Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά για ποιον λόγο το παράτησαν αυτό το πληκτρολόγιο;
Αν μιλάς για το Swype, πουλήθηκε και μετά το παράτησαν

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Όχι, το έχουν βάλει σε επιπλέον ξεχωριστό πλήκτρο.

 

Μπορείς να μου πεις πως το βλεπω? Έβαλα legacy layout αλλά δεν....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις πως το βλεπω? Έβαλα legacy layout αλλά δεν....

 

Δεν έχω βάλει το legacy layout, το είχα δοκιμάσει λίγο αλλά δεν με βόλεψε.

Απλά μου το εμφάνισε μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις, κουφάθηκα γιατί δεν το περίμενα και να σου πω την αλήθεια επειδή είχα συνηθίσει το προηγούμενο στυλ, τώρα αυτό με ξενίζει :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει το legacy layout, το είχα δοκιμάσει λίγο αλλά δεν με βόλεψε.

Απλά μου το εμφάνισε μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις, κουφάθηκα γιατί δεν το περίμενα και να σου πω την αλήθεια επειδή είχα συνηθίσει το προηγούμενο στυλ, τώρα αυτό με ξενίζει :D

 

Περίεργο γιατί έχω κάνει ενημέρωση την εφαρμογή αλλά δεν βγαινει. Που το εχουν, αριστερά από το ε?

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γιατί έχω κάνει ενημέρωση την εφαρμογή αλλά δεν βγαινει. Που το εχουν, αριστερά από το ε?

 

Ναι, αριστερά από το "ε". Και δεξιά από το "π" έχουν προσθέσει το ελληνικό ερωτηματικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αριστερά από το "ε". Και δεξιά από το "π" έχουν προσθέσει το ελληνικό ερωτηματικό.

 

Συγνώμη που σε ζαλιζω αλλά ποια έκδοση έχεις μπα και τη βρω να τη κατεβάσω?

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία, την 9.8.1.

 

Και εγώ.... Την έκανα απεγκατασταση και την ξαναεβαλα αλλά και πάλι δεν.... Τι να πω...

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ.... Την έκανα απεγκατασταση και την ξαναεβαλα αλλά και πάλι δεν.... Τι να πω...

 

Τι να σου πω, το έψαξα μήπως τυχόν πάτησα κάτι και άλλαξε το layout (μήπως δεν είναι θέμα αναβάθμισης) αλλά το fleksy δεν σου δίνει τέτοια δυνατότητα μορφοποίησης. Ίσως είναι θέμα συσκευής, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

@flandra

Για να μην το έχεις άγχος, σήμερα έβγαλε νέα αναβάθμιση το fleksy που βελτιώνει το app με τις προβλέψεις. Ε μετά την αναβάθμιση άλλαξε πάλι το layout μου όπως ήταν πριν :D

Link to comment
Share on other sites

@flandra

Για να μην το έχεις άγχος, σήμερα έβγαλε νέα αναβάθμιση το fleksy που βελτιώνει το app με τις προβλέψεις. Ε μετά την αναβάθμιση άλλαξε πάλι το layout μου όπως ήταν πριν :D

 

Α καλά.... Εμένα δεν βγάζει μαν αναβάθμιση. Με pie ειμαι.....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Το Gboard έχει πάρει μια ουσιαστική αναβάθμιση τις τελευταίες μέρες!

Υπ' όψιν...

4 Απριλίου πήρε την τελευταία αναβάθμιση το Gboard και η αναβάθμιση που έκανε είναι η προσθήκη πρόχειρου.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 Απριλίου πήρε την τελευταία αναβάθμιση το Gboard και η αναβάθμιση που έκανε είναι η προσθήκη πρόχειρου.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ΤΙ ΝΕΟ ΥΠΑΡΧΕΙ

• Υποστήριξη για Emoji 12.0 στο Android Q

• Σταθερές προτιμήσεις για τον τόνο δέρματος και το φύλο των emoji

• Πρόχειρο: γρήγορη πρόσβαση στα αγαπημένα σας αποσπάσματα

• Εισαγωγή/εξαγωγή λέξεων στο/από το προσωπικό λεξικό

• Παρατεταμένο πάτημα για τη διαγραφή του ιστορικού αναζήτησης

• Κάθετη κύλιση για εκφράσεις (Beta)

• Λάβετε μέρος στο πρόγραμμα beta - http://goo.gl/8Ksj7x

ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Ενημερώθηκε

15 Μαΐου 2019

Link to comment
Share on other sites

Το Gboard έχει πάρει μια ουσιαστική αναβάθμιση τις τελευταίες μέρες!

Υπ' όψιν...

 

Aποθήκευση λέξεων έτσι ώστε όταν αλλαζεις συσκευή ή κάνεις αυτή που χρησιμοποιείς full wipe να μπορείς να επαναφέρεις το λεξιλόγιό σου, πρόσθεσαν;

Αν όχι, τρώει άκυρο!!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Aποθήκευση λέξεων έτσι ώστε όταν αλλαζεις συσκευή ή κάνεις αυτή που χρησιμοποιείς full wipe να μπορείς να επαναφέρεις το λεξιλόγιό σου, πρόσθεσαν;

 

Αν όχι, τρώει άκυρο!!

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω..

Πάντως στην συσκευή μου τις λέξεις που μαθαίνει αυτόματα χωρίς να κάνω κάτι μου τις γράφει κανονικά.

 

https://www.androidpolice.com/2019/05/16/latest-gboard-update-includes-theme-matching-nav-bar-colors-and-new-emojis-apk-download/

 

Με το τελευταίο update κάνεις import λεξικό από ότι λέει...

Προσωπικά εδώ και πολύ καιρό είμαι στην beta έκδοση δεν ξέρω κάποια features δεν είναι διαθέσιμα στην κανονική.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω..

Πάντως στην συσκευή μου τις λέξεις που μαθαίνει αυτόματα χωρίς να κάνω κάτι μου τις γράφει κανονικά.

 

https://www.androidpolice.com/2019/05/16/latest-gboard-update-includes-theme-matching-nav-bar-colors-and-new-emojis-apk-download/

 

Με το τελευταίο update κάνεις import λεξικό από ότι λέει...

Προσωπικά εδώ και πολύ καιρό είμαι στην beta έκδοση δεν ξέρω κάποια features δεν είναι διαθέσιμα στην κανονική.

Αυτό το import που λένε απλά δεν υπάρχει. Απορώ πώς το χαρακτηριστικό αυτό το έχουν βγάλει και στο Google Play χωρίς κανένας να μπορεί να το εντοπίσει.

Για τις λέξεις που λες πως μάθαινει, μετά από μια απλή επανεκκίνηση εξακολουθεί να τις θυμάται; Σε ρωτάω γιατί εμένα τις διαγράφει, άσε που τις απομνημονεύει επιλεκτικά. Στο keep και στο Android messages τις θυμάται, στο Viber και στο WhatsApp όχι. Ό,τι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το import που λένε απλά δεν υπάρχει. Απορώ πώς το χαρακτηριστικό αυτό το έχουν βγάλει και στο Google Play χωρίς κανένας να μπορεί να το εντοπίσει.

 

Για τις λέξεις που λες πως μάθαινει, μετά από μια απλή επανεκκίνηση εξακολουθεί να τις θυμάται; Σε ρωτάω γιατί εμένα τις διαγράφει, άσε που τις απομνημονεύει επιλεκτικά. Στο keep και στο Android messages τις θυμάται, στο Viber και στο WhatsApp όχι. Ό,τι να ναι.

 

Ναι τις θυμάται μετά από reboot.

Δεν χρησιμοποιώ Viber και WhatsApp αλλά στο FB messenger, Telegram, Android messages, Tapatalk, chrome, τις θυμάται

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις θυμάται μετά από reboot.

Δεν χρησιμοποιώ Viber και WhatsApp αλλά στο FB messenger, Telegram, Android messages, Tapatalk, chrome, τις θυμάται

Με τι κινητό και ποια έκδοση; Αν επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από το Πάσχα που πήρα το Mate 20 Pro χρησιμοποιώ το SwiftKey με την Swipe μέθοδο.

 

Υπάρχουν στιγμές, και είναι αρκετές αυτές, που το ίχνος που αφήνει το δάχτυλο μου όταν το σέρνω στα γράμματα είναι πολύ χοντρό, και κατά περιπτώσεις διακεκομμένο, με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνει την λέξη που θέλω να γράψει, και μου εμφανίζει ασυναρτησίες, λέξεις οι οποίες δεν υπάρχουν καν!!

 

Έχει τύχει και σε άλλον;

Μπορεί να είναι πρόβλημα του πληκτρολογίου;

Μπορεί να είναι ασυμβατότητα του πληκτρολογίου με την συσκευή, άσχετα αν έρχεται προεγκατεστημένο;

 

 

Για πείτε οι χρήστες και φαν του SwiftKey.

Ευχαριστώ.

 

Sent from my Huawei Mate P20 Pro using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Από το Πάσχα που πήρα το Mate 20 Pro χρησιμοποιώ το SwiftKey με την Swipe μέθοδο.

 

Υπάρχουν στιγμές, και είναι αρκετές αυτές, που το ίχνος που αφήνει το δάχτυλο μου όταν το σέρνω στα γράμματα είναι πολύ χοντρό, και κατά περιπτώσεις διακεκομμένο, με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνει την λέξη που θέλω να γράψει, και μου εμφανίζει ασυναρτησίες, λέξεις οι οποίες δεν υπάρχουν καν!!

 

Έχει τύχει και σε άλλον;

Μπορεί να είναι πρόβλημα του πληκτρολογίου;

Μπορεί να είναι ασυμβατότητα του πληκτρολογίου με την συσκευή, άσχετα αν έρχεται προεγκατεστημένο;

 

 

Για πείτε οι χρήστες και φαν του SwiftKey.

Ευχαριστώ.

 

Sent from my Huawei Mate P20 Pro using Tapatalk

 

Έχοντας το Swype για βασικό και δοκιμάζοντας το Swiftkey μπορώ να πω ότι και σε μένα το swiping του πολλές φορές έγραφε εντελώς άσχετες λέξεις ή δεν αναγνώριζε αυτό που προσπαθούσα να γράψω.

Έδωσα λίγο χρόνο στο ταπ του Swiftkey και μπορώ να πω ότι έχω αρχίσει να συμβιβάζομαι.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Από το Πάσχα που πήρα το Mate 20 Pro χρησιμοποιώ το SwiftKey με την Swipe μέθοδο.

 

Υπάρχουν στιγμές, και είναι αρκετές αυτές, που το ίχνος που αφήνει το δάχτυλο μου όταν το σέρνω στα γράμματα είναι πολύ χοντρό, και κατά περιπτώσεις διακεκομμένο, με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνει την λέξη που θέλω να γράψει, και μου εμφανίζει ασυναρτησίες, λέξεις οι οποίες δεν υπάρχουν καν!!

 

Έχει τύχει και σε άλλον;

Μπορεί να είναι πρόβλημα του πληκτρολογίου;

Μπορεί να είναι ασυμβατότητα του πληκτρολογίου με την συσκευή, άσχετα αν έρχεται προεγκατεστημένο;

 

 

Για πείτε οι χρήστες και φαν του SwiftKey.

Ευχαριστώ.

 

Sent from my Huawei Mate P20 Pro using Tapatalk

 

Το επιβεβαιώνω, με δοκιμές σε 3 συσκευές, διαφορετικού κατασκευαστή η κάθε μία.

 

Είναι σαν έχουν μειώσει την ευαισθησία στο flow (η ονομασία του swipe του swiftkey).

 

Αυτά σε συσκευές με Pie.

 

Σε 2 συσκευές με Oreo, το flow του λειτουργεί παραπάνω από καλά.

 

Όλο αυτό το post με flow γράφτηκε.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

και κατά περιπτώσεις διακεκομμένο

Χρησιμοποιώ SwiftKey από τότε που βγήκε και γράφω πολύ συχνά με flow. Δε μου έχει συμβεί ούτε μια φορά αυτό που λες.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...