Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να το δω και εγώ. Μπα φαίνεται να αφήνει κανονικά τα κενά μετά τα άρθρα

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Κι εμένα μου αφήνει κανονικά.. Στις Ρυθμίσεις - Έξυπνη εισαγωγή είναι επιλεγμένο το αυτόματο κενό?

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα πάντα είναι τσεκαρισμένα. Είναι το πρώτο που κοίταξα.

 

Το βρήκα. Είχα απενεργοποιήσει την πρόβλεψη εισαγωγής λέξεων. Δεν μου αρέσει η πρόβλεψη, προτιμώ τις εναλλακτικές λέξεις με το ίδιο swyping..

 

Παιδιά είστε σίγουροι ότι το TouchPal μαθαίνει από τα μηνύματα; Δεν το βλέπω να πολύμαθαίνει πάντως...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ και εγώ το swype. Έχω και το swiftkey και το smartkeyboard. Το swype μου αρέσει για την πολύ καλή πρόβλεψη, αλλά πολλές φορές όταν θέλω να γράψω ένα σχετικά μεγάλο κείμενο π.χ. εδώ στο myphone, κολλάει πολύ και γίνεται εκνευριστικό. Το καλύτερο και γρηγορότερο typing το έχω με το smartkeyboard, ειδικά σε landscape. Όμως επειδή τις περισσότερες φορές γράφω με ο ένα χέρι, το swipe με βολεύει. Αυτό που γράφετε ότι σας έφαγε κάποια MBs πως έγινε; Το έχω στο nexus 7 Wi-Fi και σκέφτομαι να το βάλω και στο Sony Xperia Z που έχω, αλλά τώρα με αυτό που λέτε με προβληματίζει. Αν και το πληκτρολόγιο του Ζ είναι πολύ καλό και μοιάζει πολύ με το swype.

 

Αυτό για τα mb παίζει να ήταν μια πολύ κακή στιγμή.. και μπορεί να φταίει κατι στις συσκευές μου. Ειδικά εμένα που πάντα έχω unofficial roms, λογικό να γίνονται και λάθη!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος;

 

ναι δεν διευκρινησα οτι ειναι beta ακομα και θα πρεπει να γραφτεις σαν beta tester για να τα εχεις.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγύρισα να δοκιμάσω τοTouchPal και ενώ είναι πολύ καλό έχω ένα πρόβλημα. Όταν χρησιμοποιώ άρθρα, μετά δεν μου αφήνει κενό. Δηλαδή γράφωοπατέρας και όπως βλέπεται δεν μου αφήνει κενό ούτε πριν από τοοούτε μετά.

Επίσης δεν αφήνει κενό αλλάζοντας τη γλώσσα στα αγγλικά.

Είναι κάποια ρύθμιση;Ηέτσι είναι το σύστημα;

 

Πάντως ότι δεν αφήνει κενό μετά την αλλαγή γλώσσας νομίζω ότι δεν το γλιτώνουμε, χρειάζεται διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ελληνικά στο Fleksy keyboard..

 

ναι δεν διευκρινησα οτι ειναι beta ακομα και θα πρεπει να γραφτεις σαν beta tester για να τα εχεις.

 

Αργεί πολύ να αλλάξει γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το smart keyboard, έχω αγοράσει σχεδόν όλα τα πληκτρολόγια αλλά λίγο που το δοκίμασα μου άρεσε το άσπρο skin και το alphanumeric που έχει στυλ xperia.

Το θέμα είναι όμως ότι δεν έχει ή δε βρήκα εγώ να έχει δυνατότητα γραφής στυλ swipe, ή κάτι μου ξέφυγε?

Όποιος ξέρει κάτι ας πει :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ότι δεν αφήνει κενό μετά την αλλαγή γλώσσας νομίζω ότι δεν το γλιτώνουμε, χρειάζεται διόρθωση.
τους εστειλα email τους το εξηγησα οσο πιο αναλυτικα γινεται και μου απαντησαν οτι δεν εχω κλικαρει το αυτοματο κενο!ουτε που καταλαβαν οτι αυτο γινεται μονο απο ελληνικα σε αγγλικα και οχι το αναποδο αρα ειναι bug!
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένα άλλο σπαστικό που με ενοχλεί στο TouchPal είναι ότι δεξιά του spacebar έχει τέλεια. Εγώ δε θέλω τελεία θέλω κόμμα. Τέλεια βάζω και αν χτυπήσω 2 φορές το spacebar.

 

fuorigioco1981 πρόβλημα υπάρχει και με τους αριθμούς. Πάνε και κολλάνε δίπλα στις λέξεις. Θες να γράψεις 2 κιλά πατάτες και γράφει2κιλά πατάτες. Κενό ούτε πριν ούτε μετά.

 

Ωραίο το smart keyboard, έχω αγοράσει σχεδόν όλα τα πληκτρολόγια αλλά λίγο που το δοκίμασα μου άρεσε το άσπρο skin και το alphanumeric που έχει στυλ xperia.

Το θέμα είναι όμως ότι δεν έχει ή δε βρήκα εγώ να έχει δυνατότητα γραφής στυλ swipe, ή κάτι μου ξέφυγε?

Όποιος ξέρει κάτι ας πει :)

 

Ναι δεν γράφει με swype το smart keyboard. Είναι όμως ένα πολύ καλό πληκτρολόγιο για εκείνους πού δεν μπορούν το swype και πού έχουν συνηθίσει τον παλιό παραδοσιακό τρόπο. Πάντως τώρα με αυτό γράφω αυτό το μήνυμα και βλέπω ότι είναι πολύ γρήγορο.... Αρε εποχές πού θυμήθηκα...

Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

Αργεί πολύ να αλλάξει γλώσσα.

 

εχεις δικιο.

 

προς το παρον χρησιμοποιο το swiftkey που με εχει βολεψει καιρο τωρα.

το fleksy χρειαζεται λιγα updates ακομη για να εκθρονισει το swftkey και φυσικα να δωσω χρηματα για να το αγορασω,...

παντως το fleksy στο θεμα προβλεψης ειναι σε παρα πολυ καλο δρομο ακομα και οταν δεν κοιτας την οθονη η το εχεις αορατο το πληκτρολογιο γραφεις ανετα.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα εδώ και λίγο το Fleksy beta που έχει πλέον και ελληνικά και είμαι ακόμα στη φάση των δοκιμών. Εντύπωση μου έχουν κάνει οι καινοτομίες που συγκεντρώνει σε σχέση με τα υπάρχοντα πληκτρολόγια αλλά και η πολύ καλή διόρθωση που έχει. Το προτείνω ανεπιφύλακτα για δοκιμή.
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμάζω και εγώ το Fleksy εδώ και λίγες ώρες και μου φαίνεται πολλά υποσχόμενο. Θέλει βέβαια αρκετή δουλειά ακόμη. Κάνω εναλλαγές εδώ και αρκετό καιρό μεταξύ Touchpal Swype Samsung keyboard SwiftKey και σχεδόν πάντα καταλήγω στο SwiftKey. Να είχε και κανένα θέμα της προκοπής και δεν θα το άλλαζα ποτέ... :D
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμάζω και εγώ το Fleksy εδώ και λίγες ώρες και μου φαίνεται πολλά υποσχόμενο. Θέλει βέβαια αρκετή δουλειά ακόμη. Κάνω εναλλαγές εδώ και αρκετό καιρό μεταξύ Touchpal Swype Samsung keyboard SwiftKey και σχεδόν πάντα καταλήγω στο SwiftKey. Να είχε και κανένα θέμα της προκοπής και δεν θα το άλλαζα ποτέ... :D

Ακριβώς στα ίδια είμαι κι εγώ. Όσα και να δοκιμάσω, καταλήγω πάντα στο SwiftKey, το οποίο όντως θέλει κάποιες μικρές αλλαγές για να αγγίξει το τέλειο! Για το flesky τώρα, μάλλον πρέπει να το δοκιμάσω κι εγώ, γιατί ακούγεται πολύ τελευταία...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι το swiftkey είναι η γυναίκα που έχουμε παντρευτεί και όταν αναζητούμε κάτι για αλλαγή πηγαίνουμε σε "εφήμερες περιπέτειες" με swype, touchpal, fleksy κτλ. αλλά στο τέλος πάντα επιστρέφουμε στην γυναίκα μας... :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι το swiftkey είναι η γυναίκα που έχουμε παντρευτεί και όταν αναζητούμε κάτι για αλλαγή πηγαίνουμε σε "εφήμερες περιπέτειες" με swype, touchpal, fleksy κτλ. αλλά στο τέλος πάντα επιστρέφουμε στην γυναίκα μας... :lol::lol:

 

Δεν συμφωνώ. Στο Swiftkey αφιέρωσα πολλούς μήνες από τη ζωή μου. Του έμαθα λέξεις, το πρότεινα στους φίλους μου, σε μερικούς το αγόρασα κι όλας.

Όταν όμως δε μπορείς να γράψεις βασικές λέξεις όπως το και, ή το ποιος, και όταν by default δε σου δίνει την επιλογή να πετάξεις την πρόβλεψη λέξεων και να την αντικαταστήσεις με πιθανές λέξεις που γράφονται το ίδιο, τι να το κάνεις; Είχα φτάσει σε σημείο να έχω 50% αποτελεσματικότητα με το Swiftkey. Κάθε 2 λέξεις να κάνω back για να μου βγάλει επιλογή άλλης λέξης. Δεν άντεξα ειλικρινά. Εδώ και 3 μέρες χρησιμοποιώ το TouchPal. Πέραν από κάποιες παιδικές ασθένειες που έχει και θα διορθωθούν, σε όλα τα άλλα είναι πολύ καλό. Γρήγορο, με ανοχές στο Swyping, με εναλλακτικές λέξεις, με λεξικό που μπορείς να επέμβεις, και που μπορείς να μοιραστείς (το λεξικό) με άλλες σου συσκευές.

Όταν φτάσει το Swiftkey να προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες, το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις opt in για τη beta του fleksy,αλλάζει ο τίτλος στο playstore? Λεει για αναμονή μια ώρα αλλα πως θα καταλάβεις αν όντως ειναι η beta η οχι?
me > you
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις opt in για τη beta του fleksy,αλλάζει ο τίτλος στο playstore? Λεει για αναμονή μια ώρα αλλα πως θα καταλάβεις αν όντως ειναι η beta η οχι?

Θα γράψει ενημέρωση. Εγώ έκανα απεγκατασταση και καινούργια εγκατάσταση. Ξαναγύρισα στο swiftkey όμως.... Ένα ωραίο μαύρο θέμα να είχε....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ. Στο Swiftkey αφιέρωσα πολλούς μήνες από τη ζωή μου. Του έμαθα λέξεις, το πρότεινα στους φίλους μου, σε μερικούς το αγόρασα κι όλας.

Όταν όμως δε μπορείς να γράψεις βασικές λέξεις όπως το και, ή το ποιος, και όταν by default δε σου δίνει την επιλογή να πετάξεις την πρόβλεψη λέξεων και να την αντικαταστήσεις με πιθανές λέξεις που γράφονται το ίδιο, τι να το κάνεις; Είχα φτάσει σε σημείο να έχω 50% αποτελεσματικότητα με το Swiftkey. Κάθε 2 λέξεις να κάνω back για να μου βγάλει επιλογή άλλης λέξης. Δεν άντεξα ειλικρινά. Εδώ και 3 μέρες χρησιμοποιώ το TouchPal. Πέραν από κάποιες παιδικές ασθένειες που έχει και θα διορθωθούν, σε όλα τα άλλα είναι πολύ καλό. Γρήγορο, με ανοχές στο Swyping, με εναλλακτικές λέξεις, με λεξικό που μπορείς να επέμβεις, και που μπορείς να μοιραστείς (το λεξικό) με άλλες σου συσκευές.

Όταν φτάσει το Swiftkey να προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες, το συζητάμε.

 

εξηγησε μου λιγο δεν σου προβλεπει το και το οποιος;εμενα μια χαρα τα βρισκει.

 

παντως και εγω οποιο πληκτρολογιο και αν εχω δοκιμασει παντοτε στο swiftkey καταληγω...εχει μαθει ακριβως οπως γραφω και δεν χρειαζεται ουτε καν το "χαχαχαχαχαχα" να γραψω αφου μου το εχει σαν προβλεψη πριν καν ξεκινησω να γραφω..

αυτο μετα θεματα ομως του swiftkey οντως ειναι κουραστικο..πανω απο τα μισα θεματα που εχει απλα δεν βλεπονται και ειναι χαλια..δεν μπορουν να φτιαξουν 2-3 θεματα της προκοπης..;εδω και 1.5 χρονο που το εχω ακομα τα ιδια εχει με εξαιρεση εκεινο το χριστουγεννιατικο που εβαλαν.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Θα γράψει ενημέρωση. Εγώ έκανα απεγκατασταση και καινούργια εγκατάσταση. Ξαναγύρισα στο swiftkey όμως.... Ένα ωραίο μαύρο θέμα να είχε....

 

Γράφει ενημέρωση πράγματι αλλά όταν πατάω μου εμφανίζει "η εφαρμογή υπάρχει ήδη". Δοκίμασα και με απεγκατάσταση αλλά μου κατεβάζει την κανονική έκδοση κ πάλι :what:

me > you
Link to comment
Share on other sites

Το οποίος, όποιος, οποία, οποίο κλπ είναι αρκετά δύσκολα στην πρόβλεψη ούτως ή άλλως.

Το χειρότερο με το Swiftkey είναι πως ποτέ μα ποτέ δεν μαθαίνει το "κάτι".

Στην πρόβλεψη με taping δεν υπάρχει καλύτερο και δύσκολα θα υπάρξει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις opt in για τη beta του fleksy,αλλάζει ο τίτλος στο playstore? Λεει για αναμονή μια ώρα αλλα πως θα καταλάβεις αν όντως ειναι η beta η οχι?

 

Εμένα δεν μου έγραψε κάτι. Έκανα την εγκατάσταση και μετά τσεκαρα από τις ρυθμίσεις ότι είναι όντως η τελευταία έκδοση που τρέχει σε beta. Αν έχεις ελληνικά, να ξέρεις ότι είσαι στην τελευταία έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έγραψε κάτι. Έκανα την εγκατάσταση και μετά τσεκαρα από τις ρυθμίσεις ότι είναι όντως η τελευταία έκδοση που τρέχει σε beta. Αν έχεις ελληνικά, να ξέρεις ότι είσαι στην τελευταία έκδοση.

 

Κι εγώ ακολούθησα τα βήματα στο G+ χτες το βράδυ. Σήμερα το πρωί έκανα uninstall και install ξανά όπως έλεγαν τα βήματα, αλλά ελληνικά δεν έχω.

Μου γράφει πως είναι under development!!

 

 

Edit: έκανα refresh στο μενού των γλωσσών (σύμβολο επάνω δεξιά) και μου έβγαλε να εγκαταστήσω τα ελληνικά.

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...