Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Γνωρίζετε κάποιο πληκτρολόγιο που να έχει την κλασική διάταξη των 9 πλήκτρων;

 

 

δοκίμασε την δοκιμαστική έκδοση και από εδώ !

με έχει βολέψει εμένα και κάνει και συχνά ενημερώσεις δεν την έχει παρατήσει τόσα χρόνια την εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.cdeguet.smartkeyboardtrial

Edited by Sniaf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Σας ευχαριστώ.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα κι εδώ.

 

Και μια δική μου απορία.. Το Gboard ακόμα δεν αποθηκεύει τις λέξεις αυτόματα, όπως το Swiftkey; Πρέπει να πηγαίνουμε στους ρυθμίσεις του, και να τις γράφουμε μία-μία;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Πώς θα κάνω στο Go Sms Pro να γράφει 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα και όχι 70; Δεν μπορώ να βρω κάτι στις ρυθμίσεις, ούτε στο Google, ούτε στο YouTube.
Link to comment
Share on other sites

Πώς θα κάνω στο Go Sms Pro να γράφει 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα και όχι 70; Δεν μπορώ να βρω κάτι στις ρυθμίσεις, ούτε στο Google, ούτε στο YouTube.

 

http://www.olafree.net/sms-160-smartphone/

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στις ρυθμίσεις του προγράμματος.
Είναι πολύ γνωστή εφαρμογή για αποστολή και λήψη μηνυμάτων οπότε πιστεύω πως θα έχει κάπου την επιλογή.

 

Και πάλι όμως, γιατί ταλαιπωρείσαι τόσο καιρό και έχεις φάει τέτοιο σκάλωμα και δεν περνάς μία από τις τόσες άλλες εφαρμογές που έχουν την επιλογή σίγουρα;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ γνωστή εφαρμογή για αποστολή και λήψη μηνυμάτων οπότε πιστεύω πως θα έχει κάπου την επιλογή.

 

Και πάλι όμως, γιατί ταλαιπωρείσαι τόσο καιρό και έχεις φάει τέτοιο σκάλωμα και δεν περνάς μία από τις τόσες άλλες εφαρμογές που έχουν την επιλογή σίγουρα;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Έχω το Handcent Next Sms εδώ και 3-4 χρόνια,το οποίο με βολεύει μια χαρά. Απλά, την τελευταία εβδομάδα κράσαρε συνεχώς και είπα να τ' αλλάξω, αφού βέβαια προσπάθησα με απεγκατάσταση και εγκατάσταση ξανά να διορθώσω την κατάσταση.

 

Δοκίμασα 4-5 διαφορετικά προγράμματα - το Go Sms Pro ήταν αυτό που μου θύμιζε περισσότερο το Handcent και, κατά συνέπεια, αυτό που με βόλευε περισσότερο. Τώρα βέβαια αν δεν βρω την επιλογή να στέλνω 160 χαρακτήρες και να χρεώνομαι ένα μήνυμα και όχι δύο, μάλλον θα διαλέξω κάτι άλλο.

Edited by enteka
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Handcent Next Sms εδώ και 3-4 χρόνια,το οποίο με βολεύει μια χαρά. Απλά, την τελευταία εβδομάδα κράσαρε συνεχώς και είπα να τ' αλλάξω, αφού βέβαια προσπάθησα με απεγκατάσταση και εγκατάσταση ξανά να διορθώσω την κατάσταση.

 

Δοκίμασα 4-5 διαφορετικά προγράμματα - το Go Sms Pro ήταν αυτό που μου θύμιζε περισσότερο το Handcent και, κατά συνέπεια, αυτό που με βόλευε περισσότερο. Τώρα βέβαια αν δεν βρω την επιλογή να στέλνω 160 χαρακτήρες και να χρεώνομαι ένα μήνυμα και όχι δύο, μάλλον θα διαλέξω κάτι άλλο.

Δοκίμασε το textra που είναι πολύ καλό και απλό
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Handcent Next Sms εδώ και 3-4 χρόνια,το οποίο με βολεύει μια χαρά. Απλά, την τελευταία εβδομάδα κράσαρε συνεχώς και είπα να τ' αλλάξω, αφού βέβαια προσπάθησα με απεγκατάσταση και εγκατάσταση ξανά να διορθώσω την κατάσταση.

 

Δοκίμασα 4-5 διαφορετικά προγράμματα - το Go Sms Pro ήταν αυτό που μου θύμιζε περισσότερο το Handcent και, κατά συνέπεια, αυτό που με βόλευε περισσότερο. Τώρα βέβαια αν δεν βρω την επιλογή να στέλνω 160 χαρακτήρες και να χρεώνομαι ένα μήνυμα και όχι δύο, μάλλον θα διαλέξω κάτι άλλο.

 

Κι εγώ δούλευα κατά κόρον με το Handcent, αλλά εδώ και καιρό το έχω αντικαταστήσει με το chomp sms. Πολύ καλή εφαρμογή, εννοείται στέλνει ελληνικά με 160 χαρακτήρες, κι επίσης το παραμετροποιείς όπως θες.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.p1.chompsms

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

εγω το αφησα το textra μετα απο καιρο γιατι δεν εχει επιλογες για διαγραφες/σημανση αναγνωσμενο κλπ στην ειδοποιηση,

αφου δοκιμασα αρκετα κατεληξα στο yaata που εχει πολυ παραμετροποιηση συν τα παραπανω που ανεφερα

Link to comment
Share on other sites

εγω το αφησα το textra μετα απο καιρο γιατι δεν εχει επιλογες για διαγραφες/σημανση αναγνωσμενο κλπ στην ειδοποιηση,

αφου δοκιμασα αρκετα κατεληξα στο yaata που εχει πολυ παραμετροποιηση συν τα παραπανω που ανεφερα

Για διαγραφή όντως δεν έχει. Αν θέλεις όμως να το σημάνεις ως αναγνωσμένο, απλά διώχνεις την ειδοποίηση
Link to comment
Share on other sites

ε χρειαζεται και η διαγραφη για περιπτωσεις που σου στελνουν κωδικους (π.χ. web banking) κλπ,

βλεπεις τον κωδικο και πατας διαγραφη χωρις να χρειαζεται να ξεκλειδωσεις το τηλεφωνο ;)

Link to comment
Share on other sites

ε χρειαζεται και η διαγραφη για περιπτωσεις που σου στελνουν κωδικους (π.χ. web banking) κλπ,

βλεπεις τον κωδικο και πατας διαγραφη χωρις να χρειαζεται να ξεκλειδωσεις το τηλεφωνο ;)

Ναι σίγουρα χρειάζεται. Εγώ απλά τα αφήνω να μαζευτούν όλα αυτά και τα σβήνω μαζικά κάποια στιγμή. Άλλωστε μόνο τον αποστολέα αν διαγράψεις τα διαγράφει όλα με τη μία. Σίγουρα είναι έλλειψη, αλλά έχει τόσα πολλά θετικά που δεν θα το άλλαζα το textra. Δοκίμασες το chomp μήπως έχει αυτό που θέλεις;
Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι οτι το δοκιμασα, αλλα δεν θυμαμαι γιατι δεν το προτιμησα, στα υπολοιπα δικιο εχεις φυσικα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δοκιμαζω το Gboard ,καλο μου φαινεται αλλα εχω ενα θεμα ,δεν κραταει τις νεες λεξεις που πληκτρολογω ,τι θελω να πω, βαζω το email σε καποιο link ,οταν θελω να το καταχωρησω και καπου αλλου πρεπει να το γραψω παλι απο την αρχη ,τι πρεπει να κανω για να μη παιδευομαι;
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζω το Gboard ,καλο μου φαινεται αλλα εχω ενα θεμα ,δεν κραταει τις νεες λεξεις που πληκτρολογω ,τι θελω να πω, βαζω το email σε καποιο link ,οταν θελω να το καταχωρησω και καπου αλλου πρεπει να το γραψω παλι απο την αρχη ,τι πρεπει να κανω για να μη παιδευομαι;

Θα πας στη διαδρομή

Λεξικό -> προσωπικό λεξικό -> όλες οι γλώσσες -> προσθήκη. ( Έχει ένα + πάνω δεξιά)

 

Sent from my ONEPLUS A3000

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στη διαδρομή

Λεξικό -> προσωπικό λεξικό -> όλες οι γλώσσες -> προσθήκη. ( Έχει ένα + πάνω δεξιά)

 

Sent from my ONEPLUS A3000

 

το εχω κανει αυτο φιλε αλλα δεν μου το βγαζει ,ευχαριστω για τον χρονο σου ,

edit μηπως πρεπει να κανω συγχρονισμο με λογαριασμο google η δεν εχει σχεση αυτο;

Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει αυτο φιλε αλλα δεν μου το βγαζει ,ευχαριστω για τον χρονο σου ,

edit μηπως πρεπει να κανω συγχρονισμο με λογαριασμο google η δεν εχει σχεση αυτο;

Ναι πρέπει να ενεργοποιηθεί ο συγχρονισμός. Σε μένα δουλεύει κανονικά.

 

Δηλαδή έχω βάλει συντόμευση όταν θέλω να εμφανιστεί το mail μου βάζω τα τρία πρώτα γράμματα.

 

Sent from my ONEPLUS A3000

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να ενεργοποιηθεί ο συγχρονισμός. Σε μένα δουλεύει κανονικά.

 

Δηλαδή έχω βάλει συντόμευση όταν θέλω να εμφανιστεί το mail μου βάζω τα τρία πρώτα γράμματα.

 

Sent from my ONEPLUS A3000

 

Ευχαριστω και παλι φιλε ,θα το δοκιμασω σε λιγο

edit ολα οκ , μου τις βγαζει τωρα

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω OnePlus 5 με Nougat και το Swiftkey ενώ ήταν το καλύτερο πληκτρολόγιο μέχρι στιγμής που ήμουν με Marshmallow, τώρα κάνει την πιο χάλια διόρθωση και όταν πατάω παρατεταμένα ένα ελληνικό φωνήεν δε μου βγάζει επιλογή να βάλω τόνο. Μόνο το σύμβολο. Επίσης, και οι προβλέψεις στα ελληνικά είναι οι περισσότερες χωρίς τόνο. Ξέρετε τι παίζει; είναι σίγουρα θέμα της Nougat.

 

Edit: έφταιγε το ότι το έκανα restore με titanium backup από marshmallow. Έκανα clean install κι όλα κομπλέ.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Έχω OnePlus 5 με Nougat και το Swiftkey ενώ ήταν το καλύτερο πληκτρολόγιο μέχρι στιγμής που ήμουν με Marshmallow, τώρα κάνει την πιο χάλια διόρθωση και όταν πατάω παρατεταμένα ένα ελληνικό φωνήεν δε μου βγάζει επιλογή να βάλω τόνο. Μόνο το σύμβολο. Επίσης, και οι προβλέψεις στα ελληνικά είναι οι περισσότερες χωρίς τόνο. Ξέρετε τι παίζει; είναι σίγουρα θέμα της Nougat.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αγόρασε το Swype, μια είναι η λύση

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...