Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν ανοίγω το tiktok στο box μου χαλάει η αναλογία οθόνης.

Έχω κάνει όλα τα update της εφαρμογής αλλά τπτ

Αυτό συμβαίνει ΜΌΝΟ ανοίγοντας το tiktok σε καμία άλλη εφαρμογή 

IMG_20240809_191556.jpg

IMG_20240809_191537.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1290

  • makis1024

    555

  • ath156

    1814

Για όσους έχουν "κρύψει" το κουτί τους πίσω από την τηλεόραση και δεν "πιάνει" το IR remote control, υπάρχει εύκολη και φθηνή λύση να το ξαναχρησιμοποιήσουν με ένα απλό και φθηνό gadget  που δουλεύει σε ΟΛΑ τα TVbox (ή άλλες συσκευές).

Απλά θέλει και τροφοδοσία από USB, οπότε είτε το συνδέεται με 1 θύρα τηλεόρασης ή με άλλο τροφοδοτικό. Ενδεικτικά τελείως:

Λινκ 1

Λινκ 2

Επίσης έχω βάλει και άλλα remote controls (H96 max X3, HK1 Box, X96 max plus, X88 King) στην στοκ ρομ του ΤΟΧ3, όπως είχα κάνει και για το Coreelec στα ΤΟΧ3 , HK1 Box κλπ. Many IR remote controls Coreelec and TOX3

Με παρόμοιο τρόπο μπορεί να γίνει και σε άλλα κουτιά ίσως.

Είναι ωραίο να δουλεύεις το ΤΟΧ3 με οποιοδήποτε IR remote control τυχαίνει να έχεις μπροστά σου ή που έχει φορτισμένες μπαταρίες😉 😎  και έχω ένα σωρό από αυτά.....

** Εάν χρησιμοποιείς IPTV τότε ένα IR remote control που έχει και αριθμητικά πλήκτρα και "βελάκια" μπορεί να αποδειχθεί πολύ πρακτικό....και το remote control TOX3 έχει αριθμητικά πλήκτρα, όπως και αυτό του X96 max Plus & X88 King !

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας και κάποιο λινκ φίλε για το A95x f3 που έχω για οικονομικο Bluetooth remote control 

Όσες φορές πάντως προσπάθησα να αλλάξω κανάλι IPTV στο Κόντι με το δικό του χειριστήριο με τα αριθμητικά πλήκτρα και τα βελάκια δεν....

Edited by johnstef33
Link to comment
Share on other sites

και για αυτούς που πιάνει το χέρι τους ξεκολλήστε το δέκτη IR από την πλακέτα και με μία προέκταση φέρτε τον σε ένα σημείο που να πιάνει το τηλεκοντρόλ αυτό είναι δωρεάν. αν και η λύση που προτείνει ο φίλος πιο πάνω είναι πολύ φθηνή απλά έτσι για την περιπέτεια

Edited by varajohn
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Και για ακόμη πιο εύκολα, βάλτε το κάπου που φαίνεται 😄

Πέρα από την πλάκα, έχω κι ένα Broadlink RM4 smart remote το οποίο στοχεύει τα πάντα 360-no scope, όπου και να βρίσκονται. Δεν το έχω δοκιμάσει με TV box, αλλά θα έπρεπε να είναι πολύ κρυμένο για να μην πάρει σήμα...

Link to comment
Share on other sites

Ertflix app και πρόβλημα σε ορισμένες ταινίες/σειρές

Αρχικά να υπενθυμίσω ότι η ERTflix παίζει τα πάντα μέσα από Browser.

Γιατί λοιπόν κάποιος να ασχοληθεί με το app της? Θα έλεγα γιατί μέσω αυτού πλοηγείσαι καλύτερα/ευκολότερα, ενώ μέσω Browser μάλλον πρέπει να χρησιμοποιήσεις και το mouse.

Σε Android 11 (TOX3) το app εγκαθίσταται αμέσως μέσω Playstore και φαινομενικά παίζει ΟΚ. Παρατηρείται όμως το εξής. Άλλες ταινίες/σειρές τις παίζει κανονικά και σε άλλες βγάζει το λάθος του screenshot😡. Αρχικά νόμιζα ότι ήταν πρόβλημα του ΤΟΧ3 και του Android 11....όμως φευ....φαίνεται ότι ισχύει και στο Android 9 (πλέον...δεν νομίζω ότι ίσχυε παλιά).

Βέβαια σε Android 9 το app έκανε εγκατάσταση, αλλά απλά δεν άνοιγε (άνοιγε και έκλεινε αμέσως !!). Πλέον φαίνεται απλά να "μπλοκάρει" χωρίς να κλείνει.😡....Υπάρχει η ειδική έκδοση του app που βάζαμε και παλιότερα και έπαιζε τα πάντα, όμως πλέον φαίνεται να βγάζει το ίδιο λάθος όπως και στο ΤΟΧ3 (μόνο σε ορισμένες σειρές/ταινίες). Ελπίζω να το διορθώσουν και αυτό, γιατί πράγματι η ΕΡΤflix έχει ενδιαφέρον περιεχόμενο για πολλούς.

Ertflix_app_Problem.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Athlos_PDA said:

Σε δύο συσκευές TV & BOX με Android TV9 δεν έχω πρόβλημα με το ERTFLIX App.

20240821_171110.jpg

Θέλεις να πεις ποια TVbox έχεις? Μήπως είναι certified TVboxes? Εάν όχι ποια ρομ έχουν? Θεωρώ βέβαια ότι δοκίμασες κάποιο επεισόδιο από την σειρά που έδωσα.

Τώρα πρόσεξα γράφεις και TV. Καλά εκεί όσες έχουν HbbTV λογικό είναι να παίζουν τα πάντα. Σε εμένα 3 Smart TVs που έχω παίζουν τα πάντα. Μόνο μία αρχαία Philips Smart TV (2012) που έχω ενώ παίζει όλα τα υβριδικά κανάλια, αρνείται να παίξει όλα τα HbbTv στα κρατικά. Αυτό βέβαια δικαιολογείται εξαιτίας του ότι τα κρατικά κανάλια χρησιμοποιούν νεώτερη έκδοση HbbTV (διαφορετική από τα άλλα). H δε Phillips έχει πάψει να ενημερώνεται εδώ και χρόνια.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ναι certified είναι και οι δύο συσκευές. Το Box είναι αυτό της Windvision.

Όσο αφορά το δεύτερο σκέλος της ερώτησης ναι δοκίμασα το πρώτο επεισόδιο και έπαιζε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Athlos_PDA said:

Ναι certified είναι και οι δύο συσκευές. Το Box είναι αυτό της Windvision.

Όσο αφορά το δεύτερο σκέλος της ερώτησης ναι δοκίμασα το πρώτο επεισόδιο και έπαιζε κανονικά.

Άρα προφανώς κάτι παίζει με το certification?.....η απορία είναι γιατί άλλες ταινίες/σειρές να τις παίζει και άλλες όχι?🤔....μήπως έχει και κάποια συσχέτιση με επιπλέον "δικαιώματα"/"προστασία" κάποιου περιεχομένου?

π.χ. εάν θυμάμαι καλά το "Better Call Saul" το είχα δει σε Netflix? (ή άλλη πλατφόρμα? - δεν θυμάμαι). Όχι ότι έχει σημασία με τόσες TV που έχω στο χώρο μου και παίζουν τα πάντα, αλλά έτσι "εγκυκλοπαιδικά".😁

Βέβαια υπενθυμίζω σε όλους ότι τα ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΖΟΥΝ μέσω Browser.....Άρα πρακτικά No Problem ότι και να έχετε.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, ath156 said:

εάν θυμάμαι καλά το "Better Call Saul" το είχα δει σε Netflix? (ή άλλη πλατφόρμα? - δεν θυμάμαι).

Εγκυκλοπαιδικά...Better Call Saul (Πάρε τον Σολ) είναι 6 σεζόν στην πλατφόρμα Netflix.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xalaros said:

Εγκυκλοπαιδικά...Better Call Saul (Πάρε τον Σολ) είναι 6 σεζόν στην πλατφόρμα Netflix.

Επίσης εγκυκλοπαιδικά...όσοι τυχόν δεν έχετε δει το "Breaking Bad" (που από εκεί ξεκινούν όλα) δείτε το πριν από τον Σολ...για εμένα ίσως η τοπ σειρά για όλες τις ηλικίες.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2024 at 12:19 ΜΜ, manolisvol said:

Καλημέρα .

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με το grecotm.???

Έχει πέσει ο server?

Τι να σου πω....μόλις το είπες είπα από περιέργεια να δω και βγάζει αυτό.....πιθανόν και να είναι πρόβλημα...ο χρόνος θα δείξει.

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εκ της διευθύνσεως.

@GRecoTM Καλημέρα σας! Δυστυχώς υπάρχει κάποιο θέμα με το σαιτ και δεν γίνεται σωστά το login και πρέπει να διορθωθεί. Θα πάρει χρόνο βέβαια οπότε υπομονή! Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ath156 said:

Τι να σου πω....μόλις το είπες είπα από περιέργεια να δω και βγάζει αυτό....μάλλον σαν "χαρούμενο" το βλέπω (κάποια αναβάθμιση? ποιος ξέρει....πιθανόν και να είναι πρόβλημα...ο χρόνος θα δείξει.

Screenshot_2024-08-23-12-35-30-600_com.opera.browser.jpg

Αυτό ακριβώς είδα κι εγώ.

 

Έχουμε εναλλακτική λύση για εγκατάσταση build??

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, manolisvol said:

Αυτό ακριβώς είδα κι εγώ.

Έχουμε εναλλακτική λύση για εγκατάσταση build??

Εάν έχεις όρεξη και χρόνο στείλε πμ να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό....δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω εάν αξίζει τον κόπο.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, xalaros said:

Εγκυκλοπαιδικά...Better Call Saul (Πάρε τον Σολ) είναι 6 σεζόν στην πλατφόρμα Netflix.

Μια και όλοι έχουμε "συνδρομή" στο ertflix, παίζει και εκεί 😉

Πάντως τα Breaking Bad / Better call Saul δεν τα λες και "για όλες τις ηλικίες"!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, minast said:

Μια και όλοι έχουμε "συνδρομή" στο ertflix, παίζει και εκεί 😉

Πάντως τα Breaking Bad / Better call Saul δεν τα λες και "για όλες τις ηλικίες"!

Εντάξει δεν εννοούσα και "παιδικά"😁....εμένα πάντως το breaking bad μου το σύστησε ο ανιψιός μου, που έχουμε και αρκετή διαφορά ηλικίας...άρα πιο σωστά από έφηβους μέχρι όσους "αισθάνονται έφηβοι" (άσχετα πόσο μεγάλοι είναι)😁

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

https://www.aliexpress.com/item/1005007454985764.html

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=QlgVlhPZiGQ

 

s-l1200.thumb.webp.88cf51c69c6fa1e6be2fa9ca8c6c26c3.webp

 

Αν ... δεησει ... το team Slimbox θα εχει πολυ ενδιαφερον!

Σαφως ... λογω τιμης!

Διευκρινηση :
Το λινκ στο Αλι ειναι ενδεικτικο ...

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2023 at 7:08 ΜΜ, ath156 said:

Λοιπόν φίλε @drdedus με έβαλες σε μπελάδες 😁

Μου άνοιξες την όρεξη να δω τι θα συμβεί εάν συνδέσω το παλιό μου NOT ONLY TV USB DVB-T  με κάποιο κουτί μου (Χ88 King). Έβαλα και την 1η εφαρμογή που μου έβγαζε το playstore (μετά διαπίστωσα ότι είναι δοκιμαστική χωρίς πληρωμη για 30 λεπτά). Μου ζήτησε να εγκαταστήσω και drivers (μέσω άλλης εφαρμογής τους) ......και μετά ω του θαύματος άρχισε να βρίσκει κανάλια !!!

Όχι βέβαια ότι έπαιζαν και σωστά μετά, αλλά με σπασίματα (δεν ξέρω καν ποιο τσιπάκι έχει μέσα και άρα εάν ήταν ο σωστός ντράιβερ)......όμως σου βάζω τι ζητάει η εφαρμογή για να δεις ποια είναι τα συμβατά τσιπάκια που λέει ότι πρέπει να έχει κάποιο φθηνό DVB-T.

Άρα τελικά δεν είναι και τόσο "επιστημονική φαντασία" όπως νόμιζα να βάλεις κάποιο DVB-T σε TVbox....γηράσκω αεί διδασκόμενος😉

***και πράγματι αυτό που έχω πρέπει να είναι με RTL2832U , όμως πρέπει να έχει chip FC0012 και όχι R820T που λέει η εφαρμογή. Λινκ Not Only TV specs

***Ορίστε και λινκ από Aliexpress με στικάκι που μπορείς να επιλέξεις και το τσιπακι 820Τ Λινκ για 820Τ

***Final Update: Τελικά ο ντράιβερ καλύπτει αρκετές περιπτώσεις (4η στη σειρά ακριβώς το δικό μου). 'Αρα πριν πάρεις κάτι εξετάζεις το hardware του, εάν καλύπτει τις απαιτήσεις (τελευταία εικόνα).

 

 

 

 

2.png

καλημέρα εδω εχει αλλάξει κάτι, υπάρχει κατι επιπλέον να συζητήσουμε?

Απο αυτα που υπάρχουν στο skroutz έχει δοκιμάσει κάποιος η ξέρουμε ποιο ειναι συμβατό?

Link to comment
Share on other sites

Linux στο TOX3

Βρήκα τρόπο να δοκιμάσω εκδόσεις Linux στο ΤΟΧ3. Βασικά για Linux σε S905X4 υπάρχουν ελάχιστα πράγματα (για την ακρίβεια μόνο ένας developer έχει κάτι). Μάλιστα ακόμα και αυτός έλεγε ότι δεν είναι δυνατόν να δουλέψει στο TOX3.

Με μια μικρή "ντρίπλα" όμως όλα γίνονται....να και που αλλού χρειάζονται ορισμένα USB Hubs που λοιδωρήθηκαν παλαιότερα.

Βέβαια δεν υπάρχει καθόλου εικόνα μέσω HDMI, άρα όλος ο χειρισμός γίνεται από PC/laptop (μέσω Ιντερνετ). Όμως εφόσον τις πιο πολλές φορές κάποιος το θέλει για ένα μικρό server, ακόμα και αυτό αρκεί😉

Όποιος τυχόν έχει Vontar X4 ή ΗΚ1 S905X4 δεν χρειάζεται το Hub.

Το έχω αναρτήσει στο 4pda για όποιον ενδιαφέρεται TOX3 with Linux 4pda link

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ !! Τελικά μπορείς να ενεργοποιήσεις το wifi του TOX3 και μετά να χρησιμοποιείς πολύ εύκολα αυτό. Βέβαια αρχικά χρειάζεσαι το USB Hub with Lan port για να το ενεργοποιήσεις. Μετά όμως ΟΧΙ. Ενημέρωσα και το ποστ μου στο 4pda.

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-08-29 121620.png

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

μετα απο χρονια στο φοβερο novabox 3001 ηρθε η ωρα για ατικατασταση...μου εφεραν το eon smart box sdstb02 ιντερνετικο..εγω ειχα χρονια δορυφορικο πιατο...και ζητησα και το πιατο απο την νοβα και μου εφεραν τον δορυφορικο δεκτη eon sat(CHSAT01)

Ερωτηση:ποιο να κρατησω απο τα δυο?καποιος που τα ειχε και τα δυο?σιγουρα με το δορυφορικο καλυτερο σημα..αλλα κ το boxaki sdstb02 εχει πλεονεκτηματα...εχω 50 vdlsl ταχυτητα η 100 τωρα περναει...

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ernesto1983 said:

μετα απο χρονια στο φοβερο novabox 3001 ηρθε η ωρα για ατικατασταση...μου εφεραν το eon smart box sdstb02 ιντερνετικο..εγω ειχα χρονια δορυφορικο πιατο...και ζητησα και το πιατο απο την νοβα και μου εφεραν τον δορυφορικο δεκτη eon sat(CHSAT01)

Ερωτηση:ποιο να κρατησω απο τα δυο?καποιος που τα ειχε και τα δυο?σιγουρα με το δορυφορικο καλυτερο σημα..αλλα κ το boxaki sdstb02 εχει πλεονεκτηματα...εχω 50 vdlsl ταχυτητα η 100 τωρα περναει...

Στη θεση σου θα προτιμουσα δορυφορικη συνδεση ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οντας πιο ηρεμος μετα την περιπετεια μου αφου εχει περασει λιγος καιρος θα ηθελα να μοιραστω το τι επαθα μαζι σας μιας και αφορα και το περιεχομενο του νηματος ...
Πριν απο λιγες μερες λοιπον σε ενα ''φεστιβαλ'' κεραυνων και ενω ημουν στο υπολογιστη και ακουγα μουσικη απο το web (τον velvet 96.8 παρεμπιπτοντως απο Σαλονικα μιας και ειμαι λατρης των 80's λογο ηλικιας!) επεσε ενας κεραυνος στο παραδιπλα οικημα που τυγχανει να εχει και μια κεραια κινητης τηλεφωνιας και για πολυ κακη μου τυχη και ενα αλεξικεραυνο που μετα μαθαμε οτι ειναι απωθητικο ...
Με το μπαμ λοιπον διπλα ... σκαει το μαμα ρουτερ (εβγαλε σπινθηρες και μυρισε!) ... καιγεται το βασικο μου ρουτερ μαρκας XIAOMI (μετα ειδα οτι σαν wifi ειναι μια χαρα αλλα καηκε το τσιπακι του ethernet) ... καιγεται το τροφοδοτικο του αλλου μου ρουτερ που ειναι μεσα στο σαλονι (συνδεεται με καλωδιο με το βασικο μου) και για παρα πολυ κακη μου τυχη προχωραει στην βασικη μου τηλεοραση (εμ...την ειχα με καλωδιο βλεπετε!) μου και την καιει και αυτη και καταληγει στο μποξακι μου που το ''αλλαζει'' τον αδοξαστο και αυτο !!!
Και ολα αυτα απο το καλωδιο του ιντερνετ ... και οχι απο το ρευμα !!!
Το παζλ της ατυχιας μου τελος ... συμπληρωθηκε με εναν χαλασμενο κεντρικο ενισχυτη τηλεορασης που απο το μπαμ σταματησε να δειχνει στις πισω τηλεορασεις ... !
Ο απο πανω μου τωρα ... εκαψε το ρουτερ της μαμας και 2 καρτες δικτυου απο τους υπολογιστες που ειχε συνδεδεμενους επανω του
Και για να καταλαβετε οτι δεν υπηρχε περιπτωση να σωθει κατι ... απλα να αναφερω οτι ο απο πανω μου ειχε περασμενο σε ups και το καλωδιο δικτυου αλλα τελικα δεν ... εκανε την διαφορα !
Εκεινο το απογευμα τελικα επεσε πολυ ''κλαμα'' στην γειτονια !!!
Πολυ προσοχη λοιπον στις γειτονιες σας αν εχουν αλεξικεραυνο κοντα !
Και για καλο και για κακο οταν εχει πολλους κεραυνους ξεσυνδεστε τα καλωδια του ιντερνετ ...!
Και αν νομιζετε οτι αυτα δεν γινονται με την καμια ...
Ξανασκεφτειτε το....!

☹️

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...