Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τους root χρήστες και λάτρεις του Swype προτείνω το παρακάτω module.. δίνει τη δυνατότητα theming αλλά και εναλλαγής σε Google φωνητική αναγνώριση αντί του Dragon για όποιον ενδιαφέρεται.

 

http://forum.xda-developers.com/xposed/modules/mod-swypetweaks-v1-1-0-t2646572

Γνωρίζεις φιλέ μου αν υπάρχει κάτι ανάλογο για SwiftKey;

Κάτι από την ανάποδη δηλαδή..

Αν είχα το SwiftKey με dragon ομιλία δεν θα το άλλαζα ποτέ..

Sent from my note3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Το swype το λατρεύω και εγω, όμως εχω σοβαρο πρόβλημα στο tablet samsung galaxy tab 3 8.0. Μου κολλάει φοβερά. Βέβαια, επειδή εχω ενα μικρο πρόβλημα και με το SwiftKey, μάλλον πρέπει να είναι πρόβλημα του tablet. Αν και εχω απενεργοποιημένες τις γνωστές λειτουργίες, μου κολλάει τοσο πολυ οταν παω να γραψω οτιδήποτε που πρέπει να κλεισω αυτο που γραφω, ή να αλλαξω πληκτρολόγιο. Δεν ειχα κανένα πρόβλημα, αλλά ξαφνικά αρχισε να μου το κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοντευει μου στριψει, εχω το Touchpal (παντα αυτο χρησιμοποιω) και εχει μια περιεργη συνδεση με το Market της Miui (το οποιο δεν απενεργοποιειται), οπου στη λιστα των εφαρμογων τοσο των ρυθμισεων, οσο και του titanium το βγαζει σε κινεζικα και εχει και κινεζικες γλωσσες. Οι κινεζικες γλωσσες δεν απεγκαθιστανται απο τις ρυθμισεις του. Τωρα που κατεβασα ξανα το touchpal το αγγλικο τα βγαζει ολα ok, ομως στις λιστες των εφαρμογων το βγαζει παλι στα κινεζικα και αν το απεγκαταστησω τα βγαζει και τα 2. Δεν εχω καταλαβει αν ειναι 1 ή 2. Ενπασει περιπτωσει, αν κατεβασω το αγγλικο και κανω τις ρυθμισεις ειναι ολα ok, το προβλημα ομως ειναι οτι δεν κανει καμια εξυπνη εισαγωγη ή προβλεψη, παρολο που ειναι τα παντα ολα τικαρισμενα ο,τι εχει σχεση με εξυπνη εισαγωγη... Τι παιζει?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ενπασει περιπτωσει, αν κατεβασω το αγγλικο και κανω τις ρυθμισεις ειναι ολα ok, το προβλημα ομως ειναι οτι δεν κανει καμια εξυπνη εισαγωγη ή προβλεψη, παρολο που ειναι τα παντα ολα τικαρισμενα ο,τι εχει σχεση με εξυπνη εισαγωγη... Τι παιζει?

Στο πλήκτρο για το κενό είναι κανονικά μπλέ το κουμπάκι?

Link to comment
Share on other sites

Oχι, ο διακοπτης abc αριστερα ειναι γκρι, αλλα πως ενεργοποιειται;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Oχι, ο διακοπτης abc αριστερα ειναι γκρι, αλλα πως ενεργοποιειται;

Δεν λέω γαι το πλήκτρο με το abc αλλά για το πλήκτρο space που κάνεις το κενό διάστημα, έχει μέσα ενα συρόμενο κουμπακι, είναι στο μπλε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ιδιο εννοούσα.. Είναι στο γκρι, το σκαλισα χωρίς να αλλάξει τιποτα, εκλεισε η οθονη, μετά την ξανανοιξα για άλλο λογο και ειχε ενεργοποιηθει στο μπλε (!) και τωρα που το ανοιξα για να γραψω αυτη την απάντηση ειναι παλι απενεργοποιημενο..

Πως αλλαζει;

 

Edit 1:Οκ, το βρηκα, το συρεις, αλλά δεν επιανε πριν..

Τωρα το θεμα ειναι οτι καθε φορα, αλλαζει το πληκτρολόγιο και παει στο android default. Αυτό δεν το εκανε ποτέ πριν και εκει που διαλεγεις default εφαρμογες, δεν εχει επιλογή για πληκτρολόγιο

 

Edit 2: Λοιπόν, το πρόβλημα που δεν αλλαζε ηταν οτι δεν ειχε γινει σωστη εισαγωγή γλωσσας, παρολο που ειχε τα ελληνικα (!). Τα ξανακατεβασα και οκ.

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

 

Τωρα το θεμα ειναι οτι καθε φορα, αλλαζει το πληκτρολόγιο και παει στο android default. Αυτό δεν το εκανε ποτέ πριν και εκει που διαλεγεις default εφαρμογες, δεν εχει επιλογή για πληκτρολόγιο

.

 

Αυτό το είχα πάθει όταν είχα ορίσει να κλείνουν κάποιες εφαρμογές (μαζί και το πληκτρολόγιο) με το greenify.

Κοίταξε μήπως είναι κάτι τέτοιο..

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είχα πάθει όταν είχα ορίσει να κλείνουν κάποιες εφαρμογές (μαζί και το πληκτρολόγιο) με το greenify.

Κοίταξε μήπως είναι κάτι τέτοιο..

 

Ναι μαλλον αυτο ειναι. Πήγε το μυαλό μου και το κοιταξα, δε μου ηταν ξεκάθαρο αν ηταν πρασινοποιημενο, παντως τωρα δεν κλεινει ok

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οι λέξεις που προσθέτεις στο πληκτρολόγιο της Google μένουν στο cloud ή θέλει backup με titanium;
Link to comment
Share on other sites

Οι λέξεις που προσθέτεις στο πληκτρολόγιο της Google μένουν στο cloud ή θέλει backup με titanium;

Νομίζω πως όχι. Πάντως ούτε με το titanium μπόρεσα να πάρω backup. Όποτε το επανέφερα, το λεξικό ήταν άδειο. Μόνο με το helium premium και το my backup pro μπορώ και κάνω backup. Το έχω ρυθμίσει να κάνει ένα backup την εβδομάδα. Αν δεν είχα την λύση των δύο αυτών προγραμμάτων, δεν νομίζω πως σήμερα θα χρησιμοποιούσα αυτό το πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

έκανα από το κινέζικο μάρκετ που έχει η Huawei στο κινητό μου και το πληκτρολόγιο της Google σταμάτησε να δουλεύει.μου στέλνει κάποιος το τελευταίο επίσημο απκ πλιζ;
Link to comment
Share on other sites

ωραία ευχαριστώ

ξέρει κανείς ποτέ θα εμφανιστεί στο μάρκετ γιατί τώρα δεν φαίνεται σε μένα με κιτκατ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στη παρεα.ψαχνω για ενα πληκτρολογιο με μεγαλα πληκτρα.εχουμε καμια προταση;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε καμιά εφαρμογή για πληκτρολόγιο που να διαθέτει καλή ορθογραφία και να μου προτείνει την σωστή λέξη πάντα? . Δηλαδή π.χ. θέλω να γράψω την λέξη ευπάθεια και την γράφω λάθος σαν ευπάθια να μου προτείνει αμέσως την σωστή. Δουλεύω εδώ και καιρό το swiftkey είναι πολύ καλό αλλά δεν μου βγάζει πάντα τίς λέξεις τις οποίες την στιγμή που τις γράφω λάθος να μου προτείνει τις σωστές.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε καμιά εφαρμογή για πληκτρολόγιο που να διαθέτει καλή ορθογραφία και να μου προτείνει την σωστή λέξη πάντα? . Δηλαδή π.χ. θέλω να γράψω την λέξη ευπάθεια και την γράφω λάθος σαν ευπάθια να μου προτείνει αμέσως την σωστή. Δουλεύω εδώ και καιρό το swiftkey είναι πολύ καλό αλλά δεν μου βγάζει πάντα τίς λέξεις τις οποίες την στιγμή που τις γράφω λάθος να μου προτείνει τις σωστές.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

"Ευπάθεια". Αυτό γράφτηκε με Swype.! :D

Link to comment
Share on other sites

Το swiftkey δεν μου προτείνει τίποτα .

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

 

Δεν κάνει τίποτα, πάρε κι ένα screenshot να το δεις και στην πράξη (στο πληκτρολόγιο γράφω "ευπάθια" ;) )

 

Ευπαθια

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα, πάρε κι ένα screenshot να το δεις και στην πράξη (στο πληκτρολόγιο γράφω "ευπάθια" ;) )

 

Ευπαθια

 

Ναι , ναι σε ευχαριστώ πολύ θα βάλω αυτό

 

Thanks φίλε

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στη παρεα.ψαχνω για ενα πληκτρολογιο με μεγαλα πληκτρα.εχουμε καμια προταση;

 

Μεγάλα πλήκτρα με T9 πάντα: touchpal, smart keyboard

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το swype για πρώτη φορά και έχω πάθει την πλάκα μου με την φωνητική εισαγωγή κειμένου , είναι φοβερή . Μόνο μια απορία έχω σχετικά με την αυτόματη λήψη δημοφιλών νέων λέξεων και συγχρονισμό με κάποιο gmail . Την έχετε ενεργοποιήσει αυτήν την λειτουργία ? Εννοώ είναι ασφαλές ?

 

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Ναι , ναι σε ευχαριστώ πολύ θα βάλω αυτό

 

Thanks φίλε

Καλό βράδυ

 

Δεν μπορώ να βάλω screenshot. Έχω TouchPal και τη λέξη ευπάθεια τη βγάζει από το τέταρτο γράμμα. Έχω αγορασμενα Swype swiftkey fleksy και κόλλησα με το TouchPal λόγω πρόβλεψης.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...