Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα δεν μου βγάζει κόκκινες λέξεις γενικότερα, ούτε στα ελληνικά ούτε στα αγγλικά.

Αυτό με τον κέρσορα που λες είναι θεματάκι, ειδικά αν έχεις συνηθίσει από άλλα πληκτρολόγια που έχουν. Τα πλήκτρα με τους δείκτες κάνουν την δουλειά τους αλλά δεν είναι και ότι πιο βολικό.

Όχι το να κάνεις navigation με βελάκια είναι εντελώς non 2019 χαρακτηριστικό.

Το πιο ωραίο navigation το έχει το πληκτρολόγιο του iOS στα iPad. Πατάς παρατεταμένα στο space bar και κινείς τον κέρσορα σε όποιο σημείο τους κειμένου θες. Πάνω κάτω αριστερά δεξιά... Πολύ καλό! Στα iPhone βέβαια νομίζω δεν ισχύει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Μπορεί κανείς να μου πει γιατί το SwiftKey ενώ μου γράφει κανονικά τις λέξεις κάποιες από αυτές τις βγάζει κόκκινες;

Περισσότερο στα αγγλικά νομίζω... Και κυρίως κάτι άρθρα

Τελευταία είμαι ανάμεσα στο GBoard και σε αυτό. Και τα δύο έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονέκτημα τους. Το SwiftKey χρειάζεται ένα gesture πλοήγησης του κέρσορα στο κείμενο.

Αν το ψάξεις λίγο θα δεις ότι έχει επιλογή για να ενεργοποιήσεις τα βελάκια από το μενού πληκτρολόγηση > πλήκτρα > πλήκτρα βέλους

 

Άκυρο, λάθος κατάλαβα το μήνυμα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by pisons
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Όχι το να κάνεις navigation με βελάκια είναι εντελώς non 2019 χαρακτηριστικό.

Το πιο ωραίο navigation το έχει το πληκτρολόγιο του iOS στα iPad. Πατάς παρατεταμένα στο space bar και κινείς τον κέρσορα σε όποιο σημείο τους κειμένου θες. Πάνω κάτω αριστερά δεξιά... Πολύ καλό! Στα iPhone βέβαια νομίζω δεν ισχύει το ίδιο.

 

Το Fleksy στο τελευταίο του update πρόσθεσε αυτό το feature. Όντως, πολύ βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Το one hand πάντως που έχουνε στο iOS, στο Android ακόμα δεν το βάλανε... Για το fleksy μιλάω

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

One hand ;

Τι εννοείς ;

Link to comment
Share on other sites

@DomieMic65

Το πληκτρολόγιο μικραίνει από αριστερά η δεξιά με τον έναν χέρι και αντίχειρα να πληκτρολογεις η σέρνοντας.

Edited by maarinos
Link to comment
Share on other sites

Το Fleksy έχει ακόμα το άθλιο ελληνικό layout ή το φτιάξανε;

Το ίδιο. Αλλά δεν χάνει μόνο από αυτό, χάνει πολύ και από την πρόβλεψη στην οποία στα ελληνικά το Swiftkey είναι πολύ μπροστά.

Edited by DESO
Link to comment
Share on other sites

@DomieMic65

Το πληκτρολόγιο μικραίνει από αριστερά η δεξιά με τον έναν χέρι και αντίχειρα να πληκτρολογεις η σέρνοντας.

Έχει swipe το iOS πληκτρολόγιο;

Δεν το έχω δει ποτέ.. βέβαια έχω iPad δεν ξέρω αν είναι μόνο στο iPhone. Λίγο που είχα κάποια στιγμή ένα δεν το βρήκα σαν επιλογή και ήταν από τους βασικούς λόγους που γύρισα στο Android.

Είμαστε off topic βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ετοιμα Ελληνικα λεξιλογια αραγε για να κανουμε sync;

 

Επισης αυτα με τα gestures στο κειμενο που λετε τι ακριβως κανουν; Προσπαθω πολλες φορες με αρκετες προσπαθειες να επιλεξω το σωστο σημειο απο το κειμενο που εχω γραψει για να διορθωσω κατι.. Πιο γρηγορα γινεται η δουλεια μου αν σβησω ακομα και 4,5 λεξεις παρα να παω πισω και να προσπαθησω να επιλεξω το λαθος σημειο..

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

....

Επισης αυτα με τα gestures στο κειμενο που λετε τι ακριβως κανουν; Προσπαθω πολλες φορες με αρκετες προσπαθειες να επιλεξω το σωστο σημειο απο το κειμενο που εχω γραψει για να διορθωσω κατι.. Πιο γρηγορα γινεται η δουλεια μου αν σβησω ακομα και 4,5 λεξεις παρα να παω πισω και να προσπαθησω να επιλεξω το λαθος σημειο..

Ακριβώς!

Για αυτό λέμε για gesture πλοήγησης στο κείμενο.

Μια "χειρονομία" δλδ που να πηγαίνει τον κέρσορα εκεί που θες.

Στο Gboard πχ κάνοντας swipe στο space bar μετακινείται ο κέρσορας αριστερά δεξιά.

Όπως είπα πιο πριν το καλύτερο όλων είναι στο iPad όπου με παρατεταμένο άγγιγμα στο space bar μπορείς να μεταφέρεις τον κέρσορα οπουδήποτε στο κείμενο. Πάνω κάτω αριστερά δεξιά... Κάνει float οπουδήποτε θες να τον πας.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο ερωτησεις για το πληκτρολογιο της google.

- Που βρισκεται η ρυθμιση που δειχνει ποια γλωσσα για voice recognition μπορεις να κατεβασεις για να εχεις και offline χωρις συνδεση στο νετ?

- Μονο με τα αγγλικα λειτουργει offline speech recognition? Στα αγγλικα βλεπω λειτουργει και χωρις νετ, ενω για ελληνικα θελει απαραιτητως νετ, αλλιως δεν αναγνωριζει τιποτε.

Link to comment
Share on other sites

@karib

Για Ελληνικά δεν υπάρχει offline λειτουργία, ρυθμίσεις/Langauge & Input/επιλέγεις gboard/Voice Typing/Offline speech recognition/ALL/ έχει μόνο για πολλά εκατομμύρια που ομιλούνται δύστυχος.

Link to comment
Share on other sites

@karib

Για Ελληνικά δεν υπάρχει offline λειτουργία, ρυθμίσεις/Langauge & Input/επιλέγεις gboard/Voice Typing/Offline speech recognition/ALL/ έχει μόνο για πολλά εκατομμύρια που ομιλούνται δύστυχος.

 

thanks. .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να δώσω λίγη ζωή στο thread;

Ξέρω ότι το Swype θεωρείται 'νεκρή' εφαρμογή, αλλά θα δοκιμάσω να γράψω γι' αυτή, και να μου πείτε τι πιστεύετε.

 

Την είχα εγκατεστημένη και τη χρησιμοποίησα σε όλα μου τα κινητά. Τον Οκτώβρη έστειλα το Oneplus 3 για αλλαγή μπαταρίας και για λόγους συμμόρφωσης με το GDPR η εταιρία μού το έκανε full wipe.

Όταν εγκατέστησα την εφαρμογή από .apk και έβαλα το email μου, το λεξιλόγιο που είχα αποθηκευμένο όλα αυτά τα χρόνια επανήλθε.

 

Χτες αγόρασα το Mate 20 Pro και αυτή τη φορά όταν έβαλα το email μου, δεν επανήλθε καμία αποθηκευμένη λέξη.

 

Τελείωσε, αυτό ήταν;

Έχουν χαθεί οι λέξεις;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω λίγη ζωή στο thread;

Ξέρω ότι το Swype θεωρείται 'νεκρή' εφαρμογή, αλλά θα δοκιμάσω να γράψω γι' αυτή, και να μου πείτε τι πιστεύετε.

 

Την είχα εγκατεστημένη και τη χρησιμοποίησα σε όλα μου τα κινητά. Τον Οκτώβρη έστειλα το Oneplus 3 για αλλαγή μπαταρίας και για λόγους συμμόρφωσης με το GDPR η εταιρία μού το έκανε full wipe.

Όταν εγκατέστησα την εφαρμογή από .apk και έβαλα το email μου, το λεξιλόγιο που είχα αποθηκευμένο όλα αυτά τα χρόνια επανήλθε.

 

Χτες αγόρασα το Mate 20 Pro και αυτή τη φορά όταν έβαλα το email μου, δεν επανήλθε καμία αποθηκευμένη λέξη.

 

Τελείωσε, αυτό ήταν;

Έχουν χαθεί οι λέξεις;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

έχει τελειώσει. και μου κάνει εντύπωση γιατί ήταν για μένα το καλύτερο. εδώ και λίγους μήνες έβαλα το Swiftkey, αλλά θέλει μεγαλύτερη ακρίβεια στις κινήσεις, αλλιώς γράφει άσχετες λέξεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έχει τελειώσει. και μου κάνει εντύπωση γιατί ήταν για μένα το καλύτερο. εδώ και λίγους μήνες έβαλα το Swiftkey, αλλά θέλει μεγαλύτερη ακρίβεια στις κινήσεις, αλλιώς γράφει άσχετες λέξεις.

 

οντος ηταν παρα πολυ καλη εφαρμογουλα... εδω και κανα 2 μηνες έκλεισαν και τα databases τους......

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

έχει τελειώσει. και μου κάνει εντύπωση γιατί ήταν για μένα το καλύτερο. εδώ και λίγους μήνες έβαλα το Swiftkey, αλλά θέλει μεγαλύτερη ακρίβεια στις κινήσεις, αλλιώς γράφει άσχετες λέξεις.

 

Και εγώ έχω πλέον περάσει στο SwiftKey και ξεκίνησα να γράφω πάλι με ταπ, πράγμα που πριν λίγο καιρό με το Swype μου φαινότανε κοροϊδία.

Δυστυχώς το swipe/flow του SwiftKey τις περισσότερες φορές γράφει αλλά αντί άλλων.

Ευτυχώς έχω Backup του Swype, το βάζω που και που και θυμάμαι ξανά τις δόξες του!!!!

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε και Gboard εγώ θα πω...

Έχει βελτιωθεί αρκετά!

Ο αδερφός μου μετά από χρόνια στο Swiftkey δηλώνει ευχαριστημένος με την μετάβαση στο Gboard.

Εμένα ποτέ δεν μου έκατσε το SK. Το δοκίμασα 3 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε και Gboard εγώ θα πω...

Έχει βελτιωθεί αρκετά!

Ο αδερφός μου μετά από χρόνια στο Swiftkey δηλώνει ευχαριστημένος με την μετάβαση στο Gboard.

Εμένα ποτέ δεν μου έκατσε το SK. Το δοκίμασα 3 φορές.

 

ναι και καθε λεξη παει στην google για την πληρωμή (no thanx)

Link to comment
Share on other sites

ναι και καθε λεξη παει στην google για την πληρωμή (no thanx)
Για την ιστορία βέβαια να επισημάνω πως της Google λογισμικό χρησιμοποιείς (Android), κατεβάζοντας και δουλεύοντας εφαρμογές από δικό της store κλπ κλπ.

Δε θα σωθείς αν χρησιμοποιήσεις άλλο πληκτρολόγιο, ούτε φυσικά ζημιά θα της κάνεις.

 

Sent from my Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

Ενώ από το Swiftkey δεν πάει στην Microsoft;

Άσε... Δεν υπάρχει σωτηρία.

Είχα κάνει data capture αν δεν έχεις συγχρονισμό ενεργό και send statiistics δεν πάει κάτι.. Ενώ στο gboard πάνε.. Εξάλλου το λει ίδια η Google δεν το κρύβει
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...