Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 3650


Johny-B
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαζί με το SX1 τα πιο ιδιαίτερα πληκτρολόγια που έχουν μπει ποτέ σε κινητό.

 

Εμφανισιακά δε μου έλεγε κάτι αλλά λάτρευα και λατρεύω το διαφορετικό και εκείνα τα χρόνια είχες τη δυνατότητα για κάτι διαφορετικό πέρα από τις ίντσες της οθόνης.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε αρχικά ναι, μετά έβλεπα το symbian 8, μετά το 9 και πήρα επιτέλους το n95 (το οποίο το κράτησα τελικά παραπάνω απο το 3650!) φτάνοντας και τα δύο στο αμήν της κατοχής ενός τηλεφώνου. Προσπάθησα να εκμεταλευτώ και την παραμικρή δυνατότητα του, αν έπαιρνε και νεότερη έκδοση opera mini όπως το 6600 θα ήταν comple.

 

αφου δεν ειχε wifi (wlan που λενε τα symbian) τι να κανεις τον browser? ειδικα το 2004 που οι εταιριες χρεωναν χρυσαφι το mobile internet...

Link to comment
Share on other sites

Δύο λέξεις για όσους θυμούνται, tim wap :w00t:

Nokia 3310 (5/2002) -> Nokia 3650 (8/2003) -> Nokia N95 (7/2007) -> Nokia Lumia 800 (2/2012) -> Nokia Lumia 620 (11/2013) -> Nokia Lumia 830 (5/2015) -> Samsung S7 edge (5/2017) -> Samsung S20 (5/2020) -> iPhone 13 Pro (11/2022)

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πολλοί είχατε γούστο και πήγατε στο 6600 ( :O ) :p

 

Κι εγώ το θυμάμαι που το διαφήμιζαν τότε, το βρίσκω πανέμορφο και φυσικά σε μπλε... :D

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πολλοί είχατε γούστο και πήγατε στο 6600 ( :O ) :p

 

Κι εγώ το θυμάμαι που το διαφήμιζαν τότε, το βρίσκω πανέμορφο και φυσικά σε μπλε... :D

 

Δεν θα υπάρξει άλλο σαν το 6600 και το N95 πιστεύω... Nαυαρχίδες με τα όλα τους, σε εποχές που η Nokia μεσουρανούσε!

 

Mπορεί και να το πρόσθετα στη συλλογή μου το 3650... Eίναι ομορφούλικο, αν και όχι τόσο ''δυνατό'', όσο το αυγό... Tο θυμάμαι να το έχει μια φίλη χρόνια πίσω, αλλά πρόσφατα έμαθα ότι το πήγε για ανακύκλωση... :(

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Πω, πω....το πιό αγαπημένο μου κινητό...είχα βγάλει το στρατό μαζί του και με τα παιγνίδια του περνούσαν οι ώρες....πολύ μπροστά για την εποχή του!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το 3660 δεν το θυμαται κανενας?? Ακριβως το ιδιο αλλα με κανονικο πληκτρολογιο.... Ηταν το δευτερο εγχρωμο κινητο μου μετα το SE T610 και ακομα θυμαμαι οτι εβγαζε "καλυτερες" βραδυνες φωτογραφιες ακομα απο σημερινα κινητα, επειδη το μαυρο το αποτυπωνε μαυρο, και οχι μπλε η με αλλες παραμορφωσεις....
Link to comment
Share on other sites

Mπορεί και να το πρόσθετα στη συλλογή μου το 3650... Eίναι ομορφούλικο, αν και όχι τόσο ''δυνατό'', όσο το αυγό...

 

To αυγό είχε 2MB παραπάνω internal memmory, 65Κ χρώματα στην οθόνη αντί για 4Κ και λίγο πιο καινούριο OS.

Κατά τα άλλα ανάλυση οθόνης επεξεργαστής κλπ κλπ ήταν τα ίδια.

Αν σκεφτείς ότι βγήκε και μισό χρόνο μετά δεν μπορείς να πεις πως ήταν και φοβερή αναβάθμηση. Μια χαρά κρατιέται δίπλα του το 3650 :)

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

ΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨ τι είπες τώρα... Το είχε ένας φίλος μου και δε χόρταινα να το ψάχνω... Αν εξαιρέσω το λίγο χοντρούτσικο στυλάκι του... Ήταν πραγματικά πρωτότυπο... Απίστευτη συσκευή σε γενικές γραμμές με το πάλαι ποτέ Symbian S60 στα πρώτα του δειλά βήματα στο εμπόριο... Τι να πεις... Απλά νοσταλγική συσκευή... Και αξεπέραστη εμφάνιση... Μακάρι αυτά τα περίεργα στυλ να υπήρχαν και τώρα που όλα τα smartphones είναι ακριβώς τα ίδια εμφανισιακά...
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

To αυγό είχε 2MB παραπάνω internal memmory, 65Κ χρώματα στην οθόνη αντί για 4Κ και λίγο πιο καινούριο OS.

Κατά τα άλλα ανάλυση οθόνης επεξεργαστής κλπ κλπ ήταν τα ίδια.

Αν σκεφτείς ότι βγήκε και μισό χρόνο μετά δεν μπορείς να πεις πως ήταν και φοβερή αναβάθμηση. Μια χαρά κρατιέται δίπλα του το 3650 :)

 

και διπλασια ραμ! οπως και να το κανουμε ειχε διαφορες!.. ισαρυθμες με τις διαφορες του 7650 με 3650.. απλα το 6600 ηταν σχεδον ολοκληρωμενο, ενω απο τ αλλα 2 κατι ελειπε...

Link to comment
Share on other sites

To αυγό είχε 2MB παραπάνω internal memmory, 65Κ χρώματα στην οθόνη αντί για 4Κ και λίγο πιο καινούριο OS.

Κατά τα άλλα ανάλυση οθόνης επεξεργαστής κλπ κλπ ήταν τα ίδια.

Αν σκεφτείς ότι βγήκε και μισό χρόνο μετά δεν μπορείς να πεις πως ήταν και φοβερή αναβάθμηση. Μια χαρά κρατιέται δίπλα του το 3650 :)

 

Δεν διαφωνώ... Aπλά έχω ήδη το αυγό, είχα χρησιμοποιήσει αυτό, γι'αυτό το λέω...

 

Aλλά ναι, το 3650 κρατιέται άνετα δίπλα του...!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ... Aπλά έχω ήδη το αυγό, είχα χρησιμοποιήσει αυτό, γι'αυτό το λέω...

 

Aλλά ναι, το 3650 κρατιέται άνετα δίπλα του...!

 

ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ 6 ΠΡΩΤΑ VODAFONE LIVE ΚΙΝΗΤΑ...ΜΑΖΙ ΜΕ Τ610 SHARP GX10 ENA MOTOROLA ENA NOKIA ALLO KAI ENA AKOMH....ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΩ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ Τ610 ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ!!!

Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

νοσταλγικο οντως αφιερωμα,οχι τοσο λογω κινητου,αλλα λογω των τοτε εποχων που μου χουν λειψει αφανταστα.

το κινητο αυτο,δεν μου δημιουργουσε,ουτε θαυμασμο,ουτε απορια ουτε και περιεργεια,μου προκαλουσε απεχθεια σε σημειο στομαχικων διαταραχων οποτε το εβλεπα.ηταν το πρωτο βεβαια τοτε που ειχε μπει η εφαργμογη της βιντεοκαμερας,ομως,ανεκαθεν,ποτε δεν ημουν και τοσο της καμερας των κινητων.πολυ καλο το αφιερωμα παντως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ηταν ο λογος που αρχισα να περνω απο τοτε ολο smartphone και το καλητερο ...ηταν ο λογος που γραφτηκα τοτε στο myphone!
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

αποκλειεται να μην μπορεις να βρεις πουθενα μια! μια απλη BLB-2 ειναι.. 7 ευρω κανει καινουργια :p

εγω παντως το χαιρομαι το δικο μου 7650 :D

 

το μεγαλο αρνητικο της συσκευης για μενα ηταν η σχεδιαση της καμερας! η οποια δεν εχει καποιο προστατευτικο και γεμιζε γρατζουνιες για την πλακα! ..το 7650 την προστατευε με το πληκτρολογιο, το 3650 οχι! και ηταν μεγαλο το τζαμακι της και μετα εβγαιναν θολες οι φωτο :worry:

 

Το θεμα ειναι οτι μπαταρια εχω, το κινητο ομως δε φορτιζει με τον φορτιστει. Βαζεις το καλωδιο και δεν κανει τιποτα :(

Link to comment
Share on other sites

Αν κι διαβαζω τακτικα το φορυμ οφειλω να πω πως αυτο το ρημαδοκινητο αν κι το νοκια 3310 στο 2000 ηταν το 1ο μου κινητο μου αρεσε παρα παρα πολυ, γιατι οπως ειπαν παρα πολυ ηταν πολυ ιδιαιτερο...¨)

 

Σας ευχαριστω για τις αναμνησεις που μου θυμησατε ¨)

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο μου κινητο με εγχρωμη οθονη! Ακομα το εχω και ακομα λειτουργει. Σιγουρα απο τα πιο ασχημα κινητα που εχουν κυκλοφορισει, αλλα με ολα αυτα που προσεφερε στην εποχη του η εμφανιση περνουσε σε δευτερη μοιρα!

Παντως το πληκτρολογιο του ποτε δεν το συνηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς το κινητό ήταν ο λόγος που αγόρασα στις αρχές του 2004 το 6600 της ίδιας εταιρείας.

Τα πράγματα έχουν ως εξής.

Ένας κολλητός μου είχε αγοράσει το 3650 και το περιεργαζόμασταν σε μία καφετέρια. Πηγαίνουμε στον Γερμανό και ανακαλύπτω το 6600 (το οποίο είχε μόλις βγει) και, συγκριτικά με το 3650 μας φάνηκε πολύ μικρό στο μέγεθος. Αυτό ήταν, αγόρασα το 6600 αποχωριζόμενος ένα σημαντικό χρηματικό ποσόν.

Link to comment
Share on other sites

...μαζι με το 7650 ηταν πολλα χρονια μπροστα απο την εποχη του!...

 

Κάποιοι βγάζανε φουτουριστικά κινητά και κάποιοι βγάζανε κινητά που θα βλέπαμε και στο μέλλον. Πάρε ένα κινητό που θυμήθηκα στα πρόχειρα που βγήκε πριν από το 3650 και όντως ήταν μπροστά από την εποχή του: ΣΥΓΚΡΙΣΗ

 

Δε φταίει η Nokia...Για όλα φταίνε οι καταναλωτές. Αυτοί δείχνουν την κατεύθυνση με τις προτιμήσεις τους. Ευτυχώς το συγκεκριμένο ήταν μια παταγώδης αποτυχία γιαυτό και δεν συνεχίστηκε το τραγικό αυτό trend.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όμως πως τα φέρνει η τύχη ε!! Σήμερα μου έφεραν ένα 3650 για επισκευή!! Επισκευάστηκε αφού δεν είχε κάτι σοβαρό και λειτουργεί άψογα μετά απο ενάμιση χρόνο παρατημένο!! Αυτές είναι συσκευές!! Πού είσαι ρε ΝΟΚΙΑΑΑΑΑΑ;; Πάνε τα καλά τα χρόνια!!!
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όμως πως τα φέρνει η τύχη ε!! Σήμερα μου έφεραν ένα 3650 για επισκευή!! Επισκευάστηκε αφού δεν είχε κάτι σοβαρό και λειτουργεί άψογα μετά απο ενάμιση χρόνο παρατημένο!! Αυτές είναι συσκευές!! Πού είσαι ρε ΝΟΚΙΑΑΑΑΑΑ;; Πάνε τα καλά τα χρόνια!!!

Τυχερός ο κάτοχος!:)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όμως πως τα φέρνει η τύχη ε!! Σήμερα μου έφεραν ένα 3650 για επισκευή!! Επισκευάστηκε αφού δεν είχε κάτι σοβαρό και λειτουργεί άψογα μετά απο ενάμιση χρόνο παρατημένο!! Αυτές είναι συσκευές!! Πού είσαι ρε ΝΟΚΙΑΑΑΑΑΑ;; Πάνε τα καλά τα χρόνια!!!

 

Η Νόκια δεν είναι πλέον η εταιρεία που είχαμε συνηθίσει όλοι μας.

Από προσωπικό μου βίωμα τα κινητά της δεν είναι πλέον καλά, γι αυτό, αν και για χρόνια φανατικός της, πιστεύω πως δεν θα αγοράσω σύντομα κινητό που να γράφει ΝΟΚΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...