Jump to content

Huawei Ascend G300


valsam
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

είμαι νέος στην παρέα και θα ήθελα τη βοήθειά σας! Έχω το συγκεκριμένο κινητό και αφού το πήρα από Wind του έκανα την αναβάθμιση στην 4,0,3 ics ...alla απ' ότι είδα εδώ και πολύ καιρό που την έχω περασμένη κολλάει πολύ περισσότερο από αυτή που είχε στην αρχή δηλαδή την 2,3 (όλες official). Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος για downgrade του κινητού στη 2,3 official..

Σας ευχαριστώ.

 

(Τρέχουσα έκδοση είναι η B935)

Edited by simosdimos
Ελλειψη στοιχειων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 395
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρακαλω για τα φωτα σας στο παρακατω . Το Ascend G300 δεν ανταποκρινεται σε

τιποτα . Δεν αναβει το λαμπακι φορτισης , δεν εχω προσβαση σε CWM Recovery , δεν

ανταποκρινεται αν βγαλετε την μπαταρια και αφου την επανατοποθετησετε πατησετε

μαζι το volume up + down μαζι με το power . Η μπαταρια αν και οχι καινουργια δεν

εχει προβλημα . Εχει αλλαχθει η αρχικη rom με την Β952 repack . Σε καποια ποστ

στο modaco αναφερουν προβλημα hardware στην flash memory ( Hynix ) πραγμα

το οποιο δεν μπορω πλεον να εξακριβωσω αν δηλ. εχει επανω του την συγκεκριμενη και οχι της Samsung η οποια δεν εχει προβλημα . Λενε μαλιστα οτι η εκει αντιπροσωπεια δεχεται την αντικατασταση της ελλατωματικης ακομη και αν το τηλ.

ειναι σε κατασταση rooted και εχει αλλαχτει και η rom.

Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη αλλιως παμε για αντιπροσωπεια μιας και

υπαρχει ακομη η εγγυηση και οτι ηθελε προκυψει .

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας.

 

Μπαμπης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα παιδιά. έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυομίσεων και τώρα στο notification bar δεν έχει τις επιλογές ενεργοποίησης του wifi, gps κτλ.

εχω οφισιαλ ρομ του cyda.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση.πως μπορω να μπλοκαρω εναν αριθμο?με ενοχλουν απο καποιες εταιριες που δεν γνωριζω αν χρεωνομαι ή οχι(2311807000).μπορω να μπλοκαρω επαφη ή αριθμο λοιπον ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

Εχω το G300 ... πως κανω ρε παιδια αναβαθμιση σε 4.2.2 custom?

Θελω να παιξω clash of clan το οποιο θελει μεγαλυτερη του 4 και δεν μπορω!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Ξαφνικά πριν 3 μέρες το δικό μου ascend g300 σταμάτησε να αναγνωρίζει την κάρτα sd. Ούτε στον υπολογιστή την βρίσκω. Πάει για πέταμα η κάρτα? Ούτε χρόνο δεν την έχω... Μπορώ να σώσω αυτά που είχα πάνω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα. Αν σβήσω την εσωτερική μνήμη του θα χάσω τα προγράμματα ή αποθηκεύονται αλλού; Από τότε που έβαλα την έκδοση 4.0 δεν υπάρχει η επιλογή για συντομεύσεις στην επιφάνεια όταν κρατάω το δάχτυλο πατημένο. Ευχαριστώ.

 

στο 4 δουλεύει αλλιώς. Πας στην σελιδα, πατας το εικονιδιο των εφαρμογών (κατω κεντρο) , πατας εντονα την εφαρμογή και το αφήνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Λυπάμαι που δεν λύθηκε το πρόβλημά σου...

Εγώ ουδέποτε θυμάμαι να είχα πρόβλημα με τον αποθηκευτικό χώρο όσο ήμουν σε stock rom.

Εδώ και καιρό έχω περάσει σε custom rom και πάλι δεν αντιμετωπίζω τέτοιο θέμα.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα script που το φλάσαρες και λυνόταν οριστικά το πρόβλημα με τον αποθηκευτικό χώρο.

Αν έχεις το θάρρος δοκίμασε να κάνεις root & unlock bootloader μόνος σου, διαφορετικά στείλε μου ΠΜ για να σε βοηθήσω (εφ' όσον το έχεις αποφασίσει)

 

Φίλε παραπάνω αναφέρεις ότι έχεις περάσει σε custom rom. Αν μπορείς στείλε λινκ για να βάλω custom rom γιατί το κινητό κολλάει αρκετά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε παραπάνω αναφέρεις ότι έχεις περάσει σε custom rom. Αν μπορείς στείλε λινκ για να βάλω custom rom γιατί το κινητό κολλάει αρκετά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

 

Εδώ για rooting unlocking & CWM: http://huaweig300.com/huawei-g300-install-a-custom-jelly-bean-ics-rom-from-scratch/

 

Αφού περαστεί το CWM recovery, πας modaco.com, βρίσκεις τη κατηγορία για το κινητό σου κι επιλέγεις οποία rom θες.

 

Για αρχή κοίταξε την stock plus από τον cida

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σ ευχαριστώ για το link αλλά αφού σου έστειλα αυτό το μήνυμα μια μέρα μετά επειδή προσπάθησα να βάλω μια rom cyanogenmod ics μου μπρίκαρε το κινητό. Δηλαδή όταν πατάω το power on για να ανοίξει κολλάει στο λογότυπο ''huawei ascend'' ενώ αν πατήσω μαζί και το volume up με βγάζει στο recovery mode και προσπαθώ να εγκαταστήσω την rom που κατέβασα και δεν γίνεται εγκατάσταση μου γράφει ''installation aborted''. Μια επισήμανση: έχω εγκαταστήσει CWM.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σ ευχαριστώ για το link αλλά αφού σου έστειλα αυτό το μήνυμα μια μέρα μετά επειδή προσπάθησα να βάλω μια rom cyanogenmod ics μου μπρίκαρε το κινητό. Δηλαδή όταν πατάω το power on για να ανοίξει κολλάει στο λογότυπο ''huawei ascend'' ενώ αν πατήσω μαζί και το volume up με βγάζει στο recovery mode και προσπαθώ να εγκαταστήσω την rom που κατέβασα και δεν γίνεται εγκατάσταση μου γράφει ''installation aborted''. Μια επισήμανση: έχω εγκαταστήσει CWM.

 

φιλαράκι ξέχνα ότι γράφω παραπάνω γιατί το διόρθωσα χάρη στην έκδοση της CWM που μου έδωσες.μια ερώτηση μόνο:

έχω βάλει την ics cyangenmod. Πώς κάνω overclock; Ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες φίλε μου!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκι ξέχνα ότι γράφω παραπάνω γιατί το διόρθωσα χάρη στην έκδοση της CWM που μου έδωσες.μια ερώτηση μόνο:

έχω βάλει την ics cyangenmod. Πώς κάνω overclock; Ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες φίλε μου!!!

 

Πας settings>about phone και κάνεις tap αρκετές φορές το build number μέχρι να σου εμφανίσει μήνυμα.

Μετά πας settings>performance και πειράζεις το frequency.

 

Εναλλακτικά κατεβάζεις κάποιο cpu tweaking tool από το Google Play.

 

Προσοχή με τις συχνότητες να μην το παρακάνεις.

Πριν επιλέξεις την επιλογή set on boot να χρησιμοποιείς πρώτα το κινητό για λίγη ώρα για να βεβαιώνεσαι ότι είναι stable.

 

Σε stock based rom stable συχνότητα θεωρείται η 1,15x Ghz

Link to comment
Share on other sites

Πας settings>about phone και κάνεις tap αρκετές φορές το build number μέχρι να σου εμφανίσει μήνυμα.

Μετά πας settings>performance και πειράζεις το frequency.

 

Εναλλακτικά κατεβάζεις κάποιο cpu tweaking tool από το Google Play.

 

Προσοχή με τις συχνότητες να μην το παρακάνεις.

Πριν επιλέξεις την επιλογή set on boot να χρησιμοποιείς πρώτα το κινητό για λίγη ώρα για να βεβαιώνεσαι ότι είναι stable.

 

Σε stock based rom stable συχνότητα θεωρείται η 1,15x Ghz

 

 

Λοιπόν έκανα μια χαζομάρα και έβαλα cyanogenmod 4.4.2 που είναι βαριά έκδοση και μάλλον γι αυτό δεν σηκώνει και overclock. Επειδή έχω ψάξει και δεν βρίσκω μπορείς να μου βρεις την ics cyanogenmod 2.3.7 ή την 4.0.4. Στο modaco.com αν μπεις έχει μια 4.0.4 όμως σου δίνει για ένα περίεργο λόγο την 4.4.2.

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!!!

Edited by vasilis997
Link to comment
Share on other sites

λοιπον,τσιμπισα ενα 300αρι σε καλη τιμη,και θελω να γραψουν οι γνωστες,πως μπορω να αυξησω τον χωρο της συσκευης ,για να εγκαταστισω πολλες και μεγαλες εφαρμογες,χρησιμοποιοντας καρτα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα μια χαζομάρα και έβαλα cyanogenmod 4.4.2 που είναι βαριά έκδοση και μάλλον γι αυτό δεν σηκώνει και overclock. Επειδή έχω ψάξει και δεν βρίσκω μπορείς να μου βρεις την ics cyanogenmod 2.3.7 ή την 4.0.4. Στο modaco.com αν μπεις έχει μια 4.0.4 όμως σου δίνει για ένα περίεργο λόγο την 4.4.2.

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!!!

 

http://www.modaco.com/topic/359115-ics-404-cyanogenmod-91-rom/

Εδώ η 4.0.4, καλύτερα μείνε μακρυά από 2.3 γιατί το πιθανότερο είναι να brickαρει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

χεχεχε......ποιο ευκολο ρουταρισμα δεν ειδα............πηγα εδω

 

http://huaweig300.com/how-to-root-the-huawei-g300/

 

και ακολουθησα τσι οδηγιες......οποταν ετοιμο το γ300 για φορτωμα......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η καλύτερη έκδοση που μπορώ να βάλω στο κινητό μου και να μην υπάρχουν προβλήματα? Τώρα είναι με την εργοστασιακή 2.3..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν όλα καλά. Έχω το κινητό σχεδόν 1.5χρόνο τώρα και δεν εχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Απλά θέλω μια ανανέωση ας πούμε :) . Υπάρχει κάποια έκδοση λογισμικού που να είναι απολύτως εντάξει?

 

Α και τώρα που είπες προβλήματα!

Όποτε μπω σε wireless αρχίζουν να δουλεύουν viber, whatsapp, go weather ex κ.α. και τρώνε ram με αποτέλεσμα να γίνεται το κινητό γαιδούρι. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπαίνουν χειροκίνητα σε λειτουργία και όχι όποτε μπω στο internet?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

λοιπόν έχω το συγκεκριμένο κινητό με official update ics από τη wind (b935). To κινητό είναι μόνο rootαρισμενο χωρίς unlocked bootloader κλπ... (καθώς όχι και τόσο σχετικός)

Θα μπορούσατε να μου πείτε πώς μπορώ να κάνω downgrade στην GB όπως όταν το πρωτοαγοράσαμε;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται καμία καλή Rom για το κινητό μου εχεται να μου προτείνεται

έχω ακόμα την Slim αλλά το κινητό κολλάει και θέλω να αλλάξω Rom :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend G300

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...