Jump to content

[ROM] Omega AOKP Jelly Bean


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Pyladhs

Μείνε σε stock και ασε μας εμάς να είμαστε "δοκιμαστές"

Δεν συμφωνώ με αυτό που "προτείνεις" τόσο αφοριστικά. Πολλοί χρήστες αλλάζουν ROM μόνο και μόνο επειδή υπάρχει "νέα" ROM. Φυσικά το ίδιο κάνουν και για τα ίδια τα κινητά που χρησιμοποιούν (ειδικά τώρα τελευταία με το hype των πολυπύρηνων επεξεργαστών...).

 

Σε αυτή τη βάση, το να παραμείνει κάποιος σε μία "παλιά" ROM δεν το θεωρώ κακό. Το ίδιο κάνω κι εγώ γιατί βλέπω πως τελικά, μετά τη 10.4 Gingerbread, ακόμα δεν έχω βρει αρκετούς λόγους που θα με έκαναν να αλλάξω ROM. Κάποιο μέλος πριν έγραφε ότι η ΑΟΚΡ κλπ. είναι η "εξέλιξη". Εγώ θα μιλούσα για αλλαγή αλλά όχι για ιδιαίτερη εξέλιξη.

 

Γενικότερα, χρησιμοποιούμε μία ROM γιατί μας κάνει τη δουλειά που θέλουμε, γιατί μας ικανοποιεί πχ από άποψη παραμετροποίησης, αυτονομίας, σταθερότητας, έχει ελάχιστα bugs κλπ. Αν όλοι αυτοί οι παράγοντες δεν καλυφθούν σε μία "νέα" ROM, τότε προς τι η αλλαγή; μόνο και μόνο επειδή κάποιος την έφτιαξε; Πόσες φορές έχουν βγάλει νέα ROM και είναι φουλ στα προβλήματα; Μερικές φορές απορώ γιατί μπαίνουν στον κόπο να τις εκδόσουν αφού είναι χειρότερες από τις προηγούμενες.

 

Φυσικά ο εχθρός του καλού λέγεται καλύτερο αλλά στον τομέα των custom ROMs τις περισσότερες φορές δεν ισχύει...

Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 447
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φυσικά ο εχθρός του καλού λέγεται καλύτερο αλλά στον τομέα των custom ROMs τις περισσότερες φορές δεν ισχύει...

 

Αυτό συνήθως δεν ισχύει για τις μαμίσιες ρομς οι custom συνήθως προς το καλύτερο αναβαθμίζονται και συνήθως λύνουν τα προβλήματα από τις official αναβαθμίσεις.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συνήθως δεν ισχύει για τις μαμίσιες ρομς οι custom συνήθως προς το καλύτερο αναβαθμίζονται και συνήθως λύνουν τα προβλήματα από τις official αναβαθμίσεις.
Μπορεί να μην είναι οι καλύτερες, αλλά πάντα είναι bug-free και φυσικά αποτελούν τη βάση για περεταίρω εξέλιξη της ROM. Το κακό με πολλές custom ROMs είναι ότι βαφτίζονται "super smooth/stable", "battery efficient", "bug-free" κλπ και τελικά οι χρήστες γίνονται beta testers καθώς πολλές custom ROMs παρουσιάζουν χίλια δυο προβλήματα τα οποία ο developer τα αγνοεί...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι οι καλύτερες, αλλά πάντα είναι bug-free και φυσικά αποτελούν τη βάση για περεταίρω εξέλιξη της ROM. Το κακό με πολλές custom ROMs είναι ότι βαφτίζονται "super smooth/stable", "battery efficient", "bug-free" κλπ και τελικά οι χρήστες γίνονται beta testers καθώς πολλές custom ROMs παρουσιάζουν χίλια δυο προβλήματα τα οποία ο developer τα αγνοεί...

 

Δεν θα διαφωνήσω με αυτά που λες αλλά στο κάτω κάτω της γραφής κανένας developer δεν ήρθε ποτέ να με υποχρεώσει να φλασάρω τη ρομ του. Πάντα στο χέρι μου ήταν.

Όσο για το bug free και τους λοιπούς χαρακτηρισμούς μιας ρομ, υπάρχουν 3 οδοί που μπορεί να ακολουθήσει κάποιος.

1- Δοκιμή της ρομ.

2-Διάβασμα κάποιων σελίδων του thread της ρομ. Συνήθως είναι αρκετό για να καταλάβεις αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα (bug)

3-Δεν δοκιμάζεις τίποτα και μένεις με τις official ενημερώσεις.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

οι οδηγιες εγκαταστασης για το siyah γραφουν ξεκαθαρα οτι μετα την εγκατασταση του νεου κερνελ παμε στο extweeks και κανουμε unroot+reboot κατι παιζει με το superuser που το θελει ετσι προς το παρρον να το λυνει

απο τοτε που το κανα αυτο δεν εχει Lock-ups ο κερνελ και η ρομ !

δοκιμαστε το

βεβαια πρεπει να ξαναδωσεις μετα δικαιωματα superuser στις εφαρμογες που το χρησιμοποιουσαν πριν!

 

σορρυ για το οφ-τοπικ απλα ειπα να ενημερωσω τους φιλους για την εγκατασταση

 

Που είναι αυτό και δεν το βλέπω ;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε και τον fluxi kernel απο xda. Πολύ καλύτερος απο τον Syiah και με δικό του πρόγραμμα το xxTweaks που κάνει παπάδες.

 

@Pyladhs

Μείνε σε stock και ασε μας εμάς να είμαστε "δοκιμαστές"

 

Καλημέρα. Δυστυχώς, προς το παρόν, αυτό κάνω... Μετά από μια διήμερη δοκιμή της νέας ROM επιστρέφω στην τελευταία επίσημη καθώς δεν έχω την πολυτέλεια να διατηρώ δύο SGSII. Ένα για δοκιμές και ένα για δουλειά.

 

Και, να το ξαναπώ: σε καμία περίπτωση δεν απαξιώνω τον κόπο κανενός. Το αντίθετο..

Επίσης, δεν ξεχνώ ότι όσα γνωρίζω, τα χρωστώ στους xda και σε 2 ελληνικά forum.

Εάν δεν ειναι επιθυμητή η έκφραση της άποψής μου, δε νομίζω ότι θα πάθει κανείς κάτι από την απουσία της...

Edited by Pyladhs
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θελω καποιο θεμα στην "Omega_v4_AOKP_build_37_ICS_4.0.4" οπου να φαινεται σαν την "Omega_ICS_v13_Black_Blue_XWLPD"

εχω βρει ενα θεμα που μοιαζει αλλα δεν το δειχνει οπως πρεπει, δειχνει τα μισα απ οσα λεει οτι εχει... υπαρχει τροπος να ενεργοποιουντε καπως...;; πλιζ βοηθηστε...

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά πάλι δεν μου δουλεύει η αποθήκευση photos στην external sd,ξαναπέρασα το cam mod αλλα τίποτα..

Είχα κατεβάσει το chainfire 3D,λέτε να φταίει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά πάλι δεν μου δουλεύει η αποθήκευση photos στην external sd,ξαναπέρασα το cam mod αλλα τίποτα..

Είχα κατεβάσει το chainfire 3D,λέτε να φταίει αυτό?

 

Και εγω το εκανα 2-3 φορες το cam mod αλλα μου επαιξε μονο στην αρχη για μια φορα... Δουλευω καμερα το lgcamera για την ωρα και βλεπουμε. Κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την δουλεια του Γιαννη για μια ακομα φορα!!!! :up:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εκανα 2-3 φορες το cam mod αλλα μου επαιξε μονο στην αρχη για μια φορα... Δουλευω καμερα το lgcamera για την ωρα και βλεπουμε. Κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την δουλεια του Γιαννη για μια ακομα φορα!!!! :up:

 

Αξίζει να κατεβάσω την lg camera pro?

Edited by giannik
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να κατεβάσω την lg camera pro?

Για εμενα ειναι αρκετα καλο θα ελεγα αλλα σαν το δικο του μαλλον δεν ειναι. Το εβαλα να το εχω μεχρι να φτιαχτει (λογικα)...!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Δοκίμασα και εγώ την Omega και έχω να κάνω το εξής παράπονο..... γιατί δεν την είχα δοκιμάσει από την αρχή???

Το flash counter μου είχε γράψει πάνω απο 60 και να είναι καλά ο cfroot με το triangle away γιατί δεν είχα ποτέ ώρα να φτιάξω jig...

 

Εξαιρετική, γρήγορη σταθερή, ότι χρειάζεται για την καθημερινή επαγγελματική μου χρήση. Μόνο η κουζίνα μου κολάει σαν τρελή!

 

Εάν κάποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του σε μερικά στοιχεία τα οποία δεν βρίσκω, ή μάλλον δεν υπάρχουν στις AOKP? (μόλις θυμήθηκα πως ένοιωθα ότα πρωτοπήρα τον γαλαξία πέρσι το καλοκάιρι και του έβαλα Darky...)

 

1. Πώς βλέπω helicopter view τις homescreen και πώς τις μειώνω? (από 5 σε 3 πχ υπάρχει αρχείο prop να πειράξω?)

2. Πως φεύγει το google search απο πάνω χωρίς να αλλάξω το framework?

3. Πως βάζω ταχείες κλήσεις? (απίστευτο.... δεν το βρήκα.... ντροπή...)

4. Πώς βάζω ειδοποιήσεις στα εικονίδια sms, τηλ. κλπ)

 

Αυτά και τις ευχαριστίες μου για την rom!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δοκίμασε κανείς να φλασάρει τον τελευταίο SiyahKernel v3.2.7.2; Εντυπώσεις; Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δοκίμασε κανείς να φλασάρει τον τελευταίο SiyahKernel v3.2.7.2; Εντυπώσεις;
Εγω τον περασα και παρατηρω πολυ καλη αυτονομια και πολυ καλη διαχειρηση στη συχνοτητες της cpu.

Επισης διορθωσε το παγωμα που εκανε στο lockscreen.

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Εγω τον περασα και παρατηρω πολυ καλη αυτονομια και πολυ καλη διαχειρηση στη συχνοτητες της cpu.

Επισης διορθωσε το παγωμα που εκανε στο lockscreen.

Tον έβαλα και εγώ..

Επίσης μου εφτιαξε με το cam mod πάλι η αποθήκευση στην ext sd.

Εχεις βάλει τα extweaks?

Ποια ρύθμιση εχεις κάνει στην cpu?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον περασα και παρατηρω πολυ καλη αυτονομια και πολυ καλη διαχειρηση στη συχνοτητες της cpu.

Επισης διορθωσε το παγωμα που εκανε στο lockscreen.

Τον πέρασα και εγώ :cool:.Θα δω πως πάει και θα πω εντυπώσεις. Αυτό το πάγωμα που λες, μου το έκανε χθες και προχθές αν και τον 2.3.6 έχω δύο εβδομάδες που τον πέρασα.

Link to comment
Share on other sites

Τον πέρασα και εγώ :cool:.Θα δω πως πάει και θα πω εντυπώσεις. Αυτό το πάγωμα που λες, μου το έκανε χθες και προχθές αν και τον 2.3.6 έχω δύο εβδομάδες που τον πέρασα.
ολοι οι 2.3.6 το εκαναν και τωρα το εφτιαξε. Εγω ειχα γυρισει στον 2.3.5.2 για αυτον το λογο.
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Tον έβαλα και εγώ..

Επίσης μου εφτιαξε με το cam mod πάλι η αποθήκευση στην ext sd.

Εχεις βάλει τα extweaks?

Ποια ρύθμιση εχεις κάνει στην cpu?

 

Ευχαριστώ

 

Που είναι τα extweaks παιδιά ;

Link to comment
Share on other sites

Που είναι τα extweaks παιδιά ;

Καλησπέρα. Μία ερώτηση. Για να περάσω τον Kernel wipe κάνω σε τι από όλα? Είναι ίσως χαζή ερώτηση αλλά για να αποφύγω καμιά λάθος κίνηση :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μία ερώτηση. Για να περάσω τον Kernel wipe κάνω σε τι από όλα? Είναι ίσως χαζή ερώτηση αλλά για να αποφύγω καμιά λάθος κίνηση :worry:

 

wipe cache-wipe dalvik cache (από advance).Εγώ έκανα και reset extweaks profil (από kernel specific options)

Από μπαταρία καλά πάει μ' αυτό τον kernel σε σχέση με τον προηγούμενο. Όπως και το σκορ στην εφαρμογή Quatrant, έδειξε παραπάνω.

Για όποιον ενδιαφέρεται ωραίο theme είναι το cobalt. Είναι free.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Tον έβαλα και εγώ..

Επίσης μου εφτιαξε με το cam mod πάλι η αποθήκευση στην ext sd.

Εχεις βάλει τα extweaks?

Ποια ρύθμιση εχεις κάνει στην cpu?

 

Ευχαριστώ

Τη CPU την έχω στα 300-1400ΜGz και έχω επαναφέρει στη GPU το 160-267-267 από 100-160-267 που έχει ο συγκεκριμένος ως default, για τον λόγο οτι δουλεύω αυτήν την υπέροχη κινούμενη εικόνα με τις φούσκες απ΄το ΙΙΙ.

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει και uv?

 

Γιαννη ειδα οτι βγαζεις ρομ για GS3 θα συνεχισεις και για GS2 η πλεον μονο 3?

περίπου off topic

Ακόμη δεν ήλθε το τηλέφωνο GS3 στην Ελλάδα και ο Γιάννης έφτασε την omega για το S III στην v3.0 (τέσσερις στο σύνολο)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1663656

(περιμένω το τηλέφωνο σαν "τρελός" )

 

Ελπίζω να συνεχίσει να βγάζει roms για το S 2 , μιας και είναι οι καλύτερες που κυκλοφορούν (γενικά παραδεκτό) , θα φανεί...

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...