Jump to content

Q card ή F2G


PERIKLIS_15
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θέλω να βάλω καρτοκινητή της Wind και είμαι μεταξύ Q και Wind F2G. Τι μου προτείνετε? Βλέπω ότι η Q έχει χρέωση ανά λεπτό ενώ το F2G ανά 3λεπτο. Κάνουν και ορισμένες προσφορές κατά καιρούς οπότε δεν ξέρω τι συμφέρει μακροπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

γεια,

νομίζω οτι και τα δυο έχουν χρέωση ανα δευτερόλεπτο

 

το τι σε συμφέρει εξαρτάται από την χρήση που κάνεις

αν τηλεφωνείς σε wind -q μάλλον σε συμφέρει η q που έχει πακετο 300' με 1 ευρώ

διαφορετικά βάζεις wind που με ανανέωση σου δίνει λεπτά προς όλους

 

κανείς δεν ξέρει τι συμφέρει μακροπρόθεσμα αλλά συνήθως οι προσφορές αντικαθιστούντε από άλλες προσφορές

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θέλω να βάλω καρτοκινητή της Wind και είμαι μεταξύ Q και Wind F2G. Τι μου προτείνετε? Βλέπω ότι η Q έχει χρέωση ανά λεπτό ενώ το F2G ανά 3λεπτο. Κάνουν και ορισμένες προσφορές κατά καιρούς οπότε δεν ξέρω τι συμφέρει μακροπρόθεσμα.

 

Όπως ανέφερε και ο "ams" το F2G συμφέρει αν θέλεις να μιλάς με όλα τα δίκτυα - που είναι και το πιο λογικό. Γενικά και όσον αφορά τη Wind μην αγχώνεσαι με προσφορές. Πρώτον γιατί σχεδόν πάντα σου δίνει κάποια και δεύτερον γιατί έχει ούτως ή άλλως τις χαμηλότερες χρεώσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας έναν γρήγορο υπολογισμό για κλήση ενός λεπτού η χρέωση σε F2G είναι 1,09 ευρώ (ελάχιστη χρέωση 3 λεπτών) ενώ η χρέωση σε Q είναι 0,27 ευρώ.

Νομίζω ότι πλέον δεν υπάρχει κανένα θέμα σύγκρισης εάν συνυπολογίσουμε ότι με 1 ευρώ στην Q έχει κάποιος και 300' ομιλίας σε Wind και Q.

Εάν κάπου κάνω λάθος ευχαρίστως να με διορθώσετε :)

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει ελάχιστη χρέωση

ελάχιστη χρέωση υπάρχει μόνο στα πακέτα

 

q: εθνικές κλήσεις 0,0045 ευρώ ανά δευτερόλεπτο χώρις ελάχιστη χρέωση

το πακέτο 300' με 1 ευρώ έχει κατανάλωση ανά λεπτό και ισχύει για 30 ημέρες

 

νεοF2G: εθνικές κλήσεις 0,0061 ανά δευτερόλεπτο χωρις ελάχιστη χρέωση

η κατανάλωση του δωρεάν χρόνου ομιλίας προς όλους με κάθε ανανέωση (π.χ. 100 λεπτά προς

όλους με ανανέωση 10 ευρώ ) έχει ελαχιστη διαρκεια κλήσης τα 3 λεπτα και μετά πάει ανά δευτερόλεπτο

Link to comment
Share on other sites

Νικητής η Q!

ανάλογα με την χρήση που κάνεις.... εάν παίρνειw τηλέφωνο σε άλλα δίκτυα πως το συμφέρει η κιου ? εξάλλου πόσοι έχουν κιου....

Edited by malcolmthe4
Link to comment
Share on other sites

Αυτή ακριβώς την απορία είχα κι εγώ. Λήγει το συμβόλαιο μου και θα συνεχίσω με καρτοκινητή. Από τη μια η Q από την άλλη το f2g2: και τα δυο, αχτύπητα.

Μάλλον για Q με βλέπω μιας κι οι δικοί μου είναι στη Wind. Ενα ευρώ με 300 και ανανέωση τέσσερις φορές το μήνα..

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Εγω επιλέγω Q τελικα.Αυτη την στιγμη συμφερει σιγουρα.Μεγαλο αβανταζ οτι εχει ελαχιστη διαρκεια 1' και μετα ανα sec. Το F2G εχει ελαχιστη διαρκεια 3' και μετα ανα sec.

Τα 100' δωρο που δινει τωρα το F2G ειναι ουσιαστικα 33 κλησεις,δηλ δωρο μια κληση ανα ημερα.

Η μια κληση 1' στην Q κοστιζει 0,27 €.

Link to comment
Share on other sites

σχετικά είναι όλα. αν μιλάς προς wind ok.

αλλά σου είπανε και πιο πάνω ότι τα 3 λεπτά ελάχιστης χρέωσης είναι μόνο στα πακέτα και στο Bonus

 

επίσης τα 100' του f2g είναι προς όλους ενώ τα 300 της Q μόνο προς wind

 

υπολόγισε καλύτερα τις ανάγκες σου, με τι δίκτυα μιλάς και πόσο και αποφάσισε γιατί μου φαίνεται τα έχεις μπλέξει λίγο

 

@rodi

το f2g2 δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Εγω επιλέγω Q τελικα.Αυτη την στιγμη συμφερει σιγουρα.Μεγαλο αβανταζ οτι εχει ελαχιστη διαρκεια 1' και μετα ανα sec. Το F2G εχει ελαχιστη διαρκεια 3' και μετα ανα sec.

Τα 100' δωρο που δινει τωρα το F2G ειναι ουσιαστικα 33 κλησεις,δηλ δωρο μια κληση ανα ημερα.

Η μια κληση 1' στην Q κοστιζει 0,27 €.

 

φιλε μαλλον δεν καταλαβαίνεις. στο είπε κ ο άλλος παραπάνω : τα 3' ελαχιστη διάρκεια κλήσης είναι στα πακέτα μπόνους ( στα 100 λεπτα δλδ που σου τα δινει με ανανεωση καρτας των 10 €)

το f2g εχει κ αυτο χρεωση ανα δευτερόλεπτο. βαζεις μια δεκαρα καρτα κ σου δινει 100 λεπτα προς ολους, επιπλεον 100 λεπτα κ 100 σμσ για wind kai Q.

εαν νομιζεις οτι σε συμφερει να δίνεις 1 euro για 300 λεπτα προς wind τοτε πανε κ βάλε Q.

απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κανένας δεν κατάλαβε τι έγραψα εγώ...και όποιος δεν κάνει προσπάθεια να καταλάβει θα βρεθεί προ εκπλήξεων! :!:

 

μιλάς με γρίφους γέροντα :worry:

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει ελάχιστη χρέωση

ελάχιστη χρέωση υπάρχει μόνο στα πακέτα

 

q: εθνικές κλήσεις 0,0045 ευρώ ανά δευτερόλεπτο χώρις ελάχιστη χρέωση

το πακέτο 300' με 1 ευρώ έχει κατανάλωση ανά λεπτό και ισχύει για 30 ημέρες

 

νεοF2G: εθνικές κλήσεις 0,0061 ανά δευτερόλεπτο χωρις ελάχιστη χρέωση

η κατανάλωση του δωρεάν χρόνου ομιλίας προς όλους με κάθε ανανέωση (π.χ. 100 λεπτά προς

όλους με ανανέωση 10 ευρώ ) έχει ελαχιστη διαρκεια κλήσης τα 3 λεπτα και μετά πάει ανά δευτερόλεπτο

 

To F2G εχει ελάχιστη διάρκεια 30" (αν δεν το άλλαξαν σε 60") για εθνικές κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

@DemetreKre

δεν το ήξερα , λυπάμαι αν μπέρδεψα κάποιους

 

 

εκτός θέματος

@haki

δεν με ξέρεις , να ειρωνεύεσαι τους γνωστούς σου

Link to comment
Share on other sites

Το F2G έχει ελαχ. διάρκεια 30" ή 45"

Δεν το αναφέρουν καν στο site. Νομίζω κι εγώ 45"

 

Εκτός κι αν το έχουν αλλάξει σαν "νέο" F2G και το έχουν πάει 60" αλλά θα ενημέρωναν πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Μετατροπή από Q σε F2G πόσο καιρό θέλει;

Μετά αν θέλεις, γίνεται επιστροφή σε Q?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΧΡΕΩΣΕΙΣ F2GO

http://www.wind.com.gr/files/1/new_f2g/F2G-internet_PRICELIST_NEW.pdf

Ελαχιστη σε εθνικες 45" και μετα ανα δευτερολεπτο

 

Τιμοκατάλογος Q

http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/kartokiniti/kartokiniti-q/q-card/neos-pronomiakos-timokatalogos/

Βασικές Χρεώσεις-Χρέωση Ανα Δευτερόλεπτο από το Πρώτο Δευτερόλεπτο

1+Δευτερόλεπτο

 

Η WIND (F2G) εχει κατι σαν τις "αμπαρες" της vodafone..?

η δεν το εχει κανει ακομα..;

κανεις εγγραφη εδω

https://www.wind.com.gr/gr/f2g/my-free-2-go/

παιρνεις για ενα μηνα 300 λεπτα προς f2go δωρεαν

αγοραζεις πακετα απο εδω

και πατωντας το ελεγχοντας το στατους σου βλεπεις υπολοιπο χρηματων ,δωρεαν χρονο απο πακετα ,υπολοιπο απο ιντερνετ

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν έχεις πχ 10 ευρώ

α. F2G και έχεις κανει ανανέωση μέσω καταστήματος θα έχεις 130 λεπτά ΣΥΝΟΛΙΚΑ μπόνους και τα 10 ευρώ στην κάρτα. Γράφεσαι στο site και με 5 ευρώ παίρνεις ένα πακέτο 600 λεπτών προς WIND και 300 sms δώρο. Σου μένουν 5 ευρώ, τα οποία αντιστοιχούν με βάση τον τιμοκατάλογο σε max 13,5 λεπτά προς όλους ή 50 sms. ΜΕΓΑΛΟ μειονέκτημα είναι ότι τα μπόνους τα τρώει με ελάχιστη χρέωση 3 λεπτών, πράγμα που κατά προσωπική εκτίμηση κατεβάζει τα διαθέσιμα λεπτά τουλάχιστον κατά 30%.

Σύνολα(καθαρά ενδεικτικά): 90 λεπτά προς όλους, 50 sms προς όλους, 420 λεπτά προς WIND, 300 SMS προς WIND.

β. Q θα έχεις 180 λεπτά προς WIND. Γράφεσαι στο site. Με 1 ευρώ θα έχεις 400 λεπτά προς WIND προστιθέμενα με τα 180 σύνολο 580. Παίρνεις 2 πακέτα των 60 λεπτών προς όλους με 6 ευρώ. Με 1 ευρώ σου δίνει 400 sms προς WIND.Σου μένουν 2 ευρώ, τα οποία αντιστοιχούν με βάση τον τιμοκατάλογο σε 30 sms ή 5,5 λεπτά προς όλους.Σημείωση ότι η κατανάλωση στα πακέτα γίνεται ανα λεπτό ομιλίας πράγμα που κατεβάζει τα διαθέσιμα λεπτά κατά 10%.

Σύνολα(καθαρά ενδεικτικά): 108 λεπτά προς όλους, 30 sms προς όλους, 520 λεπτά προς WIND, 400 SMS προς WIND.

To δικό μου συμπέρασμα ότι η Q είναι φθηνότερη κατά 15% τουλάχιστον από το F2G, ΕΚΤΟΣ αν κάνεις μεγάλες καταναλώσεις (ανω των 30 ευρώ ανά μήνα) ειδικά προς άλλα δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...