Jump to content

LG Optimus L3 (E400)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται το βρήκα άλλα πάλι αποτυχία με το root τα δοκίμασα όλα.

 

Κρίμα δεν ξέρω τι αλλο να πω έκτος αν αλλάξεις firmware που θέλει διαδικασία αν γνωρίζει κάποιος παραπάνω ας βοηθησει

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 300
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κρίμα δεν ξέρω τι αλλο να πω έκτος αν αλλάξεις firmware που θέλει διαδικασία αν γνωρίζει κάποιος παραπάνω ας βοηθησει

 

Θα κάνουμε downgrade την Rom σου ώστε να γίνετε Root με τον ίδιο τρόπο που προσπαθείς τώρα.

 

θα χρειαστείς αυτό

http://007support.webs.com/KDZ_FW_UPD_EN.7z

Και

Αυτήν την Rom η οποία είναι παλιά και γίνετε ROOT 1000% δοκιμασμένη από εμένα.

http://lg-phone-firmware.com/tool.php?idclick=1982

 

1)Κάνεις αποσυμπίεση το zip αρχείο και κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστή σου το αρχείο msxml.msi.

2)Μετά τρέχεις το αρχείο KDZ_FW_UPD.exe θα σου ανοίξει το πρόγραμμα.

3)Κλείνεις το κινητό σου και ΜΕΤΑ το συνδέεις στον υπολογιστή.Μετά το ανοίγεις σε emergency mode πως;

Κρατώντας το + και το - από την ένταση ταυτόχρονα πατημένα και τα 2 μαζί,μετά πατάς το power και το αφήνεις.

4)Πας τώρα στο πρόγραμμα στον υπολογιστή και επιλέγεις TYPE βάλε 3GQCT

5)Στο Phone Mode βάλε DIAG.

6)Στο KDZ file δώσε το αρχείο V10j_00.kdz την Rom που κατέβασες.

7)Μετά πάτα Launch software update και περιμένεις μέχρι να σου γράψει το πρόγραμμα =FINISHED= το κινητό μπορεί να αναβοσβήνει την οθόνη μην πανικοβληθείς ΠΡΟΣΟΧΗ σε καμία περίπτωση μην το αποσυνδέσεις μέχρι να γράψει το πρόγραμμα =FINISHED=.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει κάποιος που γνωρίζει παραπάνω!!!!

Αποθηκευσα και εγώ την όλη διαδικασία που θα χρειαστεί ο φίλος για το root γιατί πρόσφατα εγκατέστησα μια custom rom (jellycast with sdmerg) και αν χρειαστεί να αλλάξω rom θα μου χρειαστεί ευχαριστώ!!!!

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

παιδιά soz.. είμαι καινούργιος εδώ και έχω πρόβλημα με το bootloop του cyanogen mod 9... φόρτωσα το ice sandwich 4.0 και αυτήν την στιγμή με έχει με το bootloop.. πείτε μου τι να κάνω.. δν ξέρω τίποτα από κώδικες όπως su.. εάν έκανα κάτι λάθος.. συγνώμη.. απλώς είμαι απελπισμένος..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mάγκες τα φώτα σας

Είχα πάρει τον Φεβρουάριο το κινητάκι για την κοπέλα μου και σήμερα ενώ το είχε στα χέρια της άρχισε να της κάνει νούμερα η οθόνη.

Το πήρα, του έκανα hard reset αλλά το κέντρο της οθόνης(από πάνω μέχρι κάτω) δεν ανταποκρίνεται στην αφή, μόνο από δεξιά και αριστερά μπορώ να σκρολάρω όταν το ανοίγω αλλά στην συνέχεια δεν ανταποκρίνεται ούτε από εκεί

Στα καλά καθούμενα, χωρίς να έχει προηγηθεί πέσιμο ή κάτι τέτοιο

 

Το είχα πάρει από σκρουτζομάγαζο και μου ήρθε με αγγλικού τύπου φορτιστή, δεν θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση ε?

Το στέλνω στην lg τώρα?

Τους στέλνω email?

 

Edit: Έστρωσε μόνο του :ninja:

Edited by PaSxaLiS_OmniaII
http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και καλως σας βρηκα!

Εχει η κορη μου ενα LG Optimus L3 E400 και ενω ειχε φουλαρισμενη την εσωτερικη του μνημη εκανε εγκατασταση ενα αντιικο,απο τοτε ανοιγει το κινητο και βγαζει το λογοτυπο "ο κοσμος μας εσυ",μετα μαυριζει,επειτα ασπριζει και επαναλαμβανει συνεχως χωρις να μπορει να ανοιξει...ξερει καποιος αν υπαρχει λυση στο προβλημα αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχει δοκιμάσει κάνεις την τελευταία αναβάθμισή τι δουλεύει τι όχι που κολαει??

 

http://get.cm/?device=e400&type=nightly

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ L3 II. ΒΑΖΩ ΞΥΠΝΗΤΗΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ, ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ, ΚΑΙ Η ΩΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΤΥΠΑΕΙ, ΝΑ ΞΥΠΝΑΩ ΕΓΩ ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ 7 ΚΑΙ 20 ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΗ ΩΡΑ 7 ΚΑΙ 7. ΓΙΑΤΙ?
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ L3 II. ΒΑΖΩ ΞΥΠΝΗΤΗΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ, ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ, ΚΑΙ Η ΩΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΤΥΠΑΕΙ, ΝΑ ΞΥΠΝΑΩ ΕΓΩ ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ 7 ΚΑΙ 20 ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΗ ΩΡΑ 7 ΚΑΙ 7. ΓΙΑΤΙ?

 

Δηλαδη ξυπνας, αναβεις την οθονη του κινητου και αυτο λεει 7:07 κσι ειναι 7:20;

Δεν το εχω ξαναδει και το κινητο αυτο το εχει η γυναικα μου. (το topic βεβαια ειναι του L3).

Για την ακριβεια, το εχω δει αυτο αλλα στο δικο μου κινητο (Samsung Ace 2) που του εχω περασει lockscreen απο το market, αναβω την οθονη και παιρνει μερικα δεκατα του δευτερολεπτου να δειξει τη σωστη ωρα, πανω στην lockscreen, αλλα το ξυπνητηρι εινσι παντα στην ωρα του.

Εβαλες καμια εφαρμογη τελευταια;

Επισης ελεγξε στις ρυθμισεις ωρας και ημερομηνιας να μην ειναι "τικαρισμενο" το αυτοματο, που υποτιθεται οτι ενημερωνεται μεσω ιντερνετ για την ωρα.

Edited by Nikos1972
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχει δοκιμάσει κάνεις την τελευταία αναβάθμισή τι δουλεύει τι όχι που κολαει??

 

http://get.cm/?device=e400&type=nightly

 

Το έχω βάλει εγώ...Μέχρι στιγμής μια χαρά είναι...Δεν έχει κολλήματα και γενικά δεν αντιμετωπίζω κατι...Το μονο που θελω να ρωτησω εγω ειναι μηπως καποιος εχει βρει κατι για radio στο LG με CM9 και να μην ειναι streaming...!

Link to comment
Share on other sites

NIKOS1972 ακριβως οπως το παθαινεις εσυ με το samsung ετσι γινεται και με το κινητο μου. οσον αφορα τις ρυθμισεις τις κοιταξα και δεν εχω βαλει μεσω internet. παντως ισως για τις εφαρμογες εχεις δικιο γτ μαλλον το ειχα υπερφορτωσει. απεγκατεστησα καποιες εχθεσ και σημερα το πρωι δεν μου το εκανε. τωρα θα δουμε. αλλα σκεφτομαι μηπως πρεπει να το επιστρεψω, μηπως ειναι καποιο προβλημα. δεν ξερω. τι να πω.
Link to comment
Share on other sites

NIKOS1972 ακριβως οπως το παθαινεις εσυ με το samsung ετσι γινεται και με το κινητο μου. οσον αφορα τις ρυθμισεις τις κοιταξα και δεν εχω βαλει μεσω internet. παντως ισως για τις εφαρμογες εχεις δικιο γτ μαλλον το ειχα υπερφορτωσει. απεγκατεστησα καποιες εχθεσ και σημερα το πρωι δεν μου το εκανε. τωρα θα δουμε. αλλα σκεφτομαι μηπως πρεπει να το επιστρεψω, μηπως ειναι καποιο προβλημα. δεν ξερω. τι να πω.

 

Θα κάνω μερικες δοκιμες με το τηλεφωνο της γυναικας μου και θα δω αν μου το κανει εμενα. Πάντως όποτε του αναβω την lockscreen δειχνει την ωρα αμέσως και χωρις delay. Βγαλε παντως τυχόν περιττες εφαρμογες κάνε και κανενα restart και θα το δεις και συ πως θα παει.

Το ξυπνητήρι είναι σοβαρή υπόθεση και είναι λόγος να βρεθεί καποιος στην ασχημη θεση να πάει καθυστερημένα στη δουλεια του ή να χασει την πτηση του ή τελικά να χάσει λεφτα. Δεν ειναι αστεία αυτα. Πάντως αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες των οικογενειών όπως φαίνεται παρακάτω:

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_2_04/01/2011_427475

 

Ακομα το θυμάμαι το στραπάτσο που έπαθε ο φίλος μας το "Μηλαράκι"!

Χαχαχα. Ε ρε γέλια!

Link to comment
Share on other sites

Μοα ερωτηση θελω να κανω στο forum.

Σκεφτομαι να αγορασω το κινητο αυτο (L3 E400) σε μια φιλη.

Αυτη κανει απλη χρηση κινητου (κλησεις, μηνυματα) κσι λογικα θα ειναι μια χαρα.

Θελει ομως και να χρησιμοποιει το κινητο της σαν wifi hotspot για ενα tablet που εχει το οποιο tablet προφανως δεν εχει 3G.

Η ερωτηση ειναι πως συμπεριφερεται το 3G του τηλεφωνου, δεδομενου οτι εχει τα μισα Mbps (3,6) απο το συνηθες (7,2) που δινουν τα low end κινητα. Αυτη δεν προκειται να κατεβαζει ταινιες. Το θελει για απλες ιστοσελιδες (ενημερωση κλπ).

Επισης, τι λεει σαν wifi hotspot.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μοα ερωτηση θελω να κανω στο forum.

Σκεφτομαι να αγορασω το κινητο αυτο (L3 E400) σε μια φιλη.

Αυτη κανει απλη χρηση κινητου (κλησεις, μηνυματα) κσι λογικα θα ειναι μια χαρα.

Θελει ομως και να χρησιμοποιει το κινητο της σαν wifi hotspot για ενα tablet που εχει το οποιο tablet προφανως δεν εχει 3G.

Η ερωτηση ειναι πως συμπεριφερεται το 3G του τηλεφωνου, δεδομενου οτι εχει τα μισα Mbps (3,6) απο το συνηθες (7,2) που δινουν τα low end κινητα. Αυτη δεν προκειται να κατεβαζει ταινιες. Το θελει για απλες ιστοσελιδες (ενημερωση κλπ).

Επισης, τι λεει σαν wifi hotspot.

Ευχαριστω

 

Ενα θα σου πω το wifi hotspot τελειώνει την μπαταριά άμεσα έως αστραπιαία :X

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Τοτε μαλλον πρεπει να παρω το LG L3 II που το εχει η γυναικα μου και το ξερω. Ως wifi hotspot μαζι με τα 3G σου ριχνει τη μπαταρια καπου 10% την ωρα και δεν ειναι ασχημο.

Εσυ οταν λες αστραπιαια υποθετω οτι σε 2 ωρες δεν εχεις τηλεφωνο ε;

Edited by Nikos1972
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Τοτε μαλλον πρεπει να παρω το LG L3 II που το εχει η γυναικα μου και το ξερω. Ως wifi hotspot μαζι με τα 3G σου ριχνει τη μπαταρια καπου 10% την ωρα και δεν ειναι ασχημο.

Εσυ οταν λες αστραπιαια υποθετω οτι σε 2 ωρες δεν εχεις τηλεφωνο ε;

 

Ο ναι 2-2,5 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω σήμερα το LG τι λετε??αλλα αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν παει γρηγορα το ιντερνετ και αν κολλαει το κινητο...?? Edited by vampyre
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω σμρ το LG τι λετε??αλλα αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν παει γρηγορα το ιντερνετ κ αν κολλαει το κινητο...??

 

Αν εννοείς ότι θες το LG E400 για εκτεταμένη χρήση ίντερνετ σερφάρισμα κ.λ.π απλά ξέχνα το ποιο αργό πεθαίνεις κοίτα για κάτι ποιο ακριβό.

 

καλησπέρα. να ρωτήσω κάτι. Στο συγκεκριμένο κινητό πώς κάνουμε reset???

 

Πας ρυθμίσεις,αντίγραφα ασφαλείας,επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.Έτσι κάνεις reset και επανέρχεται το κινητό σε εργοστασιακή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις,αντίγραφα ασφαλείας,επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.Έτσι κάνεις reset και επανέρχεται το κινητό σε εργοστασιακή κατάσταση.

 

Δυστυχώς, έχουμε βάλει μοτίβο το οποίο ξεχάσαμε. Μήπως υπάρχει κάποια λύση γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις,αντίγραφα ασφαλείας,επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.Έτσι κάνεις reset και επανέρχεται το κινητό σε εργοστασιακή κατάσταση.

 

Δυστυχώς, έχουμε βάλει μοτίβο το οποίο ξεχάσαμε. Μήπως υπάρχει κάποια λύση γι αυτό?

 

Αρχικά μετά από 5 αποτυχημένες προσπάθειες, πρέπει να περιμένεις 25 δευτερόλεπτα για να ξαναπροσπαθήσεις.

Αφού περιμένεις τα 25 δευτερόλεπτα, θα δεις κάτω δεξιά ότι υπάρχει ένα κουμπί “Ξεχάσατε το Μοτίβο”.

Το πατάς και σου ζητάει να βάλεις το email σου και τον κωδικό πρόσβασης. Τα βάζεις και το τηλέφωνο ξεκλειδώνει.

Για τη διαδικασία αυτή δεν χρειάζεται σύνδεση στο ίντερνετ. Απλά κάνει εξακρίβωση των στοιχείων που είχες αρχικά τοποθετήσει στο τηλέφωνο.

Κάθε Android τηλέφωνο, όταν το ενεργοποιείς, σου ζητάει έναν λογαριασμό email. Αυτός χρειάζεται για να έχεις πρόσβαση στις βασικές λειτουργίες του τηλεφώνου αλλά και στο Android Market.

Αυτός ο λογαριασμός email είναι ο βασικός σου και δεν αλλάζει, ούτε σβήνεται ενώ χρειάζεται και για το ξεκλείδωμα της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, έχουμε βάλει μοτίβο το οποίο ξεχάσαμε. Μήπως υπάρχει κάποια λύση γι αυτό?

 

Αρχικά μετά από 5 αποτυχημένες προσπάθειες, πρέπει να περιμένεις 25 δευτερόλεπτα για να ξαναπροσπαθήσεις.

Αφού περιμένεις τα 25 δευτερόλεπτα, θα δεις κάτω δεξιά ότι υπάρχει ένα κουμπί “Ξεχάσατε το Μοτίβο”.

Το πατάς και σου ζητάει να βάλεις το email σου και τον κωδικό πρόσβασης. Τα βάζεις και το τηλέφωνο ξεκλειδώνει.

Για τη διαδικασία αυτή δεν χρειάζεται σύνδεση στο ίντερνετ. Απλά κάνει εξακρίβωση των στοιχείων που είχες αρχικά τοποθετήσει στο τηλέφωνο.

Κάθε Android τηλέφωνο, όταν το ενεργοποιείς, σου ζητάει έναν λογαριασμό email. Αυτός χρειάζεται για να έχεις πρόσβαση στις βασικές λειτουργίες του τηλεφώνου αλλά και στο Android Market.

Αυτός ο λογαριασμός email είναι ο βασικός σου και δεν αλλάζει, ούτε σβήνεται ενώ χρειάζεται και για το ξεκλείδωμα της συσκευής.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Το λύσαμε!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μετά από 5 αποτυχημένες προσπάθειες, πρέπει να περιμένεις 25 δευτερόλεπτα για να ξαναπροσπαθήσεις.

Αφού περιμένεις τα 25 δευτερόλεπτα, θα δεις κάτω δεξιά ότι υπάρχει ένα κουμπί “Ξεχάσατε το Μοτίβο”.

Το πατάς και σου ζητάει να βάλεις το email σου και τον κωδικό πρόσβασης. Τα βάζεις και το τηλέφωνο ξεκλειδώνει.

Για τη διαδικασία αυτή δεν χρειάζεται σύνδεση στο ίντερνετ. Απλά κάνει εξακρίβωση των στοιχείων που είχες αρχικά τοποθετήσει στο τηλέφωνο.

Κάθε Android τηλέφωνο, όταν το ενεργοποιείς, σου ζητάει έναν λογαριασμό email. Αυτός χρειάζεται για να έχεις πρόσβαση στις βασικές λειτουργίες του τηλεφώνου αλλά και στο Android Market.

Αυτός ο λογαριασμός email είναι ο βασικός σου και δεν αλλάζει, ούτε σβήνεται ενώ χρειάζεται και για το ξεκλείδωμα της συσκευής.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Το λύσαμε!!!! :)

 

Anytime... :)

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L3 (E400)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...