Jump to content

Samsung C3350 Xcover 2


camerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, πήρε κανείς το κινητάκι αυτό? Ευχαριστημένος? Γιατί τόσο πλαστικό όμως και λιγότερο rubber στην πίσω πλευρά?...:mad: Ήδη στο ΠΛΑΙΣΙΟ που το είδα, το πίσω καπάκι του demo κινητού που έχουν είναι γδαρμένο! Γιατί ρε samsung? Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το πηρα εγω για 2η συσκευη, αυριο θα το εχω, θα γραψω εντυπωσεις ;-)

 

edit: λοιπον!

 

ΚΙΝΗΤΑΡΑ ΑΠΛΑ.

παρα πολυ καλη αισθηση στο χερι και αρκετα παραμετροποιησιμο!

προσεγγιζει σε μεγαλο βαθμο το touchwiz της samsung που χουμε συνηθισει στα galaxy και αυτο το

κανει αρκετα βολικο το περιβαλλον του! Τα υλικα του φαινονται ναναι ΠΑΡΑ πολυς καλης ποιοτητας

και το κινητο φαινεται στιβαρο και brutal χαχα.. Εκανα εξαγωγη της επαφες μου απο το nexus και τις

περασα στη μνημη του κινητου και απο κει περαστηκαν πανεμορφα στο κινητο.

 

Περισσοτερες πληροφοριες για μπαταρια, σημα κτλ θα σας γραψω σε επομενω update τελη του μηνος.

 

edit2:

 

1oν... δεν το εχω φορτισει ακομα και ειναι σχεδον γεματο! φρικη δηλαδη μετα απο τοσα χρονια με μονο smartphone!

2oν... ειχα παντα καλα σημα ακομα και σε περιεργα μερη μακρια απο αστικα κεντρα

3ον... ακουγεται πεντακαθαρα και δυνατα ακομα και σε 2 σκαλες κατω απ'το max

4ον... φωτογραφιες... οριστε:

http://i1114.photobucket.com/albums/k522/arlinkolljiov/IMG_20120706_181220.jpg

http://i1114.photobucket.com/albums/k522/arlinkolljiov/IMG_20120706_181200.jpg

http://i1114.photobucket.com/albums/k522/arlinkolljiov/IMG_20120706_181209.jpg

http://i1114.photobucket.com/albums/k522/arlinkolljiov/IMG_20120706_181238.jpg

http://i1114.photobucket.com/albums/k522/arlinkolljiov/IMG_20120706_181310.jpg

http://i1114.photobucket.com/albums/k522/arlinkolljiov/IMG_20120706_181353.jpg

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

δεν μ'αφηνει να κανω επεξεργασια στο προηγουμενο μηνυμα μου οποτε σας παραθετω σε νεο δυο φωτογραφιες τραβηγμενες απ'το κινητο :) Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
δεν μ'αφηνει να κανω επεξεργασια στο προηγουμενο μηνυμα μου οποτε σας παραθετω σε νεο δυο φωτογραφιες τραβηγμενες απ'το κινητο αλλα αυτη τη φορα UNDERWATER!
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλό ,αλλά οι επαφες εμφανίζονται με πολύ μικρά γράμματα και νούμερα
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλό ,αλλά οι επαφες εμφανίζονται με πολύ μικρά γράμματα και νούμερα

σε σχεση με αλλα κινητα της κατηγοριας του και καποια Nokia νομιζω ισχυει το αντιθετο :worry:

ποιο εχεις για μετρο συγκρισης?

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

To έχω κι εγώ, σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τα δυνατά του χαρτιά είναι σίγουρα η μπαταρία του, που εμένα μου εβγάζει άνετα γύρω στην βδομάδα με πολλή χρήση, καθώς και η ανθεκτικότητά του σε νερό, σκόνη και πτώσεις. Σημαντικό επίσης που το ράδιο δουλεύει και χωρίς handsfree. Κατά τα άλλα, τίποτα το συνταρακτικό. Στα μειονεκτήματα, αρκετά μεγαλύτερο και βαρύτερο από τον πρόγονό του B2700. Επίσης κόπηκε η μπροστινή κάμερα. Ο φακός πιο αδύναμος από το B2700, όπως και το ηχείο.

 

Για το λάστιχο που ειπώθηκε στην αρχή, επειδή πριν είχα το Β2700 και το κράτησα κάτι λιγότερο από 2 χρόνια, έχω να πω για το C3350 ότι αν ήταν να έχει τέτοια λάστιχα, καλώς που δεν έχει καθόλου. Απλά θα πω ότι είχαν λιώσει και ξηλωθεί στο σύνολό τους σε όλη την επιφάνεια όμως! κι αν το κράταγα παραπάνω θα ξηλώνονταν κι από το πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ξερει κανεις πως κανεις συνχρονισμο επαφων με g mail ?Το samsung kies παντως συνχρονισμο δεν κανει με τιποτα εν ετη 2013...
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλό ,αλλά οι επαφες εμφανίζονται με πολύ μικρά γράμματα και νούμερα

 

υπαρχει ρυθμιση που το αλλαζεις αυτο!

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

μενού --> ρυθμίσεις ---> εμφάνιση ----> Στυλ Γραμματοσειράς -----> Μέγεθος -> Μεγάλο

 

Στα μηνύματα είναι πιο απλό, ανοίγεις το μήνυμα κι αυξομειώνεις μέγεθος με τα πλήκτρα έντασης. Στις επαφές τα πλήκρα έντασης πάνε πάνω κάτω στις επαφές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα κι από μένα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ανθεκτικό κινητό τηλέφωνο και κατέληξα σε δύο επιλογές:

α) Samsung C3350

β) Samsung Xcover271

 

Προσπάθησα να βρω τις διαφορές ανάμεσά τους αλλά κατέληξα πως η ουσιαστικότερη διαφορά είναι στο ότι αν το Samsung Xcover271 το χρησιμοποιείς με 3G τότε, όπως είναι φυσιολογικό άλλωστε, καταναλώνει περισσότερη μπαταρία με αποτέλεσμα να μειώνεται ο χρόνος αναμονής και ομιλίας του κινητού. Κατά τα άλλα είναι και τα δύο εξίσου ανθεκτικά και αξιόπιστα απ' όσο έχω διαβάσει. Σε τελική ανάλυση έχουν και μια αισθητική διαφορά στο οπίσθιο κάλυμμά τους.

Θα ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με το πιο από τα δύο αυτά κινητά είναι το καλύτερο καθώς και τα σχόλια όσων τα χρησιμοποιούν ή τα έχουν χρησιμοποιήσει στο παρελθόν.

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα κι από μένα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ανθεκτικό κινητό τηλέφωνο και κατέληξα σε δύο επιλογές:

α) Samsung C3350

β) Samsung Xcover271

 

Προσπάθησα να βρω τις διαφορές ανάμεσά τους αλλά κατέληξα πως η ουσιαστικότερη διαφορά είναι στο ότι αν το Samsung Xcover271 το χρησιμοποιείς με 3G τότε, όπως είναι φυσιολογικό άλλωστε, καταναλώνει περισσότερη μπαταρία με αποτέλεσμα να μειώνεται ο χρόνος αναμονής και ομιλίας του κινητού. Κατά τα άλλα είναι και τα δύο εξίσου ανθεκτικά και αξιόπιστα απ' όσο έχω διαβάσει. Σε τελική ανάλυση έχουν και μια αισθητική διαφορά στο οπίσθιο κάλυμμά τους.

Θα ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με το πιο από τα δύο αυτά κινητά είναι το καλύτερο καθώς και τα σχόλια όσων τα χρησιμοποιούν ή τα έχουν χρησιμοποιήσει στο παρελθόν.

Σας ευχαριστώ πολύ

 

η διαφορά αυτή δεν είναι μόνο αισθητική. το xcover271 έχει λαστιχένιο περίβλημα αντί για σκέτο πλαστικό όπως στο c3350, πράγμα που είναι και καλό και κακό.

 

Το 3g είναι επιλογή, αν δεν το θες το απενεργοποιείς, αλλά έτσι ή αλλιώς η αναμονή και των δυο είναι τεράστια σε πρακτική αληθινή καθημερινή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μου παραθέσεις τη γνώμη σου αναφορικά με το πιο από τα δύο αυτά κινητά είναι η καλύτερη επιλογή και γιατί;

 

Ξέρω ότι προσπαθώ να βγάλω απ' τη μύγα ξύγκι μ' αυτές μου τις ερωτήσεις, ωστόσο όμως θέλω να κάνω μια σοβαρή αγορά κινητού το οποίο και θα κρατήσω για καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μου παραθέσεις τη γνώμη σου αναφορικά με το πιο από τα δύο αυτά κινητά είναι η καλύτερη επιλογή και γιατί;

 

Ξέρω ότι προσπαθώ να βγάλω απ' τη μύγα ξύγκι μ' αυτές μου τις ερωτήσεις, ωστόσο όμως θέλω να κάνω μια σοβαρή αγορά κινητού το οποίο και θα κρατήσω για καιρό.

 

εδώ υπάρχει απευθείας σύγκριση: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3415&idPhone2=4271

Να προσθέσω ότι FM recording έχει και το C3350, με δυνατότητα χρήσης των εγγραφών άμεσα ως ringtones. Επισης και τα δυο παίζουν ραδιόφωνο χωρίς handsfree. Η μόνη πραγματική διαφορά είναι η ύπαρξη GPS στα 271, όπου εφόσον όπως βλέπω στο σκρουτζ έχουν την ίδια περίπου τιμή, λογικά συμφέρει αυτό. Βέβαια GPS και σε 2 ίντσες οθόνη είναι ένα θέμα...

 

Πάντως και τα δυο είναι αξιόλογα κινητά, και τα δυο δεν θα πάθουν ποτέ τίποτα, και τα δυο βγάζουν τεράστιες αναμονές, και τα δυο έχουν όλα τα βασικά.

 

Κανένα τους δεν έχει μπροστινή κάμερα, οπότε πρακτικά είτε έχουν 3G είτε όχι, είναι άνευ σημασίας, άλλωστε αν ήθελες 3G για ίντερνετ θα πήγαινες σε άλλες λύσεις.

 

Αυτό που είπα για το λάστιχο. Το 271 είναι πιο ανθεκτικό σε πτώσεις, καθώς απορροφά καλύτερα κραδασμούς, αλλά είναι πιο ευαίσθητο σε βάθος χρόνος, το λάστιχο γρατζουνιέται και ξεφλουδίζει μετά τον πρώτο χρόνο, το πλαστικό απλά γρατζουνιέται (όπως σ' όλα τα κινητά).

 

Αν θες περισσότερες δυνατότητες πήγαινε σε smartphone. Στην ίδια κατηγορία ανθεκτικότητας με 15 μόλις ευρώ παραπάνω αγοράζεις καινούριο το Motorola defy mini.

 

http://www.skroutz.gr/s/1642311/Motorola-Defy-Mini.html

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη και τις συμβουλές σου. Ήσουν κατατοπιστικότατος. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ διάβασα τις συγκριτικές αξιολογήσεις των κινητών αυτών και στις περισσότερες καταλήγουν πως το Β271 είναι καλύτερο. Ωστόσο φαντάζομαι πως κερδίζει λίγους περισσότερους πόντους λόγω της δυνατότητας του να συνδέεται με 3G σήμα. Πράγμα όμως που όπως είπες είναι παντελώς αδιάφορο λόγω μεγέθους και τεχνολογικών δυνατοτήτων του κινητού. Προσωπικά, μόλις προχθές πούλησα το smartphone μου - Samsung Galaxy S Plus I9001 - το οποίο είχα για κάτι λιγότερο από 1,5 χρόνο. Ένιωσα ένα τεράστιο βάρος να φεύγει από πάνω μου τώρα που το ξεφορτώθηκα και έτσι αποφάσισα να επιστρέψω στα πιο "παραδοσιακά" κινητά.

Και πάλι σ' ευχαριστώ! Καλή συνέχεια και υγεία!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τελικά το πήρα το κινητάκι και είπα να γράψω ένα review κι εγώ με τη σειρά μου. Το κινητό απλά πυροβολάει! Είχε ακριβώς όσα ήθελα και φανταζόμουν. Τα σχόλια των υπολοίπων χρηστών που είχα διαβάσει κατά καιρούς ανταποκρίνονται στην πραγματική εικόνα του κινητού. Θα ήθελα όμως να επισημάνω κάτι το οποίο δεν το διάβασα παρά μόνο σε μερικά αγγλικά forum. Μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ! Η οθόνη του κινητού είναι η μεγάλη παγίδα. Ήδη στις πρώτες δύο μέρες που το είχα διέκρινα δύο μικρές γρατζουνιές στο μαύρο πλαίσιο που περιβάλλει την οθόνη. Δεν του έκανα κανένα crash test και δεν έπεσε καθόλου κάτω. Είναι κρίμα που ένα τόσο ανθεκτικό κινητό έχει τόσο ευάλωτη οθόνη. Πήγα στην αντιπροσωπεία που το πήρα αλλά φυσικά δεν γινόταν να κάνουμε τίποτα. Διάβασα όμως ότι πουλάνε ηλεκτρονικά screen protector. Το σκέφτομαι σοβαρά να παραγγείλω. Επίσης, η συσκευασία του κινητού ΔΕΝ περιλαμβάνει καλώδιο σύνδεσης με υπολογιστή. Οπότε καλό θα ήταν να προμηθευτείτε κι ένα από αυτό αν σας ενδιαφέρει η μεταφορά αρχείων! Σε γενικές γραμμές είναι ένα πολύ αξιόπιστο κινητό και το προτείνω ανεπιφύλαχτα σε όποιον τον νοιάζει η καλή απόδοση μπαταρίας, η εργονομία και η άνεση στη χρήση ενός κινητού.
Link to comment
Share on other sites

ΕΠειδή το θέλω για τον πατέρα μου που θέλει να βλέπει μεγάλους τους αριθμούς όταν π.χ. τον καλούν ή τις επαφές του καταλόγου ή την λίστα με τις αναπάντητες... πως είναι οι γραμματοσειρές του παιδιά;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι, έχει επιλογή να διαλέξεις από 3 μεγέθη και στο μενού και στις επαφές, ενώ στα sms με το πλήκτρο αυξομείωσης της έντασης μεγαλώνουν κι εκεί τα γράμματα κατά βούληση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το τηλέφωνο μια βδομάδα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πολύ καλή μπαταρία και αντοχη σαν τηλέφωνο (ήδη έχει φάει τις τούμπες του).

Το βασικό πρόβλημα μου είναι οτι όταν σε καλούν ο αριθμός ειναι πολύ μικρός. Το ίδιο και στις αναπάντητες και στα μηνύματα, τα γράμμματα στην ειδοποίηση είναι πολύ μικρά. Αλλάζει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το τηλέφωνο μια βδομάδα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πολύ καλή μπαταρία και αντοχη σαν τηλέφωνο (ήδη έχει φάει τις τούμπες του).

Το βασικό πρόβλημα μου είναι οτι όταν σε καλούν ο αριθμός ειναι πολύ μικρός. Το ίδιο και στις αναπάντητες και στα μηνύματα, τα γράμμματα στην ειδοποίηση είναι πολύ μικρά. Αλλάζει αυτό?

Αυτό με ενδιαφέρει κι εμένα να το μαθω... Δοκίμασες τις ρυθμίσεις που προτείνει κάποιος από πάνω; :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

αυτά ειδικά που αναφέρει δεν αλλάζουν, π.χ. η ειδοποίηση νέου μηνύματος, αναπάντητων στην αρχική οθόνη είναι μικρά γράμματα και δεν αλλάζουν.
Link to comment
Share on other sites

Ρύθμιση για το μέγεθος στο μενού έχει, και όντως στα sms με το πλήκτρο αυξομείωσης της έντασης μεγαλώνουν τα γράμματα κατά βούληση. Αλλά για το οτι όταν σε καλούν ή η ειδοποίηση στις αναπάντητες και στα μηνύματα δεν βρήκα κάτι. Αν καποιος μπορεί να βοηθήσει.

 

το ίδιο πρόβλημα με τα μικρά γράμματα υπάρχει και στα άλλα 2 αντίστοιχα μοντέλα (Samsung B2710 Xcover 271 , Samsung B2100 )?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung C3350 Xcover 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...