Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ισως ειναι δυσκολο να προσαρμοσουν τα τυχαια πατηματα και την προβλεψη.παντως εφοσον μπουν ελληνικα θα ειναι το καλυτερο πληκτρολογιο.:)
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Eγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως(και γιατί) ένα free πληκτρολόγιο υποστηρίζει όλες αυτές:

 

SUPPORTED LANGUAGES

English

English (UK)

English (US)

Albanian

Arabic

Basque

Bengali

Bopomofo

Bosnian (Cyrillic)

Bosnian (Latin)

Bulgarian

Burmese

Cangjie

Catalan

Chinese Handwriting

Croatian

Czech

Danish

Dutch

Estonian

Finnish

French

Galician

German

Greek

Hebrew

Hindi

Hungarian

Icelandic

Indonesian

Italian

Kazakh

Khmer

Korean

Laos

Latvian

Lithuanian

Macedonian

Malagasy

Malayan

Marathi

Norwegian

Persian

Pinyin/Bihua

Polish

Portuguese

Portuguese (Brazil)

Romanian

Russian

Serbian

Serbian (Latin)

Simple Cangjie

Slovak

Slovenian

Spanish

Spanish (Latin)

Swedish

Tagalog

Tamil

Telugu

Thai

Tibetan

Turkish

Uighur

Ukrainian

Urdu

Vietnam

Wubi

 

Και για κάποιους άλλους(έλληνες κιόλας) φαντάζει αντιεπιχειρηματικό ή δύσκολο να μπούν ελληνικά...

α) αυτό

ισως ειναι δυσκολο να προσαρμοσουν τα τυχαια πατηματα και την προβλεψη.παντως εφοσον μπουν ελληνικα θα ειναι το καλυτερο πληκτρολογιο.:)

β) οι άλλοι μπορεί να αγοράσανε licence με λεξικά της πλάκα για 5 ευρώ το ένα. Στο fleksy μπορεί να κοιτάνε να κάνουν σοβαρή δουλειά.

 

Μου αρέσει που το συνεχίζετε. Στην ουσία υποστηρίζετε ότι "Δεν βάζουν επίτηδες ελληνικά...". Ότι ειναι κάτι πολύ απλό και δεν το κάνουν γιατί... ξέρω γω... βαριούνται...

 

Ναι αυτό θα είναι. Βαριούνται. Ή προσπαθούν να μας την σπάσουν. Ένα από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

 

β) οι άλλοι μπορεί να αγοράσανε licence με λεξικά της πλάκα για 5 ευρώ το ένα. Στο fleksy μπορεί να κοιτάνε να κάνουν σοβαρή δουλειά.

Μάλλον πλάκα μας κάνεις εσύ. Έχεις δει το ελληνικό λεξικό αυτού του πληκτρολογίου που παρέθεσα; Μόνο της πλάκας δεν είναι. Αυτές τις εικασίες περί 5 ευρώ απέφυγε τες καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος για να χαλάμε τις καρδιές μας βρε παιδιά, κι εμένα μου φάνηκε περίεργο που δεν έχει ελληνικά άλλα οκ, προφανώς κάποιος λόγος θα υπάρχει που δεν έχουν μπει ακόμα. Το καλό είναι πως έχουν δηλώσει ότι θα τα προσθέσουν, μένει να το δούμε και στην πράξη. Ως τότε, δεν χαλάει κι ο κόσμος.. έχουμε τόσα να κάνουμε τη δουλειά μας εξάλλου.. :)
Link to comment
Share on other sites

Για να μην έχει το λεξικό κάποια γλώσσα/σσες είναι προφανές ότι κάποιος λόγος θα υπάρχει. Εννοείται ότι υπάρχουν πολλές επιλογές. Το θέμα είναι να μην διαβάζουμε κουφές δικαιολογίες από αναρμόδιους. Μοιραία απαντάμε...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ το fleksy, αλλά με απογοήτευσε. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος, αλλά την αυτόματη διόρθωση του TouchPal δεν την φτάνει καν.
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι ας μην καταναλώσουμε άλλες σελίδες γράφοντας τυχόν λόγους μη ενσωμάτωσης των Ελληνικών στο εν λόγω app. Ο καθένας το κρίνει από την πλευρά του και μπορεί να το δείξει με την ψήφο του στο play. Συνεχίστε σας παρακαλώ στην ουσία του θέματος.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ το fleksy, αλλά με απογοήτευσε. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος, αλλά την αυτόματη διόρθωση του TouchPal δεν την φτάνει καν.

Την αυτόματη διόρθωση του SwiftKey, δυστυχώς, δεν την έχει κανένα. Και την ανοχή του. Τώρα και την 'ανοχή', ας πούμε, έγραψα! 'ανκχη' (δηλαδή 4 στα πέντε γράμματα σωστά) και μου πρότεινε καταχώρηση λέξης αντί για την ανοχή. Θέλει να γράφεις πολύ καλά με tapping. Εξαιτίας των προτερημάτων, που έχω αναφέρει πολλές φορές, το έχω ακόμα βασικό αλλά σε αυτόν τον τομέα είναι αισθητά πίσω.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Την αυτόματη διόρθωση του SwiftKey, δυστυχώς, δεν την έχει κανένα. Και την ανοχή του. Τώρα και την 'ανοχή', ας πούμε, έγραψα! 'ανκχη' (δηλαδή 4 στα πέντε γράμματα σωστά) και μου πρότεινε καταχώρηση λέξης αντί για την ανοχή. Θέλει να γράφεις πολύ καλά με tapping. Εξαιτίας των προτερημάτων, που έχω αναφέρει πολλές φορές, το έχω ακόμα βασικό αλλά σε αυτόν τον τομέα είναι αισθητά πίσω.

 

Εγώ έχω παρατηρήσει το αντίθετο. Το είδα αυτό με την λέξη ανοχή. Σε κάποιες λέξεις όντως το κάνει. Όμως αν θυμάσαι και παλιότερα που τα είχα τεστάρει, μαζί και με άλλα πληκτρολόγια μου έβγαζε καλύτερα αποτελέσματα.

Παρ' όλα αυτά το μεγαλύτερο μειονέκτημα του swiftkey παραμένει ότι δεν μπορώ να προσθέσω κάποιες λέξεις που θέλω, αλλά αντιθέτως τις προσθέτει αυτόματα, πράγμα που δεν συμβαίνει πάντα. Ειδικά κάποιες λέξεις αρνείται πεισματικά να τις μάθει και είναι εκνευριστικό να τις πληκτρολογώ πάλι από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής δύο πληκτρολόγια για να πω την αλήθεια. Το ένα ήταν το στοκ της Σαμσ-ουγκ!!!

Το οποίο ήταν μακράν και το χειρότερο αφού έκανα συνέχεια λάθη και δεν μπορούσε να τα διορθώσει.

Το TouchPal που έβαλα τώρα και το δοκιμάζω ήδη τρεις μέρες ακόμα δεν το πιστεύω ότι Μπορει και με διορθώνει δε τετοιο βαθμό.

Είναι τόσο καλή η αμεσότητα του που δεν βλέπω τον λόγο να δοκιμάσω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η πιο ενημερωμένη σελίδα να βλέπω πότε βγαίνει αναβάθμιση του πληκτρολογίου της Google γιατί στο κινητό μου στο μάρκετ λέει μη διαθέσιμο στην χώρα σας ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

@fuorigioco1981

Από το playstore από τον Η/Υ, η από εδώ androidpolice.

Φυσικά το androidpolice και όποιο άλλο site θα αργεί κάποιες ώρες ώσπου να ενημερωθεί.

Link to comment
Share on other sites

@fuorigioco1981

Από το playstore από τον Η/Υ, η από εδώ androidpolice.

Φυσικά το androidpolice και όποιο άλλο site θα αργεί κάποιες ώρες ώσπου να ενημερωθεί.

οκ.παντως και στο κινητο και απο τον υπολογιστη οταν κανω αναζητηση για το google keyboard δεν μου το βγαζει καθολου.μονο εαν απο καποιο αλλο σαιτ εχει παραμπομπη -λινκ για το πληκτρολογιο αυτο στο playstore τοτε μονο με παει εκει που λεει οτι δεν ειναι διαθεσιμο στην χωρα σας.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το εμφανίζει στα αποτελέσματα από το H/Y

Τώρα έχεις εγκατεστημένη το πληκτρολόγιο εκτός από playstore????

Δες στο xda

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα με το Swype, σήμερα μου κατανάλωσε σχεδόν 40mb! Χωρίς σχεδόν να κάνω τίποτα, απλά κάνα δυο μυνήματα έστειλα με το messenger του Facebook.

Τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω αγορασμένο το swype τελικά με έχει καταβολέψει το touchpal. Ένα πράγμα θα ήθελα να ρωτήσω. Υπάρχει άλλος πιο εύχριστος τρόπος να αλλάζω από πρόβλεψη σε μη πρόβλεψη εκτός από εκέινο το δυσχρηστο κουμπάκι στο κενό? Χρησιμοποιώ το Τ12
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα με το Swype, σήμερα μου κατανάλωσε σχεδόν 40mb! Χωρίς σχεδόν να κάνω τίποτα, απλά κάνα δυο μυνήματα έστειλα με το messenger του Facebook.

Τι μπορεί να φταίει;

 

Εμένα τον Δεκέμβρη μου έφαγε 960mb σε ένα βράδι.. και όλα αυτά στο βουνό με χαμηλή ταχύτητα 2g... αν είχα καλύτερο σήμα δεν ξέρω πόσα θα είχε φάει!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα με το Swype, σήμερα μου κατανάλωσε σχεδόν 40mb! Χωρίς σχεδόν να κάνω τίποτα, απλά κάνα δυο μυνήματα έστειλα με το messenger του Facebook.

Τι μπορεί να φταίει;

Εμένα τον Δεκέμβρη μου έφαγε 960mb σε ένα βράδι.. και όλα αυτά στο βουνό με χαμηλή ταχύτητα 2g... αν είχα καλύτερο σήμα δεν ξέρω πόσα θα είχε φάει!

Το χρησιμοποιώ και εγώ το swype. Έχω και το swiftkey και το smartkeyboard. Το swype μου αρέσει για την πολύ καλή πρόβλεψη, αλλά πολλές φορές όταν θέλω να γράψω ένα σχετικά μεγάλο κείμενο π.χ. εδώ στο myphone, κολλάει πολύ και γίνεται εκνευριστικό. Το καλύτερο και γρηγορότερο typing το έχω με το smartkeyboard, ειδικά σε landscape. Όμως επειδή τις περισσότερες φορές γράφω με ο ένα χέρι, το swipe με βολεύει. Αυτό που γράφετε ότι σας έφαγε κάποια MBs πως έγινε; Το έχω στο nexus 7 Wi-Fi και σκέφτομαι να το βάλω και στο Sony Xperia Z που έχω, αλλά τώρα με αυτό που λέτε με προβληματίζει. Αν και το πληκτρολόγιο του Ζ είναι πολύ καλό και μοιάζει πολύ με το swype.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω αγορασμένο το swype τελικά με έχει καταβολέψει το touchpal. Ένα πράγμα θα ήθελα να ρωτήσω. Υπάρχει άλλος πιο εύχριστος τρόπος να αλλάζω από πρόβλεψη σε μη πρόβλεψη εκτός από εκέινο το δυσχρηστο κουμπάκι στο κενό? Χρησιμοποιώ το Τ12

 

Γιατί δύσχρηστο? Δεν χρειάζεται να πατάς ακριβώς πάνω στο κουμπί, αλλά να σέρνεις το δάχτυλο σου πάνω στο space.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό

 

Ευχαριστώ .

 

Την αυτόματη διόρθωση του SwiftKey, δυστυχώς, δεν την έχει κανένα. Και την ανοχή του. Τώρα και την 'ανοχή', ας πούμε, έγραψα! 'ανκχη' (δηλαδή 4 στα πέντε γράμματα σωστά) και μου πρότεινε καταχώρηση λέξης αντί για την ανοχή.

 

Το δοκίμασα αυτό μόλις , όντως έγραψα ανκχη και μου πρότεινε ( ανκχη άνεση απήχηση ) , έγραψα με τόνο ανκχή και μου πρότεινε ( ανκχη ανοχή ανοχής ) , το θέμα όμως είναι η αποφυγή παρατεταμένου πατήματος σε γράμμα για τον τόνο .

 

Πριν όμως το δοκιμάσω επειδή είχα επιλεγμένο το swype , είδα πως αυτό πρόβλεψε την ανοχή ενώ έγραψα ανκχη .

 

Τώρα που εγκατέστησα και δοκίμασα και το TouchPal , αυτό βγάζει μόνο το ανκχη .

Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας σημερα εδω για το Touchpal, ειπα να το εγκαταστησω και μου αρεσε αρκετα, αλλα μου φανηκε αρκετα δυσχρηστο να πρεπει να πατας δυο φορες για να αλλαζεις γλωσσα ενω στο SwiftKey ειναι απλα ενα slide στο Space. Υπαρχει καποια ρυθμιση για αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας σημερα εδω για το Touchpal, ειπα να το εγκαταστησω και μου αρεσε αρκετα, αλλα μου φανηκε αρκετα δυσχρηστο να πρεπει να πατας δυο φορες για να αλλαζεις γλωσσα ενω στο SwiftKey ειναι απλα ενα slide στο Space. Υπαρχει καποια ρυθμιση για αυτο?

 

Πατάς το σύμβολο πάνω αριστερά , πας περισσότερα και στο κάτω μέρος του παραθύρου που θα σου εμφανίσει έχει δύο επιλογές: 'Εισαγωγή κόμματος' και 'Αλλαγή γλώσσας' όπου επιλέγοντας το δεύτερο στο πλήκτρο αριστερά του backspace που είχες το κόμμα έχεις τώρα το σύμβολο αλλαγής γλώσσας

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγύρισα να δοκιμάσω τοTouchPal και ενώ είναι πολύ καλό έχω ένα πρόβλημα. Όταν χρησιμοποιώ άρθρα, μετά δεν μου αφήνει κενό. Δηλαδή γράφωοπατέρας και όπως βλέπεται δεν μου αφήνει κενό ούτε πριν από τοοούτε μετά.

Επίσης δεν αφήνει κενό αλλάζοντας τη γλώσσα στα αγγλικά.

Είναι κάποια ρύθμιση;Ηέτσι είναι το σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...