Jump to content

Από win98se σε xp home greek


jog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τι λέτε αξίζει να βάλω τα xp τα home τα greek?Ή να παραμείνω στα 98?

Επίσης υπάρχουν professional greek?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Παρακαλώ αιτιολογήστε την απάντηση σας :)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (:) :o :* :stupid: :up: :down:: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Έλα φίλε Σάκη, μου φαίνετε ότι έχεις μείνει λίγο πίσω σε αυτό τον τομέα! :) Ακόμα 98 έχεις; Τέλος πάντων, και βέβαια αξίζει να βάλεις το XP pro ελληνικά από τα 98. Είναι φοβερά, απίστευτη ευχρηστία, καινοτομίες, 3D εικονίδια, themes, πολύ πιο όμορφο μενού. Δηλαδή προσφέρουν πολλές καινοτομίες έναντι τον 98. ΑΛΛΑ: πρέπει και ο υπολογιστής σου να τα σηκώνει πάνω από 1μέγαχερτζ, μνήμη ram τουλάχιστον 256mb, και σκληρό τουλάχιστον 20GB. Αυτά από μένα! Ελπίζω να σε κάλυψα..... :) :o

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος manos the greek (27 Μάι. 2004 , 09:37)

 

Wirelessly posted (:) :o :* :stupid: :up: :down:: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Έλα φίλε Σάκη, μου φαίνετε ότι έχεις μείνει λίγο πίσω σε αυτό τον τομέα! :) Ακόμα 98 έχεις; Τέλος πάντων, και βέβαια αξίζει να βάλεις το XP pro ελληνικά από τα 98. Είναι φοβερά, απίστευτη ευχρηστία, καινοτομίες, 3D εικονίδια, themes, πολύ πιο όμορφο μενού. Δηλαδή προσφέρουν πολλές καινοτομίες έναντι τον 98. ΑΛΛΑ: πρέπει και ο υπολογιστής σου να τα σηκώνει πάνω από 1μέγαχερτζ, μνήμη ram τουλάχιστον 256mb, και σκληρό τουλάχιστον 20GB. Αυτά από μένα! Ελπίζω να σε κάλυψα..... :) :o

 

Εγώ έχω έναν π3 στα 800 μνήμη 256 και σκληρό 20 gb... :o

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (:) :o :* :stupid: :up: :down:: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Δεν κάνει τίποτα! Ελπίζω ο υπολογιστής σου να μπορέσει να "σηκώσει" τα XP! :) :o

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι βέβαιο: Αν βάλεις xp και αντιβιοτικό σαν τον νόρτον θα σέρνεται σε απελπιστικό βαθμό... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (:) :o :* :stupid: :up: :down:: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από kostas@sl45i

Ένα είναι βέβαιο: Αν βάλεις xp και αντιβιοτικό σαν τον νόρτον θα σέρνεται σε απελπιστικό βαθμό... :worry:

 

Γιατί το λες αυτό; Πάντως σε εμένα ο Ντόκτορ Νόρτον 2004 μια χαρά είναι!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Με τον υπολογιστή του jog τα 98 τρέχουν μια χαρά, με τα XP μπορεί μεν να δουλεύει, (τα έχω δει να δουλεύουν και σε 750άρι duron με 128MB RAM) αλλά τα προγράμματά του θα πέσουν σε χειρότερη μοίρα απ' ότι τώρα.

Αν δεν θες να δουλέψεις σε προγράμματα που δεν βγαίνουν πια για Win98, (π.χ. Cubase SX) τότε μείνε με τα 98. Προσωπικά, αν ο λόγος της αλλαγής λειτουργικού ήταν η ασφάλεια ή η λειτουργεία σε ένα δίκτυο π.χ. (που υποψιάζομαι ότι μάλλον δεν είναι, αλλά δεν είμαι και ο Κάλχας... :alien: ) τότε θα προτιμούσα να περάσω στο σύστημα αυτό τα Win 2000 pro.

Έχω πολλούς γνωστούς δε που ασχολούνται με μουσικά προγράμματα (φαίνεται; ) που αν και έχουν αναβαθμίσει το σύστημά τους, επιμένουν στα win98se. Ναι, ακόμα και παρά το κέρδος του NTFS έναντι του FAT32.

Τα ME ούτε να τα σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα πάρω ddr 512 τελικά.

λέτε να το αντέξει τότε με άνεση?

 

Βάζω περισσότερη μνήμη για να το αντέξει το σύστημα μου... :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (28 Μάι. 2004 , 07:52)

 

Παιδιά θα πάρω ddr 512 τελικά.

λέτε να το αντέξει τότε με άνεση?

 

Βάζω περισσότερη μνήμη για να το αντέξει το σύστημα μου... :o

 

 

μια χαρα θα εισαι

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (28 Μάι. 2004 , 07:52)

 

Παιδιά θα πάρω ddr 512 τελικά.

λέτε να το αντέξει τότε με άνεση?

 

Βάζω περισσότερη μνήμη για να το αντέξει το σύστημα μου... :o

 

 

Είσαι σίγουρος ότι η μητρική σου υποστηρίζει μνήμες DDR; Έχω την εντύπωση ότι παίρνει απλή sdram, χωρίς φυσικά να είμαι βέβαιος.

 

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, θα ψάξεις πολύ μέχρι να βρεις άλλα 256mb sdram ή 512 για να αναβαθμίσεις το σύστημα σου :worry:

 

Όσο για το αν αξίζει να βάλεις τα xp, τα έχω δει σε duron 850mhz με 256mb μνήμη και δεν πάνε και τόσο χάλια, κάθε άλλο θα έλεγα, λειτουργούσαν καλά, το μόνο βέβαιο είναι ότι θα πηγαίνουν πιο αργα από το λειτουργικό που έχεις τώρα...

 

Σε τέτοια συστήματα (κι όχι μόνο) σημαντικό ρόλο παίζει και το πόσα προγράμματα θα φορτώνεις με την εκκίνηση του συστήματος, γιατί η σχετικά λιγότερη επεξεργαστική ισχύς σε συνδιασμό με βαριές σουίτες σα το νόρτον δεν θα έχουν καθόλου ενθαρυντικά αποτελέσματα :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (28 Μάι. 2004 , 10:59)

 

Είσαι σίγουρος ότι η μητρική σου υποστηρίζει μνήμες DDR; Έχω την εντύπωση ότι παίρνει απλή sdram, χωρίς φυσικά να είμαι βέβαιος.

 

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, θα ψάξεις πολύ μέχρι να βρεις άλλα 256mb sdram ή 512 για να αναβαθμίσεις το σύστημα σου :worry:

 

Όσο για το αν αξίζει να βάλεις τα xp, τα έχω δει σε duron 850mhz με 256mb μνήμη και δεν πάνε και τόσο χάλια, κάθε άλλο θα έλεγα, λειτουργούσαν καλά, το μόνο βέβαιο είναι ότι θα πηγαίνουν πιο αργα από το λειτουργικό που έχεις τώρα...

 

Σε τέτοια συστήματα (κι όχι μόνο) σημαντικό ρόλο παίζει και το πόσα προγράμματα θα φορτώνεις με την εκκίνηση του συστήματος, γιατί η σχετικά λιγότερη επεξεργαστική ισχύς σε συνδιασμό με βαριές σουίτες σα το νόρτον δεν θα έχουν καθόλου ενθαρυντικά αποτελέσματα :whistle:

 

Θα μείνω με τα 98.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Εδώ σιγά σιγά και τα 98 αργούν,μιας και στο start-up φορτώνουν του κόσμου τα προγράμματα ασφαλείας.

Στο επόμενο μου pc θα βάλω τα xp

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (28 Μάι. 2004 , 11:33)

 

Θα μείνω με τις μπλε οθονες

Σας ευχαριστώ πολύ.

Εδώ σιγά σιγά και τα 98 αργούν,μιας και στο start-up φορτώνουν του κόσμου τα προγράμματα ασφαλείας.

Στο επόμενο μου pc θα βάλω τα xp

 

Ευχαριστώ :)

 

 

:D :D :D

 

 

υγ: ξανασκεψου το παντως

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος william blake (28 Μάι. 2004 , 11:39)

 

:D :D :D

 

 

υγ: ξανασκεψου το παντως

 

Κορυφαία παραποίηση του μυνήματος μου!

Χα χα Χα χα Χα χα! :p

 

Θα δώ! :)

Link to comment
Share on other sites

τι λέτε ρε παιδιά.έχω XP σε 333Celeron και η σταθερότητά του είναι είναι άπαιχτη.Μπορώ κι ανοίγω 42 παράθυρα και το σύστημα duracell.στα 98 μου'βγαζε "πόροι του συστήματος κάτω του 5%" απ'τα πρώτα 15 παράθυρα και κολούσε το σύστημα!τα ΧΡ έχουν βελτιωμένο πυρήνα και κάποιες διεργασίες είναι γρηγορότερες.Η αλήθεια είναι πως αν κι έχω 384ΜΒ SDRAM έχω αφαιρέσει όλα τα οπτικά εφέ(3D εικονίδια,themes,animation,σκιες,διαφάνειες κι όλες αυτές τις χαζομάρες) για βέλτιστη απόδοση και ουσιαστικά μοιάζει με το περιβάλλον των 98.Βέβαια ούτε norton βάζω γιατί γονατίζει όντως αρκετά την ταχύτητα του συστήματος.Όμως τα xp δεν τ'αλλάζω με τίποτα.έχουν κι ένα σωρό ρυθμίσεις για προστασίες κι ασφάλεια.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ στο pc μου έχω βάλει

 

Zone Alarm Pro,

Norton Antivirus

Pop-up stopper professional

spy sweeper

 

αν βάλω xp το σύστημα καταρρέει :)

Link to comment
Share on other sites

παντως στο δικο μου , p3 667 - 768 mb ram - 40 & 20 hd, τα XP πετάνε , καμμια σχεση με 98. Εξαρταται βέβαια και πως θα τα στησεις. Εγω εχω βγαλει ολα τα visual styles- effects, εχω το classic star menu, και optimized for best perfomance.
Σταματήστε το Internet να κατέβω...
Link to comment
Share on other sites

thn kalyterh douleia kaneis..Afou ki egw kammia fora skeftomai na to gyrisw sto classic...( :p )(P4 2.8, radeon 9500 128MB kai 512 ddr 266Mhz)
Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (:) :o :* :stupid: :up: :down:: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Σάκη, έχει ένα κάπως παλιό μηχάνιμα και μάλλον δεν θα καραφέρει να σηκώσει τα ΧΡ. Οπότε κράτα τα 98 και άσε τα ΧΡ. :) :o

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (28 Μάι. 2004 , 11:33)

 

Θα μείνω με τα 98.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Εδώ σιγά σιγά και τα 98 αργούν,μιας και στο start-up φορτώνουν του κόσμου τα προγράμματα ασφαλείας.

Στο επόμενο μου pc θα βάλω τα xp

 

 

Είσαι σίγουρος; Εγώ θα το ξανασκεφτόμουν. :whistle:

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (28 Μάι. 2004 , 13:43)

 

Φίλε εγώ στο pc μου έχω βάλει

 

Zone Alarm Pro,

Norton Antivirus

Pop-up stopper professional

spy sweeper

 

αν βάλω xp το σύστημα καταρρέει :)

 

 

Μα το zone alarm είναι και pop up stopper :blink:

 

To norton μπορείς κάλιστα να το αντικαταστήσεις με f-secure ή symantec corporate antivirus, πολύ πιο ελαφριά κι εξίσου αν όχι περισσότερο αποτελεσματικά αντιβιοτικά από το νόρτον. ;)

 

Τέλος, το spy sweeper γιατί επιβαρύνει το σύστημα σου; (δε το χω δοκιμάσει και δε ξέρω αν προσθέτει διεργασίες κατά την εκκίνηση οπότε ρωτάω να μου πεις :o )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...