Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ πάλι απορώ, πως αντέχετε να γράψετε μια πρόταση με το touchpal. Όταν γράφεις ελληνικά και μετά αγγλικά δεν αφήνει κενό, το ίδιο κάνει και με τους αριθμούς. Σε πληκτρολόγηση με swipe δεν είναι το καλύτερο κάνοντας αρκετά λάθη. Όλα κάνουν λάθη, το θέμα είναι ποιο κάνει τα λιγότερα και για μένα το touchpal δεν είναι αυτό.

Δέχομαι βέβαια πως ο κάθε ένας απο εμάς, έχει δικά του κριτήρια και ανάγκες και επιλέγει βάση αυτών.

 

Το έχω ξαναγράψει πως για μένα είναι καλύτερο το Swype, αλλά αυτό το lag (και με κλειστό το sync) γονατίζει το Nexus μου, και νομίζω πως ξαναχρησιμοποιώ το Desire μου.

Μέχρι να δοθεί update, μένω με το TouchPal.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Lag και άσχημα θέματα (προσωπική άποψη) σε συνδυασμό με τις λιγότερες δυνατότητες παραμετροποίησης.

Αλλά μόλις έστειλα μια "πατάτα" κάπου με το TouchPal και με βλέπω πάλι να γυρνάω..

Αυτή την ευκολία που σου δίνει το Swype να κάνεις βόλτες χωρίς να είσαι ακριβής και να σου βρίσκει τη λέξη, σε κανένα δεν το έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει πως για μένα είναι καλύτερο το Swype, αλλά αυτό το lag (και με κλειστό το sync) γονατίζει το Nexus μου, και νομίζω πως ξαναχρησιμοποιώ το Desire μου.

Μέχρι να δοθεί update, μένω με το TouchPal.

 

με το 5 δεν έχω δει ακόμη lag, η χρήση που έχω κάνει βέβαια με το swype είναι ελάχιστη. Δεν καταλαβαίνω όμως και σε αυτό το πληκτρολόγιο, γιατί δεν αφήνει κενό μετά την τελεία; μου βγάζει μάλιστα και μήνυμα "συνεχίστε να γράφετε, το swype βάζει αυτόματα κενό όταν χρειάζεται" και εκεί είναι που το βγάζω αμέσως!!! Στο κόμμα αφήνει κενό, αλλά στην τελεία, πρέπει να κάνω swipe απο το space στην τελεία.

 

Lag και άσχημα θέματα (προσωπική άποψη) σε συνδυασμό με τις λιγότερες δυνατότητες παραμετροποίησης.

Αλλά μόλις έστειλα μια "πατάτα" κάπου με το TouchPal και με βλέπω πάλι να γυρνάω..

Αυτή την ευκολία που σου δίνει το Swype να κάνεις βόλτες χωρίς να είσαι ακριβής και να σου βρίσκει τη λέξη, σε κανένα δεν το έχω δει.

 

αν το swifkey έγραφε "κάτι" με swipe και δεν έβγαζε ΠΑΝΤΑ αποτέλεσμα "και", δεν θα το έβγαζα ποτέ. Έχω μεγάλο κόλλημα σε αυτό :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς τι άλλαγές έχει κάνει το Touchpal και ζητάει:

  • Read phone status and identity
  • Add or remove accounts

Μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα σημαντικά permissions (ειδικό το πρώτο το έχουν ακόμα και τα Angry Birds), αλλά είμαι περίεργος...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι άλλαγές έχει κάνει το Touchpal και ζητάει:

  • Read phone status and identity
  • Add or remove accounts

Μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα σημαντικά permissions (ειδικό το πρώτο το έχουν ακόμα και τα Angry Birds), αλλά είμαι περίεργος...

 

Για το cloud sync λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για την δυνατότητα που έχει να διαβάζει τις επαφές και να μπορείς με swipe να τις εμφανίζεις σε μια αναζήτηση. Είναι το μοναδικό που έχει αυτήν την λειτουργία, μαζί με το stock της Google. Σε όλα τα υπόλοιπα, όταν ψάχνεις μια επαφή με το επώνυμο, πρέπει να πατάς ένα ένα τα γράμματα. Στο TouchPal και το android keyboard, γίνεται κανονικά και με swipe.
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω λίγο το Fleksy που πρέπει να δοκιμάσετε αν σας ενδιαφέρει το γράψιμο με 2 χέρια. Απίστευτη επιείκεια σε λάθη... Εμένα δεν με απασχολεί προς στο παρών γιατί θέλω να γράφω με ένα χέρι άρα πάμε πάντα σε Swype.

 

Το λέω για να ρίξετε μια ψήφο για τα ελληνικά, μήπως έχουμε και εμείς σύντομα την γλώσσα μας!

 

Οι developers του fleksy είναι έλληνες...

Link to comment
Share on other sites

Οι developers του fleksy είναι έλληνες...

 

Έλληνες και δεν έχουν βάλει ακόμα τα ελληνικά;;:eek:

 

Μου αρέσει σαν πληκτρολόγιο, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα βέβαια αλλά το έχω βάλει στη λίστα επιθυμιών για όταν τα προσθέσουν, τώρα τρελάθηκα μ'αυτό που είπες!

Πάμε να ρίξουμε την ψήφο και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Οι developers του fleksy είναι έλληνες...

Έλληνες και δεν έχουν βάλει ακόμα τα ελληνικά;;:eek:

Έλληνες είναι αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Σκέψου πως για να μην έοχυν βάλει ακόμα ελληνικά, θα υπάρχει κάποιος λόγος. Στην τελική, είναι και επιχειρηματίας ή έχουν επιχειρηματίες από πίσω τους να τους στηρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι έλληνες, άλλα είναι και επιχειρηματίες και θα ήταν αντιεπαγγελματικό και θα έκανε την εφαρμογή τους μια κακή αγορά για έναν... βρετανό ή δεν ξέρω γω τι, να έχουν την μητρική τους γλώσσα ήδη διαθέσιμη. Μάλιστα... δεν πρόκειτε ούτε να το δοκιμάσω ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Είναι έλληνες, άλλα είναι και επιχειρηματίες και θα ήταν αντιεπαγγελματικό και θα έκανε την εφαρμογή τους μια κακή αγορά για έναν... βρετανό ή δεν ξέρω γω τι, να έχουν την μητρική τους γλώσσα ήδη διαθέσιμη. Μάλιστα... δεν πρόκειτε ούτε να το δοκιμάσω ποτέ.

 

Ακριβώς! Έλεος εάν είναι Έλληνες και δεν έχουν βάλει ελληνικά είναι απλά τραγικό και μίζερο.εδώ ζητάμε ελληνικά από τους ξένους και τρέχουν να βάλουν...

Link to comment
Share on other sites

Έλληνες είναι αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Σκέψου πως για να μην έοχυν βάλει ακόμα ελληνικά, θα υπάρχει κάποιος λόγος. Στην τελική, είναι και επιχειρηματίας ή έχουν επιχειρηματίες από πίσω τους να τους στηρίζουν.

Δηλαδή όλοι οι άλλοι που ΔΕΝ είναι έλληνες και έχουν ελληνικά τί είναι; Αντιεπιχειρηματίες;

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε ... ηρεμήστε.... τι πράγμα είναι αυτό; Κατευθείαν να πέσετε να τους φάτε. Προφανώς εσείς είστε πιο έξυπνοι και ξέρετε καλύτερα τον λόγο που δεν έχουν ελληνικά. Μάλλον το κάνουν επίτηδες για να σας σπάσουν τα νεύρα.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για την δυνατότητα που έχει να διαβάζει τις επαφές και να μπορείς με swipe να τις εμφανίζεις σε μια αναζήτηση. Είναι το μοναδικό που έχει αυτήν την λειτουργία, μαζί με το stock της Google. Σε όλα τα υπόλοιπα, όταν ψάχνεις μια επαφή με το επώνυμο, πρέπει να πατάς ένα ένα τα γράμματα. Στο TouchPal και το android keyboard, γίνεται κανονικά και με swipe.

 

Αυτή τη δυνατότητα την είχε από πριν, εξάλλου οι επαφές δεν έχουν σχέση με το account permission. Η απάντηση του jastonas για το cloud sync μοιάζει λογική, αλλά είχα την εντύπωση ότι και αυτό το είχε από πριν, ότι δεν ήταν τόσο πρόσφατη προσθήκη.

Γενικά με ενοχλεί το "read phone status and identity" permission όταν δεν χρειάζεται, γιατί είναι ο πιο κλασικός τρόπος να σε ταυτοποιούν και να σε στοχεύουν με διαφημίσεις, αλλά πλέον το έχει και η κουτσή Μαρία, για μια εφαρμογή που με βολεύει και είναι και δωρεάν δεν θα παραπονεθώ :)

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε ... ηρεμήστε.... τι πράγμα είναι αυτό; Κατευθείαν να πέσετε να τους φάτε. Προφανώς εσείς είστε πιο έξυπνοι και ξέρετε καλύτερα τον λόγο που δεν έχουν ελληνικά. Μάλλον το κάνουν επίτηδες για να σας σπάσουν τα νεύρα.

 

Μια χαρά ήρεμος είμαι ρε. Δεν θέλω να φάω κανέναν. Το πληκτρολόγιο τους δεν πρόκειτε να το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

κριμα παντως γιατι το fleksy εχει πολλες νεες δυνατοτητες και ειναι κατι εντελως διαφορετικο που θα ηθελα να το εχω σαν στανταρ πληκτρολογιο.ελπιζω καποια μερα να βαλουν και ελληνικα μεσα.αλλα κατα την γνωμη μου μπορεις μαζι με τις μεγαλες αγορες να υποστηριξεις και την αγορα της χωρας σου.εδω τα πιο σαπια πληκτρολογια εχουν ελληνικα μεσα.αυτο που ειναι και γαματο δεν εχει ακομα..
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Τα σάπια έχουν και σάπια ελληνικά. Θες το fleksy να έχει σάπια ελληνικά; Ξέρεις κανείς σας τον τρόπο που λειτουργούν οι αλγόριθμοι και πως γράφει και τι δουλειά πρέπει να γίνει για να περαστεί κάποια γλώσσα στα ελληνικά στο fleksy; Ξέρετε ποιός προμηθεύει λεξικά-licenses κτλ και πόσο κοστίζει; Ξέρετε αν έχουν επενδυτές που τους στηρίζουν και δεν μπορούν να κάνουν ότι τους κατέβει; Υπάρχουν πολλοί παράμετροι. Ξαναλέω, μην κρίνετε, εκτός αν ξέρετε από μέσα την φάση και τι παίζει.
Link to comment
Share on other sites

Τα σάπια έχουν και σάπια ελληνικά. Θες το fleksy να έχει σάπια ελληνικά; Ξέρεις κανείς σας τον τρόπο που λειτουργούν οι αλγόριθμοι και πως γράφει και τι δουλειά πρέπει να γίνει για να περαστεί κάποια γλώσσα στα ελληνικά στο fleksy; Ξέρετε ποιός προμηθεύει λεξικά-licenses κτλ και πόσο κοστίζει; Ξέρετε αν έχουν επενδυτές που τους στηρίζουν και δεν μπορούν να κάνουν ότι τους κατέβει; Υπάρχουν πολλοί παράμετροι. Ξαναλέω, μην κρίνετε, εκτός αν ξέρετε από μέσα την φάση και τι παίζει.

 

ελπιζω καποτε να μπουν..αξιολογο project ειναι..μπορουσε να ξεκινησει απο το kickstarter.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Τα σάπια έχουν και σάπια ελληνικά. Θες το fleksy να έχει σάπια ελληνικά; Ξέρεις κανείς σας τον τρόπο που λειτουργούν οι αλγόριθμοι και πως γράφει και τι δουλειά πρέπει να γίνει για να περαστεί κάποια γλώσσα στα ελληνικά στο fleksy; Ξέρετε ποιός προμηθεύει λεξικά-licenses κτλ και πόσο κοστίζει; Ξέρετε αν έχουν επενδυτές που τους στηρίζουν και δεν μπορούν να κάνουν ότι τους κατέβει; Υπάρχουν πολλοί παράμετροι. Ξαναλέω, μην κρίνετε, εκτός αν ξέρετε από μέσα την φάση και τι παίζει.

 

Ποιες γλώσσες υποστηρίζει τώρα;

Δεν λέω πως είναι υποχρεωμένοι να υποστηρίζουν την γλώσσα τους. Τα ινδονησιακά δηλαδή έχουν μεγαλύτερη πέραση ή είναι πιο εύκολο να γραφτεί ο κώδικας;

Πες τους ότι χτυπάει άσχημα

Αν είναι δύσκολο για αυτούς να το κάνουν είναι δικό τους πρόβλημα, όχι δικό μου. Πολύ ασχολήθηκα, σε λίγο θα μας κολλήσουν και μια περίεργη ταμπέλα, πως το λέτε στην Ελλάδα, my 2 cents

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Ποιες γλώσσες υποστηρίζει τώρα;

Αγγλικά Ισπανικά, Γερμανικά, Ιταλικά, Γαλλικά, Πορτογαλικά και Ολλανδικά.:)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δε χωράει συναίσθημα... Πρώτα θα κοιτάξεις να διεισδύσεις στις μεγάλες αγορές.

 

Τότε θα έπρεπε να βάλουν κινέζικα και ινδικά. Τέλος πάντων, όταν το TouchPal έχει αμέτρητες γλώσσες πχ Tamil & Tagalog για να κατεβάσεις εάν και εφόσον επιθυμείς κάποια, τότε όλοι θα μπορούν αρκεί να θέλουν. Τα υπόλοιπα που γράφουν κάποιοι είναι πολύ αόριστες δικαιολογίες.

 

Υ.Γ. Δεν έχω δοκιμάσει όλα τα πληκτρολόγια που υπάρχουν αλλά το TouchPal έχει τα καλύτερα ελληνικά που έχω συναντήσει τουλάχιστον εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως(και γιατί) ένα free πληκτρολόγιο υποστηρίζει όλες αυτές:

 

SUPPORTED LANGUAGES

English

English (UK)

English (US)

Albanian

Arabic

Basque

Bengali

Bopomofo

Bosnian (Cyrillic)

Bosnian (Latin)

Bulgarian

Burmese

Cangjie

Catalan

Chinese Handwriting

Croatian

Czech

Danish

Dutch

Estonian

Finnish

French

Galician

German

Greek

Hebrew

Hindi

Hungarian

Icelandic

Indonesian

Italian

Kazakh

Khmer

Korean

Laos

Latvian

Lithuanian

Macedonian

Malagasy

Malayan

Marathi

Norwegian

Persian

Pinyin/Bihua

Polish

Portuguese

Portuguese (Brazil)

Romanian

Russian

Serbian

Serbian (Latin)

Simple Cangjie

Slovak

Slovenian

Spanish

Spanish (Latin)

Swedish

Tagalog

Tamil

Telugu

Thai

Tibetan

Turkish

Uighur

Ukrainian

Urdu

Vietnam

Wubi

 

Και για κάποιους άλλους(έλληνες κιόλας) φαντάζει αντιεπιχειρηματικό ή δύσκολο να μπούν ελληνικά...

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...