Jump to content

Alcatel OT-991


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, τα εύσημα ανήκουν φυσικά στον mrdoubleb από το XDA κι εδώ απλώς αντιγράφω τη διαδικασία.

 

Κατεβάζουμε από εδώ αυτό το αρχείο και το ξεζιπάρουμε!

 

Περιέχει:

το SP Flash tool

ένα txt αρχείο

ένα img αρχείο

 

Το txt αρχείο έχει δημιουργηθεί από το συγκεκριμένο κινητό του mrdoubleb και ίσως είναι καλό για τον καθένα να δημιουργήσει ένα txt από το δικό του τηλέφωνο για να κάνει τη διαδικασία. Για την ιστορία, εγώ έφτιαξα το txt για το τηλέφωνο μου, που ήταν ίδιο με αυτό που είχε ο mrdoubleb άρα όλα καλά.

 

Για να δημιουργήσουμε το txt του κινητού μας κατεβάζουμε αυτό το προγραμματάκι τρέχουμε το αρχείο ASR και πατάμε Retrive. Μας ζητάει τότε να συνδέσουμε το κινητό, πατάμε ΟΚ και βγάζει κάποια στοιχεία. Κάνουμε τότε click στο κουμπί Save Scatter και το σώζουμε ως txt (εγώ καλού κακού το έσωσα με το ίδιο όνομα που είχε το txt μέσα στο αρχικό zip που λέγαμε.

 

Αφού έχουμε λοιπόν τώρα το txt από το δικό μας κινητό, αποσυνδέουμε το κινητό και τρέχουμε το Flash_tool από το φάκελο SP_Flash_Tool για να ανοίξουμε το πρόγραμμα. Κάνουμε click από το menu στο Options και τσεκάρουμε ότι το USB Mode είναι ενεργό

http://1.bp.blogspot.com/-zSay29acrYQ/TpNdyUTEzEI/AAAAAAAABGg/88stovfAK_A/s640/MT65x3_1.png

 

Κάνουμε click στο κουμπί "Scatter Loading" στα δεξιά, και διαλέγουμε το txt (που φτιάξαμε πριν) από το φάκελο που το έχουμε σώσει. Αγνοούμε κάτι μηνύματα λάθους που βγάζει (είναι ok) και κάνουμε click στο κουτάκι του BOOTIMG.

Μετά κάνουμε διπλό click ακριβώς πάνω στη λέξη BOOTIMG και από το παράθυρο που ανοίγει, διαλέγουμε το img που λέγαμε στην αρχή ότι περιέχεται στο zip.

Τελικά πρέπει να βρεθείτε σε μια κατάσταση όπως την εικόνα που έχω attached στο μήνυμα.

 

Σβήνουμε το κινητό που όπως είπαμε δεν έχουμε συνδέσει ακόμα με το PC και του αφαιρούμε την μπαταρία για 20 δευτερόλεπτα. Ξαναβάζουμε την μπαταρία ΧΩΡΙΣ να ενεργοποιήσουμε το κινητό και από το πρόγραμμα κάνουμε click στο κουμπί Download. Τότε ξεκινάει μια αντίστροφη μέτρηση κι εμείς αμέσως συνδέουμε το κλειστό κινητό με το PC. Όταν τελειώσει η διαδικασία φόρτωσης στο τηλέφωνο (μερικά δευτερόλεπτα παίρνει) εμφανίζεται ένα παραθυράκι μ' έναν πράσινο κύκλο.

 

Τώρα κατεβάζουμε από εδώ το SuperOneClick v2.3.3 και το ανοίγουμε.

 

Ανοίγουμε και το κινητό. Πάμε Ρυθμίσεις> Εφαρμογες>Ανάπτυξη και τσεκάρουμε ότι ο "Εντοπισμός σφαλμάτων USB" είναι ενεργοποιημένος. Όπως είναι συνδεδεμένο το κινητό στο PC , κάνουμε click στο Root, κάνει τη διαδικασία και είμαστε έτοιμοι.

 

Οδηγίες για τη διαδικασία με το SP Flash Tool θα βρείτε σ' αυτή τη σελίδα όμως ΠΡΟΣΟΧΗ!!! η διαδικασία που περιγράφεται εκεί κάνει click στο RECOVERY, στη δική μας περίπτωση κάνουμε BOOTIMG, κατά τα άλλα είναι ίδια.

 

Οδηγίες για τη διαδικασία με το SuperOneClick θα βρείτε και

.

 

Μπορεί να φαίνονται πολλά έτσι όπως το έγραψα αλλά δεν είναι δύσκολο. Απλώς τα έγραψα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα.

 

διαδικασία με το SP Flash Tool :

http://www.youtube.com/watch?nomobile=1&v=d41VIw8IV7c

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 852
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το δοκιμασαι κανεις ή θα γινει τουβλο το κινητο??

 

Αν ακολουθήσεις πιστά τα βήματα δεν θα έχεις πρόβλημα. Το δοκίμασα σε 991 (μία μια sim) και όλα μια χαρά

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασαι κανεις ή θα γινει τουβλο το κινητο??

 

Δουλευει κανονικότατα.

Προσοχη να γινουν εγκατασταση απο πριν ολοι οι driver του κινητου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν καποιος μπορεσει να βοηθησει και εμενα οπως εχω γραψει πιο πανω μπας και το φτιαξω...
Link to comment
Share on other sites

κοιταχτε εδω

http://www.aliexpress.com/...550967226.html

ιδιος επεξεργαστης με android 4.0

και εμεις προσπαθουμε να φλασαρουμε το 3.6

 

και επισης windows 7 σε arm επεξεργαστες σαν το alcatel ot-991

http://wmpoweruser.com/windows-on-arm-started-on-a-windows-mobile-phone-pictures/

 

εχει μελλον το κινητο πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Εδω η samsung θα βγαλει 4.1 για το galaxy mini 2...Εδω δεν υπαρχει ΜΙΑ stock να περασουμε τοσος κοσμος που εχουμε προβλημα...
Link to comment
Share on other sites

κατι θα γινει και για εμας. μπορουμε να βρουμε τον κλωνο του?? για παραδειγμα το zte racer που ειχα αλλιως λεγοταν x-850 ή san fransisco και υπηρχαν απειρες rom και καστομιες
Link to comment
Share on other sites

αν καποιος μπορεσει να βοηθησει και εμενα οπως εχω γραψει πιο πανω μπας και το φτιαξω...

 

αρχηγε, να ρωτησω δεν εχω ρουταρει το κινητο πρωταπολα, και σημερα πατωντας το vol+ και power εκανα backup το κινητο και μου εβγαλε ενα αρχειο 140 mb αυτο σου κανει;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα root την συσκευη μου και αγανακτησα μεχρι να μαθω να το χειριζομαι! (ειμαι ασχετη απο αυτα αλλα μαθαινω)

Και θελω να κανω αναβαθμιση γιατι τωρα εχω το 2.3.6, ξερει κανεις το πως? γτ δν εχω ιδεα!

Ευχαριστω εκ των πρότερων! :happy:

Link to comment
Share on other sites

....κατεγισμος ερωτησεων:).....Ξερει κανεις εφοσον ειμαι superuser:mad: πως μια εφαρμογη την εγκαθιστω στη καρτα και οχι στο τηλεφωνο?
Link to comment
Share on other sites

Και θελω να κανω αναβαθμιση γιατι τωρα εχω το 2.3.6, ξερει κανεις το πως? γτ δν εχω ιδεα!

Ευχαριστω εκ των πρότερων! :happy:

 

Δεν υπαρχει καποια νεοτερη εκδοση απο αυτη και δεν πιστευω να βγει και ποτε....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποια νεοτερη εκδοση απο αυτη και δεν πιστευω να βγει και ποτε....

 

χρηστες του alcatel 991 μην ανυσηχητε για λειτουργικα θα βγουν και αλλα.

θα σας πω ενα παραδειγμα ειχα ενα zte racer πριν καποιους μηνες, το κινητακι ειναι κινεζικο με κλονους σε διαφορα ονοματα σε διαφορες χωρες. λοιπον μεσα σε ενα χρονο ειχε βγει προγραμματακι μου κανει roοt αμεσως χωρις διαδικασιες. συνεχομενες αναβαθμισεις απο gingerbread κτλ. οι εφαρμογες εγκαθιστωνταν στην sd καρτα με αποτελεσμα να ειναι πιο γρηγορο το βασικο λειτουργικο. το τρελλο του πραγματος ειναι το overclock απο 600 mhz στα 800 mhz (αυξηση 33%) με παραμετροποιηση on demand δεν ζεστενοταν ποτε. smooth κυλιση εικονιδιων παιχνιδια κτλ ολα φοβερα.(ειχε αλλα κακα θεματα μικρη οθονη ressistance και οχι multitouch)

και τωρα μιλαμε για μια εποχη που το android ειναι στην τεταρτη εκδοση (4.0.1) , νεο λειτουργικο google os, windows 8 σε ARM επεξεργαστες.

Επειτα το alcatel ot-991 εχει 1ghz επεξεργαστη, οθονη μεγαλουτσικη (capasitive, multitouch 2 σημειων) τα λιγα χρωματα 256 χιλιαδες και η χαμηλοτερη αναλυση δεν πειραζουν γιατι επιβαρυνουν τον επεξεργαστη.

θελω να πω πως εχει μελλον το κινητο.

υπομονη θελει καθως επισης και λιγο ψαξιμο και να ενημερωνουμε τα ελληνοφωνα site γιατι τα αγγλικα με κουρασαν.

παρεπιπτωντος για launcher ελαφρυ βρηκα το lightning και το zeam. απλα φυσανε απλα και γρηγορα ελαχιστα kb

 

χρηστες του alcatel 991 μην ανυσηχητε για λειτουργικα θα βγουν και αλλα.

θα σας πω ενα παραδειγμα ειχα ενα zte racer πριν καποιους μηνες, το κινητακι ειναι κινεζικο με κλονους σε διαφορα ονοματα σε διαφορες χωρες. λοιπον μεσα σε ενα χρονο ειχε βγει προγραμματακι μου κανει roοt αμεσως χωρις διαδικασιες. συνεχομενες αναβαθμισεις απο gingerbread κτλ. οι εφαρμογες εγκαθιστωνταν στην sd καρτα με αποτελεσμα να ειναι πιο γρηγορο το βασικο λειτουργικο. το τρελλο του πραγματος ειναι το overclock απο 600 mhz στα 800 mhz (αυξηση 33%) με παραμετροποιηση on demand δεν ζεστενοταν ποτε. smooth κυλιση εικονιδιων παιχνιδια κτλ ολα φοβερα.(ειχε αλλα κακα θεματα μικρη οθονη ressistance και οχι multitouch)

και τωρα μιλαμε για μια εποχη που το android ειναι στην τεταρτη εκδοση (4.0.1) , νεο λειτουργικο google os, windows 8 σε ARM επεξεργαστες.

Επειτα το alcatel ot-991 εχει 1ghz επεξεργαστη, οθονη μεγαλουτσικη (capasitive, multitouch 2 σημειων) τα λιγα χρωματα 256 χιλιαδες και η χαμηλοτερη αναλυση δεν πειραζουν γιατι επιβαρυνουν τον επεξεργαστη.

θελω να πω πως εχει μελλον το κινητο.

υπομονη θελει καθως επισης και λιγο ψαξιμο και να ενημερωνουμε τα ελληνοφωνα site γιατι τα αγγλικα με κουρασαν.

παρεπιπτωντος για launcher ελαφρυ βρηκα το lightning και το zeam. απλα φυσανε απλα και γρηγορα ελαχιστα kb

 

και επισης αλλος ενας γρηγορος launcher FTLLAUNCHER. Tο LIGHTNING KAI TO FTL TA ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ ΟΜΑΛΟΤΑΤΗ ΚΙΝΗΣΗ.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Επειτα το alcatel ot-991 εχει 1ghz επεξεργαστη

 

http://www.gsmarena.com/alcatel_ot_991-4733.php οπως λεει εδω εχει 800αρη και οχι 1000αρη...

 

(περιμενω οποτε μπορεσεις καπως να παρω το backup που εχεις κανει...):)

Link to comment
Share on other sites

@vaggbaba

Φιελ μου καλα τα λες,αλλα δεν βλεπω καμια κινηση για καποιο update....καλα για καποιο επισημο απλα δεν....ουτε κανενα απο τα παιδια στο xda να ασχοληθουν βλεπω.

Αλλωστε ηδη υπαρχει ο αντικαταστατης του(βλεπε το 993....),οποτε δεν το πολυβλεπω.:)Αλλα η ελπιδα τελευταια λενε.......:lol:

 

800αρη επεξεργαστη εχει φιλε μου δυστηχως..........

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Παρέλαβα χθες απο ένα κατάστημα στο μαρούσι το συγκεκριμένο κινητό. Δυστυχώς το εγχειρίδιο είναι στα γερμανικά και το καλύτερο που μπορώ να έχω είναι το μενού στα αγγλικά (κανείς δεν με ενημερωσε γι'αυτό αλλιώς θα το είχα πάρει απο αλλού). Το θέμα είναι ότι ειναι το πρώτο κινητό τέτοιου τύπου που έχω επαφή. Οπως καταλαβαίνετε θέλω βοήθεια, σκεφτείτε ότι δεν μπορώ να δω ούτε τον τηλεφωνικό κατάλογο απο τη σιμ (πιθανόν να μη τη διαβάζει λόγω του ότι οι επαφές ειναι στα ελληνικά). Επίσης δεν έχω ίντερνετ, προφανώς απο κάπου θα πρέπει να φτιάξω τις ρυθμίσεις του κινητού.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

 

Χε χε βλέπω στο άβατάρ μου Mobile Newbie, πιο Newbie δεν γίνεται!

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/alcatel_ot_991-4733.php οπως λεει εδω εχει 800αρη και οχι 1000αρη...

 

(περιμενω οποτε μπορεσεις καπως να παρω το backup που εχεις κανει...):)

εχετε δικιο παιδια 800 αρης ειναι ο επεξεργαστης μαλλον ονειρυτηκα το overclock.

φιλε leolipop το back up που εκανα ειναι user data 60 mb οποτε δεν κανει. το κινητο εχει γινει τουβλο το ακριβως εχει παθει??

εχεις δοκιμασει 2 rom που εχουν ανεβασει στο xda developers????

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι εχουν το κινητο ot-991 alcatel προτεινω να στειλουν e-mail στην alcatel για τα παραπονα τους ανεπαρκες και ανουσιο update, κινητο στα μεσα του 2012 χωρις αναβαθμιση σε android 4.0 ειναι γελοιο. και αλλα.... εγω εστειλα δυο. ενα στην ελληνικη εταιρεια και ενα στο global. και μιλησα και για τους φορουμιστες. στειλτε μαγκες και μαγκιτισες γιατι τα ξυνουν και δεν ειναι δικαιο αλλους τους φτιαχνουν θα φτιαξουν και εμας.
Link to comment
Share on other sites

Εγω και αρκετοι αλλοι δεν ζητανε πολλα.Ισα ισα τουλαχιστον να βγαλουν την στοκ εκδοση για κατεβασμα να φτιαξουν οσοι δεν μπορουν τα τηλεφωνα τους.Στο xda ειναι πολλοι αυτοι.

 

Ειναι να μη σου βγει το ονομα και αν αφησει τοσους αγοραστες η αλκατελ με αυτο το παραπονο θα βγει (εχει βγει ηδη) τετοια βρωμα που δε θα ξανασχοληθει κανεις μαζι τους.

 

Λενε πολλοι και εγω μαζι οτι η LG δεν κανει updates αλλα τουλαχιστον εχω στο υπολογιστη οτι χρειαζομαι για να το επαναφερω αν χρειαστει.

 

Δε ζηταμε και τοσα πολλα!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο την alcatel μην περιμενεται πολλα,στα after sale ειναι μακραν απο τις πιο .....κακες.....στον τομεα αυτο,δυστηχως.:)

Εχω στειλει και εγω πολλα mail παραπονων,αλλα..........δεν!!

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο την alcatel μην περιμενεται πολλα,στα after sale ειναι μακραν απο τις πιο .....κακες.....στον τομεα αυτο,δυστηχως.:)

Εχω στειλει και εγω πολλα mail παραπονων,αλλα..........δεν!!

 

δεν πειραζει να στειλουμε e-mail παραπονων και αλλοι. Ας νομιζουμε οτι δεν ακουγομαστε . φοβουνται τα forum παιδια!!!!

το ξερω απο πειρα εχω δουλεψει σε αναλογη εταιρεια. ειναι το χειροτερο τους πιστεψτε με.

 

<<δεν εκανα ****το copy-paste το μηνυμα που εστειλα. θα σας πω τι εγραψα στο περιπου... οτι οι αναβαθμισεις που εχουν βγει για αυτο το κινητο ειναι φτωχες και ανευ σημασιας. η χωριτικοτητα της εσωτερικης μνημης ειναι γελοια και δεν γινεται ενα κινητο το οποιο να βγαινει στα μεσα 2012 να μην εχει αναβαθμιση λογισμικου ics android 4 οποια λυνουν αυτο το προβλημα καθως αλλες εταιρειες κινηθηκαν προς τα κει.} και η απαντηση....

 

Αγαπητέ κε Μπαμπαράκο καλησπέρα σας,

 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία και τις απόψεις σας,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το ΟΤ 991 έχει αποκτηθεί από εκατοντάδες χιλιάδες ευχαριστημένους πελάτες παγκοσμίως όπως και από χιλιάδες ευχαριστημένους πελάτες στην Ελλάδα.

Η χωριτηκότητα της μνήμης (που δεν αποτελεσε κάποιο εμπόδιο στους παραπάνω πελάτες μας) δεν θα έπρεπε να σας απασχολεί αφού όπως σίγουρα θα γνωρίζετε έχετε την δυνατότητα, απλά, να μεταφέρετε εφαρμογές που κατεβάσατε στην κάρτα μνήμης.

 

Και πάλι σας ευχαριστούμε για τις σημειώσεις σας.

 

Με εκτίμηση,

Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών Alcatel onetouch

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει να στειλουμε e-mail παραπονων και αλλοι. Ας νομιζουμε οτι δεν ακουγομαστε . φοβουνται τα forum παιδια!!!!

το ξερω απο πειρα εχω δουλεψει σε αναλογη εταιρεια. ειναι το χειροτερο τους πιστεψτε με.

 

<<δεν εκανα ****το copy-paste το μηνυμα που εστειλα. θα σας πω τι εγραψα στο περιπου... οτι οι αναβαθμισεις που εχουν βγει για αυτο το κινητο ειναι φτωχες και ανευ σημασιας. η χωριτικοτητα της εσωτερικης μνημης ειναι γελοια και δεν γινεται ενα κινητο το οποιο να βγαινει στα μεσα 2012 να μην εχει αναβαθμιση λογισμικου ics android 4 οποια λυνουν αυτο το προβλημα καθως αλλες εταιρειες κινηθηκαν προς τα κει.} και η απαντηση....

 

Αγαπητέ κε Μπαμπαράκο καλησπέρα σας,

 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία και τις απόψεις σας,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το ΟΤ 991 έχει αποκτηθεί από εκατοντάδες χιλιάδες ευχαριστημένους πελάτες παγκοσμίως όπως και από χιλιάδες ευχαριστημένους πελάτες στην Ελλάδα.

Η χωριτηκότητα της μνήμης (που δεν αποτελεσε κάποιο εμπόδιο στους παραπάνω πελάτες μας) δεν θα έπρεπε να σας απασχολεί αφού όπως σίγουρα θα γνωρίζετε έχετε την δυνατότητα, απλά, να μεταφέρετε εφαρμογές που κατεβάσατε στην κάρτα μνήμης.

 

Και πάλι σας ευχαριστούμε για τις σημειώσεις σας.

 

Με εκτίμηση,

Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών Alcatel onetouch

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

 

Καλά βρε φίλε δε με λες ολα τα κινητα που φορανε ανδροιντ μπορουν να παρουν το 4αρι ,?

οτι πληρωσες πηρες, σου γραφουν εχει 150 ΜΒ και εσυ πας και το παιρνεις και μετα κλαιγεσε γιατι εχει 150 ΜΒ.

Καντο ροοτ βγαλε τα σκουπιδια που εχει μεσα και θα εχεις χωρο

α, ρε ελλαδα σαν να αγοραζω fiat και να κλεγομαι γιατι δεν το ανβαθμιζουν με κινητητα φερραρι:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καντο ροοτ βγαλε τα σκουπιδια που εχει μεσα και θα εχεις χωρο

 

Συμφωνω με αυτο που λες φιλε αλλα ας βγαλουν και μια στοκ εκδοση προς τα εξω ωστε αν παρα βγαλεις κατι απο λαθος να μπορεις να το επαναφερεις....Τοσος κοσμος το εχει τουβλο στο xda , που ειναι οι αλλοι χιλιαδες ευχαριστημενοι πελατες που μου εχουν οι ξυπνιοι αποψη και για ολο τον κοσμο.

 

Το λεω ξανα πως πηρα στην arvarto να πλήρωσω και να μου φλασαρουν το κινητο και λενε οτι δεν γινεται.Θελει αλλαγη πλακετας που κοστιζει οσο ολο το τηλ ....Με τι καρδια να κανεις ρουτ μετα;;;;:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-991

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...