Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, στο swype keyboard υπάρχει φωνητική πληκτρολόγηση χωρίς internet?

Σήμερα κατέβασα το free... Στην full έκδοση υπάρχει φωνητική πληκτρολόγηση χωρίς διαθέσιμο internet?

 

Επίσης μήπως γνωρίζετε εάν υπάρχει σε πληκτρολόγιο δυνατότητα bold, underline, italic και επισήμανσης???

 

Δεν υφισταται φωνητικη πληκτρολογηση offline.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Παιδιά, στο swype keyboard υπάρχει φωνητική πληκτρολόγηση χωρίς internet?

Σήμερα κατέβασα το free... Στην full έκδοση υπάρχει φωνητική πληκτρολόγηση χωρίς διαθέσιμο internet?

 

Επίσης μήπως γνωρίζετε εάν υπάρχει σε πληκτρολόγιο δυνατότητα bold, underline, italic και επισήμανσης???

 

Αν θυμάμαι καλά, όχι σε όλα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, όχι σε όλα.

 

Σε ποια έχει bold, underline και κυρίως επισήμανση?? Με το google calendar που το συγχρονίζω βλέπω ότι και αυτό δεν έχει επιλογή γραμματοσειράς και γενικά font adjustments.

Edited by zeovani
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στο swype keyboard υπάρχει φωνητική πληκτρολόγηση χωρίς internet?

Σήμερα κατέβασα το free... Στην full έκδοση υπάρχει φωνητική πληκτρολόγηση χωρίς διαθέσιμο internet?

 

Επίσης μήπως γνωρίζετε εάν υπάρχει σε πληκτρολόγιο δυνατότητα bold, underline, italic και επισήμανσης???

 

τα font attributes είναι θέμα εφαρμογής και όχι πληκτρολογιου

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή τέτοια?

 

όλα τα office suites για android και όχι μόνο...

 

πχ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.quickoffice.android

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

όλα τα office suites για android και όχι μόνο...

 

πχ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.quickoffice.android

 

Ναι απλά εγώ ψάχνω για ένα πρόγραμμα ημερολογίου που να έχει αυτή τη δυνατότητα. Και office να έχεις στο android και κάνεις ένα bold κείμενο copy ως απλό κείμενο θα στο επιστρέψει στο ημερολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά εγώ ψάχνω για ένα πρόγραμμα ημερολογίου που να έχει αυτή τη δυνατότητα. Και office να έχεις στο android και κάνεις ένα bold κείμενο copy ως απλό κείμενο θα στο επιστρέψει στο ημερολόγιο...

 

Ναι, γιατί τα ημερολόγια δεν είναι επεξεργαστές κειμένου... :X ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί τα ημερολόγια δεν είναι επεξεργαστές κειμένου... :X ;)

 

Κρίμα... Το λέω για το εξής: Εάν βάζεις μία υπενθύμιση που περιέχει σημειώσεις για περισσότερα του ενός πράγματα και εκτελείς κάθε φορά ένα από αυτά, θα ήθελες να μπορείς να τσεκάρεις το συγκεκριμένο ότι το εκτέλεσες για να έχεις μία καλή εικόνα....

Απλά ιδέες δίνω...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα... Το λέω για το εξής: Εάν βάζεις μία υπενθύμιση που περιέχει σημειώσεις για περισσότερα του ενός πράγματα και εκτελείς κάθε φορά ένα από αυτά, θα ήθελες να μπορείς να τσεκάρεις το συγκεκριμένο ότι το εκτέλεσες για να έχεις μία καλή εικόνα....

Απλά ιδέες δίνω...

 

Αν έχω καταλάβει καλά, κάτι τέτοιο έχει το calengoo, όπου μπορείς να βάλεις tasks μέσα στη σημείωση και να τικάρεις αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, κάτι τέτοιο έχει το calengoo, όπου μπορείς να βάλεις tasks μέσα στη σημείωση και να τικάρεις αυτό που θέλεις.

 

Εκανα ένα check και είδα ότι είναι πολύ καλό (στα snapshots του google play δεν είδα κάτι σε bold ή italic) αλλά είναι σχετικά τσιμπημένο στην τιμή (5,4€)...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ένα check και είδα ότι είναι πολύ καλό (στα snapshots του google play δεν είδα κάτι σε bold ή italic) αλλά είναι σχετικά τσιμπημένο στην τιμή (5,4€)...

 

Δεν έχει επιλογή για bold και italic.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ μερικές δοκιμές με πληκτρολόγια. Χρησιμοποιώ καιρό τώρα και το swiftkey και το σαμσουνγκ keyboard και πρόσφατα δοκίμασα το TouchPal και το Swype. Σε note 3 όλα αυτά.

 

Πιο γρήγορα γράφω νομίζω με το swiftkey να πω την αλήθεια. Παρόλο που δεν έχει ελληνική αναγνώριση φωνής και όμορφα themes. Έπισης αρνείται κάποιες λέξεις να τις μάθει. Τέλος είναι ελαφρώς πιο αργό από το μαμά και το TouchPal στο να εμφανιστεί στην οθόνη με το που επιλέξεις κάποιο κενό ή πατήσεις google search/now.

 

Το Swype έχει το εκπληκτικό πλεονέκτημα της ελληνικής φωνητικής αναγνώρισης. Στα υπόλοιπα δε με καλύπτει γιατί δεν κάνω Swype και για χρήση με δύο χέρια δεν είναι κορυφαίο.

 

Τέλος το TouchPal έχει πολύ ωραία αμεσότητα, έξυπνα κόλπα και γενικά είναι ωραίο και με σοβαρά και εμφανισιμα themes. Έχει όμως αργό delete προτάσεων και αργη/δυσκολη αλλαγή γλώσσας μονο με πλήκτρο . (η εγώ δε βρίσκω αλλαγή γλώσσας με swipe να εχει)

 

Συνολικά είμαι μεταξύ touchpal/swiftkey με μια ελαφρά προτίμηση στο δεύτερο για τους δύο λόγους που ανεφερα που μου τη σπάνε στο TouchPal.

Link to comment
Share on other sites

Πως προσθέτουμε γραμματοσειρές στις βασικές γραμματοσειρές του τηλεφώνου? Που βρίσκονται ακριβός?
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκονται στο ριζικό κατάλογο στο system/fonts. Αν έχεις κάνει root το τηλέφωνο μπορείς να προσθέσεις ή να αντικαταστήσεις γραμματοσειρές και θα λειτουργήσουν μετά από επανεκκίνηση. Πρώτα απ' όλα όμως κράτησε ένα αντίγραφο του φακέλου μην γίνει καμιά στραβή. Edited by Giorgos44
Link to comment
Share on other sites

και αργη/δυσκολη αλλαγή γλώσσας μονο με πλήκτρο .

 

Δεν το έχω πλέον , αλλά θυμάμαι από το κουμπάκι επάνω αριστερά για τις ρυθμίσεις , πας περισσότερα και επιλέγεις αλλαγή γλώσσας αντί κόμμα και το κουμπάκι αριστερά του space αλλάζει την γλώσσα πλέον .

Link to comment
Share on other sites

στης γυναικας μου το s3 εχει το touchpal. ξαφνικα η γραμματοσειρα των μυνηματων εχει γινει τεραστια, απο που μικραινει?
Link to comment
Share on other sites

στης γυναικας μου το s3 εχει το touchpal. ξαφνικα η γραμματοσειρα των μυνηματων εχει γινει τεραστια, απο που μικραινει?

 

Ρυθμίσεις - Γενικές Ρυθμίσεις - Εμφάνιση Πληκτρολογίου.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Γενικές Ρυθμίσεις - Εμφάνιση Πληκτρολογίου.

 

δεν βρισκω το "εμφανιση πληκτρολογιου" δεν το εχει.

Link to comment
Share on other sites

δεν βρισκω το "εμφανιση πληκτρολογιου" δεν το εχει.

 

Δεν μπορεί, σε δύο συσκευές με TouchPal που έχω το βρήκα στην ίδια θέση. [ATTACH]41518[/ATTACH]

 

Edit : Βασικά μιλάς για τη γραμματοσειρά του πληκτρολογίου ή των μηνυμάτων? Μιλάω σχετικά με το TouchPal γιατί αυτό ανέφερες.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη εκανα λαθος, swiftkey εχει πανω το s3. (touchpal εχω στο note 3 μου) και στο μαμα ομως πληκτρολογιο τα γραμματα στα μυνηματα εμφανιζονται τεραστια.
Link to comment
Share on other sites

Η γραμματοσειρα στα μηνύματα των σαμσουνγκ συσκευών μεγαλώνει ή μικραίνει με τα κουμπιά που ρυθμίζεις την ένταση.
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη εκανα λαθος, swiftkey εχει πανω το s3. (touchpal εχω στο note 3 μου) και στο μαμα ομως πληκτρολογιο τα γραμματα στα μυνηματα εμφανιζονται τεραστια.

 

Κρατάς πατημένο το πλήκτρο κάτω αριστερά, με το σήμα του SwiftKey και σου βγάζει ένα μενού με την ρύθμιση του μεγέθους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...