Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη και εγω αυριο ή την Τεταρτη θα παραλαβω το c968 απο merimobiles (το οποιο τελικα μου το στειλαν με singpost δωρεαν) θελω να ρωτησω τα εξεις: με την 4.2 ρομ που ερχεται, εχει καποιο θεμα και θα πρεπει να του περασω καποια αλλη; επισης αν δεν ειναι ρουτ, θα πρεπει να το κανω;

Η χρηση του θα ειναι κυριως xbmc, λιγο σερφαρισμα και ισως και κανα παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1094

  • gatos814

    1291

  • makis1024

    555

  • ath156

    1817

χθες παραπονιόμουν για καθυστέρηση στην άφιξη,

σήμερα παρέλαβα

:)

 

υπάρχει αναλυτικός οδηγός πρώτων κινήσεων για το cs968 ;

πως περνάμε rom, απαραίτητες εφαρμογές κοκ ;

 

Δεν υπάρχει οδηγός για πρώτα βήματα. Η συσκευή έρχεται έτοιμη για χρήση.

Είναι όπως κάθε android συσκευή.

Ο καθένας βάζει ότι εφαρμογές χρειάζεται.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εχω δωσει παραγγελια στο geekbuying απο το Σαββατο για το cs968 αλλα ακομα στο status μου δειχνει "Payment Confirmed

(Processing)" ειναι normal? μηπως πρεπει να τους στειλω καποιο μηνυμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει οδηγός για πρώτα βήματα. Η συσκευή έρχεται έτοιμη για χρήση.

Είναι όπως κάθε android συσκευή.

Ο καθένας βάζει ότι εφαρμογές χρειάζεται.

 

οι πιο πολλοί λένε για custom rom , που δουλεύει καλύτερα

και δεν ξέρω,

αν περάσω εφαρμογές τώρα και μετά αλλάξω rom, δεν χάνονται τα πάντα και πρέπει να τα ξαναπεράσω;

 

τέλος πάντων, πάμε ψάχνοντας όπως έχουμε ξαναπάει σε πολλές συσκευές εδώ και χρόνια .....

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εχω δωσει παραγγελια στο geekbuying απο το Σαββατο για το cs968 αλλα ακομα στο status μου δειχνει "Payment Confirmed

(Processing)" ειναι normal? μηπως πρεπει να τους στειλω καποιο μηνυμα?

 

και εγώ το ίδιο από Παρασκευή gia to promitheus. Λόγω της black friday Και των εκπτωσεων ισως.

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω αυριο ή την Τεταρτη θα παραλαβω το c968 απο merimobiles (το οποιο τελικα μου το στειλαν με singpost δωρεαν) θελω να ρωτησω τα εξεις: με την 4.2 ρομ που ερχεται, εχει καποιο θεμα και θα πρεπει να του περασω καποια αλλη; επισης αν δεν ειναι ρουτ, θα πρεπει να το κανω;

Η χρηση του θα ειναι κυριως xbmc, λιγο σερφαρισμα και ισως και κανα παιχνιδι.

 

Καποιος να μου πει γι' αυτο;

 

Επισης σημερα μου εστειλε μυνημα ο πωλητης απο το ebay που ειχα παραγγειλει το rc13 fly mouse απο της 22/11 και μου ειπε οτι το ταχυδρομιο του το επεστρεψε πισω (μαλλον λογο μπαταριας) και με ρωταει αν θελω να μου το ξαναστειλει ή να μου στειλει τα λεφτα. Τι να του απαντησω;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κατεβασει κανεισ το splashtop οπου μπορεις και βλεπεις ταινιες απο το pc στο tv box??γιατι δουλευει μια χαρα απλα logarei πολυ δλδ δε βλεπεις ταινια...το παει καρε καρε...θελει καμια ρυθμιση η δεν κανει σαν προγραμμα..

 

Εγώ κάνοντας απλό share μέσα από τα windows του laptop και χρησιμοποιώντας το ES Explorer στο ταμπλετάκι που συνδέω με hdmi στην tv βλέπω κανονικά ταινίες χωρίς ιδιαίτερο lag. Δεν θυμάμαι μόνο με τις 1080 τι γίνεται αλλά νομίζω ούτε εκεί είχα πρόβλημα. Αλλά μιλάμε για yify 1080 και όχι για αρχεία των 16gb ανά ταινία.

 

Διαβάζω το νήμα απο την αρχή του περίπου, μονο και μονο για να εχω ενα μπούσουλα την στιγμή που θα αγόραζα το πρώτο μου Android TV Box.

Η χρήση του θα ειναι κυρίως για xbmc, κανενα skype, λίγο internet κτλ.

Ηρθε λοιπόν η ωρα και οι απορίες μου ειναι οι εξής:

 

1. Eχω καταλήξει στο cs968 και νομίζω οτι ειναι στην καλύτερη τιμη αυτες τις μερες στο geekbuying, στα 58 ευρω. Εχει κατι καλυτερο σε αυτο το ποσο που να μου εχει ξεφύγει?

..................

5. Απο remote ποιο θα διαλέγατε? rc12, Tronsmart TSM01, το δικο του η καποια εφαρμογη μεσω κινητου android που να κανει την ιδια δουλεια?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Παρήγγειλα το cs968 από geekbuying το Σάββατο 30/11 στα 60 ευρώ και ζήτησα εκπτωσούλα λόγω myphone.gr. Μου έδωσαν 2 δολάρια (=1.54 ευρώ) τα οποία τα "έχασα" επειδή στο confirmation του Paypal ήταν τσεκαρισμένο το insurance (τι είναι αυτό δεν ξέρω).

Για controller έχω ένα Mele F10 από ahappydeal

http://www.ahappydeal.com/product-111677.html

 

αλλά μαζί με το cs968 πήρα και ένα φθηνό wireless mouse:

http://www.geekbuying.com/item/Portable-2-4-GHz-1200DPI-USB-2-0-Wireless-Optical-Mouse-for-PC-Laptop-Notebook---Red-301886.html

 

και είχα και ένα Bluetooth πληκτρολόγιο σαν αυτό:

http://www.ahappydeal.com/product-159513.html (το οποίο το είχα πάρει ακριβότερα από όσο λέει δηλ γύρω στα 14-15 ευρώ).

Όλα έχουν τα συν και τα πλην τους. Εξαρτάται από την εφαρμογή που χειρίζεσαι για το τι θα επιλέξεις κάθε φορά.

Πχ Angry birds μόνο με ποντίκι.

Σερφάρισμα με το mele που θέλει ΚΑΙ ποντίκι και πληγτρολόγιο (και τα έχω και τα δύο σε μία συσκευή).

Αν πάλι θα θέλεις κείμενο βάζεις το κανονικό Wireless (BT;) Πληκτρολόγιο και έχεις και το mouse ΑΝ χρειαστεί.

 

Καλημερα.

Εχω δωσει παραγγελια στο geekbuying απο το Σαββατο για το cs968 αλλα ακομα στο status μου δειχνει "Payment Confirmed

(Processing)" ειναι normal? μηπως πρεπει να τους στειλω καποιο μηνυμα?

Και σε μένα ακόμα σε αυτό το status είναι, αλλά το λέει καθαρά στο site ότι αποστολή κάνει σε 3 με 7 ημέρες. Υπομονή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα θεμα γνωριζει κανεις?μολισ παω να βαλω γλωσσα στο xbmc στισ ρυθμισεις στο international και παω να βαλω ελληνικα με πεταει εκξω απο το xbmc τελειως ολεσ τισ αλλεσ γλωσσες τισ δεχεται εκτοσ απο ελληνικα και στουσ υποτιτλους εκει στο international οταν παω να βαλω ελληνικα παλι τα ιδια με πεταει εξω...μηπως γνωριζεις αν πρεπει να κανω καμια ρυθμιση??και θεμα αλλαξα αλλα παλι τα ιδια..εβαλα ενα τυχαιο..
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα θεμα γνωριζει κανεις?μολισ παω να βαλω γλωσσα στο xbmc στισ ρυθμισεις στο international και παω να βαλω ελληνικα με πεταει εκξω απο το xbmc τελειως ολεσ τισ αλλεσ γλωσσες τισ δεχεται εκτοσ απο ελληνικα και στουσ υποτιτλους εκει στο international οταν παω να βαλω ελληνικα παλι τα ιδια με πεταει εξω...μηπως γνωριζεις αν πρεπει να κανω καμια ρυθμιση??και θεμα αλλαξα αλλα παλι τα ιδια..εβαλα ενα τυχαιο..

 

Σε 3 διαφορετικες εκδοσεις του xbmc κανενα προβλημα με την γλωσσα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από 28-11 είναι κολλημένο

2013-11-28 15:54, Item in conta IPS, IPS

Πόσο καιρό ακόμα θα πάρει λέτε?

 

Πότε έφυγε?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα, προχτες παρελαβα και εγω το cs968 αλλα εχω καποιες αποριες. Περασα το root checker και επιβεβαιωσα οτι τι box ειναι root αλλα δεν εχει περασμενο το SU, ποιο να περασω; Αυτο του chainfire; Τι κανει και πως δουλευει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα, προχτες παρελαβα και εγω το cs968 αλλα εχω καποιες αποριες. Περασα το root checker και επιβεβαιωσα οτι τι box ειναι root αλλα δεν εχει περασμενο το SU, ποιο να περασω; Αυτο του chainfire; Τι κανει και πως δουλευει;

 

Απλα κατεβασε το supersu απο το Store και τρεξτο 1 φορα.

Δεν θελει κατι αλλο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Απλα κατεβασε το supersu απο το Store και τρεξτο 1 φορα.

Δεν θελει κατι αλλο.

 

Ποιο απ'ολα ομως; απο οτι ειδα εχει 3-4, αλλα μονο του chainfire ειναι προσφατα updated, ολα τα αλλα εχουν να ενημερωθουν απο το 2012. Ρωταω και επιμενω, επειδη διαβασα στην περιγραφη της εφαρμογης οτι αν το κανω απεγκατασταση το SU χανω και το root. Ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απ'ολα ομως; απο οτι ειδα εχει 3-4, αλλα μονο του chainfire ειναι προσφατα updated, ολα τα αλλα εχουν να ενημερωθουν απο το 2012. Ρωταω και επιμενω, επειδη διαβασα στην περιγραφη της εφαρμογης οτι αν το κανω απεγκατασταση το SU χανω και το root. Ισχυει;

 

Τι ποιο; Στο store 1 εκδοση υπαρχει, η τελευταια.

Ποιος ειπε να κανεις να κανεις uninstall;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχει παίξει κανείς με το ασύρματο πληκτρολόγιο-touchpad "Logitech Touch K400" ; 30 ευρώ περίπου το βρίσκω.

 

Σε λίγες μέρες θα παραλάβω το cs968 και αναρωτιέμαι αν παίζει απρόσκοπτα...

Link to comment
Share on other sites

Εχει παίξει κανείς με το ασύρματο πληκτρολόγιο-touchpad "Logitech Touch K400" ; 30 ευρώ περίπου το βρίσκω.

 

Σε λίγες μέρες θα παραλάβω το cs968 και αναρωτιέμαι αν παίζει απρόσκοπτα...

 

το εχω εγω σε minix x7 μια χαρα λειτουργει δεν εχει κανενα θεμα το βαζεις πανω και δουλευει .

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Παρέλαβα πρόσφατα το Tronsmart CX-919 απο geekbuying και μεχρι στιγμης δουλεύει αρκετά καλά εκτός απο δυο θεματάκια.

Το ένα είναι οτι εχει κανει 2-3 restart σε ανυποπτο χρόνο αλλα το βασικότερο και το οποίο είναι και ο λόγος που το αγόρασα είναι οτι στριμάρει πολύ αργά. Κανοντας μια αντιγραφή αρχείου μέσου του wifi για να δω τι ταχυτητες πιάνει είδα οτι φτάνει μέχρι 350kb/s και κακου εκει σταθεροποιείται. Οπως είναι λογικό με αυτή την ταχύτητα δεν μπορείς να δεις HD ταινία, ενω για 3D δεν το συζητάμε καν. Ειναι φυσιολογικό? Μηπως πρεπει να κάνω κάποιο update? Δωστε καμια βοηθεια γιατι εχω απογοητευτει αφου ο λογος που το πηρα ηταν κυριως το streaming

Link to comment
Share on other sites

τελικά το cs968 με το xbmc gotham δουλεύει οπως πρεπει? τα HD τα καταφερνει;

 

Εγώ δουλεύω χωρίς πρόβλημα με το justxbmc v4 και βλέπω τα 720p streaming αέρα.

Για 1080p δουλεύω το mxplayer.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με την Gotham alpha 7 και alpha 8 έπαιζε και 1080p χωρίς σπασιματα

 

Η Gotham ειναι η 13; Γιατι εμενα το cs968 μου ηρθε με περασμενο το xbmc εκδοση 13-alpha 6 και στις ταινιες επαιζε με σπασιματα. Περασα αυτην που προτεινη ο mpalakis (την justxbmc) και το xunity wizard και ολα κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Η Gotham ειναι η 13; Γιατι εμενα το cs968 μου ηρθε με περασμενο το xbmc εκδοση 13-alpha 6 και στις ταινιες επαιζε με σπασιματα. Περασα αυτην που προτεινη ο mpalakis (την justxbmc) και το xunity wizard και ολα κομπλε.

Ναι, η έκδοση 13 είναι αλλά με πολλές ασυμβατότητες ακόμα. Το μεγάλο ατού της Gotham είναι το H/W το οποίο ακόμα είναι σε εξέλιξη αλλά σε πολύ καλό δρόμο ειδικά αν ξεπεραστούν τα θέματα με το Rockchip.

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...