Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορούμε στην μεσαία γραμμή γραμμάτων στο TouchPal (asd κτλ) να ορίσουμε και δεύτερη λειτουργία; Για παράδειγμα στο γ να υπάρχει η αριστερή παρένθεση κ.ο.κ.

 

Αν απενεργοποιήσεις το TouchPal curve, θα έχουν όλα τα γράμματα και δεύτερη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Αν απενεργοποιήσεις το TouchPal curve, θα έχουν όλα τα γράμματα και δεύτερη λειτουργία.

 

Το χρησιμοποιώ το Curve, οπότε μένω ως έχει.

Σ' ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στο TouchPal το ελληνικό ερωτηματικό είναι στη θέση της άνω-κάτω τελείας μόνο; Δεν υπάρχει ξεχωριστά ή εγώ έχω στραβωθεί και δεν το βλέπω;;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στο TouchPal το ελληνικό ερωτηματικό είναι στη θέση της άνω-κάτω τελείας μόνο; Δεν υπάρχει ξεχωριστά ή εγώ έχω στραβωθεί και δεν το βλέπω;;

 

Ενώ είσαι με ελληνικούς χαρακτήρες, το βρίσκεις επάνω αριστερά μαζί με το '1'.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ενώ είσαι με ελληνικούς χαρακτήρες, το βρίσκεις επάνω αριστερά μαζί με το '1'.

 

Εντάξει τελικά εγώ έχω στραβωθεί :confused:

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ενώ μου αρέσει το touchpal ,έχω ένα περίεργο θέμα και δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος.

Την ώρα που γράφω και μου βγάλει μια πρόβλεψη, μόλις την πατήσω μου κόβει την λέξη στην μέση και προσθέτει στην ίδια την λέξη την συνέχεια και το αποτέλεσμα είναι κάπως έτσι:

 

καλκαλημερα τιι κανειις.

 

 

Το έχει και κανείς άλλος αυτό;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Ενώ μου αρέσει το touchpal ,έχω ένα περίεργο θέμα και δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος.

Την ώρα που γράφω και μου βγάλει μια πρόβλεψη, μόλις την πατήσω μου κόβει την λέξη στην μέση και προσθέτει στην ίδια την λέξη την συνέχεια και το αποτέλεσμα είναι κάπως έτσι:

 

καλκαλημερα τιι κανειις.

 

 

Το έχει και κανείς άλλος αυτό;

 

Μου το έκανε εμένα, μου έσπασε τα νεύρα και ξαναγύρισα στο swiftkey.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε εμένα, μου έσπασε τα νεύρα και ξαναγύρισα στο swiftkey.

 

Αυτό ακριβώς μου έκανε το swiftkey και έτσι έβαλα το TouchPal και βρήκα την υγειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένα update του Touchpal και ακόμη δεν διόρθωσαν το θέμα του ελληνικού ερωτηματικού... :(

 

Ποιο θέμα; εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα με το ερωτηματικό. Ως τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το ελληνικό ερωτηματικό είναι πως δεν το κολλάει με την προηγούμενη λέξη και δεν βάζει αυτόματα κενό μετά από αυτό. Στο αγγλικό ερωτηματικό τα κάνει και τα δύο αυτά. Το εξηγώ για όσους δεν έχουν παρακολουθήσει παλιότερες συζητήσεις μας στο παρόν θέμα ;)

 

Αυτό είναι το πρόβλημα με το ερωτηματικό ;)

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα με το ερωτηματικό ;)

 

Α μάλιστα! Το κάνει και σε μένα.

Επίσης δεν παίρνει τα emoji στο φόρουμ, δεν ξέρω αν το κάνει και αλλού.

Edited by dr_themis
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το μήνυμα του δημιουργού του Touchpal μετά το update, σχετικά με το γιατί είναι η εφαρμογή δωρεάν, και την έκκλησή του για share στα social networks αλλά και feedback, έχετε κάπου πρόχειρο το τί του γράψατε στο email που του είχατε στείλει πριν κάποιο διάστημα σχετικά με το ερωτηματικό, να του στείλω κι εγώ;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το μήνυμα του δημιουργού του Touchpal μετά το update, σχετικά με το γιατί είναι η εφαρμογή δωρεάν, και την έκκλησή του για share στα social networks αλλά και feedback, έχετε κάπου πρόχειρο το τί του γράψατε στο email που του είχατε στείλει πριν κάποιο διάστημα σχετικά με το ερωτηματικό, να του στείλω κι εγώ;

Ναι, το σκεφτόμουν κι εγώ. Να το στείλουμε πολλοί, μήπως και το φτιάξουν. Κάνουν δουλειά και είναι το μόνο πληκτρολόγιο που τρώει λίγη μνήμη. Εγώ το αγόρασα το emoji pack πάντως, κυρίως για το support.

Θα δώσω, ίσως, μια ευκαιρία στο SwiftKey όταν βγει επίσημα το update με emoji και number row, αλλά το έχω βολευτεί το TouchPal.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το μήνυμα του δημιουργού του Touchpal μετά το update, σχετικά με το γιατί είναι η εφαρμογή δωρεάν, και την έκκλησή του για share στα social networks αλλά και feedback, έχετε κάπου πρόχειρο το τί του γράψατε στο email που του είχατε στείλει πριν κάποιο διάστημα σχετικά με το ερωτηματικό, να του στείλω κι εγώ;

 

Δε μας λέτε κι εμάς τι είπε? Κοίταξα λίγο στη σελίδα τους, αλλά δε βρήκα τίποτα σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα το φτιάξουν το θέμα με το ερωτηματικό. Εδώ έφτιαξαν τη σειρά των γραμμάτων στο πληκτρολόγιο με τα 9 πλήκτρα, που και αυτό τους είχαμε ζητήσει.
Link to comment
Share on other sites

Δε μας λέτε κι εμάς τι είπε? Κοίταξα λίγο στη σελίδα τους, αλλά δε βρήκα τίποτα σχετικό.

 

Όταν άνοιξε για 1η φορά το πληκτρολόγιο μετά το τελευταίο update, άνοιξε ταυτόχρονα και ένα pop up παράθυρο με μήνυμα του δημιουργού, στο οποίο εξηγούσε για ποιο λόγο είναι το πληκτρολόγιό του δωρεάν και όχι επί πληρωμή (το παρομοίασε με τον αέρα που τον χρειαζόμαστε καθημερινά και δεν γίνεται να τον πληρώνουμε), και τέλος ζήτησε να κάνουμε share την εφαρμογή σε όλα τα κοινωνικά δίκτυα για να τη μάθει ο κόσμος, και επίσης να στέλνουμε feedback γιατί θέλει να την κάνει καλύτερη.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα ξανά mail και η απάντηση τους είναι η εξής:

 

Hello,

 

We will add auto space to ; for all languages in the future but there's no fixed deadline yet.

 

We hope this answer has been useful.

 

Best regards,

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μεγάλη ενημέρωση στο TouchPal. Δίνει την ελληνική γλώσσα απο την αρχή 5mb και κάτι.

 

Το ερωτηματικό φτιάχτηκε αλλά μόνο όταν έχεις κάνει επιλογή την λέξη απο την πρόβλεψη. Μετά το ελληνικό ερωτηματικό και το κενό δεν δίνει κεφαλαίο γμτ!

 

Δέν έχω προλάβει να δώ κάτι άλλο γιατί δέν έχω χρόνο, γράψτε τί αλλαγές βλέπετε.

 

Edit: Προστέθηκε το cloud(επι πληρωμή) και κάποιες επιλογές εμφάνισης λέξεων στις ρυθμίσεις.

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν γράφω μια ελληνική λέξη με σύρσιμο και η επόμενη θέλω να είναι αγγλική ,πατάω το πλήκτρο της γλώσσας αλλά όταν πάω να γράψω την αγγλική λέξη ΔΕΝ αφήνει κενό! Πολύ σπαστικό ή υπάρχει λύση;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν γράφω μια ελληνική λέξη με σύρσιμο και η επόμενη θέλω να είναι αγγλική ,πατάω το πλήκτρο της γλώσσας αλλά όταν πάω να γράψω την αγγλική λέξη ΔΕΝ αφήνει κενό! Πολύ σπαστικό ή υπάρχει λύση;

 

ΣτοTouchPal αναφέρεσαι; ενώ στην αρχή δεν άφηνε κενά, τώρα βλέπω στο μήνυμα αυτό πώς άφησε!

Ή μάλλον, άφησε μετά την αγγλική λέξη, γιατί πριν δεν βλέπω κενό. Στην άκρη πάλι και πίσω στο Google.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

ΣτοTouchPal αναφέρεσαι; ενώ στην αρχή δεν άφηνε κενά, τώρα βλέπω στο μήνυμα αυτό πώς άφησε!
εγω εκανα την σημερινη αναβαθμιση,εχω τικαρει την επιλογη για αυτοματα κενα αλλα στην εναλλαγη γλωσσας δεν αφηνει κενο παλι!

EDIT έλα το βρήκα.από ελληνική σε αγγλική ΔΕΝ αφήνει κενό. Από αγγλική σε ελληνική αφήνει!τους εστειλα email.

το google ομως γιατι μου το βγαζει οτι δεν κανει για την κινεζικη συσκευη μου ?

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και "γράμμα" μέσω της εφαρμογής:

 

 

Dear users,

 

Thanks for using TouchPal X! We hope you enjoy typing more than ever.

Many users asked us: why TouchPal is free? Well, our answer is, WHY NOT? Typing is like breathing today that everyone do it every day. It is ridiculous if you are asked to pay for breathing, isn’t it? We believe everyone deserves a fast and fun typing experience, FOR FREE. Our dream is to make it happen.

 

If you share the same dream with us, here’s what you could do to support us:

1. Recommend our app to your friends,including on Twitter or Facebook.

2. Tell us what you’d like to see in the next version by sending feedback.

3.If you haven’t done so, rating on Google Play would be of great help to us.

 

Of cuz we have to survive. So we are rolling out TouchPal Store, in which you could support us by purchasing paid themes, emoji and dictionaries. But you could still find many freebies in the store too. Most important, the keyboard itself will be free, FOREVER, without any compromise on the core functionalities.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που το ποστάρω εδώ αλλά νομίζω χρειαζόμαστε ένα thread με πετυχημένα λάθη του auto corrector..

Είδα αυτό και κόντεψα να πέσω απ'τη καρέκλα![ATTACH]39889[/ATTACH]

 

Γύρισα από Swype σε TouchPal.. Δεν ξέρω πιο να κρατήσω αλλά το TouchPal φαίνεται πιο ελαφρύ και όμορφο τελευταία!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που το ποστάρω εδώ αλλά νομίζω χρειαζόμαστε ένα thread με πετυχημένα λάθη του auto corrector..

Είδα αυτό και κόντεψα να πέσω απ'τη καρέκλα![ATTACH]39889[/ATTACH]

 

Γύρισα από Swype σε TouchPal.. Δεν ξέρω πιο να κρατήσω αλλά το TouchPal φαίνεται πιο ελαφρύ και όμορφο τελευταία!

 

εγώ πάλι απορώ, πως αντέχετε να γράψετε μια πρόταση με το touchpal. Όταν γράφεις ελληνικά και μετά αγγλικά δεν αφήνει κενό, το ίδιο κάνει και με τους αριθμούς. Σε πληκτρολόγηση με swipe δεν είναι το καλύτερο κάνοντας αρκετά λάθη. Όλα κάνουν λάθη, το θέμα είναι ποιο κάνει τα λιγότερα και για μένα το touchpal δεν είναι αυτό.

Δέχομαι βέβαια πως ο κάθε ένας απο εμάς, έχει δικά του κριτήρια και ανάγκες και επιλέγει βάση αυτών.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...