Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Εχω το touchpal X πως μπορω να αλλαξω το στυλ του πληκτρολογιου σε κλασσικο (''παλιου κινητου'') ???

 

Το καλύτερο "κλασικό" πληκτρολόγιο είναι το smart keyboard ....με swipe left/right μάλιστα αλλάζεις σε μια στιγμή μεταξύ του κλασικού και του 9πληκτρου αλφαριθμητικου! Το είχα πάντα αλλά μετά το Swype το χάος lol

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό. Εννοώ ότι έχω διαβάσει ότι ένα πλεονέκτημα του fleksy είναι τα μεγάλα πλήκτρα που κάνουν εύκολο το γρήγορο γράψιμο χωρίς λάθος πατήματα και έγραψα τα παραπάνω.

 

Δεν κατάλαβα τι εννοούσες, γι' αυτό ρώτησα. ;-)

 

 

 

 

 

σε εσάς, συγχρονίζει το Fleksy με το gmail;

 

Ναι, σε μένα συγχρονίζει, αλλά είναι πολλοί που γράφουν πως δεν συγχρονίζει και προσπαθούν να το διορθώσουν.

Μάλιστα στο τελευταίο update, στο changelog έγραφε Fix Gmail Personalization Error, αλλά για να ρωτάς μάλλον δεν διορθώθηκε!!!!!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοούσες, γι' αυτό ρώτησα. ;-)

 

 

 

 

 

 

 

Ναι, σε μένα συγχρονίζει, αλλά είναι πολλοί που γράφουν πως δεν συγχρονίζει και προσπαθούν να το διορθώσουν.

Μάλιστα στο τελευταίο update, στο changelog έγραφε Fix Gmail Personalization Error, αλλά για να ρωτάς μάλλον δεν διορθώθηκε!!!!!

 

Όχι, δεν συγχρονίζει σε μένα και από ότι είδα σε άλλον εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά ούτε σε εμένα συγχρονίζει. Πάντως φαίνεται αρκετά καλό αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει αν είναι καλύτερο από το Google keyboard. Η αλήθεια είναι ότι το δεύτερο με βολεύει περισσότερο. Πάντως το Fleksy με έχει εντυπωσιάσει.

Samsung Galaxy S20 FE 5G:)

 

«Οι πιο σκοτεινές γωνιές στην Κόλαση είναι φυλαγμένες για εκείνους που διατηρούν την ουδετερότητά τους σε εποχές ηθικής κρισης». - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα για πρώτη φορά το TouchPal.....απλά τέλειο.....πολύ καλή πρόβλεψη και αυτή η Swype λειτουργία πολύ βολική
Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό. Εννοώ ότι έχω διαβάσει ότι ένα πλεονέκτημα του fleksy είναι τα μεγάλα πλήκτρα που κάνουν εύκολο το γρήγορο γράψιμο χωρίς λάθος πατήματα και έγραψα τα παραπάνω.

 

Είναι πιο φαρδιά βρε συ, μιας κι έχουν λιγότερα σύμβολα στο βασικό μενού. Τα περισσότερα στην αύξηση μεγέθους, κατα κύριο λόγο μεγαλώνουν την γραμματοσειρά σε ύψος. Κάτι που στις μεγάλες οθόνες όπως λες δεν είναι θέμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το touchPal με ορθογραφία και αναγνώριση λέξεων,μήπως γίνεται να βγάζει και 160 χαρακτήρες στο μήνυμα;
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το touchPal με ορθογραφία και αναγνώριση λέξεων,μήπως γίνεται να βγάζει και 160 χαρακτήρες στο μήνυμα;

Έχει απαντηθεί πολλάκις.

Γι'αυτό είναι υπεύθυνη η εφαρμογή μηνυμάτων και όχι το πληκτρολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στο TouchPal, αλλά το δοκίμασα ξανά χθες μετά από καιρό και έχω να πω πως είναι εξαιρετικό! Έχει σίγουρα διαφορά σε σχέση με την τελευταία φορά που το είχα χρησιμοποιήσει. Επιπλέον, έχει την καλύτερη πρόβλεψη σε αναζήτηση των επαφών του τηλεφώνου. Ήρθε για να μείνει για τα καλά;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το Swype που έβαλα για γρήγορη γραφή ήταν trial το απεγκατέστησα, άφησε κατάλοιπα και μπλοκάρισε και την άλλη έκδοση που έβαλα και τελικά καθάρισα τα κατάλοιπα.

Στη συνέχεια έβαλα το SwiftKey, ξεκίνησε με αγγλικά και πρόσθεσα τα ελληνικά. Γράφει γρήγορα αγγλικά αλλά όχι ελληνικά.

Έχω κάνει κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Είπα να το δοκιμάσω και εγώ σήμερα δεν με τρέλανε αλλά έχω πάθει πλάκα με την πρόβλεψη κειμένου και δεν θα το αλλάξω.

Θέλω να ρωτήσω αυτά στην φώτο μπορώ να τα αφαιρέσω ;

 

[ATTACH]45338[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Είπα να το δοκιμάσω και εγώ σήμερα δεν με τρέλανε αλλά έχω πάθει πλάκα με την πρόβλεψη κειμένου και δεν θα το αλλάξω.

Θέλω να ρωτήσω αυτά στην φώτο μπορώ να τα αφαιρέσω ;

 

[ATTACH]45338[/ATTACH]

 

Με ποιο πρόγραμμα ζωγράφισες με κόκκινο τα σημεία που ήθελες να δείξεις;

Και ποιο σκιν έχεις βάλει στο touchpal!

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο πρόγραμμα ζωγράφισες με κόκκινο τα σημεία που ήθελες να δείξεις;

Και ποιο σκιν έχεις βάλει στο touchpal!

Έχω το note και είναι με το πενάκι και την μαμά εφαρμογή που έχει .

 

Θέμα είναι αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.luklek.smartinputv5.skin.duskblackred

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο πρόγραμμα ζωγράφισες με κόκκινο τα σημεία που ήθελες να δείξεις;

Και ποιο σκιν έχεις βάλει στο touchpal!

 

Μπορείς να δοκιμάσεις το Skitch, κάνει την ίδια δουλειά και συγχρονίζει με το Evernote σε περίπτωση που το χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το Swype που έβαλα για γρήγορη γραφή ήταν trial το απεγκατέστησα, άφησε κατάλοιπα και μπλοκάρισε και την άλλη έκδοση που έβαλα και τελικά καθάρισα τα κατάλοιπα.

Στη συνέχεια έβαλα το SwiftKey, ξεκίνησε με αγγλικά και πρόσθεσα τα ελληνικά. Γράφει γρήγορα αγγλικά αλλά όχι ελληνικά.

Έχω κάνει κάτι λάθος;

 

Νομίζω ότι διόρθωσα το πρόβλημα με την προσθήκη της επιλογής των τονισμένων χαρακτήρων.

Με την επιλογή αυτή, άρχισε να λειτουργεί σωστά και στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις το Skitch, κάνει την ίδια δουλειά και συγχρονίζει με το Evernote σε περίπτωση που το χρησιμοποιείς.

 

ΟΚ θα δοκιμάσω το skitch !

Υπάρχει όμως εφαρμογή σαν το snipping tool των windows που να μπορώ πέραν του να σημειώνω πάνω να μπορώ και να αποθηκεύω ΚΟΜΜΆΤΙ του screenshot και όχι όλη την οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα δοκιμάσω το skitch !

Υπάρχει όμως εφαρμογή σαν το snipping tool των windows που να μπορώ πέραν του να σημειώνω πάνω να μπορώ και να αποθηκεύω ΚΟΜΜΆΤΙ του screenshot και όχι όλη την οθόνη;

 

Μπορείς και με το ίδιο :-)

Link to comment
Share on other sites

Στο Swype για να βάλω θαυμαστικό σέρνω το δάκτυλο μου από το χ στο spacebar. Αν θέλω και δεύτερο επαναλαμβάνω. Βάζει όμως και κενό (! ! !) Υπάρχει ρύθμιση να μην γίνεται αυτό?
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία της συζήτησης για το Swype, το εγκατέστησα πριν από 1,5 μήνα, χωρίς να προσέξω ότι ήταν έκδοση trial και στο μήνα έβγαλε μήνυμα για αγορά κλπ. Το απεγκατέστησα και έβαλα άλλη έκδοση αλλά και αυτή μετά από μια μέρα έβγαλε ίδιο μήνυμα και δεν επέτρεπε τη λειτουργία επιλογής επαφών. Φυσικά. απεγκατέστησα και αυτή την έκδοση και τώρα χρησιμοποιώ το SwiftKey.

 

Καθάρισα τα υπόλοιπα με το Clean Master και θέλω να ρωτήσω αν θα έχω πάλι πρόβλημα αν εγκαταστήσω το Swype πάλι.

Εννοείται ότι δεν έχω rootάρει το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία της συζήτησης για το Swype, το εγκατέστησα πριν από 1,5 μήνα, χωρίς να προσέξω ότι ήταν έκδοση trial και στο μήνα έβγαλε μήνυμα για αγορά κλπ. Το απεγκατέστησα και έβαλα άλλη έκδοση αλλά και αυτή μετά από μια μέρα έβγαλε ίδιο μήνυμα και δεν επέτρεπε τη λειτουργία επιλογής επαφών. Φυσικά. απεγκατέστησα και αυτή την έκδοση και τώρα χρησιμοποιώ το SwiftKey.

 

Καθάρισα τα υπόλοιπα με το Clean Master και θέλω να ρωτήσω αν θα έχω πάλι πρόβλημα αν εγκαταστήσω το Swype πάλι.

Εννοείται ότι δεν έχω rootάρει το κινητό

 

Νομίζω πως ναι επειδή έχει λήξει η δοκιμαστική περίοδος που δικαιούσαι, χωρίς να είμαι και σίγουρος.

Το κατεβάζεις από τον ίδιο λογαριασμό μάλλον γι'αυτό και συμβαίνει αυτό, σε αναγνωρίζει αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι επειδή έχει λήξει η δοκιμαστική περίοδος που δικαιούσαι, χωρίς να είμαι και σίγουρος.

Το κατεβάζεις από τον ίδιο λογαριασμό μάλλον γι'αυτό και συμβαίνει αυτό, σε αναγνωρίζει αυτόματα.

 

Η δεύτερη προσπάθεια έγινε με μεταφορά από άλλο κινητό, μέσω bluetooth, και όχι από το play store ή άλλο.

Το ερώτημα είναι εάν μετά το καθάρισμα με το Clean Master μπορώ να εγκαταστήσω και πάλι το Swype ή θα με μπλοκάρει πάλι;

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι εάν μετά το καθάρισμα με το Clean Master μπορώ να εγκαταστήσω και πάλι το Swype ή θα με μπλοκάρει πάλι;

Θα σε μπλοκάρει πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη προσπάθεια έγινε με μεταφορά από άλλο κινητό, μέσω bluetooth, και όχι από το play store ή άλλο.

Το ερώτημα είναι εάν μετά το καθάρισμα με το Clean Master μπορώ να εγκαταστήσω και πάλι το Swype ή θα με μπλοκάρει πάλι;

 

Φαίνεται ότι το θες πολύ για να το προσπαθείς πάντως, μήπως ήρθε η ώρα να το αγοράσεις; Φυσικά δεν μιλάω ειρωνικά, απλώς υπενθυμίζω ότι οι καλές προσπάθειες αξίζουν την υποστήριξή μας, ένα παραπάνω όταν από ένα διάστημα και μετά το απαιτούν κιόλας. Εννοείται φιλικά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...