Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σου πω την αληθεια ξεκινησα να αγορασω ενα μινi pc αλλα στην διαδρομη εχασα την μπαλα.

Η συσκευη προοριζεται για kodi αλλα να μπορω να κατεβαζω απο easybytez και torrent ωστε να μην μενει ανοιχτος ο βασικος υπολογιστγης και τρωει ρευμα. Απλα υπαρχουν τοσσες επιλογες που δεν ξερω πραγματικα ποια ειναι η καλυτερη επιλογη για μενα.

Η καλύτερη λύση για σένα είναι τα nuc pc ...(εφόσον είσαι download junky...)

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση για σένα είναι τα nuc pc ...(εφόσον είσαι download junky...)

Τι διαφορά έχουν αυτά με ένα κατεβαστηρι με Android?

 

Sent from my ONDA A9 Core4 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχουν αυτά με ένα κατεβαστηρι με Android?

 

Sent from my ONDA A9 Core4 using Tapatalk

Εάν κατεβάζεις από ελληνικά Tracker και χρειάζονται να κάνεις συνέχεια upload (για να έχεις υψηλό ratio ...) θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα με Windows (εάν κατεβαζεις απο public tracker τύπου piratebay κανεις Δουλειά σου και με android ).... όπως και για Sharing Sites που χρησιμοποιούν easybytez , Uploaded,DepositFiles κτλ έχεις καλύτερη παραγωγικότητα με Windows (εάν κατεβαζεις απευθείας από το browser)

Link to comment
Share on other sites

Εάν κατεβάζεις από ελληνικά Tracker και χρειάζονται να κάνεις συνέχεια upload (για να έχεις υψηλό ratio ...) θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα με Windows (εάν κατεβαζεις απο public tracker τύπου piratebay κανεις Δουλειά σου και με android ).... όπως και για Sharing Sites που χρησιμοποιούν easybytez , Uploaded,DepositFiles κτλ έχεις καλύτερη παραγωγικότητα με Windows (εάν κατεβαζεις απευθείας από το browser)

Για το πρώτο συμφωνώ ότι με windows γίνεται μόνο τέτοια δουλειά σχετικά με ratio.

Για το δεύτερο,.γίνεται και μέσω Android η δουλειά με εφαρμογές, όπως το Ponydroid.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο συμφωνώ ότι με windows γίνεται μόνο τέτοια δουλειά σχετικά με ratio.

Για το δεύτερο,.γίνεται και μέσω Android η δουλειά με εφαρμογές, όπως το Ponydroid.

 

Unleashed by my M1 NOTE

Το ξερω για Ponydroid (το δουλεύω...) ...απλά με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις κλειδιά :rotfl: για διάφορα Sharing Sites που χρησιμοποιούν easybytez , Uploaded,DepositFiles κτλ που δουλεύουν μόνο σε browser (δεν δουλεύουν με Ponydroid) ...όπως γράφω είναι θέμα παραγωγικότητας...

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θες όμως να συνδεσεις ποντίκι και δεν παίρνεις ένα ασύρματο keyboard να μην βγάλεις τα μάτια σου;

Μπορεί απλά να θέλει να βάλει μια οθόνη 21-24".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να αγοράσω κάποιο καλό android tv box (μέχρι 50€ max). Ο κυριότερος λόγος όμως που το θέλω είναι για να "διαβάζει" όλα τα περιεχόμενα (movies,videos,photos) του wd my cloud που έχω και που η τηλεόρασή μου δεν τα βλέπει απευθείας... Γνωρίζετε αυτή την λεπτομέρεια? -το χει δοκιμάσει κανεις?- Συνδέονται wireless με το my cloud ή θα ψωνίσω τσάμπα? Επίσης θα υποστηρίζουν .srt files (οσον αφορά τα movies-series που έχω κατεβασμένα στο my cloud)?

 

Ευχαριστώ για τις όποιες συμβουλές - απαντήσεις!!

 

...δε γνωρίζει κανείς..??:(

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα τελικα το MXIII-G TV Box 1000M Ethernet Android 5.1 Quad Core Google TV Player WiFi BT

MXIII-G TV Box 1000M Ethernet Android 5.1 Quad Core Google TV Player WiFi BT

[EU PLUG(2GB RAM + 8GB ROM)

Το εχει κανενας? Εντυπωσεις?

Το έχω εγώ από τα Χριστούγεννα, μέχρι τώρα μια χαρά τα πάει.

Link to comment
Share on other sites

...δε γνωρίζει κανείς..??:(

Δεν έχω τον ίδιο δίσκο, αλλά σε κανονικό εξωτερικό που έχω συνδέσει στο δικό μου box, όλα παίζουν ρολόι.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το beeling X2, και ενώ μέχρι πριν μια εβδομάδα όλα κυλούσαν ρολόι, από την τελευταία αναβάθμιση του firmware έχω πολλά προβλήματα. Είναι σχεδόν αδύνατο να δώ sports streaming, ενώ τα ίδια προβλήματα έχω και σε σειρές. Ενώ δείχνει ότι προσπαθεί να παίξει, διακόπτει την αναπαραγωγή μόλις πάει να ξεκινήσει, ή δεν ξεκινάει καθόλου. Έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα? Μπορώ να κάνω downgrade στο προηγούμενο firmware? Εβαλα και Jarvis 16.1, αλλά δεν έιδα βελτίωση.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια ξεκινησα να αγορασω ενα μινi pc αλλα στην διαδρομη εχασα την μπαλα.

Η συσκευη προοριζεται για kodi αλλα να μπορω να κατεβαζω απο easybytez και torrent ωστε να μην μενει ανοιχτος ο βασικος υπολογιστγης και τρωει ρευμα. Απλα υπαρχουν τοσσες επιλογες που δεν ξερω πραγματικα ποια ειναι η καλυτερη επιλογη για μενα.

Η καλυτερη λυση αν δεν σε ενδιαφερει το android ειναι να παρεις ενα windows mini pc θα σου βγει οικονομικα, θα κανει αυτα που ζητας ανετα εκτος απο hevc σε μενα στα pipo που εχω στο kodi δεν παιζουν μονο στο mpc.

θα μπορεις να κατεβαζεις απο τους hosters, torrents που αναφερεις με μικρη καταναλωση απλα θα βαλεις και ενα εξωτερικο δισκο και θα εισαι ενταξει.

Υπαρχει μεγαλη ποικιλια windows mini pc ολα κανουν ακριβως την ιδια δουλεια.

Αν παλι θελεις να διαθεσεις καποιο αξιοσεβαστο ποσο τοτε πας στη λυση nuc οπως αναφερθηκε και πιο πανω.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση αν δεν σε ενδιαφερει το android ειναι να παρεις ενα windows mini pc θα σου βγει οικονομικα, θα κανει αυτα που ζητας ανετα εκτος απο hevc σε μενα στα pipo που εχω στο kodi δεν παιζουν μονο στο mpc.

θα μπορεις να κατεβαζεις απο τους hosters, torrents που αναφερεις με μικρη καταναλωση απλα θα βαλεις και ενα εξωτερικο δισκο και θα εισαι ενταξει.

Υπαρχει μεγαλη ποικιλια windows mini pc ολα κανουν ακριβως την ιδια δουλεια.

Αν παλι θελεις να διαθεσεις καποιο αξιοσεβαστο ποσο τοτε πας στη λυση nuc οπως αναφερθηκε και πιο πανω.

 

Τελικα αγορασα το voyo v2 από gearbest to είχε σε προσφορά στα 94 ευρώ και ότι γίνει.

Νομίζω είναι καλή επιλογή και τα συνδιάζει ολλα σε αντίθεση με τα android που κατά την γνώμη μου είναι μπορεί να είναι φτηνοτερα αλλά ειναι με ποιο περιορισμένες δυνατοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αγορασα το voyo v2 από gearbest to είχε σε προσφορά στα 94 ευρώ και ότι γίνει.

Νομίζω είναι καλή επιλογή και τα συνδιάζει ολλα σε αντίθεση με τα android που κατά την γνώμη μου είναι μπορεί να είναι φτηνοτερα αλλά ειναι με ποιο περιορισμένες δυνατοτητες.

 

Φαινετει καλο μηχανακι καλοριζικο drivers να ζητησεις απο εκει πoυ το αγορασες ή απο το σαιτ της voyo θα σου χρειαστουν καποια στιγμη ισως αν θελησεις να περασεις δικα σου windows.

Να μας πεις και εντυπωσεις καλη τιμη το πηρες.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Φαινετει καλο μηχανακι καλοριζικο drivers να ζητησεις απο εκει πoυ το αγορασες ή απο το σαιτ της voyo θα σου χρειαστουν καποια στιγμη ισως αν θελησεις να περασεις δικα σου windows.

Να μας πεις και εντυπωσεις καλη τιμη το πηρες.

Υπάρχουν προγράμματα που μπορείς να κάνεις backup τους Drivers ......

Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό το παραλάβω το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι καθαρή εγκατάσταση με δικά μου windows για να είμαι σίγουρος διότι σε κάτι reviews που διάβασα στο προεγκατεστημένο λειτουργικό επικρατει ένα μπαχαλο. Θυμάμαι σε ένα onda που είχα αγοράσει παλιότερα αν και είχα αλλάξει την γλώσσα από κινέζικα σε αγγλικά δεν είχε γίνει πλήρης και ήταν μαύρο χαλί. Για τους drivers σίγουρα θα υπάρχουν στην επίσημη ιστοσελιδα η σε κάποιο forum δεν είναι αυτό θέμα. Όταν έρθει θα γράψω τις εντυπώσεις μου.
Link to comment
Share on other sites

Πως να κάνω το mxiii-g να παίζει σε high definition τις ταινίες ,επειδη όταν βάζω να παίξει σε 1080 δεν ειναι απολύτως καθαρή η εικόνα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..αγορασα εν mx3 g το συνδεσα στη λγ τηλεοραση επαιξε για μιση ωρα και στη συνεχεια αρχισε να αναβοσβηνει η τλεοραση μεχρι που τωρα δεν επικοινωνει καν με την hdmi.μηπως ξερει κανενας τι συμβαινει???
Link to comment
Share on other sites

έγινε αυτόματο update στο mxiii-g. Το ethernet πλεον λειτουργει εξαιρετικά. Συνεχίζω να έχω προβλήματα με το minix neo a2.

 

Πράγματι πήρε OTA update. Πλέον υπάρχει και η επιλογή reboot στο power menu.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πήρε OTA update. Πλέον υπάρχει και η επιλογή reboot στο power menu.

όντως

 

επίσης έκανε update και στο kodi στην τελευταια εκδοση Jarvis και λειτουργεί άψογα.

 

έχει βρει κάποιος ικανοποιητικό air mouse που να λειτουργούν τα πλήκτρα του;

 

εκτός από αυτό το μονο πρόβλημα που έχει είναι ο μέτριος launcher

Link to comment
Share on other sites

Πως να κάνω το mxiii-g να παίζει σε high definition τις ταινίες ,επειδη όταν βάζω να παίξει σε 1080 δεν ειναι απολύτως καθαρή η εικόνα

Κοιταξε στις ρυθμισεις του box να το γυρισεις σε 1080p

καλησπερα παιδια..αγορασα εν mx3 g το συνδεσα στη λγ τηλεοραση επαιξε για μιση ωρα και στη συνεχεια αρχισε να αναβοσβηνει η τλεοραση μεχρι που τωρα δεν επικοινωνει καν με την hdmi.μηπως ξερει κανενας τι συμβαινει???

 

Δοκιμασε αλλο hdmi καλωδιο, και αλλη θυρα hdmi, επισης δοκιμασε το box και σε αλλη τηλεοραση

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το beeling X2, και ενώ μέχρι πριν μια εβδομάδα όλα κυλούσαν ρολόι, από την τελευταία αναβάθμιση του firmware έχω πολλά προβλήματα. Είναι σχεδόν αδύνατο να δώ sports streaming, ενώ τα ίδια προβλήματα έχω και σε σειρές. Ενώ δείχνει ότι προσπαθεί να παίξει, διακόπτει την αναπαραγωγή μόλις πάει να ξεκινήσει, ή δεν ξεκινάει καθόλου. Έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα? Μπορώ να κάνω downgrade στο προηγούμενο firmware? Εβαλα και Jarvis 16.1, αλλά δεν έιδα βελτίωση.

 

Ευχαριστώ!

 

Εγινε καποια αλλαγη νεο firmware ?

Ποιο update δημιουργησε το προβλημα ?

Εχει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα με την αναβαθμηση την τελευταια ?

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΧΙΙΙ-G

Α. Ενω εχω δηλωση αυτοματη ωρα και ημερομηνια καθε φορα που το ανοιγω δειχνει 1/1/1970 και ωρα 2 ?

Β. Επεισης ο lounger ενω ορισα τον Nova για παντα καθε φορα που το ανοιγω μου ζητα να επιλεξω lounger .

Σας παρακαλω αν γνωριζετε τη λυση για καποιο απο αυτα αναφερετε την εδω.

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

Εγινε καποια αλλαγη νεο firmware ?

Ποιο update δημιουργησε το προβλημα ?

Εχει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα με την αναβαθμηση την τελευταια ?

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΧΙΙΙ-G

Α. Ενω εχω δηλωση αυτοματη ωρα και ημερομηνια καθε φορα που το ανοιγω δειχνει 1/1/1970 και ωρα 2 ?

Β. Επεισης ο lounger ενω ορισα τον Nova για παντα καθε φορα που το ανοιγω μου ζητα να επιλεξω lounger .

Σας παρακαλω αν γνωριζετε τη λυση για καποιο απο αυτα αναφερετε την εδω.

 

Α. Μου το έκανε και εμένα μία μέρα ξαφνικά και ξετικαρα την ώρα δικτύου και την ρύθμισα εγώ. Έκτοτε δεν το ξαναεκανε. Η πλάκα είναι ότι με την αλλαγή της ημερομηνίας εμφανίζονταν μόνο πολύ παλιές σειρές στο Kodi!!

Β. Αυτό με τον launcher το κάνει και σε εμένα. Με το καινούριο update δεν το δοκιμασα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Α. Μου το έκανε και εμένα μία μέρα ξαφνικά και ξετικαρα την ώρα δικτύου και την ρύθμισα εγώ. Έκτοτε δεν το ξαναεκανε. Η πλάκα είναι ότι με την αλλαγή της ημερομηνίας εμφανίζονταν μόνο πολύ παλιές σειρές στο Kodi!!

Β. Αυτό με τον launcher το κάνει και σε εμένα. Με το καινούριο update δεν το δοκιμασα πάντως.

Σε μενα αυτό με τον launcher το κανει και με το καινούριο update .

Επεισης το copy paste δεν ειναι παντα επιτυχημενο.θα πρεπει να μαρκαρω ενα γραμμα η μια λεξη και να κανει εκει επικολληση.και ακομη οταν ειδη εχει επιλογες στο mail αν και το επιλεγω δεν το εμφανιζει στη γραμμη.Υπαρχει λυση ?

Για flash brouser επελεξε τον flash fox αργος αλλα παιζει flash περιεχομενο

Αυτο το andoid 5.1.1 δεν ειναι χωρις προβληματα .

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα σε αλλη τλεοραση (οχι smart) και παζει αλλα οχι σωστα. Συνεχως αναβοσβηνει η οθονη. δεν ξερω τι συμβαινει. εκανα επαναφορα εργοστασικων ρυθμισεων update και παλι τπτ.εχει προβλημα???Να το επιστρεψω πισω??? η κατι δεν κανω καλα???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...