Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον σε GBoard με βλέπω να γυρνάω.

ΟΚ καλό το Swiftkey αλλά μου ταιριάζει μάλλον πιο πολύ το GBoard.

Αυτή τη στιγμή τα πάω από 2ημερο σε 2ημερο.

 

Έχω να πω επίσης πως το μέγεθος των γραμμάτων του GBoard είναι πιο ταιριαστό στα μάτια μου. Δεν έχει να κάνει με το συνολικό μέγεθος του πληκτρολογίου. Ακόμα και στο μεγαλύτερο μέγεθος του Swiftkey κάτι δεν μου ταιριάζει ενώ με το άλλο είναι πιο εύκολο το swipe. Μάλλον είναι θέμα αναλογιών του κάθε γράμματος.

 

Οι χαρακτήρες στο Gboard είναι πιο bold, από αυτούς του SwiftKey. Χρησιμοποιώντας μόνο SwiftKey, αυτό είναι και το μοναδικό πράγμα που με ενοχλεί.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Οι χαρακτήρες στο Gboard είναι πιο bold, από αυτούς του SwiftKey. Χρησιμοποιώντας μόνο SwiftKey, αυτό είναι και το μοναδικό πράγμα που με ενοχλεί.
Ναι σαφώς και είναι πιο bold αλλά και τα "πλήκτρα" είναι λίγο πιο διακριτά!
Link to comment
Share on other sites

Ναι σαφώς και είναι πιο bold αλλά και τα "πλήκτρα" είναι λίγο πιο διακριτά!

 

https://1drv.ms/i/s!AkS_zbNLe6ROhYkUyTGlg-Zbpn-gKA

 

Μάλλον λάθος θέμα έχεις. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Οι χαρακτήρες στο Gboard είναι πιο bold, από αυτούς του SwiftKey. Χρησιμοποιώντας μόνο SwiftKey, αυτό είναι και το μοναδικό πράγμα που με ενοχλεί.

Το Swiftkey έχει επιλογή για πιο bold χαρακτήρες στις Ρυθμίσεις πλήκτρων. Ελπίζω να το έχεις ενεργοποιημένο

Link to comment
Share on other sites

Το Swiftkey έχει επιλογή για πιο bold χαρακτήρες στις Ρυθμίσεις πλήκτρων. Ελπίζω να το έχεις ενεργοποιημένο

 

 

 

Χμμμ... μάλλον δεν το έχω.. θα το κοιτάξω!

Μερσί!

Link to comment
Share on other sites

Το Swiftkey έχει επιλογή για πιο bold χαρακτήρες στις Ρυθμίσεις πλήκτρων. Ελπίζω να το έχεις ενεργοποιημένο
Χμμμ... μάλλον δεν το έχω.. θα το κοιτάξω!

Μερσί!

Δεν μπορώ να το βρω...

 

Στις ρυθμίσεις των πλήκτρων δεν βλέπω να υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα που λέει Τονισμένοι χαρακτήρες αλλά δεν αφορά την εμφάνιση συνολικά. Από εκεί και πέρα νομίζω ότι παίζει ρόλο και το θέμα που έχει επιλέξει ο καθένας.

 

Δεν είναι αρκετά bold αυτό; Ή μήπως ο φίλος εννοεί ότι θέλει να είναι πιο ευδιάκριτα τα κενά μεταξύ των πλήκτρων; Αυτό έχει να κάνει με το θέμα που θα επιλέξει κάποιος

 

https://drive.google.com/open?id=1usynh5BXstDjlxBvgI1OJJeQr-lobv45

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Οι τονισμένοι χαρακτήρες δεν είναι για να φαίνονται πιο bold τα πλήκτρα ή τέλος πάντων δεν έχει να κάνει με την εμφάνιση.... είναι για το να πατάς παρατεταμένα και να σου ανοίγουν τα σύμβολα που αντιστοιχούν στο εν λόγω πλήκτρο!

Έφαγα τον κόσμο (λέμε τώρα) να ψάχνω στα μενού! Καλό είναι αν δεν ξέρουμε κάτι θετικά να μην το προτείνουμε...

 

 

Παιδιά δεν έχει να κάνει με το «θέμα» είναι το πως έχουν επιλέξει το όλο layout του πληκτρολογίου... όσα θέματα έχω δοκιμάσει που να μου αρέσουν χρωματικά δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με αυτό που λέω πιο πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Το Swiftkey έχει επιλογή για πιο bold χαρακτήρες στις Ρυθμίσεις πλήκτρων. Ελπίζω να το έχεις ενεργοποιημένο

 

Κι όμως δεν έχει... Είναι οι υπόλοιποι χαρακτήρες, που υπάρχουν στο κάθε πλήκτρο.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στην καινούρια συσκευή που πήρα έβαλα το SwiftKey beta και λειτουργεί υποδειγματικά. Δεν ξέρω αν πόσο περισσότερο bold θα το ήθελε κάποιος αυτά είναι και προσωπικά γούστα. Εμένα μου φαίνεται και πιο bold απο πριν τώρα και ίσως είναι και η οθόνη. Η ουσία είναι ότι ήξερε τον τρόπο που γράφω δεν χρειάστηκε τίποτα περισσότερο από έναν απλό συγχρονισμό είναι σταθερή αξία για μένα Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Στην καινούρια συσκευή που πήρα έβαλα το SwiftKey beta και λειτουργεί υποδειγματικά. Δεν ξέρω αν πόσο περισσότερο bold θα το ήθελε κάποιος αυτά είναι και προσωπικά γούστα. Εμένα μου φαίνεται και πιο bold απο πριν τώρα και ίσως είναι και η οθόνη. Η ουσία είναι ότι ήξερε τον τρόπο που γράφω δεν χρειάστηκε τίποτα περισσότερο από έναν απλό συγχρονισμό είναι σταθερή αξία για μένα

 

Τώρα θα με κάνεις να δοκιμάσω και το Beta...! :lol:

 

Το αυτό. Το gboard έχει να διορθώσει/αλλάξει πολλά η google, για να φτάσει το swiftkey.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει να κάνει με το πως έχει συνηθίσει κάνεις... Όποτε αλλάζω σε SwiftKey πάντα κάτι μου λείπει! Ακόμα δεν το έχω απορρίψει αλλά είμαι πιο άνετος με το GBoard. Όπως και να έχει το τέλειο θα ήταν μια μίξη των features και των δύο...

 

 

Αλήθεια τι παραπάνω features δίνει το beta ;

Αν από το κανονικό περάσεις στο beta πρέπει να μάθει από την αρχή;

Edited by DomieMic65
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα με κάνεις να δοκιμάσω και το Beta...! :lol:

 

Το αυτό. Το gboard έχει να διορθώσει/αλλάξει πολλά η google, για να φτάσει το swiftkey.

Δοκίμασε το και πες και εσύ τις εντυπώσεις σου. Εμένα μου φαίνεται και πιο άμεσο γενικότερα στην λειτουργία. Το ότι έχει τα σύμβολα στην αρχική είναι μεγάλο + γιατί χρησιμοποιώ πολλά απο αυτά και ο τρόπος που μαθαίνει και συγχρονίζει είναι επίσης στα +

 

DomieMic65 Όχι, απλά του λες να συγχρονίσει και σε λίγα δευτερόλεπτα είσαι όπως και με το παλιό που δούλευες σαν να μην άλλαξες τίποτα

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Η μετατροπή φωνής σε κείμενο (να μιλάς δηλαδή και να γράφει SMS) στο Gboard είναι καταπληκτική. Έχω σταματήσει να πληκτρολογώ. Παλιά δεν ήταν τόσο καλό. Ούτε στο SwiftKey που είχα παλιότερα. Καταλαβαίνει ακόμα και όταν του μιλάς Ελληνικά και αγγλικά μαζί και τα μετατρέπει σε κείμενο. Απλά σούπερ. Μόνο τα σημεία στίξης δεν έχω βρει πως μπαίνουν.
Link to comment
Share on other sites

Η μετατροπή φωνής σε κείμενο (να μιλάς δηλαδή και να γράφει SMS) στο Gboard είναι καταπληκτική. Έχω σταματήσει να πληκτρολογώ. Παλιά δεν ήταν τόσο καλό. Ούτε στο SwiftKey που είχα παλιότερα. Καταλαβαίνει ακόμα και όταν του μιλάς Ελληνικά και αγγλικά μαζί και τα μετατρέπει σε κείμενο. Απλά σούπερ. Μόνο τα σημεία στίξης δεν έχω βρει πως μπαίνουν.

Αυτό συμβαίνει από την στιγμή που η Google υποστήριξε πλήρως την ελληνική γλώσσα για φωνητική πληκτρολόγηση πριν λίγους μήνες. Και στο SwiftKey επίσης λειτουργεί άψογα. Σημεία στίξης χειροκίνητα!:p

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω να γράψω αυτό το μήνυμα με φωνητική πληκτρολόγηση με το swiftkey και γράφει τέλεια πρώτη φορά το δοκιμάζω απίστευτο!

σημεία στίξης μόνο δεν μπαίνουν.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει από την στιγμή που η Google υποστήριξε πλήρως την ελληνική γλώσσα για φωνητική πληκτρολόγηση πριν λίγους μήνες. Και στο SwiftKey επίσης λειτουργεί άψογα. Σημεία στίξης χειροκίνητα!:p

 

ετσι ακριβως ..και στο swifkey λειτουργεί άψογα αλλα και παντού ....! το μονο κακό τα σημεια στίξης ..

Link to comment
Share on other sites

Παλιά που δούλευα το Swype υποστήριζε τα σημεία στίξης τουλάχιστον στα αγγλικά θυμάμαι σίγουρα. Του έλεγες πχ full stop ή question mark. Με τα ελληνικά δεν θυμάμαι εάν το έκανε. Ήταν όμως εντυπωσιακά καλό και μιλάμε πριν 3 περίπου χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

Το swype,τα έπαιρνε τα σημεία στίξης, στα ελληνικά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και το swiftkey λειτουργεί Έτσι. έτσι σου γράφω αυτή τη στιγμή

 

Πατας παρατεταμενα το κόμμα που ειναι αριστερα απο το space

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Και το swiftkey λειτουργεί Έτσι. έτσι σου γράφω αυτή τη στιγμή

 

Πατας παρατεταμενα το κόμμα που ειναι αριστερα απο το space

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Ναι δεν λέω ότι δεν μπορώ να βρω το πως θα με ακούσει απλά του μιλάω και βγάζει Αγγλικά (οτι να 'ναι προφανώς) αντί για ελληνικά.

Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι η default γλώσσα του τηλεφώνου μου είναι τα αγγλικά.

Όπως και να έχει στο Gboard δεν συμβαίνει αυτό.

Αναγνωρίζει ταυτόχρονα και τις δύο γλώσσες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ από το SwiftKey δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένος από το πώς προβλέπει τι θέλω να γράψω ούτε από το πώς διορθώνει τις λέξεις αλλά κυρίως από το πώς δουλεύει το swype. Παλιά είχα ένα LG g3 και το πληκτρολόγιο του ήταν άψογο. Πολύ καλύτερο σε όλα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω εντυπωσιαστεί από την ικανότητα του GBoard να διορθώνει πράγματα που από τα συμφραζόμενα δεν ταιριάζουν με αυτά που του λες.

Τώρα θα πρέπει να ξεπεράσω το κόλλημα του "παλαβού που μιλάει στο τηλέφωνο του" για να "γράφω" οτιδήποτε μιλώντας.

Επίσης δεν ξέρω αν σε συνθήκες πολυκοσμίας θα ανταποκρίνεται τόσο καλά όσο σε ένα ήσυχο δωμάτιο.

Σε κάθε περίπτωση εντυπωσιακό...

Πιστεύω ότι σχετικά σύντομα θα έχει και τη δυνατότητα σημείων στίξης.

Ένα άλλο περίεργο που μου κάνει είναι ότι κάποιες λέξεις τις γράφει με κεφαλαίο γράμμα χωρίς λόγο.

Χωρίς να είναι στην αρχή πρότασης δηλαδή ή όνομα. Πταίσματα...

 

 

Ξέρετε αν η φωνητική πληκτρολόγηση λειτουργεί και στην iOS έκδοση του G board;

Edited by DomieMic65
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...