρέσει την πρίζα.

Ψιλιάζομαι λοιπόν ότι κάτι παίζει με τα ρεύματα που έπαιρνε από το usb hub, σα να μπερδευότανε.

Αν χρησιμοποιώ το χαμπάκι χωρίς την τροφοδοσία του, δεν μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα από την αυξημένη ζήτηση ρεύματος από εξωτερικούς σκληρούς;

 

Κατά τ'άλλα δουλεύει με τις ώρες του. Για μεγάλο χρονικό διάστημα έβλεπα απρόσκοπτα ταινίες από τους υπολογιστές μου, στρημάροντας μέσω τοπικού δικτύου, ξαφνικά ξανάρχισε να τις διακόπτει πετάγοντας με στον file explorer (πρόβλημα που είχα αναφέρει ότι είχε στην αρχή και ξαφνικά σταμάτησε). Η πιο σταθερή λύση που έχω βρει είναι η αναπαραγωγή αρχείων από εξωτερικό σκληρό καρφωμένο πάνω στο μηχάνημα. Είχα δοκιμάσει και το ρηστάρτ στο ρούτερ που είχε γραφτεί εδώ μέσα σαν πρόταση, αλλά και πάλι είχα διακοπές.

 

Να αναφέρω επίσης ότι σήμερα θα πάω να αγοράσω επαναφορτιζόμενες μπαταρίες για το airmouse rc11 γιατί τις κανονικές τις εξαντλεί μέσα σε ενα μήνα και δεν συμφέρει.

 

Άλλη μία ερώτηση για το τέλος, υπάρχει κάποια εφαρμογή για την ασφαλή κατάργηση του εξωτερικού σκληρού από το μηχάνημα; Αυτό που κάνω τώρα είναι το να το απενεργοποιώ για να βγάλω τον δίσκο από πάνω και δεν είναι ότι πιο βολικό.

Link to comment
Share on other sites

αναφέρω στην κοινότητα ότι παρατήρησα κι άλλο περίεργο θέμα με το cs968.

 

Αφορά την σύνδεση με usb hub με εξωτερική τροφοδοσία.

Όπως έχω ξαναναφέρει, τύχαινε να έχω συνεχή ρηστάρτ σε ανύποπτους χρόνους, πχ μπορεί να έπαιζε για δυο μέρες ή 6 ώρες μια χαρά και να το ξεκίναγα να το χρησιμοποιώ την επόμενη και μετά από θέαση 3 λεπτών ή 3 ωρών -ανάλογα τα κέφια- να άρχιζε τα ρηστάρτ. Όπου έδειχνε τα πιγκουινάκια, έδειχνε και το R-BOX στιγμιαία και μετά ξαναέκανε ρηστάρτ. Το έβγαζα από την πρίζα, το ξαναέβαζα και ήταν οκ, μέχρι να του την ξαναβαρέσει.

Θερμοκρασία δεν ήταν, γιατί είχε συμβεί και έχοντας μερικά λεπτά λειτουργίας.

Μια μέρα εκεί που δούλευε κανονικά, έβγαλα από την πρίζα το usb hub που είχα συνδεδεμένο πάνω του και το οποίο δεν είχε κάποια συσκευή usb πάνω, και έσβησε το μηχάνημα. Σα να του είχα αφαιρέσει την πρίζα.

Ψιλιάζομαι λοιπόν ότι κάτι παίζει με τα ρεύματα που έπαιρνε από το usb hub, σα να μπερδευότανε.

Αν χρησιμοποιώ το χαμπάκι χωρίς την τροφοδοσία του, δεν μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα από την αυξημένη ζήτηση ρεύματος από εξωτερικούς σκληρούς;

 

Κατά τ'άλλα δουλεύει με τις ώρες του. Για μεγάλο χρονικό διάστημα έβλεπα απρόσκοπτα ταινίες από τους υπολογιστές μου, στρημάροντας μέσω τοπικού δικτύου, ξαφνικά ξανάρχισε να τις διακόπτει πετάγοντας με στον file explorer (πρόβλημα που είχα αναφέρει ότι είχε στην αρχή και ξαφνικά σταμάτησε). Η πιο σταθερή λύση που έχω βρει είναι η αναπαραγωγή αρχείων από εξωτερικό σκληρό καρφωμένο πάνω στο μηχάνημα. Είχα δοκιμάσει και το ρηστάρτ στο ρούτερ που είχε γραφτεί εδώ μέσα σαν πρόταση, αλλά και πάλι είχα διακοπές.

 

Να αναφέρω επίσης ότι σήμερα θα πάω να αγοράσω επαναφορτιζόμενες μπαταρίες για το airmouse rc11 γιατί τις κανονικές τις εξαντλεί μέσα σε ενα μήνα και δεν συμφέρει.

 

Άλλη μία ερώτηση για το τέλος, υπάρχει κάποια εφαρμογή για την ασφαλή κατάργηση του εξωτερικού σκληρού από το μηχάνημα; Αυτό που κάνω τώρα είναι το να το απενεργοποιώ για να βγάλω τον δίσκο από πάνω και δεν είναι ότι πιο βολικό.

 

Για την εφαρμογή χρησιμοποιώ το Paragon ntfs

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω καλύτερο- ποιοτικότερο τροφοδοτικό για το cs968? Νομίζω είναι 5v 3A. απλά πιστεύω ότι οι σκληροί έχουν θέμα με το ρεύμα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις αντάπτορα ρεύματος

 

 

Λειτουργεί σε σένα γιατί εγώ το είχα δοκιμάσει για να κανω mount και unmount τα φλασακια και δεν τα έκανε. Το δικό μου διαβάζει ntfs χωρίς κάποια επιπλέον εφαρμογή. Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται αγόρασα αντάπτορα που μετατρέπει το χειριστήριο του playstation 2 σε usb και λειτουργεί μια χαρά με το cs968.

 

EDIT: Δοκίμασα και στικάκι 3g της Vodafone και το αναγνώρισε μια χαρά

 

EDIT 2: Για όποιον ενδιαφέρεται άρχισαν να βγαίνουν τα quad core amlogic me mali450 mp6 http://www.cnx-software.com/2014/02/13/4k2k-android-tv-boxes-with-amlogic-s802-soc-tronsmart-vega-s89-and-eny-es8/

 

Σε φλασακια όντως δεν βγάζει επιλογή unmount.

Στον εξωτερικό δίσκο κανονικά πάντως.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τα τηλεκοντρολ στο cs968 ή στο tr42 δουλευουν ως ποντικι ή πρεπει να παρω ξεχωριστα τωρα που θα παραγγειλω?

ποιο καταστημα προτεινεται? εχω ψωνισει πολλες φορες απο geekbuying και buyincoins με προτιμηση στους πρωτους

Link to comment
Share on other sites

Τα τηλεκοντρολ στο cs968 ή στο tr42 δουλευουν ως ποντικι ή πρεπει να παρω ξεχωριστα τωρα που θα παραγγειλω?

ποιο καταστημα προτεινεται? εχω ψωνισει πολλες φορες απο geekbuying και buyincoins με προτιμηση στους πρωτους

Οχι δεν δουλευει,σαν απλο remote ειναι.Βαζεςι επανω ενα οποιοδηποτε ποντικακι εχεις και ειναι οκ.

Aφου εισαι οκ απο geekbuying μην αλλαζεις,δεν υπαρχει λογος.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες...........αλλα...........καποιοι φιλοι δεν εχουν και δεν μπορουν να δωσουν παραπανω,το παραξενο που ειναι??

Βεβαια υπαρχει και μια σεβαστη διαφορα στην τιμη τους φιλε μου.:)

 

 

 

 

Το minix neo x7 είναι πολύ καλό μεν αλλά με σχεδόν διπλάσια τιμή από το cs968 δεν. Κι έχουν τα ίδια specs. Η μόνη διαφορά είναι ότι το minix x7 έχει rk3188 στα 1.6ghz και το cs968 rk3188t στα 1.4ghz

 

 

 

Το πρόβλημα σ αυτά τα μηχανάκια απ ότι έχω καταλάβει, δεν έιναι τα specs (ολα πανω κατω τα ιδια εχουν) αλλα η υποστήριξη που λύνει τα προβλήματα

 

Έχετε δίκιο περί τιμής,αλλά:το cs968 συγκρίνετε με το minix neo x7 mini και όχι το neo x7 γιατί το δεύτερο έχει 16gb όχι 8 και εξωτερική κεραία.από εκεί και πέρα το παν είναι το support.προσωπικά χίλιες φορές να δώσω 20$ παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.τα μόνα κινέζικα μηχανάκια που έχουν after sale support από την εταιρεία είναι η minix και η rikomagic.κοιταχτε επίσης.στα καταστήματα και το usellisell που τα στέλνει από Ευρώπη.και πάντα να αγοράζετε σε δολλάρια λόγω ισοτιμίας και ας έχει ευρώ το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...