Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Δοκιμάστε και Gboard εγώ θα πω...

Έχει βελτιωθεί αρκετά!

Ο αδερφός μου μετά από χρόνια στο Swiftkey δηλώνει ευχαριστημένος με την μετάβαση στο Gboard.

Εμένα ποτέ δεν μου έκατσε το SK. Το δοκίμασα 3 φορές.

 

 

Αυτό που γράφει και ο pektis.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, πολύ καλό το Gboard, αλλά τί γίνεται με την αποθήκευση λέξεων και τον συγχρονισμό;

Το είχα χρησιμοποιήσει για λίγο διάστημα ακριβώς μετά την ανακοίνωση 'κλεισίματος' του Swype, αλλά δεν αποθήκευε τους άγνωστα λέξεις, και φυσικά αυτές δεν θα μπορούσαν να συγχρονιστούν σε νέα συσκευή αν θα το ήθελες!!!

 

 

Ωραίο το gboard, αλλά δεν μου εμφανίζει την επιλογή για συγχρονισμό των λέξεων

 

 

 

Sent from my Huawei Mate P20 Pro using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Συμφωνώ και εγώ.

Καλό το Gboard και με υποφερτό swiping, αλλά και σε μένα δεν μάθαινε λέξεις με τίποτα.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Με το Flexy τι γίνεται;

Πώς πάει;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες δυστυχώς για το gboard και το συγχρονισμό, έχει μερικές μέρες τώρα περνάω ξανά λέξεις..

 

Sent from my Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι μονόδρομος το Swiftkey;

 

Sent from my Huawei Mate P20 Pro using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι μονόδρομος το Swiftkey;

 

Sent from my Huawei Mate P20 Pro using Tapatalk

 

 

δυστιχος..... απλά αν θέλεις να εχεις το κεφαλή σου ήσυχο κλείσε το sinc

Link to comment
Share on other sites

δυστιχος..... απλά αν θέλεις να εχεις το κεφαλή σου ήσυχο κλείσε το sinc

 

Για ποιο λόγο να κλείσει το sync;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσετε το Gboard για κάποιο χρονικό διάστημα θα δείτε ότι μαθαίνει λέξεις. Ναι ο προσωπικός/manual συγχρονισμός δεν υπάρχει όπως σε παλιότερες εκδόσεις αλλά λέξεις μαθαίνει. Γίνεται αυτόματα. Πχ εγώ που χρησιμοποιώ κάποιες ιδιωματικές λέξεις ενίοτε που δεν υπήρχε περίπτωση να υπάρχουν ως πρόβλεψη σε κανένα πληκτρολόγιο πλέον μου τις βγάζει κανονικά.

Εγώ το έχω συνηθίσει μαζί με τα gestures του και το S.key δεν μου κάθεται...

Είναι βέβαια και εντελώς προσωπικό το θέμα στο τι θα βολέψει τον κάθε έναν.

Ομολογώ ότι σε περίπτωση αλλαγής συσκευής δεν ξέρω τι θα γίνει. Είναι θέμα.. πάντως δεν θυμάμαι από το προηγούμενο κινητό μου σε αυτό, να είχα σοβαρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

δυστιχος..... απλά αν θέλεις να εχεις το κεφαλή σου ήσυχο κλείσε το sinc
Βρες άλλο πρόγραμμα γραφής γιατί αυτό που χρησιμοποιείς δεν τα πάει καλά.

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε και τι δεν θα έδινα για να κρατήσω το sync του Swype... Δεν υπάρχει αυτό το πληκτρολόγιο.

Θα κλάψω με μαύρο δάκρυ όταν θα πρέπει να το αποχωριστώ...

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Ρε και τι δεν θα έδινα για να κρατήσω το sync του Swype... Δεν υπάρχει αυτό το πληκτρολόγιο.

Θα κλάψω με μαύρο δάκρυ όταν θα πρέπει να το αποχωριστώ...

 

Sent from my One Plus 5T

Δυστυχώς στην αλλαγή κινητού θα χρειαστεί να το κάνεις, εκτός και αν είσαι root οπότε υποθέτω με Titanium Backup θα μπορείς να επαναφέρεις και τις αποθηκευμένες λέξεις σου.

 

Sent from my Huawei Mate P20 Pro using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην αλλαγή κινητού θα χρειαστεί να το κάνεις, εκτός και αν είσαι root οπότε υποθέτω με Titanium Backup θα μπορείς να επαναφέρεις και τις αποθηκευμένες λέξεις σου.

 

Sent from my Huawei Mate P20 Pro using Tapatalk

Δυστυχώς το δοκίμασα και δεν δουλεύει πάντα σωστά.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το gboard, αλλά δεν μου εμφανίζει την επιλογή για συγχρονισμό των λέξεων

 

Και σε εμένα το ίδιο (Xiaomi redmi 4x). Το δούλεψα λίγο καιρό και μου άρεσε αλλά αν δεν έχει cloud για το λεξιλόγιο τι να το κάνω?

 

Με το Flexy τι γίνεται;

Πώς πάει;

 

Πάει καλά. Συνεχείς αναβαθμίσεις (μπορεί και 2 το μήνα) και άλλαξε και το ελληνικό layout προσθέτοντας το τελικό "ς" και το ελληνικό ερωτηματικό.

Στα συν ότι και το sync του λειτουργεί άψογα (μέχρι και custom themes κρατάει εκτός του λεξικού) και είναι ασφαλές από την άποψη ότι δεν δίνει δεδομένα.

Το Fleksy πάσχει σε λεξικό (κάτι που βέβαια με τον καιρό λύνεται, όσο το μαθαίνεις λέξεις) και σε προβλέψεις που δεν είναι κακό αλλά σίγουρα όχι σαν το Swiftkey.

Επειδή το δουλεύω σχεδόν 3 χρόνια πλέον πάει αέρας, κάποιος όμως που ξεκινάει από την αρχή θα χρειαστεί υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζει να λείπει η λειτουργία για ένα χέρι. Η οποία μάλιστα είναι διαθέσιμη σε iOS αλλά σε Android δυστυχώς όχι. Για το Fleksy αναφέρομαι φυσικά.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην αλλαγή κινητού θα χρειαστεί να το κάνεις, εκτός και αν είσαι root οπότε υποθέτω με Titanium Backup θα μπορείς να επαναφέρεις και τις αποθηκευμένες λέξεις σου.

 

Sent from my Huawei Mate P20 Pro using Tapatalk

Μπα δεν είμαι.

Νταξ τι να κάνουμε. Όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν.

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το ίδιο (Xiaomi redmi 4x). Το δούλεψα λίγο καιρό και μου άρεσε αλλά αν δεν έχει cloud για το λεξιλόγιο τι να το κάνω?

 

 

 

Πάει καλά. Συνεχείς αναβαθμίσεις (μπορεί και 2 το μήνα) και άλλαξε και το ελληνικό layout προσθέτοντας το τελικό "ς" και το ελληνικό ερωτηματικό.

Στα συν ότι και το sync του λειτουργεί άψογα (μέχρι και custom themes κρατάει εκτός του λεξικού) και είναι ασφαλές από την άποψη ότι δεν δίνει δεδομένα.

Το Fleksy πάσχει σε λεξικό (κάτι που βέβαια με τον καιρό λύνεται, όσο το μαθαίνεις λέξεις) και σε προβλέψεις που δεν είναι κακό αλλά σίγουρα όχι σαν το Swiftkey.

Επειδή το δουλεύω σχεδόν 3 χρόνια πλέον πάει αέρας, κάποιος όμως που ξεκινάει από την αρχή θα χρειαστεί υπομονή.

 

Το ελληνικό ς εννοείς όταν κρατήσεις πατημένο το σ?

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι όσα κι αν δοκίμασα, καταλήγω στο ότι το SwiftKey είναι το καλύτερο, προσωπική άποψη πάντα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι τοσα χρονια με οθονες αφης δε μπορω με τιποτα να γραψω γρηγορα..βλεπω κατι νεους που το πανε το πληκτρολογιο αερας, χαχα. Χρησιμοποιω swipe στο gboard αλλα παντα θα κανω λαθη.. αν πληκτρολογω κανονικα ευτυχως βρισκει τη λεξη που θελω να γραψω και το διορθωνω ευκολα. Εχω κανει τεστ και με αλλα πληκτρολογια αλλα μαλλον φταινε τα χερια μου, δεν ξερω τι :lol:
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι τοσα χρονια με οθονες αφης δε μπορω με τιποτα να γραψω γρηγορα..βλεπω κατι νεους που το πανε το πληκτρολογιο αερας, χαχα. Χρησιμοποιω swipe στο gboard αλλα παντα θα κανω λαθη.. αν πληκτρολογω κανονικα ευτυχως βρισκει τη λεξη που θελω να γραψω και το διορθωνω ευκολα. Εχω κανει τεστ και με αλλα πληκτρολογια αλλα μαλλον φταινε τα χερια μου, δεν ξερω τι :lol:

Έχω δοκιμάσει τα πάντα και πάντα καταλήγω στο SwiftKey. Και γράφω αέρας κι εγώ, πιο γρήγορα κι απ το pc. Έχει τέλεια πρόβλεψη η πληκτρολόγηση με tap και απ το 2011 (νομίζω) που το χρησιμοποιώ ξέρει πάντα τι θέλω να πω συμπεριλαμβανομένων βρισιών και αργκό που χρησιμοποιώ με την παρέα κλπ.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τα πάντα και πάντα καταλήγω στο SwiftKey. Και γράφω αέρας κι εγώ, πιο γρήγορα κι απ το pc. Έχει τέλεια πρόβλεψη η πληκτρολόγηση με tap και απ το 2011 (νομίζω) που το χρησιμοποιώ ξέρει πάντα τι θέλω να πω συμπεριλαμβανομένων βρισιών και αργκό που χρησιμοποιώ με την παρέα κλπ.

 

Το ίδιο ακριβώς έχω καταφέρει και εγώ με το Swype. Ξέρει τι θέλω να γράψω και με την ευκολία του σχεδόν τέλειου swiping ακόμη και σε νέες λέξεις που του μαθαίνω. Ελπίζω να μην σταματήσει να μου δουλεύει ποτέ....

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για ποιον λόγο το παράτησαν αυτό το πληκτρολόγιο;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

για να ασχοληθουν με αλλο/αλλα project ειχαν πει τοτε, δεν ξερω/εμαθα αν ασχοληθηκαν τελικα..
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τα πάντα και πάντα καταλήγω στο SwiftKey. Και γράφω αέρας κι εγώ, πιο γρήγορα κι απ το pc. Έχει τέλεια πρόβλεψη η πληκτρολόγηση με tap και απ το 2011 (νομίζω) που το χρησιμοποιώ ξέρει πάντα τι θέλω να πω συμπεριλαμβανομένων βρισιών και αργκό που χρησιμοποιώ με την παρέα κλπ.
Θα το δοκιμάσω ξανά..

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι όσα κι αν δοκίμασα, καταλήγω στο ότι το SwiftKey είναι το καλύτερο, προσωπική άποψη πάντα.

 

Έχω την ίδια άποψη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...